Investování je jako život: Jak být produktivnější?
|

Investování je jako život: Jak být produktivnější?

Nedaří se vám zvýšit vlastní produktivitu? Jak se lépe koncentrovat na práci a investování a být v novém roce úspěšnější, radí newyorský investiční poradce Joshua Brown.

Investování Produktivita
Starosti investorů - ilustrační foto

1. Držte se stranou od zpráv

V každodenním proudu zpráv většinou ty důležité stejně nenajdete. Vyplatí se dělat opak - čím méně na zprávy reagujete, tím lépe pro vás. Dělejte co nejméně rozhodnutí, abyste minimalizovali ta chybná a vynucená. Když nebudete 24 hodin denně sledovat zpravodajské kanály, nebude vás to svádět ke zbytečné akci.

Ekonomové z Vanguard například odhalili, že ani jeden z nejsledovanějších ekonomických předstihových indikátorů nemá více než 50% úspěšnost v předpovídání vývoje cen akcií. Snazší je hodit si korunou (a vyjde to nastejno). Raději než bezmyšlenkovitě klikat na horké zprávy něco sami napište nebo se sejděte na kus řeči se svými známými.

2. Vypněte si oznámení na mobilu

Víte, proč vám všechna sociální média vnucují, abyste si zapnuli oznámení na svém mobilu nebo tabletu? Protože když jejich managementy vykazují čísla svým investorům, je aktivita a zapojení uživatelů tím nejdůležitějším ukazatelem. Pro ně je výhodné, aby vám pípal mobil každou minutu a vy znova a znova kontrolovali, co se v té které službě událo nového. Ale je to přínos i pro vás?

Plavat v moři informací, jaké nabízí například Twitter, je snadné a levné. Může to dělat každý. Za článkem, analýzou nebo reportem klientům stojí větší práce, a tím pádem bývá i informace z nich hodnotnější než z tisíců tweetů, které mají jen jepičí život (průměrný životní cyklus tweetu není ani hodina, téměř třetina z nich se vůbec nedočká jakékoli reakce). Stejně tak nepotřebujete, aby vás Facebook informoval pokaždé, když vás někdo zmíní ve svém příspěvku. Mobil není nástroj Marka Zuckerberga, ale váš!**

3. Změňte hudbu, kterou posloucháte cestou do práce

Změňte smutné rockové balady na něco, co vás bude inspirovat k výkonu. Od koho se můžete naučit lépe obchodovat? Od rozervaných rockerů, nebo od úspěšného rappera Dr. Dre – milionáře -, který vybudoval jako vedlejší produkt firmu na sluchátka Beats Audio? Ráno zvolte něco povzbuzujícího, cestou domů hledejte něco na odreagování, abyste zapomněli na celodenní pracovní stres.

4. Nehoňte se za výkonem

Ray Dalio, světově nejúspěšnější hedgeový portfoliomamažer všech dob, dělá jen obchody, které jsou v souladu s globálním makroekonomickým výhledem analytického týmu jeho firmy, a využívá při tom informace o fundamentech z rozsáhlých databází, jejichž historie čítá stovky let a jsou v ní obsažené poznatky z celého světa. Každý krok firmy je ještě diskutován týmy stratégů a zpětně testován nejsložitějšími matematickými modely. Takto vytvořená investiční myšlenka je pak aplikována na obchod či sérii obchodů.

Máte za sebou takový firemní aparát, abyste zvládli srovnatelný investiční proces? Ne. Naštěstí. Nemusíte si z toho nic dělat, ani Dalio se svým fondem neslaví úspěchy každý rok - sem tam ho zkrátka někdo trumfne. A myslíte si, že si z toho něco dělá? Nehledí na to ani jeho klienti, kterým od založení fondu v roce 1975 vydělal rekordních 35 miliard USD. Daliova lekce pro vás zní: Uklidněte se, ignorujte benchmarky a přestaňte se soustředit na to, jak výkonní jsou jiní. Místo toho se zaměřte na své investiční výnosy a cíle.

5. Myslete na růst

Korporátní kultura v USA se v posledních 15 letech dramaticky změnila. Kdysi byl optimismus nedozírný a růst byl jedinou věcí, o které lidé chtěli mluvit. Technologická a další bubliny dokázaly, že čeho je moc, toho je příliš. Dnes je kyvadlo nakloněné opačným směrem, ale opět do extrému. Firmy jsou ustrašené, bojí se rizika, šetří a snaží se stále být produktivnější. Na rizikovější kroky, které by nabízely růst, nechtějí dát ani cent.

Překonejte strach z rizika a dejte šanci novým zaměstnancům, zaškolte je, rozdělte jim úkoly a nehleďte na úspory v produktivitě v řádu desetníků. Raději myslete na peníze, které můžete s novými kreativními lidmi vydělat navíc.

6. Neodpovídejte na každý mail

Email by měl být postaven mimo zákon. Je to ta nejhorší věc, kterou kdy lidstvo vymyslelo. Není vůbec od věci začít jej ignorovat, včetně zpráv od lidí, které dobře znáte. Nemějte strach, žádné přátele neztratíte ani nepřijdete o obchodní příležitosti.

Jak ale rozčlenit maily na ty, které si zaslouží vaši reakci a ty ostatní? Jednoduše! Když vidíte email, zeptejte se sami sebe, zda budete moci spát a nebudete mít pocit viny, že jste krutí a bezohlední, když jej nepřečtete. Pokud je odpověď ano, na email reagujte, když naopak, ignorujte jej. Odesílatel pochopí, že jste zaneprázdnění, případně že vám zpráva vůbec nedošla (spam často odvede tuto nepříjemnou práci za vás).

"Uklízejte" si svou doručenou poštu. Je to jako seznam úkolů, který vám zadali ostatní, a je na vás říci "ne, děkuji, rád si určuji své úkoly sám".

7. Čtěte více knih

Vytvořte si seznam se dvěma sloupci - "co chcete" a "co potřebujete". Pokud některá položka zapadá do obou kategorií, přiřaďte jí vyšší prioritu.

Chystáte se už dlouho přečíst knížku, abyste získali více poznatků o investování? Rádi byste byli o něco zkušenější, a navíc byste to i potřebovali. Takže do toho! Nejtěžší je udělat si čas a vzít první knihu do ruky, pak už půjde všechno samo. Každý čas z obchodního dne, který věnujete čtení knihy, se promítne do vaší vyšší produktivity. Čtení vás přiměje soustředit se na knihu a odstínit nadbytečné podněty. Oáza klidu při čtení bude vašim ostrůvkem v uspěchaném světě IT. Nehodí se už jen to samotné při obchodování?

Drobní investoři jako opravdoví "smart money"?
Drobní investoři jsou většinou na trhu považováni za hlupáky. Když se semknou a nakupují jako stádo, většinou jim v tu chvíli akcie a jiná aktiva prodávají zkušení velcí hráči, kteří na nich již stihli vydělat. Toto chápání fungování trhu se pokouší změnit v úterý představený TD Ameritrade Investor Movement Index.

Zdroj: The Reformed Broker
16:49

Schubert (WOOD & Company): Výnosy bezpečných dluhopisů se blíží k minimům, pro akcie to může být vzpruha

Výnosy dlouhodobých amerických i německých vládních dluhopisů se pohybují poblíž minim, protože obavy o ekonomiku...
Americké státní dluhopisy Německé státní dluhopisy Státní dluhopisy
12:00

Investorský magazín: Zlato v roce 2020 a spekulace s librou

Cena zlata v únoru vystoupala nad 1 600 USD za trojskou unci, a žlutý kov tak pokračuje ve spanilé jízdě z druhé...
Investorský magazín Výhled na rok 2020 Zlato
22. 2. 2020 16:50

Spekulace s EUR/GBP: Počkat na oslabení libry a vsadit na její dlouhodobější posílení

Nákup (nikoli prodej) opcí zvládnou i drobní investoři. A právě na trhu s opcemi se jako zajímavá jeví možnost...
EUR/GBP Britská libra Spekulace
21. 2. 2020 06:22

Michal Šnobr: Ceny elektřiny vytvářejí v hospodaření ČEZ prostor pro vyšší dividendu i růst cen akcií

Elektřina zdražuje a ČEZ aktuálně nemá kam investovat. Cena akcií i úroveň dividendy by to měly začít reflektovat,...
ČEZ Elektřina Akcie ČR
20. 2. 2020 12:14

Zychová & Plojhar: Toto jsou největší rizika pro akciového býka

Epidemie koronaviru je nákupní příležitost, sázet se letos dá také na výsledek amerických prezidentských voleb,...
Koronavirus Býčí trh Volby
18. 2. 2020 09:28

Co letos čekat od britské libry v páru s eurem nebo korunou?

Spojené království a Evropská unie mají do konce roku čas dojednat dohodu o vzájemných obchodních a politických...
Ekonomické a politické hrozby Spojené království Politika
17. 2. 2020 16:41

Akcie ČEZ: Atraktivní ocenění a lepší dividenda, než je v sektoru běžné

Poté, co se na úrovni valuací otevřela mezera mezi evropským indexem akcií firem z odvětví veřejných služeb a cennými...
ČEZ Energetika Akcie ČR
17. 2. 2020 11:54

Investorský magazín: Abeceda emise firemního dluhopisu, psychologie okolo Tesly a plastová záplava

Chcete vydat svůj vlastní dluhopis? Aktuální Investorský magazín vás provede emisí firemních bondů od začátku do...
Firemní dluhopisy Ponaučení pro investory Tesla
15. 2. 2020 12:28

P2P jako cesta k investicím do půjček pro drobné investory

Jako Booking.com, ale ne s ubytováním, ale s půjčkami mimo bankovní sektor a investory, kteří chtějí do těchto...
Investiční alternativy Půjčky Úvěry
13. 2. 2020 09:26

Petr Zahradník a Mojmír Hampl o (ne až tak velké) Británii po brexitu

Spojené království, to je hospodářsky především Londýn a zbytek země. Nelze opomíjet ani politické snahy o štěpení...
Spojené království Ekonomické a politické hrozby Evropa
12. 2. 2020 12:07

Zychová (Verdi Capital): Na britské banky je brzy, na ostrovech ale po brexitu jsou zajímavé tituly

Britské banky nejsou tak pružné jako globálně působící JPMorgan nebo Goldman Sachs, a tak nedokážou rychle využívat...
FTSE Spojené království Investiční tipy
12. 2. 2020 09:18

Elektřina bude zdražovat. Německo po odstavení jádra a uhlí bude muset energii dovážet, varuje Šnobr

Německo se v letech boomu obnovitelných zdrojů energie rozhodlo ukončit výrobu elektřiny z jádra a uhlí. Po letech...
Německo Střední a východní Evropa Energetika
11. 2. 2020 09:38

Filip Kejla (WOOD & Company): Akcie Tesly patří do portfolia, minout další velkou story se nevyplatí

Akcie Tesly píší v posledních týdnech jeden z nejextrémnějších kurzových příběhů. Navzdory enormnímu růstu a obrovské...
Tesla Auta Technologie
10. 2. 2020 12:30

Investorský magazín: Evropské akcie jako sázka na oživení emerging markets, bitcoin a sociální trading

Evropské akciové trhy se často trochu nezaslouženě krčí ve stínu Wall Street. Proč by i tak letos mohly být zajímavé,...
Investorský magazín Evropské akcie Ján Hájek
10. 2. 2020 11:00

Americké akcie i dluhopisy, Avast nebo ropa optikou makléře

Zajímavé události prvního únorového týdne komentuje a výhled na další dny nabízí makléř Vladimír Vávra z WOOD & Company.
Americké akcie Koronavirus Avast
8. 2. 2020 17:23

Inflační doložky jako eso v rukávu fondů komerčních nemovitostí

Investoři, kteří se snaží své peníze (minimálně) ochránit před dopady inflace, mají v případě nákupu fondů komerčních...
Investiční alternativy Nemovitosti Komerční reality
8. 2. 2020 12:11

Eva Miklášová (Fidelity): Tyto demografické trendy potřebujete jako investoři znát, aby vaše portfolio vydělávalo

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Investiční strategie Demografie Trendy
5. 2. 2020 12:12

Diverzifikace dnes a zítra aneb Proč už nestačí sestavit vyvážené portfolio?

Diverzifikace je základ, ale sama o sobě pro zajištění klidného spánku investora nestačí. Prostředí je totiž jiné, v...
Investiční strategie Ponaučení pro investory Diverzifikace investic
3. 2. 2020 11:52

Investorský magazín: Fondy do portfolia třicátníků a padesátníků, špetka koronaviru a kritika české montovny

Podílové fondy jsou důležitou součástí investičního portfolia. Z jakých fondů ho mají poskládat třicátníci a...
Podílové fondy Akciové fondy Firemní dluhopisy
3. 2. 2020 09:26

Mojmír Hampl: Brexit je lekce pro všechny, názory Britů na EU nelze brát na lehkou váhu

Zemím, jako je Česká republika, bude Spojené království v Evropské unii chybět. Rovnováha sil v unii je odchodem...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby