JPY SHORT: Vlivem kvantitativního uvolňování může japonská měna dále oslabit
|

JPY SHORT: Vlivem kvantitativního uvolňování může japonská měna dále oslabit

Série prohlášení japonské centrální banky na jaře 2013 šokovala trhy a značně oslabila japonský jen. 4. dubna představitelé Bank of Japan vyhlásili "kvantitativní a kvalitativní" uvolňování měnové politiky v podstatně větším rozsahu, než se očekávalo. Cena futures kontraktu na japonský jen obchodovaného na CME může v horizontu 3 až 6 měsíců značně klesnout. V tomto časovém období lze očekávat pokles ceny ze současných 1,0000 na 0,9600 USD za 100 jenů.

Centrální banky Japonský jen Měny

Japonský premiér Šinzó Abe jmenoval na konci února Haruhika Kurodu guvernérem japonské centrální banky. Kuroda je známým zastáncem monetárního uvolňování, o kterém se domnívá, že pomůže Japonsku vymanit se z dlouhodobé hospodářské stagnace. Slabá japonská měna má podpořit domácí exportéry.

Změna v krocích centrální banky byla tedy předem známa, přesto byly trhy rozsahem uvolňování šokovány. Cílem je již dříve deklarované dosažení 2% inflace v horizontu dvou let. Hlavní kroky, které centrální banka ohlásila, jsou pravidelný měsíční nákup státních dluhopisů v rozsahu 7 bilionů jenů, nákup státních dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti a cílené zvyšování monetární báze o 60 až 70 bilionů jenů ročně.

Během 48 dní oslabila měna více než o 10 %. Následně trh konsolidoval a vytvořil velkou trojúhelníkovou formaci, kterou lze považovat za vhodný technický signál pro nástup do krátkých pozic. K oslabení jenu by také mohlo pomoci očekávané omezení kvantitativního uvolňování Fedu, o kterém by se mělo definitivně rozhodnout 17. a 18. září.

Kurz futures na jen na burze CME

Hlavní důvody pro další pokles japonského jenu

1. Fed bude brzdit tištění peněz, zatímco japonská centrální banka bude pokračovat

Bernanke 13. září 2012 vyhlásil třetí kolo kvantitativního uvolňování, ve kterém Fed započal s nákupem aktiv krytých hypotékami v celkovém objemu 40 miliard dolarů měsíčně. U programu nebyl předem stanoven konec. 12. prosince 2012 oznámil FOMC nárůst nákupů aktiv o 45 miliard dolarů ve státních dluhopisech.

Jakákoli zmínka o ukončení nebo zmírnění programu ze strany Fedu vyvolává výprodeje jak na akciových, tak dluhopisových trzích. Nejsilnější letošní výprodej zaznamenal trh 20. června, kdy Bernanke řekl, že pokud ekonomický vývoj půjde v souladu s očekáváním Fedu, kvantitativní uvolňování skončí v polovině roku 2014. Potvrdil také, že Fed sníží objem nákupů cenných papírů ještě letos.

65 % analytiků oslovených Bloombergem odhaduje, že Fed omezí kvantitativní uvolňování již na zasedání FOMC 17. a 18. září. Hranice nezaměstnanosti okolo 7 % by k tomu podle Bernankeho stačila. Míra nezaměstnanosti v USA poklesla na 7,3 %. Zatímco Fed plánuje svoji monetární politiku omezit, podle současného plánu by japonská centrální banka měla v příštích dvou letech zhruba zdvojnásobit měnovou bázi.

Index vývoje celkových aktiv Fedu a japonské centrální banky od 1. 1. 2011 a kurz USD/JPY

2. Jen prorazil velkou trojúhelníkovou formaci

Jen od června osciloval a vytvořil velkou trojúhelníkovou formaci. Cena se odrazila od hranice 1,0300 a propadla se supportní trendovou linií na úrovni 1,0100. Z technického hlediska se jedná o silný prodejní signál, ze kterého lze usuzovat, že trh bude směřovat k předchozímu minimu.

Kurz futures na japonský jen na burze CME

3. Japonské centrální bance se v boji s deflací daří více než Fedu

Fedu se dlouhodobě nedaří dosahovat inflačního cíle 2 %. V rámci FOMC proto existuje opozice, která prosazuje navýšení objemu kvantitativního uvolňování. Inflace klesá od začátku roku 2012. Důvodem, proč se změnil vztah mezi velikostí rozvahy a měnovým kurzem, může být skutečnost, že 81,5 % všech peněz, které Fed od začátku kvantitativního uvolňování vypustil, se zatím nedostalo do oběhu.

Množství aktiv nakoupených Fedem od 1. 1. 2008, objem rezerv komerčních bank uložených u Fedu a rozdíl těchto dvou položek v milionech USD

Fed platí od začátku krize v roce 2008 bankám 0,25 % za to, že si u něj nechávají své rezervy. Ty aktuálně přesahují 2 biliony dolarů a pouze čekají jako časovaná bomba, aby byly vypuštěny do ekonomiky. Trhy přestaly věřit v to, že se tyto peníze někdy do ekonomiky dostanou, ačkoli jsou kdykoli k dispozici komerčním bankám.

Inflaci v Japonsku se daří nastartovat. Za posledních patnáct let se dotkla 2% hranice pouze jednou v roce 2008 a úrokové sazby se nedostaly nad 0,50 %. Červencová meziměsíční míra inflace byla v USA i Japonsku identická 0,2 %. Japonsku se postupně daří vymanit z několikaleté deflace. A inflace má v dlouhodobém horizontu negativní dopad na kurz měny.

Meziměsíční změna inflace v USA a Japonsku v procentech

4. Velikost dluhu Japonska je vůči HDP téměř dvojnásobná oproti USA

Dluh Spojených států se od roku 2008 zvýšil sice dramaticky z 64,8 % na 101,6 % ke konci roku 2012, v letošním roce se ale USA daří díky automatickým škrtům v rozpočtu držet deficit níže, než se očekávalo. Japonsko je naproti tomu nejzadluženějším vyspělým státem na světě.

Státní dluh již dvojnásobně přesáhl velikost HDP země a letos poprvé přeskočil i hranici 1 biliardy jenů. Dluh není snadné v současném ekonomickém prostředí radikálně snížit standardní cestou, tedy omezováním výdajů a zvyšováním daní. Lze tak očekávat, že Japonsko přistoupí k určité skryté formě monetizace dluhu. To by přispělo k celkovému trendu oslabování japonské měny.

Vývoj celkového objemu státního dluhu v Japonsku a USA jako podíl HDP

5. Demografický vývoj v Japonsku negativně ovlivňuje ekonomiku i směřování měny

Japonsko sužuje negativní demografický vývoj. Podle zprávy japonského Národního institutu pro výzkum populace a sociálního zabezpečení země (Population Projections for Japan: 2011 to 2060) do roku 2060 přijde o téměř třetinu populace oproti roku 2010 (128 milionů). Jen polovina tohoto nižšího počtu obyvatel bude ve věku od 15 do 65 let. Negativní populační vývoj jde ruku v ruce s nevýrazným směřováním ekonomiky a schopností státu zvládat enormní dluhové břemeno. Tento dlouhodobý trend by měl působit na další oslabování japonského jenu.

Možná rizika pro doporučení SHORT JPY:

  1. Fed by mohl nečekaně oddálit snížení i ukončení kvantitativního uvolňování, což by mohlo dlouhodobě oslabit dolar.

  2. Japonská centrální banka by se mohla rozhodnout ustoupit od svého plánu a předčasně omezit program kvantitativního uvolňování.

  3. Americké banky by mohl přimět prudký nárůst úrokových sazeb k tomu, aby využily svých rezerv u Fedu k vyšší úvěrové aktivitě. Ta by mohla následně způsobit inflaci i oslabování měny.

Specifikace kontraktu

  • Futures na japonský jen (GLOBEX, CME)

  • Měsíc dodání: prosinec 2013 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu: 12 500 000 JPY

  • Kurz: v USD za 100 JPY

  • Hodnota bodu: 1 bod = 12,5 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 12,5 USD)

  • Margin: 4 375 USD/kontrakt

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus