Draghiho rally hraje do karet skeptikům, kteří sázejí na Německo proti Španělsku
|

Draghiho rally hraje do karet skeptikům, kteří sázejí na Německo proti Španělsku

Evropská centrální banka svým plánem odkupovat dluhopisy problémových zemí nahrála těm, kdo nevěří v toto řešení krize v Evropě. Německé dluhopisy, jeden z hlavních evropských bezpečných přístavů, totiž za poslední týdny výrazně zlevnily. A Draghi si nedá pokoj - v úterý odpoledne jeho "uklidňující" slova o potřebě politické koordinace a "nafouknutém obrazu" evropské krize společně s překvapivě dobrou spotřebitelskou důvěrou v USA pomohly trhům k dalšímu růstu. Ten ovšem v USA nevydržel a akcie ztratily skoro procento.

Státní dluhopisy Eurozóna Německo ECB

Podle BlueBay Asset Management, která spravuje aktiva za 41 miliard dolarů, jsou teď německé bundy velkou nákupní příležitostí. "Německé dluhopisy se nám teď velice líbí," říká Russel Matthews, manažer fondu v londýnské BlueBay AM. "Při výnosech okolo 1,6 % jsou levné. A výnosy výrazně nevzrostou ani v případě, že Španělsko požádá o mezinárodní pomoc."

Výnosy 10letých státních dluhopisů Německa

Euforie na trhu s periferními dluhopisy a poukázkami již má zřejmě svůj vrchol za sebou, alespoň do doby, než ECB naplno nastartuje svůj nákupní motor. V úterních aukcích se cesty Španělska a Itálie alespoň dočasně rozešly: Zatímco španělské výnosy 3měsíčních poukázek oproti srpnu vzrostly (na 1,203 % z 0,946 %) a 6měsíčních také (na 2,213 % z 2,026 %), italské výnosy z dvouletých dluhopisů s nulovým kupónem klesly na 2,532 % z 3,064 % a jsou nejnižší od letošního března.

Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

Proč Německo, a ne třeba Francie? Jeden graf mnohdy řekne více než dlouhá analýza. Německá konkurenceschopnost, chcete-li fundament, je výrazně lepší než například u Francie.

Měnové války: V době uvolněné politiky ECB a Fedu znovu živé téma
Americká centrální banka uvolňuje měnovou politiku - dolar by měl na základě toho oslabit, což pomůže americkým exportérům. To samé v bleděmodrém se dá říci o připravovaných opatřeních ECB nebo o rozšíření programu odkupu aktiv ze strany Bank of Japan. Brazilský ministr financí Guido Mantega proto po dvou letech připomíná pojem, který je dnes znovu aktuální: měnové války.

Zdroj: Bloomberg