Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?
|

Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?

Čtvrtým tématem lednového Investičního fóra byly aktivní investiční strategie pro letošní rok. To hlavní z probíhající diskuze jsme samozžejmě nabídli v živé reportáži.

Investiční strategie Výhled na rok 2014

Diskutující:

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)

Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)

Zychová: Rozvojové trhy zůstávají problematické. Například Turecko je a bylo problematické, takže je zde spousta zajímavých možností k shortování. Podobně je na tom Polsko, například GTC, nebo v Rakousku Telekom Austria, nebo uměle nadhodnocené firmy, jako je Tesla Motors. Důležité je načasování, například když shortujete firmu, která oznámí zpětný odkup akcií, tak vám to může zlomit vaz.

Plojhar: U amerických a německých dluhopisů je nejvyšší likvidita, centrální banky dlouho tlačí na to, aby vytvořily inflaci, ale dlouho se jim to nedaří. Tyto dlouhé dluhopisy mají ale velkou citlivost. Z hlediska čistě sázek trh rostl čtyři roky, poslední rok bez korekcí, všichni jsou velmi býčí, už dlouho jsem neslyšel názor, že by trh mohl zahučet dolů.

Piovarcsy: Příležitostí pro medvědy budou již zmíněné mladé trhy. Větší korekce o více než 50 % by ale mohla potkat i evropské tituly, například francouzský Louis Vuitton. Poptávka z mladých trhů by mohla být oslabená, což bude mít vliv na měny, které jsou navázané na komoditní sektor, například australský a kanadský dolar.

Piovarcsy: Nacházíme se v takové virtuální realitě - trhy netlačí fundamenty, ale peníze. Tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, neskončí v prvním kvartále, proto americké akcie jsou stále ještě příležitostí.

Zychová: Konec QE bude mít vliv na dlouhé bondy, radíme proto klientům, aby se přesouvali například do high yield korporátních dluhopisů.

Plojhar: Krátkodobě se domnívám, že je česká koruna spíše pro range trading. Nemám moc rád trhy, na nichž se nic neděje - pro range tradera, který obchoduje v určitém rozmezí, může být ale česká koruna ideální. Souhlasím s analytiky, kteří tvrdí, že česká koruna je podhodnocená a znovu se rozběhne. Opce na českou korunu jsou výrazně levnější.

Piovarcsy: Co se týká měnových párů, je delší období bez výrazných změn kvůli zásahům centrálních bank. Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar. Postavili bychom ho potom proti australskému dolaru (australský dolar short, americký long), nebo třeba novozélandský dolar, proti kterému bychom postavili britskou libru.

Zychová: Náš fond je denominovaný v eurech, což nám zjednodušuje situaci. Jediné, co hýbe výkonností, je to, zda máme partikulární názor na měny mladých trhů - tureckou liru, polský zlotý. Tam jsme víceméně byli negativní a víceméně jsme shortovali. Co se týče roku 2014, máme největší expozici na americký dolar, asi 5 %.

Piovarcsy: Vidíme příležitosti na aktivech, která byla dlouhou dobu nadhodnocována, mohou projít korekcí. Podobně jsme to loni viděli se zlatem. Vidíme možnost návratu deflačního tlaku, nejen v Evropě, například Německu, ale také v USA, až skončí podpora Fedu. Na druhé straně vidíme úpadek na straně rozvojových trhů, který by se mohl dotknout luxusního zboží, již jsem zmiňoval francouzské akcie, sledoval bych CAC 40. Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie. Ropa by se mohla dostat pod devadesát nebo i na 80 dolarů za barel.

Plojhar: Intervence ČNB byla i nebyla černou labutí. Když se podíváme do minulosti, černé labutě nikdy nebyly bleskem z čistého nebe. Ano, když se hroutily nemovitostní trhy po celém světě, zdálo se to náhlé, ale přitom měsíce a roky předtím se všichni divili, proč pořád rostou. S ČNB to bylo stejné. Černá labuť tedy není nepředstavitelná událost, jako když přiletí mimozemšťani, ale spíše jde o to, jak moc je na takovou situaci trh připraven. V roce 2014 se bude všechno asi točit kolem důvěry centrálním bankéřům. Černou labutí by mohlo být to, jak se politici a lidé budou dívat na centrální banky a jak se začnou ptát třeba na to, jak centrální banky hospodaří - například Fed má páku 75 ku 1, mnohem více než Lehman Brothers před krachem. Jako centrální banku ji to nemusí zajímat pouze do chvíle, kdy to začne zajímat někoho jiného.

Piovarcsy: Ano, centrální banky jsou zapákované, ale mají na rozdíl od všech ostatních jednu významnou páku - můžou tisknout peníze. Ale jinak s tím souhlasím. Od roku 2009 jsou to právě centrální banky, které manipulují trhy, dostaly je tam, kde jsou nyní.

Zychová: Očekávám, že volatilita na selektivních trzích, například Rusko a Turecko, půjde nahoru.

Piovarcsy: Je těžké obchodovat v časech vyšší volatility, protože neexistuje žádný trend a shortovat v takovém období je obtížné.

Plojhar: Čekám, že volatilita poroste, protože dlouho byla nízká a všichni čekají, že bude dole. Největší sázky se vyplatí, když se s centrální bankou bojuje, protože než banka přijde s nějakým řešením, je možné slušně vydělat.

Piovarcsy: Finanční sektor je prvním a přímým příjemcem výhod z jednání centrálních bank. Banky byly relativně stabilizované, Draghi dokázal stabilizovat evropský bankovní trh i přes tragickou situaci, v jaké se v roce 2008 a 2009 nacházel. Když padají akciové indexy, pak jsou to právě bankovní akcie, které je táhnou. Pokud tedy doje ke korekci, bude na bankovních titulech o to silnější.

Zychová: My se soustřeďujeme na akcie, můžeme nabídnout stock picking.

Plojhar: Nabízíme zajištění na měny a úroky. V minulém roce jsme řešili, jak udržet pricing pro derivátové obchody.

Piovarcsy: Doporučujeme koupi opcí na CAC 40 s aspoň šestiměsíční expirací, long na americký dolar, na straně technologií jako Twitter, Facebook a Amazon očekáváme propad, na straně druhé, například u Googlu, čekáme růst.

Plojhar: Počasí je produkt, který se dá obchodovat na derivátovém trhu. V tomto případě (výrazná zima na SV země) je na to už pozdě, protože tato situace už nastala, ale může to mít vliv na zemědělské komodity.

Piovarcsy: Já bych to rozšířil i o stavební průmysl. Každá přírodní katastrofa smete infrastrukturu, a proto má krátkodobý vliv na ekonomický růst.

Zychová: Já bych se podívala na pojišťovny a ty bych shortovala.

Piovarcsy: Facebook, Amazon nebo Twitter byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů. U těch ostatních očekáváme 5-10% růst.

Zychová: My v současnosti úspěšně obchodujeme s IMMOFINANZ, kterou máme postavenou do páru proti GTC, a funguje to velmi dobře.

IMMOFINANZ vs. Globe Trade Centre

Piovarcsy: Pokud Fed upustí od nákupu dluhopisů více, bude se podle nás muset více zaměřit na trh s nemovitostmi, respektive na stavebnictví. V tomto sektoru (REIT) bude podle nás volatilita výrazně vyšší než v průměru.

Čtvrtý blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus