Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit
|

Den centrálních bank: Draghi připustil, že se mluvilo i o snížení sazeb, nezapomněl se pochválit

ECB, Bank of England ani Bank of Japan měnovou politiku nezměnily. Zatímco Japonci zlepšili hodnocení domácí ekonomiky, šéf britské centrální banky Mark Carney zůstal nečekaně tichý. Šéf ECB Mario Draghi zopakoval, že je centrální banka připravena jednat.

ECB Centrální banky Bank of England

Evropská centrální banka

Evropská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %. Mario Draghi zopakoval, že úrokové sazby by měly zůstat na současných nebo nižších úrovních po delší dobu. Zároveň vyloučil, že by se ECB jakkoli zapojila do další pomoci Řecku.

"Je realistické předpokládat, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc," uvedl ve čtvrtek šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem.

Tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho jsme sledovali on-line:

14:32 Draghi: Indikátory důvěry potvrzují, že se ekonomický růst zlepšuje.

14:34 Draghi: Úrokové sazby zůstanou nízké "dlouhou dobu".

14:37 Draghi: Nezaměstnanost v eurozóně zůstává vysoká.

14:38 Draghi: ECB upravila svůj názor na ekonomický růst. HDP eurozóny v roce 2013 klesne o 0,4 % oproti původně předvídanému poklesu 0,6 % a v roce 2014 poroste tempem 1 % (původně se čekalo 1,1 %).

14:39 Draghi: Střednědobá a dlouhodobá předpověď inflace zůstává pevně ukotvený. V roce 2013 inflace zrychlí na 1,5 % z původně očekávaných 1,4 %, v roce 2014 stále předvídáme 1,3 %.

14:42 Draghi: Vlády nesmí upustit od reformního úsilí.

Server zerohedge.com na svém twitterovém účtu Draghiho slova komentuje: "Nemohou upustit od něčeho, s čím nezačaly."

14:49 Draghi: Jsme připraveni jednat, pokud to bude třeba.

14:50 Draghi: Diskutovali jsme o snížení sazeb, ale to děláme vždycky, protože řešíme stav ekonomiky, a proto mluvíme i o snížení sazeb.

14:52 Draghi: Úrokové sazby se pohybují z různých důvodů, některé v reakci na zlepšující se stav ekonomiky. Proto jsme se rozhodli upřesnit, jak dlouho budou sazby nízko - chceme zaprvé snížit volatilitu a zadruhé zabránit přehnané reakci na oživení ekonomiky. Je třeba se dívat skrz fundamenty.

14:56 Draghi: Indexy nákupních manažerů vypadají dobře, očekáváme postupné oživení ekonomiky.

14:58 Draghi: V nejbližších dnech bychom měli mít pár pozitivních zpráv o Jednotném bankovním dohledu (SSM), protože naše jednání s Evropským parlamentem výrazně pokročila.

15:02 Draghi: Supervizor nemůže rozhodovat za vlády, co budou se svými bankami dělat. Supervizor může dodat hodnocení vládám a ty se musí rozhodnout, co udělají. Supervizor nemůže mít zodpovědnost vůči daňovým poplatníkům dané země, to musí vláda. My nemůžeme vládám říkat, co dělat, můžeme jen říct, že by měly "něco" udělat.

15:07 Draghi: Řecku dluh neodpustíme, ECB nemůže financovat vlády.

15:08 Draghi: Náš mandát mluví o cenové stabilitě - to je náš cíl (odpověď na otázku, jestli stejně jako Fed naváže ECB sazby na inflaci a nezaměstnanost).

15:10 Draghi: V Německu nevidíme žádnou inflaci.

Výnos německých desetiletých dluhopisů dále roste.

Výnos německých desetiletých dluhopisů (5. září 2013)

15:15 Draghi: Geopolitická rizika vzešlá ze situace v Sýrii a na rozvojových trzích, byť jsou to rozdílné věci, vnímáme. Snažíme se nebýt příliš optimističtí, co se týče oživení ekonomiky, ale poprvé za poslední dva roky je to právě domácí poptávka, která růst táhne. To zaprvé. Zadruhé, jsme připraveni jednat, jak jsem říkal, ať už ohrožení cenové stability, která je naším cílem, přijde odkudkoli. Co se týče otázky, jestli jsme jednali o koordinované akci s ostatními centrálními bankami, odpověď zní ne.

15:18 Draghi: Na přesnějším určení budoucí monetární politiky (prohlášení, že sazby budou nízko "po dlouhou dobu") se Rada ECB shodla jednomyslně. Ještě přesnější nechceme.

15:27 Draghi: Na konci roku zveřejníme předpověď inflace pro rok 2015.

15:28 Otázka: Jak to, že eurozóna je jediný region, kde se zavedl program OMT, nebyl aktivován a přesto funguje? Fed i Bank of Japan se k němu musely uchýlit a musely ho aktivovat. V eurozóně však funguje, aniž by byl spuštěn.

15:29 Draghi: Na tuto otázku se těžko odpovídá, aniž by si člověk sám lichotil. Je to kombinace dvou faktorů - zaprvé si OMT klade realistické cíle a zadruhé je podmíněný, což zvyšuje jeho důvěryhodnost. Obecně vzato, pokud by byl aktivován, měli bychom k dispozici nelimitované množství prostředků. Bylo by omezeno pouze trhem a právě tím, že program by byl uplatněn podmínečně. Země, která by do něj byla zahrnuta, by tuto pomoc dostala za určitých podmínek. Znamenalo by to, že by musela uvést určité reformy, restrukturalizovat a podobně, což zvyšuje důvěryhodnost a účinnost OMT (program nákupu dluhopisů), aniž by musel být aktivován.

15:33 Tisková konference končí.

Statistický úřad Eurostat ve středu potvrdil, že ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí dostala z recese. Hrubý domácí produkt zemí používajících euro se proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,3 %.

Britové překvapili mlčením

Britská centrální banka ponechala měnovou politiku a základní úrokovou sazbu beze změn. Základní úrok tak zůstává na rekordním minimu 0,5 %. Banka rovněž sdělila, že do ekonomiky nyní nehodlá pumpovat další peníze.

Bank of England má za sebou několik hektických týdnů pod vedením nového guvernéra, Kanaďana Marka Carneyho. BoE na začátku srpna uvedla, že úrokové sazby hodlá nechat rekordně nízko nejméně tak dlouho, dokud nezaměstnanost neklesne na 7 %. To banka nečeká dříve než v roce 2016.

Tento čtvrtek se BoE ke své politice však blíže nevyjádřila. To řadu analytiků překvapilo. Investoři s napětím očekávali, zda banka ujistí trhy o svých dalších úmyslech. Na svém červencovém zasedání totiž centrální banka poskytla obsáhlé prohlášení.

"Trh očekával více masa, do kterého by se mohl zakousnout, nedostal ale nic. Musíme teď čekat, až se nám dostane odpovědi na to, jak to vypadá s ujištěním centrální banky, že bude držet úrokové sazby nízko. A také o tom, jak banka vnímá ekonomické zotavení," říká Kathleen Brooks z Forex.com.

Trh totiž není přesvědčen o tom, zda BoE dostojí svému závazku udržet úroky na rekordně nízké úrovni.

Znaky nečekaně silného zotavování britské ekonomiky vyvolaly mezi experty pochybnosti, zda je banka schopná takto dlouho základní sazbu na rekordně nízké úrovni udržet. Silné údaje ze zpracovatelského sektoru a služeb tento týden přiměly některé ekonomy k odhadům, že růst ve třetím čtvrtletí by mohl zrychlit na více než procento. BoE předpokládá tempo růstu kolem 0,6 %.

Japonská centrální banka zlepšila hodnocení domácí ekonomiky

Japonská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala svou silně uvolněnou měnovou politiku beze změny. Zlepšila však hodnocení vývoje domácího hospodářství.

Banka v dubnu překvapila finanční trhy zavedením krajně uvolněné měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů dluhopisů a dalších aktiv. Jejím cílem je podpořit ekonomiku a zastavit deflaci, tedy soustavný pokles spotřebitelských cen.

"Japonská ekonomika mírně oživuje," píše se v aktuální zprávě centrální banky. To představuje zlepšení oproti minulému měsíci, kdy banka uvedla, že ekonomika "začíná mírně oživovat".

Zlepšené hodnocení ekonomiky by podle agentury Reuters mohlo být podpůrným argumentem pro plánované zvýšení daně z obratu v dubnu příštího roku, které má pomoci dostat pod kontrolu rozsáhlý rozpočtový deficit. Odpůrci zvýšení daně však varují před jeho negativními dopady na ekonomiku.

Jen se po prohlášení centrální banky propadl k dolaru nad 100 JPY.

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky