Bill Gross chce obhájit korunu dluhopisového krále o (poněkud menší) dům dál
|

Bill Gross chce obhájit korunu dluhopisového krále o (poněkud menší) dům dál

Bill Gross po bouřlivém odchodu ze společnosti PIMCO, kterou spoluzakládal v roce 1971 a z níž vybudoval jednu z největších dluhopisových investičních společností na světě, usedá za pracovní stůl v nové kanceláři v kalifornské Newport Beach. Jako bývalý příslušník amerického námořnictva nedá dopustit na rituály, a proto nechybí jeho oblíbená káva ze Starbucks a sendvič s arašídovým máslem. V rozhovoru pro InvestmentNews prozrazuje, že se cítí stále plný síly na to, aby dostal na kolena každého konkurenta, který se mu postaví do cesty.

Státní dluhopisy Investiční guru Bill Gross Firemní dluhopisy Nejbohatší investoři a byznysmeni

Jeho soutěživá nátura je snad ještě silnější než v minulosti, a to navzdory pokročilejšímu věku. I ve svých 70 letech se dluhopisový guru chystá hrát první ligu. "Je fajn sedět doma, starat se o portfolio a pozorovat, jak roste a vyděláváte peníze," říká Gross. "Není to ale nic proti tomu porazit všechny firmy na světě a stát se jedničkou." Svou posedlost zdolávat rivaly označuje jako "konstruktivní obsesi". "Znáte to přísloví o vůni růží a chytání motýlů," pokračuje. "Trhy jsou mí motýli i mé růže. Když jdu v pondělí do práce, cítím jejich vůni."

Odchod z PIMCO neznamená důchod

Označit Grossovou cestu z PIMCO do Janus Capital za bouřlivou je slabé slovo. V posledním roce už bylo patrné pnutí mezi Grossem a managementem 2bilionové investiční společnosti ohledně směřování firmy. V lednu výkonný ředitel a Grossův "následník" v PIMCO Mohamed El-Erian náhle oznámil, že se chystá v březnu firmu opustit. Spekulovalo se, že mezi dvěma nejvlivnějšími muži firmy začaly eskalovat spory.

Když El-Erian odešel, PIMCO rozdrobilo management, když jmenovalo šest zástupců investičních ředitelů. Grossova investiční výkonnost nadále zaostávala za konkurenty a investoři začali z fondu vyvádět peníze.

V určité chvíli začal Gross jednat s některými z konkurenčních firem ohledně možného přestupu. Údajně kromě jednání s Janus Capital vedl rozhovory se šéfem DoubleLine Capital Jeffreyem Gundlachem.

Drama vyvrcholilo ve čtvrtek 25. září, kdy Gross zvedl telefon a zeptal se Richarda Weila z Janusu, zda o něj má stále ještě zájem. Následující den už byl Gross jeho.

"Pleskl jsem se přes tváře, polil ledovou vodou a řekl si, že život jde dál. Stárnu, instituce se mění, zkrátka skvělá příležitost pro nový start," prohlašuje Gross. Má rád rutinu, s PIMCO to už ale prý v poslední době nebylo možné.

"Bylo to velmi rychlé rozhodnutí, protože události v PIMCO nabraly rychlý spád. Ten příběh znáte, nechci ho rozebírat," zdůvodnil stručně Gross svůj náhlý odchod z firmy, kterou spoluzakládal. Mimochodem, rozebírat ho nechtěl nikdo jiný z firmy. Mluvčí na žádosti o komentář nezareagoval.

Tržní pozorovatelé byli vývojem událostí zmateni, ne-li šokováni. "Působilo to, jako by opustil suverénní, jistou pozici ve vedení své firmy a poslední rok a půl se stahoval do ústraní," uvedl Jeff Tjornehoj, šéf analýz amerického trhu v Lipper.

"V branži, kde legendy neodcházejí, je Gross nejspíše jednou z těch nejodolnějších," tvrdí John Bogle, který podobně jako Gross v 70. letech zakládal investiční firmu. "Ukvapené soudy jsou v investičním světě největší chybou."

Gross bude nově působit v užším kruhu spolupracovníků. Weil, šéf Janus Capital, ale odmítl jakkoli Grossovo poslání ve firmě komentovat. Sám Gross vidí výhodu v přechodu do Janusu hlavně v tom, že řízení strategií v menším fondu bude snazší. "S menším množstvím peněz můžete pohybovat hbitěji než s větším balíkem. Nehraje takovou roli, že je Janus menší, spíše jde o to, že zde budou peníze z pohledu strategií mnohem snáze řiditelné."

Díky přílivu nových investorů dostal Gross na starost zhruba 100milionový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Jeho tým by měl mít pět až šest členů včetně tradera a úvěrového analytika a dalšího portfoliomanažera.

Hnát se do Grossova nového fondu, nebo zatím ne?

Sumit Desai, analytik z Morningstar, by byl ohledně investování do nového Grossova fondu opatrný. "Možná dává smysl vysledovat, o jaké strategie jde, jaké zdroje Gross má, zkrátka ujistit se, že je vše, jak má být, než fondu svěříte větší obnos. Je to velký rozdíl od zdrojů a podpory, kterou měl Gross v PIMCO."

Dosud Grossova investiční rozhodnutí ve vlajkové lodi PIMCO Total Return Fund určoval Barclays Capital Aggregate Bond Index. Nyní Gross tvrdí, že se chystá více investovat do státních dluhopisů, rizikovějších dluhopisových instrumentů s vyššími výnosy a do měn. Dokonce prý bude schopen podstupovat i malé množství akciového rizika.

"Nevěřím, že to bude velký rozdíl, protože očekávání rizika a výnosu ze strany investorské základny jsou stejná," tvrdí. "Znamená to menší důraz na duraci neboli dobu do splatnosti dluhopisu oproti ostatním aspektům výnosu, jako jsou úvěrové a měnové riziko a riziko volatility."

Kam zamíří kapitál odtékající z PIMCO?

Přivést aktiva do Janusu bude mnohem těžší, než je odlákat z PIMCO. Total Return Fund v září zažil 23,5miliardový "výplach", což je rekordní úbytek za měsíc. Jeden z on-line průzkumů ukázal, že polovina investičních poradců s klienty zainvestovanými v PIMCO zvažuje vyvedení peněžních prostředků mimo něj. Nicméně pouze 16 % přemýšlí o jejich přesunu do Janus Capital.

"Musím zdvojnásobit či ztrojnásobit množství toho, co o víkendech přečtu, abych se ujistil, že se má 70letá mysl nezměnila na 80letou mysl polosenilního starce," vtipkuje dluhopisový král, jehož odkaz byl v posledních letech poskvrněn neuspokojivou výkonností fondu a s ní spojenými pochybnostmi o kvalitě jeho manažerském stylu.

Gross se hájí a zdůrazňuje, že jeho historii úspěchů nevymazal jeden špatný rok, a doplňuje, že je nyní často nespravedlivě vyobrazován jako nějaký "angry bird" místo racionálně uvažující bytosti. "Můj epitaf bude vždy zahrnovat něco týkající se posledních 12 měsíců, což je mrzuté. Doufám ale, že jsem správnou volbou pro Janus a Janus pro mě."

Zdroj: InvestmentNews.com
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus