Akcie: Dlouhodobá investice se vyplácí, ztracená dekáda je pryč
|

Akcie: Dlouhodobá investice se vyplácí, ztracená dekáda je pryč

Investice do akcií, konkrétně těch amerických, byla v posledních letech komentátory a analytiky zhusta označována jako nesmyslná. Ano, akcie od začátku tisíciletí kvůli otřesům typu internetové bubliny a Velké recese opravdu nenabídly nějaký mimořádný výnos, americký trh byl donedávna zhruba na nule. Delší ohlédnutí do historie ale nabízí akciovým investorům mnohem příjemnější obrázek.

Světové akcie Kup a drž Investiční horizont

V prosincové analýze dlouhodobé výnosnosti investic do akcií se odborníci ze společnosti Vanguard soustředili především na to, které faktory jsou nejspolehlivější pro dlouhodobé predikce výkonnosti akcií. Dobře nedopadla v podstatě žádná, relativně nejlépe na tom ale byly Shillerovo P/E (10leté) a standardní roční P/E.

Možná zajímavější je ale pohled na 10letý klouzavý výnos z investice do amerických akcií. Až na válečné období, 70. léta a období krize před zhruba čtyřmi lety je reálný 10letý akciový výnos (po zohlednění inflace) stále kladný. To nahrává těm, kdo jsou ochotní své investice držet v horizontu 10 a více let. "Kup a drž" není tak úplně odepsaná investiční strategie.

Klouzavý 10letý výnos z investice do amerických akcií

Jak se za 80 let investování změnilo v závody spekulantů
Kup a drž? Kdepak! Hodnotové dlouhodobé investování na základě fundamentů je podle všeho pryč. Má stále smysl pro některé konzervativní investory,kteří jsou ochotní si na své výnosy počkat, soustředí se na dividendy a podobně. Všichni ostatní, podporovaní rychlým elektronickým obchodováním, se snaží "otočit" na některých titulech i mnohokrát za rok. A co na tom, že to podle řady zkušených investorů znamená vyšší poplatky a podle statistik dlouhodobě i ztráty většiny investorů? Průměrný investiční horizont při sázce na americké akcie je jen několik málo měsíců.