Kontrariáni ze Citigroup: Zlato poletí dolů, ale neřešte sazby, s cenou zlata hýbe primárně dolar!
|

Kontrariáni ze Citigroup: Zlato poletí dolů, ale neřešte sazby, s cenou zlata hýbe primárně dolar!

Hlavní komoditní analytik Citigroup Daniel Ahn nechápe nedávné poklesy ceny zlata jako nákupní příležitost. Na rozdíl od konkurenční Goldman Sachs, která předpokládá pokles ceny zlata kvůli růstu sazeb, se Citigroup soustředí na korelaci zlata s americkým dolarem a počítá s nižší cenou zlata v příštích měsících.

Zlato Americký dolar Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2013 Zajímavost dne

Ahn a jeho tým nedávno snížili cenový výhled pro zlato. V příštích třech měsících se má obchodovat za 1 700 USD za trojskou unci (předchozí výhled byl 1 770 USD), v příštích šesti až dvanácti měsících pak počítá s cenou 1 650 USD za unci (dosud 1 770 USD). Průměrně by se letos měla unce zlata obchodovat za 1 675 USD, když dříve Citi počítala s 1 750 USD.

"Význam kurzu amerického dolaru pro vývoj ceny zlata není jen v tom, že se v dolarech zlato obchoduje. Silný dolar znamená automaticky nižší cenu zlata v dolarech, ovšem tato nepřímá úměra není vše. Korelace vývoje dolaru a ceny zlata jde daleko za ni, a to ohromujícím způsobem," vysvětluje Daniel Ahn. A dokládá to následujícím grafem, kde je korelace zlata se slabostí dolaru zobrazena tmavě modře.

Korelace zlata s indexem VIX (volatilita akciových opcí), inflačním očekáváním (TIPS) či s pohybem peněz ve zlatých ETF fondech není tak významná. Změna v inflačních očekáváních je o něco významnější, ale ne tak jako síla, respektive slabost dolaru. "Pro cenu zlata je dolar dominantním faktorem (70 %). Pohyb peněz v ETF má 20% význam, úrokové sazby a inflace se rovným dílem starají o zbývajících 10 %," píše Ahn. Právě význam sazeb podle něj v posledním roce výrazně klesl.

Korelace zlata s dolarem, inflačním očekáváním a sazbami

Připravte se na brutální propad ceny zlata
Takovou předpověď dávají do dalších let drahému kovu analytici z Goldman Sachs ve své nedávné analýze. Zlatu předpovídají pokles ceny na 1 200 USD za trojskou unci do roku 2018, tedy téměř o třetinu současné hodnoty. Proč?

Zdroj: Citigroup