Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury
|

Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury

Výhled evropského bankovního sektoru na rok 2015 je ovlivněn slabými zisky, riziky právních sporů a změnou systému participace na ztrátách z případných odpisů. Bankovní sektor bude kvůli tomu náchylný přehnaně reagovat na negativní šoky, varují ratingové agentury.

Banky Rating Bankovní vklady Evropské banky Výhled na rok 2015

"Na evropský bankovní sektor budou dopadat slabé makroekonomické podmínky. Nízká ziskovost bank povede k tomu, že sektor zůstane strukturálně zranitelný," varuje Carola Schuler, analytička z Moody's pro Evropu, Blízký východ a Afriku.

Nová pravidla sníží ratingy bank

Ratingové agentury považují opatření, která zamezují vládním záchranným operacím v případě problémů bank a nutí na ztrátách z odpisů participovat držitele bankovních dluhopisů, za důvod pro zhoršení výhledu ratingu finančních institucí.

"Evropský mechanismus vnitřní záchrany (takzvaný bail-in - pozn. red.) snižuje predikovatelnost státní podpory," tvrdí výkonný ředitel S&P Stefan Best. Agentura proto na vybrané evropské banky drží negativní výhled. Začátkem ledna se také chystá zrevidovat úvěrové ratingy bank v Rakousku, Německu a Spojeném království, tedy ve třech zemích, které plánují zakomponovat evropská bankovní pravidla do národních zákoníků ještě před lednem 2016.

Z velkých bank s negativními výhledy, které v minulosti využily vládní podpory, figurují na seznamu S&P rakouské Erste Group a Raiffeisen Zentralbank, německé Deutsche Bank a Commerzbank a britské Barclays, HSBC, Lloyds a RBS.

Predikce ratingových agentur přicházejí po zhoršení výhledu růstu eurozóny ze strany ECB (její šéf Mario Draghi snížil předpověď růstu HDP pro měnovou unii v roce 2015 k 1 %). Jako důvody pro zhoršení zářijové předpovědi ECB o 0,7 procentního bodu byly uvedeny klesající ceny ropy a zhoršující se ekonomické vyhlídky.

Bail-in

Varování ratingových agentur před dopady změn v systému participace na ztrátách velkých bank jsou ale zatím přehlížena. Už v březnu tohoto roku ratingová agentura S&P varovala, že posun směrem k "bail-in" (na záchraně se podílejí věřitelé banky a majitelé vkladů) a odklon od "bail-out" (zachraňuje vnější autorita - stát, centrální banka) znamená riziko pro evropské banky a jejich úvěrové ratingy.

Bank of England, která plánuje přimět akcionáře a střadatele nést náklady záchrany krachujících bank, vedla letos v srpnu Moody's ke snížení výhledu na britský bankovní sektor. Výhled byl snížen ze "stabilního" na "negativní" s odkazem na světový trend prosazování nových pravidel participace věřitelů a střadatelů.

Moody's varovala před přijímáním nových pravidel za posledních měsíců již několikrát. V červnu tohoto roku kvůli tomu snížila výhled pro kanadské bankovní dluhopisy na "negativní".

Bail-in známe z Kypru

Bail-in v přímém přenosu si zažili střadatelé v některých kyperských bankách. Konfiskace často více než poloviny jejich vkladů proběhla přes noc.

Nedávné zasedání G20 v Brisbane bylo dalším krokem směrem k režimům nové participace na ztrátách velkých bank. Více než sedm let od začátku finanční krize banky učinily kroky směrem k lepší finanční stabilitě, stále ale v určitých oblastech zápasí s problémy a představují pro finanční systém riziko.

Posun Západu směrem k režimům bail-in, v nichž mohou systémově důležité banky konfiskovat depozita jednotlivců a firem, probíhá prakticky bez toho, aby se k němu veřejnost mohla vyjádřit a diskutovat jeho rizika a možné důsledky.

Tato politika byla poprvé "podstrčena" Kypru, když se jeho nafouklý finanční sektor dostal do problémů začátkem roku 2013. Depozita bank byla tehdy poprvé považována za součást bankovního kapitálu a vklady v hodnotě přes 100 tisíc eur tak byly násilím konvertovány do akcií nyní bezcenné banky.

V případě Kypru nebylo aplikováno žádné zákonné pravidlo, protože Kypr "byl přístavem špinavých ruských peněz". Toky podobně diskutabilních peněz z celého světa do Londýna a Spojeného království nebo do New Yorku a Spojených států ale všichni přehlížejí.

Nový normál

Debata v Evropě pokračuje. Někteří souhlasí, jiní naopak odmítají, aby se participace střadatelů na odpisech stala novým normálem. Irský ministr financí na setkání finančních ministrů EU v červnu 2013 připustil, že bail-in je nyní novým pravidlem.

Anthony Browne z British Bankers Association prohlásil, že bankovní odvětví přijetí nových pravidel podporuje a považuje ho za důležitý krok pro odstranění fenoménu too big to fail. Systém by podle něho zajistil, že už by nikdy banky nezachraňovali daňoví poplatníci.

Nikdo ale nezmínil, že v novém zřízení by depozita nebyla nedotknutelná jako dříve (do schématu záchrany banky by totiž mohli vstoupit držitelé dluhopisů i střadatelé bank). Také nebyly zodpovězeny otázky ohledně rizik, která tato struktura může pro různé subjekty z celého světa znamenat.

Na summitu v Brisbane byla zase oznámena nová opatření řešící kapitálové požadavky zhruba 30 světových systémově důležitých bank. Oznámení bylo označeno bankéři za triumf daňových poplatníků. Podle nové regulace jsou systémově důležité banky nuceny držet v rezervách 16 až 25 % kapitálu pro případ vzniku bankovní krize.

Nejdůležitějším prvkem nového systému je, že vzájemná povinnost bank plynoucí z jejich aktivit na derivátových trzích je prioritizována před většími depozity.

V USA zahrnoval v březnu 2013 derivátový trh finanční transakce v hodnotě 297,5 bilionu USD. Depozita komerčních bank byla ohodnocena na pouhých 9,3 bilionu USD.

Riziko nákazy

Pokud k odpisům bank bude docházet (což je téměř jisté ve chvíli, kdy se banky dostanou do problémů), existuje významné riziko, že už jen tyto samotné odpisy povedou k propadu spotřebitelské a firemní důvěry, protože spotřebitelům a firmám bude hrozit konfiskace vkladů. Takto nejisté a složité ekonomické prostředí povede k recesím, depresím a ekonomické nákaze.

Většinu z dluhopisů drží penzijní fondy, pojišťovny a investoři obchodující na páku, jako jsou hedgeové fondy. Pokud bude většina z odepsatelných dluhopisů držena investory s pákou, pak je tu riziko nákazy, které se bude šířit napříč finančním systémem, aby se pak jako bumerang vrátilo k bankám.

Zdroj: goldcore.com
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus