Kudy kam teče světová ropa a kolik jí je?
|

Kudy kam teče světová ropa a kolik jí je?

Trh s ropou je jedním z hlavních ekonomických témat. Ať se v Evropě žení třeba všichni čerti a v Číně roste HDP "jen" o 7,5 %, černé zlato bude v příštích desetiletích stále zdrojem obrovského bohatství pro země, které mají velká ložiska, a také jablkem sváru v řadě diplomatických a válečných konfliktů. Jak jsou na tom jednotlivé světové regiony s dovozem a vývozem této suroviny, přehledně zobrazuje mapa z dílny BP.

Komodity Ropa Mezinárodní obchod Regiony
Odkud kam teče světová ropa Odkud kam teče světová ropa v číslech

Rusko a Blízký východ: Budoucí poražení nového energetického řádu
Zapomeňte na konec světových zásob ropy, zapomeňte na Blízký východ. V minulých několika letech se totiž začala odehrávat geopolitická energetická revoluce, která bude utvářet celé 21. století. Nenastane kvůli solární ani větrné energii. Přichází totiž věk hojnosti fosilních paliv. Navíc se centrum globálních energetických zásob přesune z Blízkého východu do Severní Ameriky.

Spojené státy se zásobují ropou
Zásoby ropy v USA se minulý týden po dvou týdnech poklesu překvapivě zvýšily, a to o 2,717 milionu barel§ (čekal se pokles o milion barelů). Je to velice zajímavé, protože sezónnost hovoří spíše pro pokračování poklesu zásob ropy. Ty jsou ve Spojených státech vysoko nad dlouholetým průměrem - naposledy byly o tolik vyšší než průměr v létě 1990.

Zdroj: BP