Hamburger napoví: Nadhodnocené a podhodnocené světové měny
|

Hamburger napoví: Nadhodnocené a podhodnocené světové měny

Většina investorů využívá při obchodování s měnami primárně technické analýzy. Pro investory však může být zajímavý i fundamentální pohled. Jedním z příkladů je průzkum měn na základě parity kupní síly.

Inflace Americký dolar Měny Euro

The Economist aktualizoval na konci července svůj populární Big Mac Index, který je sestavován již od roku 1986. Big Mac Index srovnává ceny hamburgeru Big Mac v různých zemích. Vychází z parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem stát v různých zemích přibližně stejně.

Většinou je zkoumán spotřebitelský koš složený z několika výrobků. V případě Big Mac Indexu je zkoumána pouze cena hamburgeru Big Mac. Je vypočteno, o kolik by musela zhodnotit (či znehodnotit) daná měna, aby cena hamburgeru byla ve všech zemích stejná. Kladné/záporné hodnoty v obrázku znázorňují procentní nadhodnocení/podhodnocení dané měny vůči americkému dolaru.

Graf zachycuje situaci v červenci 2007 a červenci 2012.

Big Mac Index

Nejvíce nadhodnocenou měnou je venezuelský bolívar, a to o více než 80 %. Na druhém místě je norská koruna (více než 60 %). Nejvíce podhodnocenou měnou je hongkongský dolar (o více než 50 %). Na druhém místě je ruský rubl. Česká koruna, která není na obrázku, je aktuálně podhodnocena o 21 %.

Big Mac Index je nutné brát s rezervou a jen jako orientační pomůcku. Existuje celá řada mnohem sofistikovanějších metod. Jako příklad uveďme podobný graf, který sestavuje OECD.

Nadhodnocené a podhodnocené měny podle OECD

Nejvíce podhodnocenou měnou je podle OECD aktuálně polský zlotý (-79,4 %) a turecká lira (-79,2 %). Výrazně nadhodnocený je naopak australský dolar (+39 %) a švýcarský frank (+32,7 %). Obecně lze říci, že aktuálně se jeví jako podhodnocené měny rozvíjejících se zemí, nadhodnocené vůči dolaru jsou naopak měny rozvinutých zemí s výjimkou eura.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Doba konsenzu je u konce, Evropa potřebuje tvrdou ruku
Problémy eurozóny vyřeší tiskárny peněz. Jejich roztočení vyšroubuje inflaci v následujících deseti letech na 3 až 4 %, předpovídá ekonom Raiffeisen Bank Günter Deuber. V rozhovoru vedeném ve Vídni před tím, než Mario Draghi zpochybnil udělení bankovní licence Evropskému stabilizačnímu mechanismu, mluvil také o ESM. Právě ten je totiž podle Deubera jedním z kanálů, kterými by se měla pumpovat likvidita do systému.

Zdroj: Colosseum