10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
|

10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014

Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.

Zemní plyn Ropa Energetika Sektory Akciové tipy Americké akcie

Zařízení a služby pro sektor ropy a zemního plynu

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index si letos připisuje přes 4 % po 24% růstu z loňského roku.

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

1. Basic Energy Services

Basic Energy Services - profil

Je vítězem sektoru, protože akcie této společnosti zdražily letos již o téměř 65 % po téměř 40% růstu v loňském roce. Firma zaznamenává poptávku po podpůrných službách souvisejících s těžbou břidlicového plynu.

Basic Energy Services - očekávané a reportované roční výsledky

Tržby v prvním kvartálu vzrostly o 9 % na 337 milionů USD a provozní zisk na 14 milionů z pouhých 476 tisíc USD. Splátky dluhů ale drží firmu celkově v červených číslech.

Basic Energy Services - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na tuto společnost jsou smíšené. Její akcie se obchodují kolem 23násobku konsenzu očekávaného zisku pro rok 2015.

2. Bristow Group

Bristow Group - profil

Společnost nabízí dopravní služby pomocí vrtulníků pro ropné plošiny a sektor zemního plynu v Evropě, západní Afice, severní Americe a Austrálii. Jako jediné ze subsektoru jí rostou tržby pět let v řadě.

Bristow Group - očekávané a reportované roční výsledky

Za svůj fiskální třetí kvartál končící 31. prosincem 2013 Bristow reportovala tržby 412 milionů USD, což je 6% meziroční nárůst. Zisk klesl na 19 milionů USD (51 centů na akcii) z 38,7 milionu (1 USD na akcii). Společnost tento pokles přičítá odložení příjmů z kontraktů z posledního čtvrtletí minulého roku do letošního prvního kvartálu.

Bristow Group - přehled investičních doporučení

Osm z devíti analytiků, kteří titul pokrývají, hodnotí akcie doporučením "koupit".

Těžba a produkce ropy a plynu

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index

Subsektor si letos připisuje již 9 % po 27% růstu v loňském roce.

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

3. Penn Virginia

Penn Virginia - profil

Letošní dosavadní jednička v subsektoru je Penn Virginia, jejíž akcie posílily o 70 % po růstu hodnoty na dvojnásobek v roce 2013. Poslední čtyři roky firma těžiště byznysu přesouvá ze zemního plynu k ropě a zkapalněnému zemnímu plynu (LNG). Většina jejích kapitálových výdajů v roce 2013 padla na expanzi v břidličné firmaci Eagle Ford v jižním Texasu (toto naleziště zajišťuje 72 % produkce prvního čtvrtletí).

Penn Virginia - očekávané a reportované roční výsledky

Výnosy v prvním kvartále z ropy, LNG a zemního plynu vzrostly o 14 % na 133,2 milionu USD, zatímco provozní zisk klesl na 14,9 milionu USD z 15,5 milionu USD.

Penn Virginia - přehled investičních doporučení

Navzdory velkému vzestupu ceny akcií analytici stále věří Penn jakožto sázce na břidlicovou produkci, s třinácti doporučeními "koupit" a "nadvážit" a čtyřmi "držet". Akcie se obchodují zhruba na 34násobku očekávaného zisku na akcii v roce 2015.

4. Northern Oil and Gas

Northern Oil and Gas - profil

Společnost má své hlavní těžební aktivity v Severní Dakotě a Montaně, v poslední době patří mezi 5 nejlevnějších ziskových firem ze sektoru ropy a plynu.

Northern Oil and Gas - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním kvartálu reportovala na úrovni tržeb z ropy a zemního plynu 16% růst na 96,8 milionu USD, celkové tržby (které zahrnují ztráty z derivátů) vzrostly o 21 % na 82,1 milionu USD. Čistý zisk ale klesl na 11 z 14 centů na akcii, a to kvůli vyšším platbám úroků. Během druhého kvartálu 2013 firma emitovala dluhopisy za 200 milionů USD s kupónem 8 %. Jako jediná společnost v sektoru dokázala každoročně navyšovat tržby v období posledních pěti let.

Northern Oil and Gas - přehled investičních doporučení

Analytici jsou ohledně akcie vesměs pozitivní s osmi z jedenácti ratingů "koupit", dvěma "držet" a jedním "prodat". Akcie se obchoduje za asi 12násobek očekávaného zisku na akcii za rok 2015. Zůstává otázkou, za jak dlouho cena začne odrážet snahy firmy o zvýšení těžby a program zpětných odkupů. Množství akcií v oběhu redukovala od loňského srpna o 5 %.

Nemovitostní investiční fondy (Real Estate Investment Trusts - REIT)

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index

Letos subsektor REIT roste zatím o zhruba 13 % v porovnání s 3% ztrátou v minulém roce. Slabý výkon byl způsoben růstem dlouhodobých úrokových sazeb v kontextu toho, jak se blížilo prosincové zasedání Fedu a očekávané omezení programu nákupu dluhopisů. Na trhu byla ale možnost redukce QE zaceněna již dříve, proto vedlo její konečné oznámení k pullbacku dlouhodobých sazeb a zploštění výnosové křivky.

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

5. Essex Property Trust

Essex Property Trust - profil

Ze subsektoru jsou zajímavé například akcie Essexu. Fond provádí akvizice, výstavby a správu rezidenčních i komerčních nemovitostí v Kalifornii a washingtonském Seattlu. Titul nabízí i slušný dividendový výnos.

Essex Property Trust - očekávané a reportované roční výsledky Essex Property Trust

Analytici jsou ohledně této akcie názorově roztříštění, 12 jich Essexu věří s doporučeními na stupni "koupit" nebo "nadvážit", zatímco zbytek zůstává ohledně titulu neutrální. Konsenzuální cílová cena nicméně předpovídá mírný pokles cen akcií v následujících 12 měsících. Akcie se obchodují kolem 20násobku příjmů z operací (FFO) pro rok 2015 (poznámka - investoři by u REIT měli sledovat spíše FFO než EPS vzhledem k zaměření sektoru na cash flow pro krytí dividendových plateb a rozvoje firmy).

6. Omega Healthcare Investors

Omega Healthcare Investors - profil

REIT se solidním výkonem, který přitahuje investorskou pozornost díky nízké valuaci a atraktivní specializaci (převážně investuje do dlouhodobých aktiv v sektoru zdravotní péče). Akcie letos zvýšila svou hodnotu o čtvrtinu po třetinovém nárůstu během minulého roku. Investoři se mohou těšit i na slušný dividendový výnos. Skvělý výkon akcie v roce 2013 reflektoval pravděpodobně názor investorů, že dlouhodobé demografické trendy (stárnutí populace) jsou mnohem důležitější než směr vývoje úrokových měr.

Omega Healthcare Investors - očekávané a reportované roční výsledky

Firma zvýšila FFO pět let v řadě. Příjmy z činnosti pro akcionáře za první kvartál dosáhly 68 centů na akcii, o rok dříve to bylo 62 centů.

Omega Healthcare Investors

Navzdory nižší valuaci jsou názory analytiků na vyhlídky společnosti smíšené, hodnotí ji dvěma doporučeními "koupit", čtyřmi "neutrálními" a dvěma "prodejními". Konsenzuální cílová cena 33,80 USD implikuje 7% pokles v následujících 12 měsících. I tak se ale na Omegu vyplatí vsadit, protože kromě dividendového titulu představuje také sázku na klíčové demografické trendy. Dlouhodobí investoři, kteří drží akcie i během volatilnějších období a užívají si dividend, by měli této akcii věnovat zvláštní pozornost.

Síťové služby - elektřina

S&P Supercomposite Electric Utilities

Subsektor síťových služeb elektřiny po mírném růstu loni si už nyní připisuje více než 10% zisky. Byznys firem v subsektoru zůstává robustní díky garantovaným kontraktům dodavatelů s městy.

S&P Supercomposite Electric Utilities - vítězové a poražení (YTD)

7. Exelon

Exelon - profil

Nejlepší výkon mezi elektrickými utilitami letos podává Pepco. Není to překvapivé, protože firma začátkem měsíce souhlasila s akvizicí ze strany Exelonu. Akcie Exelonu jsou, co se letošního výkonu týče, dvojkou v rámci subsektoru.

Exelon - očekávané a reportované roční výsledky Exelon - přehled investičních doporučení

Akcie společnosti se obchodují zhruba na 14,5násobku očekávaného zisku za rok 2015.

8. Westar Energy

Westar Energy - profil

Westar je přehlížená utilita, jejíž výnosy rostou již pět let v řadě. Nabízí i zajímavý dividendový výnos. Po několika letech emisí nových akcií pro financování kapitálových výdajů oznámil nedávno šéf společnosti Mark Ruelle, že začíná nové, vyváženější období. Přestože kapitálové výdaje zůstávají vysoké, lze podle něj očekávat růst firmy bez úpisu nových akcií.

Westar Energy - čtvrtletní výsledky

Firmě se podařilo zvýšit v prvním kvartálu zisk na akcii na 52 centů oproti 40 centům v minulém roce. Rostly i výnosy, konkrétně o 15 %. Firma to přičítá "vyšším prodejům elektřiny v chladném počasí a vyšším cenám z investic do kontrol kvality vzduchu a přenosové infrastruktury".

Westar Energy - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na akcii jsou roztříštěné, sedm jich hodnotí Westar ratingem "koupit", dalších osm je ohledně ní neutrální a jeden ji doporučuje v portfoliu podvážit. Akcie se obchoduje za zhruba 15násobek očekávaného zisku v roce 2015.

Síťové služby - konglomeráty

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index si letos připisuje 9 % po 16% růstu v roce 2013.

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index - vítězové a poražení (YTD)

9. MDU Resources Group

MDU Resources Group - profil

Zajímavou sázkou na tento subsektor je například MDU Resources, která má za sebou letos již 10% růst. Zanedbatelný není ani její dividendový výnos.

MDU distribuuje zemní plyn v několika amerických státech. V Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wyomingu navíc dodává i elektřinu. V březnu provedla akvizici aktiv ve Wyomingu a očekává se, že investice na akvizici a rozvoj aktivit v této oblasti dosáhne celkem 270 milionů USD.

MDU Resources - očekávané a reportované roční výsledky

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí o 12 % na 1,043 miliardy USD, a očištěný zisk z 60,1 milionu USD na 60,8 milionu USD (na akcii 32 centů).

MDU Resources Group - přehled investičních doporučení

Šest ze čtrnácti analytiků hodnotí akcie doporučením "koupit", sedm z nich je doporučuje držet a jeden prodat. Konsenzuální cílová cena 35,43 USD představuje mírný růstový potenciál. Akcie se obchodují zhruba na 19násobku očekávaného zisku v roce 2015.

10. NorthWestern Energy

NorthWestern - profil

V posledních pěti letech se silnými zisky a výnosy může pochlubit například NorthWestern Energy. Letošní rok si zatím připisuje zhruba 7 % a dlouhodobě nabízí slušné dividendy.

NorthWestern - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním čtvrtletí zaznamenala 18% nárůst výnosů na 370 milionů USD. Čistý zisk vzrostl na 45,6 milionu USD (1,17 USD na akcii) z 37,9 milionu USD (1,01 USD na akcii). Šéf společnosti Bob Rowe zlepšení připisuje dlouhodobě chladnému počasí. Kromě toho se firmě díky akvizici výrobních aktiv zvedly marže.

NorthWestern - přehled investičních doporučení

Žádný z analytiků pokrývajících tento titul nemá akcie takzvaně "na sell". Čtyři z nich je hodnotí stupněm "koupit" nebo "nadvážit", tři je doporučují držet. Konsenzuální cílová cena 53,67 USD představuje slušný růstový potenciál. Akcie se obchoduje kolem 14,5násobku očekávaných zisků v roce 2015.

Zdroj: MarketWatch
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst