Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?
|

Čínský HDP roste, ale akcie padají. V čem je zakopaný pes?

Pokud by se akcie chovaly přesně podle vývoje HDP, pak by byly ty čínské po mnoho let jasným vítězem. Tak jednoduše to ale na trzích nechodí. Příkladem je výkonnost šanghajského akciového trhu v roce 2013. Čínský HDP šel nahoru, akcie dolů. Index Shanghai Composite se měl loni dokonce nejhorší výkonnost v celé Asii.

Asijská ekonomika Čína Světové akcie

Absence korelace mezi čínským růstem a akciovým výkonem mate portfoliomanažery už řadu let a vede ke konstrukci řady teorií, které se tuto divergenci snaží objasnit.

1. Iracionální čínský investor

Tato teorie špatný výkon akcií klade za vinu generaci investorů-začátečníků, kteří následují spíše dav než vývoj zisků nebo růst ekonomiky. Jako by byl loni každý příliš zaneprázdněný hromaděným složitých rizikových produktů, než aby se díval na akcie.

2. Místní jsou lépe informovaní než zbytek světa

Druhá teorie tvrdí pravý opak. Zdejší investoři nejsou iracionální, naopak. Nejsou hloupí, takže vědí, že nelze důvěřovat oficiálním statistikám. Poučili se z těžkých lekcí po sérii slabých ziskových reportů. Oslnivý růst HDP se totiž stále ne a ne promítnout do zisků.

Obavy ohledně spolehlivosti statistik se už objevily v roce 2006, kdy současný čínský premiér Li Kche-čchiang poznamenal, že růst HDP je "umělý". On osobně se prý při měření výkonu ekonomiky spíše spoléhá na data týkající se spotřeby elektřiny, dopravy nebo úvěrové aktivity bank.

3. Ekonomika se nezvětšuje, každý jen platí více za to samé

Jiní zase argumentují, že čínské údaje o HDP nám sice říkají, že rostou ceny, ale nemusejí nutně signalizovat zvětšující se ekonomiku.

Skutečnost, že ceny rostou, nelze vyvracet. Růst je ale patrný i jinde. Zvyšuje se počet uživatelů internetu nebo poptávka po komoditách. V dalších oblastech už ale situace tak růžová není - mnohá odvětví trpí nadbytečnými kapacitami a v zemi jsou celá takzvaná města duchů.

Stará a nová Čína

V Číně je potřeba rozdělit celkový růst na ten "dobrý", reálný, a ten zbývající, "pochybný". Například analytici z Reorient Research vidí "dvě Číny" s dvěma hlavními agregáty HDP - starou Čínu s kouřícími komíny a exportní ekonomikou a novou "high-tech" Čínu se spotřebitelsky zaměřenou ekonomikou a silným sektorem služeb. Cílem je dostat do portfolia co nejvíce té nové Číny.

Slabý akciový výkon vysvětluje fakt, že v Číně docházelo k růstu mezd na úkor firemních zisků. Dalším důvodem je velké zatížení bank. Špatná výkonnost finančních titulů odráží strach investorů z dopadů probíhající restrukturalizace ekonomiky.

Naděje pro čínský trh

Morgan Stanley uvádí, že slibné nemusejí být pro čínský akciový trh pouze nové technologie. Sklízet úspěchy bude podle nich každá firma, která dokáže jakkoli těžit z technologického rozvoje a rychle se adaptovat na nové podmínky. To jí umožní snadno expandovat na zahraniční trhy a uvádět na trh nové produkty. Nezalekne se ani rostoucích mzdových nákladů. Díky technologiím půjde Čína cestou světové integrace pracovních trhů. Ta drží mzdy na uzdě v celé řadě odvětví, a to i v těch tradičně výše hodnocených.

Výnosy budou pramenit především z kapitálu (místo tradiční práce), což podpoří zisky. Tento trend "ziskového supercyklu" se podle Morgan Stanley může týkat například výrobce elektroniky Lenovo a internetových gigantů Baidu a Tencent.

Zda z toho bude benefitovat šanghajský akciový trh, ale není jisté. Baidu je listovaná v USA, zatímco Lenovo a Tencent v Hongkongu. Pokud chce šanghajská burza růst v souladu s čínským HDP, musí se vypořádat s novou várkou IPO. Je potřeba přivést na burzu více firem z oblasti nové, technologické ekonomiky.

Jsou čínské akcie levné?

Čínský akciový trh na první pohled láká lovce podhodnocených akcií. Když se mu ale "podíváte na zub", zjistíte, že možná není tak levný, jak se na první pohled zdá.

HSBC varuje, že je trh možná mnohem dražší, než naznačují P/E valuace. "Ocenění působí zprvu atraktivně, ale je zkresleno finančním sektorem, který indexu zajišťuje 40 % zisků," píše se v reportu banky. Čínské akciové valuace se pohybují lehce pod 12násobkem zisků. Valuační diferenciál se ještě zhorší, když oddělíte státem vlastněné podniky (SOE - state-owned enterprise) od firem v soukromých rukou (POE - private-owned enterprise). Soukromé se obchodují za více než 25násobek zisků ve srovnání s pouhým zhruba 10násobkem u státních.

Snížení doporučení na Čínu z "neutral" na "underweight" zdůvodnila HSBC slabým výhledem zisků. Konsensuální očekávání růstu zisků o 9,3 % pro rok 2014 jsou podle banky odůvodněná, nicméně riziko pro čínské zisky letos hodnotí jako mimořádně vysoké. HSBC sleduje odpisy špatných úvěrů čínských bank vlivem klesajícího cash flow firem. Další hrozbou je dopad plánovaných reforem, které by mohly výrazně ohrozit zisky v sektorech, jako jsou energetika, síťová odvětví a finance.

Pro Nomuru jsou valuace akcií v regionu stále příznivé. Čínu vidí dokonce jako trh s největším diskontem (akcie se zde obchodují na zhruba 8,6násobku 12měsíčních očekávaných zisků, tedy 28 % pod dlouhodobým průměrem P/E, který je 12).

Nicméně i Nomura má několik důvodů k pochybám a hodnotí index MSCI China pouze "neutrálně". U čínských akcií připouští do budoucna "mírné" zvýšení P/E za předpokladu stabilního makroekonomického výhledu v prvním čtvrtletí (k obratu může dojít podle Nomury do poloviny roku). Banka dále uvádí, že například u akcií z finančního sektoru jsou obavy promítnuty do valuací. Tyto akcie si přitom nemusejí "sáhnout až na dno", pokud se situace výrazně nezhorší.

Další růst valuací neočekává ani Standard Chartered. "Politické cíle z loňského pléna komunistické strany znamenají pro Čínu cestu zdravějšího střednědobého rozvoje. Pro pozitivní výhled je klíčovým rozhodnutím snaha omezit růst čínského veřejného sektoru," uvedla banka. "Plénum odstartovalo konec čtyřletého 'de-ratingu' čínských akcií. Opětovný růst valuací bude ale taktéž postupný."

Někteří z těch, kteří Číně dosud věřili, začínají od přehnaného optimismu upouštět. CIMB sice očekává 20% růst cen čínských akcií v roce 2014 tažený zisky finančních titulů a vybraných cyklických firem, přitom ale investiční doporučení snížila z "overweight" na "neutral".

"Čína by měla letos vykázat nejvyšší výnosy v regionu, ale obáváme se, že negativa plynoucí ze složitějších likviditních podmínek, situace v nemovitostním sektoru, slabších předstihových indikátorů (PMI) a stavu trhu s IPO povedou k tržnímu vývoji směrem do strany až dolů," doplňuje CIMB.

Shanghai Composite Index

Zdroj: CNBC, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus