Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?
|

Aktivní investiční strategie pro rok 2014: Dáte na rady expertů?

Čtvrtým tématem lednového Investičního fóra byly aktivní investiční strategie pro letošní rok. To hlavní z probíhající diskuze jsme samozžejmě nabídli v živé reportáži.

Investiční strategie Výhled na rok 2014

Diskutující:

Karol Piovarcsy (ředitel Saxo Bank ČR a SR)

Kateřina Zychová (zakladatelka Verdi Capital)

Miroslav Plojhar (investiční stratég, Česká spořitelna)

Zychová: Rozvojové trhy zůstávají problematické. Například Turecko je a bylo problematické, takže je zde spousta zajímavých možností k shortování. Podobně je na tom Polsko, například GTC, nebo v Rakousku Telekom Austria, nebo uměle nadhodnocené firmy, jako je Tesla Motors. Důležité je načasování, například když shortujete firmu, která oznámí zpětný odkup akcií, tak vám to může zlomit vaz.

Plojhar: U amerických a německých dluhopisů je nejvyšší likvidita, centrální banky dlouho tlačí na to, aby vytvořily inflaci, ale dlouho se jim to nedaří. Tyto dlouhé dluhopisy mají ale velkou citlivost. Z hlediska čistě sázek trh rostl čtyři roky, poslední rok bez korekcí, všichni jsou velmi býčí, už dlouho jsem neslyšel názor, že by trh mohl zahučet dolů.

Piovarcsy: Příležitostí pro medvědy budou již zmíněné mladé trhy. Větší korekce o více než 50 % by ale mohla potkat i evropské tituly, například francouzský Louis Vuitton. Poptávka z mladých trhů by mohla být oslabená, což bude mít vliv na měny, které jsou navázané na komoditní sektor, například australský a kanadský dolar.

Piovarcsy: Nacházíme se v takové virtuální realitě - trhy netlačí fundamenty, ale peníze. Tato realita bude ještě nějakou dobu trvat, neskončí v prvním kvartále, proto americké akcie jsou stále ještě příležitostí.

Zychová: Konec QE bude mít vliv na dlouhé bondy, radíme proto klientům, aby se přesouvali například do high yield korporátních dluhopisů.

Plojhar: Krátkodobě se domnívám, že je česká koruna spíše pro range trading. Nemám moc rád trhy, na nichž se nic neděje - pro range tradera, který obchoduje v určitém rozmezí, může být ale česká koruna ideální. Souhlasím s analytiky, kteří tvrdí, že česká koruna je podhodnocená a znovu se rozběhne. Opce na českou korunu jsou výrazně levnější.

Piovarcsy: Co se týká měnových párů, je delší období bez výrazných změn kvůli zásahům centrálních bank. Až toto období přejde, rozběhne se podle nás americký dolar. Postavili bychom ho potom proti australskému dolaru (australský dolar short, americký long), nebo třeba novozélandský dolar, proti kterému bychom postavili britskou libru.

Zychová: Náš fond je denominovaný v eurech, což nám zjednodušuje situaci. Jediné, co hýbe výkonností, je to, zda máme partikulární názor na měny mladých trhů - tureckou liru, polský zlotý. Tam jsme víceméně byli negativní a víceméně jsme shortovali. Co se týče roku 2014, máme největší expozici na americký dolar, asi 5 %.

Piovarcsy: Vidíme příležitosti na aktivech, která byla dlouhou dobu nadhodnocována, mohou projít korekcí. Podobně jsme to loni viděli se zlatem. Vidíme možnost návratu deflačního tlaku, nejen v Evropě, například Německu, ale také v USA, až skončí podpora Fedu. Na druhé straně vidíme úpadek na straně rozvojových trhů, který by se mohl dotknout luxusního zboží, již jsem zmiňoval francouzské akcie, sledoval bych CAC 40. Očekáváme také, že se přehřejí energetické akcie. Ropa by se mohla dostat pod devadesát nebo i na 80 dolarů za barel.

Plojhar: Intervence ČNB byla i nebyla černou labutí. Když se podíváme do minulosti, černé labutě nikdy nebyly bleskem z čistého nebe. Ano, když se hroutily nemovitostní trhy po celém světě, zdálo se to náhlé, ale přitom měsíce a roky předtím se všichni divili, proč pořád rostou. S ČNB to bylo stejné. Černá labuť tedy není nepředstavitelná událost, jako když přiletí mimozemšťani, ale spíše jde o to, jak moc je na takovou situaci trh připraven. V roce 2014 se bude všechno asi točit kolem důvěry centrálním bankéřům. Černou labutí by mohlo být to, jak se politici a lidé budou dívat na centrální banky a jak se začnou ptát třeba na to, jak centrální banky hospodaří - například Fed má páku 75 ku 1, mnohem více než Lehman Brothers před krachem. Jako centrální banku ji to nemusí zajímat pouze do chvíle, kdy to začne zajímat někoho jiného.

Piovarcsy: Ano, centrální banky jsou zapákované, ale mají na rozdíl od všech ostatních jednu významnou páku - můžou tisknout peníze. Ale jinak s tím souhlasím. Od roku 2009 jsou to právě centrální banky, které manipulují trhy, dostaly je tam, kde jsou nyní.

Zychová: Očekávám, že volatilita na selektivních trzích, například Rusko a Turecko, půjde nahoru.

Piovarcsy: Je těžké obchodovat v časech vyšší volatility, protože neexistuje žádný trend a shortovat v takovém období je obtížné.

Plojhar: Čekám, že volatilita poroste, protože dlouho byla nízká a všichni čekají, že bude dole. Největší sázky se vyplatí, když se s centrální bankou bojuje, protože než banka přijde s nějakým řešením, je možné slušně vydělat.

Piovarcsy: Finanční sektor je prvním a přímým příjemcem výhod z jednání centrálních bank. Banky byly relativně stabilizované, Draghi dokázal stabilizovat evropský bankovní trh i přes tragickou situaci, v jaké se v roce 2008 a 2009 nacházel. Když padají akciové indexy, pak jsou to právě bankovní akcie, které je táhnou. Pokud tedy doje ke korekci, bude na bankovních titulech o to silnější.

Zychová: My se soustřeďujeme na akcie, můžeme nabídnout stock picking.

Plojhar: Nabízíme zajištění na měny a úroky. V minulém roce jsme řešili, jak udržet pricing pro derivátové obchody.

Piovarcsy: Doporučujeme koupi opcí na CAC 40 s aspoň šestiměsíční expirací, long na americký dolar, na straně technologií jako Twitter, Facebook a Amazon očekáváme propad, na straně druhé, například u Googlu, čekáme růst.

Plojhar: Počasí je produkt, který se dá obchodovat na derivátovém trhu. V tomto případě (výrazná zima na SV země) je na to už pozdě, protože tato situace už nastala, ale může to mít vliv na zemědělské komodity.

Piovarcsy: Já bych to rozšířil i o stavební průmysl. Každá přírodní katastrofa smete infrastrukturu, a proto má krátkodobý vliv na ekonomický růst.

Zychová: Já bych se podívala na pojišťovny a ty bych shortovala.

Piovarcsy: Facebook, Amazon nebo Twitter byly do velké míry hnány popularitou namísto fundamentů. U těch ostatních očekáváme 5-10% růst.

Zychová: My v současnosti úspěšně obchodujeme s IMMOFINANZ, kterou máme postavenou do páru proti GTC, a funguje to velmi dobře.

IMMOFINANZ vs. Globe Trade Centre

Piovarcsy: Pokud Fed upustí od nákupu dluhopisů více, bude se podle nás muset více zaměřit na trh s nemovitostmi, respektive na stavebnictví. V tomto sektoru (REIT) bude podle nás volatilita výrazně vyšší než v průměru.

Čtvrtý blok končí.

To nejpodstatnější z celého Investičního fóra najdete i na Twitteru Investičního webu.

Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024
před hodinou

Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024

Česká republika nesplní závazek, který slíbila v NATO, dávat do roku 2024 na svou obranu dvě procenta HDP. Po...
Česká republika HDP
PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč
15:59

PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč

PPF banka v prvním pololetí vytvořila čistý zisk 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 14 procent. Bilanční...
Česká republika Banky PPF
ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:09

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 procent na...
Světová ekonomika Koronavirus Pracovní trh
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
14:30

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti
14:13

Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti

Slovensko do konce letošního roku prodlouží program poskytování pobídek firmám a živnostníkům na udržení...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:49

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur. Příslušný návrh...
Německo Rozpočet
Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
13:19

Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Výrobce užitkových automobilů Traton, který patří do německé skupiny Volkswagen, se dohodl, že bude spolupracovat s...
Auta Volkswagen
Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery
12:17

Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery

Německo, které ve středu zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
11:00

Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
10:54

ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce
10:05

Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
10:01

Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily

Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy...
Nike Americké akcie Móda a design
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
10:00

Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl australský trh

Burzy v Asii a Tichomoří ve středu převážně rostly. Po dvou dnech volna ale mírně ztrácely akcie v Japonsku.
Asijské akcie Japonské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na…
09:30

Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na pozitivní vývoj na Wall Street a rostly

Britský FTSE 100 +0,89 %, německý DAX +0,80 %, francouzský CAC 40 +0,72 %, STOXX Europe 600 +0,52 %.
Evropské akcie
Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX…
09:25

Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX klesal o 0,6 %

ČEZ -0,45 %, Erste -2,10 %, Kofola ČS -1,82 %, KB -0,60 %, MONETA +0,58 %, 02 C.R. +0,46 %, VIG -2,52 %.
Akcie ČR Pražská burza
Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem
Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem
09:10

Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem

Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější...
Americké akcie Tesla Auta
Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se…
Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se…
09:00

Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se čekalo

Meziročně hrubý domácí produkt Španělska spadl o 21,5 % (odhad: 22,1 %), mezikvartálně hospodářský výkon země spadl o...
Španělsko HDP Evropská ekonomika