Burzovní kalendář 3. 6. - 7. 6. 2013
|

Burzovní kalendář 3. 6. - 7. 6. 2013

Investory zajímá, jak se budou dále chovat centrální banky v čele s tou americkou. Stav americké ekonomiky očima Fedu (středeční Béžová kniha) a trhu práce (ADP, žádosti o podporu, páteční celková nezaměstnanost) budou patřit k určujícím faktorům pro dění na trzích v novém týdnu. V Evropě je rekordní nezaměstnanost a relativně nízká inflace, v novém týdnu proto bude pozornost věnovaná zasedání ECB, od níž mnozí očekávají reakci na slabý vývoj ekonomiky v eurozóně. Náladu ve firemním sektoru napříč světem zmapují indexy nákupních manažerů.

Investiční a ekonomický výhled

USA

3/6 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

3/6 Stavební výdaje

4/6 Mezinárodní obchod

4/6 Prodeje automobilů

5/6 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemní sféře

5/6 Tovární objednávky

5/6 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

5/6 Béžová kniha

6/6 Tržby maloobchodních řetězců

6/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

7/6 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst

7/6 Spotřebitelské úvěry

Americké akciové trhy zakončily květnové obchodování tak, jak ho zahájily, tedy poklesem. Index S&P 500 ztratil za týden 2,20 %, Dow odepsal 1,56 % a technologický Nasdaq klesl o 1,23 %. I přes kolísání způsobené nejistotou ohledně budoucího chování Fedu mají za sebou ale trhy příznivý měsíc. Dow posílil o 2,82 %, S&P 500 o 3,04 %, čímž si připsal sedmý růstový měsíc v řadě, a Nasdaq o 4,75 %.

"Denní graf ovšem zůstává v býčím nastavení, páteční zavírací cena S&P 500 je v oblasti prvního supportu 1 625 až 1 630 bodů. Na týdenním grafu ale svíčky poprvé od října 2012 vytvořily novou nižší cenu. Důležitý je support na psychologické hladině 1 600, který je ještě zesílen rostoucí trendovou čárou a 50denním klouzavým průměrem. Navíc je zde odskok mezi zavírací cenou z 2. a otevírací cenou z 3. května," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Květen je sedmý měsíc v řadě, kdy S&P 500 roste, trhy se tak možná začnou poohlížet po důvodu pro přestávku a menší korekci," říká Jim Russell, akciový stratég z U.S. Bank Wealth Management. "Nepřekvapilo by nás, kdyby trh v příštích týdnech nabral směr do strany nebo dolů, ať už to způsobí línější léto, otázky kolem zpomalení QE, nebo horší výsledky firem ve druhém kvartálu," dodává.

V závěru měsíce podle Jonathana Krinského, technického analytika z Miller Tabak, nastalo na americkém trhu takzvané znamení Hindenburg. Jeho základem je počet titulů na newyorské burze, které se v jeden den dostanou na nové roční maximum a nové minimum. Maxim a minim musí být nejméně po 2,8 % z celkového počtu akcií, jejichž cena se ten den změnila. Kromě toho musí být splněny další tři podmínky: počet nových maxim nesmí být více než dvojnásobkem nových minim, index NYSE je výše než před 50 obchodními dny a McClellanův oscilátor, další indikátor technické analýzy, je záporný a ukazuje "překoupený" trh. Základní logika je jednoduchá: Když je zároveň část trhu na nových maximech a část na minimech, děje se něco podivného, a tedy může přijít korekce. Znamení údajně předpovědělo všechny velké výprodeje od roku 1985. Jakmile je potvrzeno, tedy zopakuje se ve více dnech, má být pravděpodobnost velkého výprodeje 24 %.

Hlavní otázkou pro americký akciový trh zůstává další pokračování kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Příliš dobrá data jsou vnímána jako faktor, který může vést k omezení nákupů dluhopisů. V týdnu byla americká data smíšená - osobní spotřeba klesla, ale důvěra spotřebitelů je nejvyšší za několik let.

Jak vnímá americkou ekonomiku samotná centrální banka, se investoři dozví ve středu z aktuálního vydání takzvané Béžové knihy, v níž Fed průběžně monitoruje dění v ekonomice. Případné omezení nákupů dluhopisů, podle některých analytiků možné již letos na podzim, by přitom nejspíše podpořilo hlasy, které tvrdí, že je býčí trh u konce nejen v případě akcií, ale především amerických státních dluhopisů. Ty jsou pod tlakem již měsíc.

Pozornost investorů se bude soustředit v novém týdnu také na řadu klíčových makrodat. Hned v pondělí vyjdou údaje o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ty budou ve středu doplněny také indexy z oblasti služeb.

Nejsledovanější bude ale trh práce. Ve středu se v roli tradičního předskokana představí ADP report o počtu pracovních míst v soukromé sféře, ve čtvrtek vyjde statistika žádostí o podporu (v uplynulém týdnu jedno z největších zklamání pro trh) a v pátek bude celý svět čekat na to, jak se v květnu vyvíjely počty pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti (čeká se stagnace míry nezaměstnanosti na 7,5 % a 160 až 180 tisíc nových pracovních míst).

Fed začíná sestavovat jízdní řád upouštění od kvantitativního uvolňování, Bill Gross (PIMCO) vidí konec býčího trhu na dluhopisech
Představitelé Fedu naznačili strategii normalizace měnové politiky, tedy ukončení programu odkupu dluhopisů a zvyšování úrokových sazeb. Právě kvantitativní uvolňování je přitom v posledních letech dominantním faktorem vývoje akciového i dluhopisového trhu.
Ekonomika: Léto plné pohody a bouří aneb Co nás čeká a (ne)mine
Problémy za námi, problémy před námi. Experti čekají léto v oku hurikánu, tedy relativní klid před návratem bouře. Tu mohou odstartovat zářijové německé volby, do nich se evropští lídři budou snažit udržet klid. Horké hlavy a ulice na jižní periferii eurozóny jim ale plány mohou překazit. Stejně tak může prázdninovou pohodou nabourat hašteření amerických politiků nebo probíhající – a zadrhávající se – transformace čínské ekonomiky.
3 věci, které by měly investory strašit více než Fed
S akciovými indexy poblíž historických maxim se stále více investorů obává postupného ukončení kvantitativního uvolňování Fedu. Michael Santoli na svém blogu ale varuje, že poprask na trzích nemusí způsobit Fed. Rizika se podle něj skrývají jinde.
Z býka se stal medvěd, ani se nenadál aneb Euforie na trhu a hrozba volatility
Americké akcie daly v úterý zapomenout na propady z minulého týdne a index Dow se vyšplhal na nové závěrečné maximum. Zkušení stratégové ale stále více varují před přehnaně dobrou náladou.

Evropa

3/6 Eurozóna, jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/6 Eurozóna - index cen výrobců

5/6 Eurozóna, jednotlivé evropské země - indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

5/6 Eurozóna - HDP za 1Q2013

5/6 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/6 Francie - celková míra nezaměstnanosti (ILO)

6/6 Německo - průmyslové objednávky

6/6 ECB, Bank of England - rozhodnutí o sazbách

7/6 Německo, Francie, Spojené království - obchodní bilance

7/6 Německo - průmyslová výroba

Za celý týden hlavní evropské akciové indexy oslabily - FTSE 100 bez pondělí, kdy země slavila státní svátek, o 1,07 % a CAC 40 o 0,21 %. Německý DAX má jako jediný za sebou plusový týden, připsal si 0,52 %. "Zažíváme menší pauzu na vydechnutí," říká Andrea Williamsová, vedoucí evropského akciového oddělení v Royal London Asset Management. "Přímou čáru vzhůru mít nelze. Na trzích panují obavy z toho, že Fed ukončí kvantitativní uvolňování, ale mohou se znovu zvednout. Ocenění je stále relativně atraktivní," dodává.

Nezaměstnanost v eurozóně se v dubnu vyšplhala na nový rekord 12,2 % a míra nezaměstnanosti mladých do 25 let se vyhoupla výše na 24,4 %. "Bojujeme s časem. V příliš mnoha zemích je příliš mnoho lidí bez práce, především mladých lidí, což nám připomíná, že bitva ještě není dobojována a je potřeba se více snažit," prohlásil "prezident" Evropské unie Herman van Rompuy. Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 % a očekává se, že by v dalším kvartálu mohla stagnovat, než se v druhé polovině roku vrátí k růstu.

Inflace v eurozóně v květnu podle předběžných údajů zrychlila na 1,4 % z dubnových 1,2 %, což by mohlo ECB poskytnout lepší manévrovací prostor. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Evropské centrální bance ve středu doporučila dále snížit depozitní sazbu a rozšířit QE, analytici se však obávají, že by to v současné chvíli nepomohlo, protože Evropa na rozdíl od Spojených států nemá jednotný trh práce ani trh s nemovitostmi, a proto není stimul v podobě kvantitativního uvolňování natolik efektivní. ECB bude o sazbách a dalším nastavení své politiky jednat ve čtvrtek (změná základní sazby 0,5 % ani depozitní sazby 0 % se nečeká), stejně jako Bank of England (rovněž by měla potvrdit stávající měnovou politiku, britská ekonomika se vzepjala v prvním kvartálu k mírnému oživení).

O náladě v evropské ekonomice prozradí mnohé indexy nákupních manažerů. Ty v květnu podle předběžných údajů mírně vzrostly, ale stále se držely hluboko pod hranicí 50 bodů, která odděluje očekávání růstu a poklesu.

Jaké události bude v týdnu sledovat Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Z dalších makrodat v kalendáři zaujmou především údaje z Německa (průmyslové objednávky, zahraniční obchod a průmyslová výroba) a francouzská nezaměstnanost. Kondici evropské ekonomiky jako celku pak vedle zmíněných indexů nákupních manažerů "změří" středeční data o HDP a maloobchodních tržbách.

Vladimír Dlouhý: Draghiho medicína evropský růst nenastartuje, je na čase přestat posílat peníze na jih eurozóny
Amerika kráčí vstříc lepším zítřkům, Evropa si o nich ale může nechat jen zdát. Pokud tedy evropští lídři nesáhnou po novém léku na pokračující krizi. Tím by měl být podle poradce Goldman Sachs Vladimíra Dlouhého relativní pokles mezd a cen na jihu eurozóny, jehož by se dosáhlo přiškrcením penězovodů, kterými tam nyní proudí veřejný kapitál. Nic podobného ovšem Vladimír Dlouhý nečeká, Evropa podle něj bude pokračovat v nastoleném kurzu.
Konfiskace majetku budou pokračovat, Kyprem zábava nekončí
Lars Christensen, šéf a spoluzakladatel Saxo Bank, očekává, že kvůli boji za záchranu společné měny a řešení dluhových problémů v eurozóně čekají střadatele a investory další konfiskace majetku. Pro evropské politiky je snadnější volbou vzít peníze bohatým než zvyšovat daně a snižovat výdaje.

Japonsko a BRIC

Japonské akcie mají za sebou další hluboký týdenní propad. Letos rostly v jednu chvíli i o 50 % (Nikkei 225), ale za poslední dva týdny tento úctyhodný zisk klesl na 32,5 %. Investoři bedlivě sledují státní dluhopisy, jejichž výnosy ze za uplynulých 14 dnů zdvojnásobily.

Oficiální PMI ve zpracovatelském sektoru v Číně v květnu nečekaně vzrostl na 50,8 bodu z dubnových 50,6 bodu. Čekal se pokles na rovných 50 bodů. Obdobný index HSBC Markit v květnu předběžně klesl na sedmiměsíční minimum 49,6 bodu, upřesněn bude v pondělí.

Malá poptávka po komoditách (včetně té z Číny) a některé lokální faktory vedly v uplynulých týdnech k prudkému oslabování "komoditních měn", jako jsou mexické peso nebo jihoafrický rand.

Kam s penězi: Londýnská City radí, kam (ne)investovat (akcie, měny, dluhopisy)
Drastické výprodeje japonských akcií investorům minulý týden připomněly, na jak tenkém ledě se v současnosti na trzích tančí. Přesto má podle většiny trhu smysl se hýbat, dokud budou velké centrální banky hrát do skoku. Londýnská City proto v průběhu druhého čtvrtletí hodlá stále sázet na akcie, je ale dobré myslet i na zadní vrátka. Pro oba scénáře nabízejí řešení Spojené státy, střední a východní Evropa naopak kulhá.

Česká republika

3/6 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/6 HDP za 1Q2013

5/6 Maloobchodní tržby a běžný účet

6/6 Obchodní bilance

6/6 Fortuna - poslední obchodní den s nárokem na dividendu 0,67 EUR

7/6 Průmyslová a stavební výroba

Index PX za uplynulý týden odepsal 1,39 %. Největší ztráty zaznamenala NWR s poklesem o 7,33 % na 31,6 Kč. Akcie pokračuje v propadu po slabých číslech za první čtvrtletí a sníženém výhledu. Klesají také doporučení od analytických domů i ratingových agentur. Ve středu agentura Moody's snížila NWR rating na B2 z B1 s negativním výhledem. Důvodem je slabá provozní výkonnost a nízké ceny uhlí. Podobný krok se dal čekat, minulý týden snížila doporučení NWR agentura S&P.

Pojišťovna VIG oznámila výsledky za 1Q2013. Ty byly v podstatě v souladu s očekáváním, investorům ale mohl chybět výhled firmy na celý rok. Akcie společnosti zakončily týden slabší o 3,73 % na 982 korunách.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo Orco s růstem o 1,78 % na 57,2 Kč. Firma pozitivně reagovala na potenciál zvýšení kapitálu ze strany současných akcionářů. Pro firmu budou zásadní především výroční a mimořádná valná hromada na konci června, které mají rozhodnout o složení představenstva a navýšení registrovaného kapitálu. Firma také v týdnu oznámila výsledky hospodaření za první kvartál. Provozní úroveň je stále pod tlakem propadu tržeb, čistý zisk ale díky vyřešení dluhové otázky byl kladný.

Unipetrol ve středu ohlásil neplánované odstavení rafinérie v Kralupech nad Vltavou s očekávaným dopadem do provozního zisku -60 milionů korun. Další den ale oznámil úspory z nové smlouvy o přepravě ropy s pozitivním dopadem do provozního zisku +45 milionů korun. Titul zakončil týden na 172,50 Kč (-0,09 %).

"Daňové podvody, které poškozují trh s pohonnými hmotami, a vysoké poplatky za podporu obnovitelných zdrojů patří k hlavním hrozbám, kterým musíme čelit," uvedl předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Společnost se podle něj navíc stále potýká s dopady hospodářského oslabení v Evropě, přesto však chce letos dosáhnout kladného provozního zisku (EBIT). "Za posledních devět měsíců vidíme obrovský nárůst šedé zóny v České republice," řekl Świtajewski. "V této oblasti úzce spolupracujeme s finanční správou a snažíme se společně bojovat proti daňovým podvodům," dodal. Ocenil, že poslanci v květnu schválili zákon, který zpřísňuje podmínky pro obchodování s pohonnými hmotami a zavádí pro obchodníky nové povinnosti, včetně složení dvacetimilionové kauce. Opatření by mělo pomoci státu zlepšit výběr DPH, Świtajewski ale očekává i kladný dopad na hospodaření Unipetrolu. "Pozitivní dopad na naše výsledky by mohl být řádově na úrovni desítek až stovek milionů korun," řekl.

Ve čtvrtek ředitel BCPP Petr Koblic v rozhovoru pro Reuters mimo jiné uvedl, že tržní podmínky a regulace nutí českou burzu udělat "nějaký krok, třeba fúzi" a že značka BCPP v současné podobě nejspíše do pěti let přestane existovat. Často se mluví o užším propojení středoevropské skupiny okolo Vídeňské burzy, Koblicova družina ale přiznala, že jedná také s polskými kolegy.

Nový týden bude na pražské burze nepochybně silně ovlivňován děním na evropských trzích. Českou korunu by ale mohly ovlivnit domácí údaje, například PMI, HDP nebo průmyslová výroba.

Poprvé bez nároku na dividendu 0,67 % se v pátek budou obchodovat akcie Fortuny. Celý týden tedy pravděpodobně titul zakončí výrazným poklesem. "Jedná se sice o mimořádnou dividendu (hrubý výnos aktuálně přes 14 %), ale i budoucí vyhlídky jsou relativně příznivé pro defenzivní hráče," napsal ve svém týdenním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

EUR/CZK: Česká koruna hledá dno při nízké volatilitě. Jak odehrát rizika s tím spojená?
Koruna je po prolomení hladiny 26 EUR/CZK nejvýhodnější k nákupu od začátku roku 2010. Trend a aktuální slabá makrodata znamenají riziko dalšího oslabení. Zaostávání výkonu české ekonomiky za průměrem eurozóny nepotrvá věčně, česká ekonomika může s odeznívajícím utahováním fiskálního opasku a resuscitací spotřebitelské důvěry začít posilovat. Dilema, zda ještě čekat na lepší úrovně, nebo už prodávat eura a zajišťovat se, má řešení v měnových opcích. Ty jsou nejlevnější od léta 2008.
Česká inspirace Hongkongem? Začněme korupcí, snad přijde i ekonomický růst
Česká ekonomika je již sedm čtvrtletí v recesi, která je tak bezkonkurenčně nejdelší v novodobé historii. Ačkoli během roku 2013 zřejmě dojde k mírnému oživení, optimismus není na místě. Za celý rok 2013 ekonomika podle prognózy České spořitelny poklesne o 0,3 %.
Anketa: Energetické akcie na pražské burze očima makléřů a analytiků
Energetické společnosti, jejichž akcie jsou obchodované na pražské burze, mají výsledkovou sezónu za sebou. Svůj výhled na akcie NWR, ČEZ a Unipetrolu nám prozradili čeští makléři a analytici.
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
včera v 12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna