Americké akcie čeká do konce roku jízda z kopce, varuje stratég z Morgan Stanley
|

Americké akcie čeká do konce roku jízda z kopce, varuje stratég z Morgan Stanley

V prosinci 2011 Adam Parker, akciový stratég z Morgan Stanley, stanovil cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 167 bodů. Předpokládal pomalý růst globální ekonomiky, slabé firemní zisky, posílení amerického dolaru a nepříznivý poměr zásob a prodejů u jednotlivých firem. Od jeho medvědího výhledu ho ani v září 2012 nic neodradí - ani kvantitativní uvolňování, ani silný býčí trh z posledních měsíců.

Medvědí trh Světové akcie Pesimismus na trzích

Aktuálně se index S&P 500 pohybuje nad 1 450 body. Adam Parker ovšem na svém pesimistickém výhledu trvá. Proč?

  • Zisky firem jsou stále nepřesvědčivé, navíc hodně kolísají.

  • Historicky jsou extrémní úrovně sazeb (nízké i vysoké) medvědím signálem. Aktuálně jsou sazby v USA na minimu, výnos z 10letých státních dluhopisů je nižší než inflace.

  • Ocenění na základě zisku na akcii (P/E) je pro aktuální období roku historicky vysoké. Podle Parkera investoři platí zbytečně vysoké ceny na základě cyklicky vyšších zisků firem.

Na základě váženého průměru a pravděpodobnosti jednotlivých scénářů Parkerovi vychází cílová cena 1 167 bodů indexu S&P 500.

Výhled S&P 500 do konce roku 2012

Hussman: Akciový trh je v nejhorší kondici za několik let, indikátory křičí jasně: "SELL!"
Americké akcie si v pondělí vybraly minimálně jednodenní oddechový čas. Oznámená třetí vlna kvantitativního uvolňování dodala totiž odvahu kupujícím a indexy se podívaly na mnohaletá maxima. Známý investor John Hussman ovšem předpokládá, že se trhy vrátí na daleko nižší hodnoty. Současné tržní prostředí totiž podle něj v podstatě vylučuje jinou variantu, podmínky jsou prý nejméně příznivé pro další růst akcií za poslední léta.

Zdroj: Morgan Stanley