Dluhopisoví bohové musejí být šílení. Očekávání QE3 rozděluje investorské celebrity
|

Dluhopisoví bohové musejí být šílení. Očekávání QE3 rozděluje investorské celebrity

Investoři na celém světě vyhlížejí páteční projev Bena Bernankeho na výročním sympóziu kansaského Fedu v Jackson Hole ve Wyomingu. Možná ještě větší očekávání pak jsou ohledně zářijového zasedání Fedu. Oznámí v příštích dvou týdnech Ben Bernanke třetí vlnu kvantitativního uvolňování? Dluhopisoví guruové Jeff Gundlach a Bill Gross na to mají hodně rozdílný názor.

Americká ekonomika Ben Bernanke Fed Kvantitativní uvolňování QE3

Bill Gross již 23. srpna pro CNBC uvedl, že považuje třetí kolo QE za hotovou věc. "V Jackson Hole nebo o dva týdny později bude nastaven takový kurz monetární politiky, který bude znamenat, že Fed začne vypisovat nové šeky a jeho bilance rychle poroste," myslí si Gross, který šéfuje největšímu dluhopisovému fondu na světě PIMCO.

Jeff Gundlach, ředitel DoubleLine Capital, pro Reuters naopak uvedl, že si nemyslí, že Fed přistoupí ke kvantitativnímu uvolňování tak brzy. "Výnosy desetiletých dluhopisů je Fed schopen srazit tak nízko, jak bude chtít, ovšem nic takového v nejbližší době neočekávám."

Kdo z nich bude mít pravdu?

Výnosy 10letých státních dluhopisů USA

QE3: Věčné téma, které ale možná skončí už na podzim
V posledních dnech má na trhy velký dopad nová vlna spekulací ohledně třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3). Ve svém čtvrtečním projevu se prezident St. Louiského Fedu James Bullard (který letos nehlasuje v FOMC) snažil vyvrátit spekulace, že poslední zápis z jednání Fedu znamená novou naději na tištění peněz, které by bylo podporou pro ceny rizikových aktiv i zlata, a naopak hrozbou pro dolar.

Kvantitativní uvolňování: Akciím nejvíc prospěje, když QE3 nebude, tvrdí Paulsen
Wall Street žila na začátku léta mimo jiné i vírou v to, že čím horší ekonomická data z USA, tím vyšší pravděpodobnost třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3). Akcie ovšem i bez QE3 vystoupaly na několikaletá maxima, "závisláci" na tiskařských strojích v dílně mistra Bena Bernankeho postupně alespoň na čas vyklízejí pozice. Podle Jima Paulsena, hlavního investičního stratéga Wells Capital Management, by pro akcie bylo nejlepší, kdyby se Fed držel "od trhu" co nejdál.

Zdroj: Reuters