Konec éry strachu jako konec zlaté horečky
|

Konec éry strachu jako konec zlaté horečky

Světová ekonomika se postupně staví na nohy a strach v Evropě mizí. Všechny problémy ještě nejsou vyřešeny, ale politici ve spolupráci s centrálními bankéři dělají, co je v jejich silách, aby zabránili další hluboké recesi. Nehledě na vznikající inflační rizika jsou analytici Tom Kendall a Rick Deverell z Credit Suisse přesvědčeni, že končí zlatý věk zlata.

Zlato Investiční a ekonomický výhled Světová ekonomika

"Na konci července se vše změnilo, když Mario Draghi přislíbil případnou neomezenou intervenci na dluhopisovém trhu v Evropě. Výnosy amerických dluhopisů – jednoho z největších bezpečných přístavů – od té doby rostou, dolar oslabuje vůči euru a na starý kontinent se vracejí peníze," píší odborníci ze švýcarské banky.

Mario Draghi svými slovy v červenci 2012 změnil situaci na trzích

Možná právě strach z inflace od té doby drží trh se zlatem zhruba v rovnováze, cena drahého kovu zatím ještě na jih nezamířila. Analytici z Credit Suisse jsou ovšem přesvědčeni, že se tento postranní trend během roku změní v mírný pokles. Zlato je totiž z historického hlediska ve vztahu ke všem relevantním benchmarkům stále předražené.

Cena zlata je vysoko nad dlouhodobými průměry

Následující grafy situaci na trhu se zlatem ilustrují lépe než dlouhé analýzy.

Situace ve světové ekonomice se zlepšuje. Manažeři jsou podle lednových průzkumů znovu o něco optimističtější.

Indexy nákupních manažerů

Ceny domů v USA se stabilizovaly a trh počítá s tím, že se již odrazily ode dna. Přesto je jejich cena vyjádřená ve zlatě stále poblíž historických minim, protože zlato stále zdražovalo.

Ceny amerických domů vyjádřené ve zlatě

Připravte se na brutální propad ceny zlata
Takovou předpověď dávají do dalších let drahému kovu analytici z Goldman Sachs ve své nedávné analýze. Zlatu předpovídají pokles ceny na 1 200 USD za trojskou unci do roku 2018, tedy téměř o třetinu současné hodnoty. Proč?

Zdroj: Credit Suisse