Fúze a akvizice: Co čekat v dalších měsících?
|

Fúze a akvizice: Co čekat v dalších měsících?

Po pětiletém propadu zájem o fúze a akvizice díky ekonomické a cenové stabilitě ožívá a je třikrát vyšší než před dvěma roky. České firmy plánují investovat především do nemovitostí, spotřebního zboží, technologií a finančních služeb a mezi jejich nejvýznamnější investiční destinace patří Velká Británie, Polsko, Německo, Slovensko a Indie. Vyplývá to z nejnovějšího, v pořadí již 11. mezinárodního průzkumu Barometru investiční důvěry poradenské společnosti EY.

Česká ekonomika Fúze a akvizice Byznys a podnikání
Barometr investiční důvěry (1)

Počet českých společností, které během následujících dvanácti měsíců plánují nějakou akvizici, je téměř třikrát vyšší než před dvěma roky. Během příštích dvanácti měsíců chystá v tuzemsku nějakou akvizici 33 % firem a celosvětově 40 %, což je nejvíce za poslední tři roky.

Díky příznivější situaci na trhu a zvyšujícím se počtům plánovaných transakcí je velká naděje, že se transakční aktivita celosvětově vrátí po pětiletém propadu konečně na předkrizovou úroveň z roku 2006.

Drtivá většina (97 %) českých společností má zájem o transakce do 250 milionů USD s cílem investovat do rozšíření své hlavní podnikatelské činnosti, celosvětově má podobná očekávání 81 % manažerů. Motorem trhu fúzí a akvizic tak v nejbližších měsících pravděpodobně budou středně velké transakce.

Období středně velkých obchodů

Zatímco rok 2014 byl rokem několika obřích transakcí, v nejbližší budoucnosti by hlavním motorem transakční aktivity mohly být středně velké transakce. Už letošní rok byl pro fúze a akvizice poměrně příznivý, přesto téměř dvě třetiny (60 %) respondentů celosvětově předpokládají, že se objem transakcí v následujících dvanácti měsících dále zvýší.

Barometr investiční důvěry (2)

"Po letech poklesu nebo stagnace transakční aktivita v České republice opět ožívá. Rok 2014 přinesl vlnu velkých transakcí," říká Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě. "Tyto miliardové transakce mají řetězový efekt. Posílily investiční důvěru a podnítily aktivitu i v segmentech s menšími transakcemi."

"Zájem o koupi podniků je aktuálně největší za poslední tři roky. V souladu s očekávaným upevněním stability tuzemské ekonomiky čeští vrcholoví manažeři počítají s novou vlnu fúzí a akvizic, ve které budou s největší pravděpodobností převažovat středně velké transakce. Právě tyto transakce, motivované snahou o posílení a další rozšíření klíčových podnikatelských aktivit, by se v nejbližší době měly rozhodující měrou podílet na nárůstu transakční aktivity. Na trh by to mohlo přinést největší oživení za posledních pět let," dodává Severa.

Výhled do roku 2015

Barometr investiční důvěry (3)

Nejpřesvědčivějším dokladem o budoucí intenzivnější transakční aktivitě je narůstající počet plánovaných transakcí, který se od dubnového průzkumu zvýšil celosvětově o celých 30 %. Počet českých společností, které jich aktuálně plánují pět a více, za uplynulých šest měsíců vzrostl. V celosvětovém měřítku lze pozorovat, že procento respondentů s nejvíce aktuálně plánovanými transakcemi, to jest s pěti a více, narostlo od dubna letošního roku nejvýrazněji.

Rozdíl mezi očekáváním kupujících a prodávajících, pokud jde o cenu transakce, tedy takzvaný "valuation gap", se nijak výrazně nemění. Většina domácích respondentů i respondentů celosvětově (v obou případech 74 %) předpokládá, že rozdíl v cenových očekáváních kupujících a prodávajících se během následujícího roku nezmění, což by opět mohlo být pro transakční aktivitu v blízké budoucnosti povzbuzením. Ve srovnání s říjnem 2013 se tak význam expanze českých podniků do nových teritorií snížil, což souvisí se záměrem manažerů rozšiřovat své hlavní podnikatelské činnosti na jim dobře známých trzích.

63 % oslovených českých respondentů uvádí, že poměr dluhu jejich firem k vlastnímu kapitálu činí méně než 25 %, to znamená, že by ustály i případné zvýšení úrokových sazeb v blízké budoucnosti. Na globální úrovni je situace podobná jako v České republice, 68 % respondentů uvádí, že u jejich firem je poměr dluhu k vlastnímu kapitálu méně než 25 %.

Barometr investiční důvěry (4)

"Díky stabilním cenám aktiv a rostoucí důvěře v globální ekonomiku jsou teď perspektivy fúzí a akvizic mnohem optimističtější," říká Jaroslav Zelenka, senior konzultant oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. "Po letech ekonomické nejistoty poskytuje nynější stabilita konečně spolehlivý základ pro strategické plánování. Nicméně není pochyb o tom, že manažeři budou vývoj politických událostí dále pozorně sledovat."

Motorem transakční aktivity budou středně velké transakce

Barometr investiční důvěry (5)

Rok 2014 je rokem návratu velkých akvizic. Podmínky pro ně zůstávají příznivé, nicméně v příštím roce by se mělo těžiště transakční aktivity přesunout do segmentu středně velkých transakcí. "Většina oslovených společností si chce koupit podnik v sektoru, ve kterém podniká. Nejčastěji jim jde o to, aby si zajistily větší podíl na trhu, efektivněji řídily náklady nebo měly vyšší ziskovou marži," říká Zelenka. "Klíčová je především nákladová efektivita, takže u plánovaných fúzí a akvizic půjde ve velké většině případů o takzvané navazující investice, tedy investice doplňující stávající podnikatelský model kupujícího."

Díky stále aktivnějšímu přístupu akcionářů zůstala důležitou součástí strategií organického i neorganického růstu kontrola nákladů. Téměř polovina (48 %) respondentů celosvětově uvedla, že vedení se z podnětu akcionářů muselo zabývat otázkou snížení nákladů. Větší důraz na jejich kontrolu je rovněž jedním z významných faktorů motivujících fúze a akvizice posilující hlavní podnikatelskou aktivitu.

Nejoblíbenější investiční destinace

Barometr investiční důvěry (6)

Mezi nejvýznamnější investiční destinace českých investorů patří Velká Británie, Polsko, Německo, Slovensko a Indie. Do popředí investorského zájmu šéfů českých firem se dostávají rozvinuté evropské země. V říjnu 2013 patřily mezi TOP destinace českého kapitálu Německo, Brazílie, Indie, Čína a Rusko; v současnosti proběhl určitý odklon zájmu českých manažerů od investování do zemí patřících do skupiny BRIC (s výjimkou Indie). 60 % oslovených českých společností plánuje investovat většinu akvizičního kapitálu do nemovitostí, do odvětví spotřebního zboží plánuje investovat 44 % manažerů, následují technologie (33 %) a finanční služby (33 %).

Investoři v celosvětovém měřítku rozdělují svou přízeň mezi rozvinuté země i nové ekonomiky. Rekrutují se především ze Spojených států, Velké Británie, Číny, Japonska, Indie a Austrálie. Pětku nejvýznamnějších investičních destinací tvoří Brazílie, Čína, Indie, Velká Británie a Spojené státy. Největší zájem o transakce vykazuje podle informací respondentů automobilový průmysl (45 %), dále odvětví technologií a telekomunikací (44 %), biologické vědy (42 %) a odvětví spotřebního zboží (41 %).

"Po letech poklesu nebo stagnace by se globální transakční aktivita mohla znovu dostat na předkrizovou úroveň," dodává Vladislav Severa. "Velké, transformativní akvizice, které se v letošním roce dostaly až na titulní stránky novin, možná budou pokračovat. Nicméně rozhodující roli sehrají středně velké fúze a akvizice, které budou motorem oživení globálního transakčního trhu."

Barometr investiční důvěry (Capital confidence barometer) je průzkum, který pro poradenskou společnost EY pravidelně provádí informační agentura Economist Intelligence Unit (EIU). Průzkum probíhá od listopadu 2009 pravidelně dvakrát ročně. V aktuálním průzkumu odpovídalo více než 1 600 vrcholových manažerů velkých společností z celého světa a 90 českých generálních a finančních ředitelů reprezentujících různá ekonomická odvětví. Cílem barometru je posoudit důvěru korporací v další vývoj globální ekonomiky, zmapovat priority jejich vedení pro následujících 12 měsíců a vytipovat modely v oblasti řízení kapitálu, které společnostem do budoucna v souvislosti s dalším vývojem globální ekonomiky přinesou konkurenční výhodu.

Zdroj: EY
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst