10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014
|

10 tajných sázek na akcie v nejžhavějších sektorech roku 2014

Jen málo společností v odvětvích, která zažívají boom, ještě nabízí skrytou hodnotu pro investory. Kde tedy hledat investiční příležitosti na neklidném trhu? Následující firmy ze žhavých sektorů se mohou pochlubit dlouhodobě dobrými výsledky hospodaření, ale přitom jde většinou o v médiích nepropíraná jména a jejich hodnota na akciovém trhu zůstává nedoceněna.

Zemní plyn Ropa Energetika Sektory Akciové tipy Americké akcie

Zařízení a služby pro sektor ropy a zemního plynu

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index si letos připisuje přes 4 % po 24% růstu z loňského roku.

S&P Oil & Gas Equipment and Services Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

1. Basic Energy Services

Basic Energy Services - profil

Je vítězem sektoru, protože akcie této společnosti zdražily letos již o téměř 65 % po téměř 40% růstu v loňském roce. Firma zaznamenává poptávku po podpůrných službách souvisejících s těžbou břidlicového plynu.

Basic Energy Services - očekávané a reportované roční výsledky

Tržby v prvním kvartálu vzrostly o 9 % na 337 milionů USD a provozní zisk na 14 milionů z pouhých 476 tisíc USD. Splátky dluhů ale drží firmu celkově v červených číslech.

Basic Energy Services - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na tuto společnost jsou smíšené. Její akcie se obchodují kolem 23násobku konsenzu očekávaného zisku pro rok 2015.

2. Bristow Group

Bristow Group - profil

Společnost nabízí dopravní služby pomocí vrtulníků pro ropné plošiny a sektor zemního plynu v Evropě, západní Afice, severní Americe a Austrálii. Jako jediné ze subsektoru jí rostou tržby pět let v řadě.

Bristow Group - očekávané a reportované roční výsledky

Za svůj fiskální třetí kvartál končící 31. prosincem 2013 Bristow reportovala tržby 412 milionů USD, což je 6% meziroční nárůst. Zisk klesl na 19 milionů USD (51 centů na akcii) z 38,7 milionu (1 USD na akcii). Společnost tento pokles přičítá odložení příjmů z kontraktů z posledního čtvrtletí minulého roku do letošního prvního kvartálu.

Bristow Group - přehled investičních doporučení

Osm z devíti analytiků, kteří titul pokrývají, hodnotí akcie doporučením "koupit".

Těžba a produkce ropy a plynu

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index

Subsektor si letos připisuje již 9 % po 27% růstu v loňském roce.

S&P Oil & Gas Exploration and Production Select Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

3. Penn Virginia

Penn Virginia - profil

Letošní dosavadní jednička v subsektoru je Penn Virginia, jejíž akcie posílily o 70 % po růstu hodnoty na dvojnásobek v roce 2013. Poslední čtyři roky firma těžiště byznysu přesouvá ze zemního plynu k ropě a zkapalněnému zemnímu plynu (LNG). Většina jejích kapitálových výdajů v roce 2013 padla na expanzi v břidličné firmaci Eagle Ford v jižním Texasu (toto naleziště zajišťuje 72 % produkce prvního čtvrtletí).

Penn Virginia - očekávané a reportované roční výsledky

Výnosy v prvním kvartále z ropy, LNG a zemního plynu vzrostly o 14 % na 133,2 milionu USD, zatímco provozní zisk klesl na 14,9 milionu USD z 15,5 milionu USD.

Penn Virginia - přehled investičních doporučení

Navzdory velkému vzestupu ceny akcií analytici stále věří Penn jakožto sázce na břidlicovou produkci, s třinácti doporučeními "koupit" a "nadvážit" a čtyřmi "držet". Akcie se obchodují zhruba na 34násobku očekávaného zisku na akcii v roce 2015.

4. Northern Oil and Gas

Northern Oil and Gas - profil

Společnost má své hlavní těžební aktivity v Severní Dakotě a Montaně, v poslední době patří mezi 5 nejlevnějších ziskových firem ze sektoru ropy a plynu.

Northern Oil and Gas - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním kvartálu reportovala na úrovni tržeb z ropy a zemního plynu 16% růst na 96,8 milionu USD, celkové tržby (které zahrnují ztráty z derivátů) vzrostly o 21 % na 82,1 milionu USD. Čistý zisk ale klesl na 11 z 14 centů na akcii, a to kvůli vyšším platbám úroků. Během druhého kvartálu 2013 firma emitovala dluhopisy za 200 milionů USD s kupónem 8 %. Jako jediná společnost v sektoru dokázala každoročně navyšovat tržby v období posledních pěti let.

Northern Oil and Gas - přehled investičních doporučení

Analytici jsou ohledně akcie vesměs pozitivní s osmi z jedenácti ratingů "koupit", dvěma "držet" a jedním "prodat". Akcie se obchoduje za asi 12násobek očekávaného zisku na akcii za rok 2015. Zůstává otázkou, za jak dlouho cena začne odrážet snahy firmy o zvýšení těžby a program zpětných odkupů. Množství akcií v oběhu redukovala od loňského srpna o 5 %.

Nemovitostní investiční fondy (Real Estate Investment Trusts - REIT)

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index

Letos subsektor REIT roste zatím o zhruba 13 % v porovnání s 3% ztrátou v minulém roce. Slabý výkon byl způsoben růstem dlouhodobých úrokových sazeb v kontextu toho, jak se blížilo prosincové zasedání Fedu a očekávané omezení programu nákupu dluhopisů. Na trhu byla ale možnost redukce QE zaceněna již dříve, proto vedlo její konečné oznámení k pullbacku dlouhodobých sazeb a zploštění výnosové křivky.

S&P 500 Real Estate Investment Trusts REITS Industry Index - vítězové a poražení (YTD)

5. Essex Property Trust

Essex Property Trust - profil

Ze subsektoru jsou zajímavé například akcie Essexu. Fond provádí akvizice, výstavby a správu rezidenčních i komerčních nemovitostí v Kalifornii a washingtonském Seattlu. Titul nabízí i slušný dividendový výnos.

Essex Property Trust - očekávané a reportované roční výsledky Essex Property Trust

Analytici jsou ohledně této akcie názorově roztříštění, 12 jich Essexu věří s doporučeními na stupni "koupit" nebo "nadvážit", zatímco zbytek zůstává ohledně titulu neutrální. Konsenzuální cílová cena nicméně předpovídá mírný pokles cen akcií v následujících 12 měsících. Akcie se obchodují kolem 20násobku příjmů z operací (FFO) pro rok 2015 (poznámka - investoři by u REIT měli sledovat spíše FFO než EPS vzhledem k zaměření sektoru na cash flow pro krytí dividendových plateb a rozvoje firmy).

6. Omega Healthcare Investors

Omega Healthcare Investors - profil

REIT se solidním výkonem, který přitahuje investorskou pozornost díky nízké valuaci a atraktivní specializaci (převážně investuje do dlouhodobých aktiv v sektoru zdravotní péče). Akcie letos zvýšila svou hodnotu o čtvrtinu po třetinovém nárůstu během minulého roku. Investoři se mohou těšit i na slušný dividendový výnos. Skvělý výkon akcie v roce 2013 reflektoval pravděpodobně názor investorů, že dlouhodobé demografické trendy (stárnutí populace) jsou mnohem důležitější než směr vývoje úrokových měr.

Omega Healthcare Investors - očekávané a reportované roční výsledky

Firma zvýšila FFO pět let v řadě. Příjmy z činnosti pro akcionáře za první kvartál dosáhly 68 centů na akcii, o rok dříve to bylo 62 centů.

Omega Healthcare Investors

Navzdory nižší valuaci jsou názory analytiků na vyhlídky společnosti smíšené, hodnotí ji dvěma doporučeními "koupit", čtyřmi "neutrálními" a dvěma "prodejními". Konsenzuální cílová cena 33,80 USD implikuje 7% pokles v následujících 12 měsících. I tak se ale na Omegu vyplatí vsadit, protože kromě dividendového titulu představuje také sázku na klíčové demografické trendy. Dlouhodobí investoři, kteří drží akcie i během volatilnějších období a užívají si dividend, by měli této akcii věnovat zvláštní pozornost.

Síťové služby - elektřina

S&P Supercomposite Electric Utilities

Subsektor síťových služeb elektřiny po mírném růstu loni si už nyní připisuje více než 10% zisky. Byznys firem v subsektoru zůstává robustní díky garantovaným kontraktům dodavatelů s městy.

S&P Supercomposite Electric Utilities - vítězové a poražení (YTD)

7. Exelon

Exelon - profil

Nejlepší výkon mezi elektrickými utilitami letos podává Pepco. Není to překvapivé, protože firma začátkem měsíce souhlasila s akvizicí ze strany Exelonu. Akcie Exelonu jsou, co se letošního výkonu týče, dvojkou v rámci subsektoru.

Exelon - očekávané a reportované roční výsledky Exelon - přehled investičních doporučení

Akcie společnosti se obchodují zhruba na 14,5násobku očekávaného zisku za rok 2015.

8. Westar Energy

Westar Energy - profil

Westar je přehlížená utilita, jejíž výnosy rostou již pět let v řadě. Nabízí i zajímavý dividendový výnos. Po několika letech emisí nových akcií pro financování kapitálových výdajů oznámil nedávno šéf společnosti Mark Ruelle, že začíná nové, vyváženější období. Přestože kapitálové výdaje zůstávají vysoké, lze podle něj očekávat růst firmy bez úpisu nových akcií.

Westar Energy - čtvrtletní výsledky

Firmě se podařilo zvýšit v prvním kvartálu zisk na akcii na 52 centů oproti 40 centům v minulém roce. Rostly i výnosy, konkrétně o 15 %. Firma to přičítá "vyšším prodejům elektřiny v chladném počasí a vyšším cenám z investic do kontrol kvality vzduchu a přenosové infrastruktury".

Westar Energy - přehled investičních doporučení

Názory analytiků na akcii jsou roztříštěné, sedm jich hodnotí Westar ratingem "koupit", dalších osm je ohledně ní neutrální a jeden ji doporučuje v portfoliu podvážit. Akcie se obchoduje za zhruba 15násobek očekávaného zisku v roce 2015.

Síťové služby - konglomeráty

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index si letos připisuje 9 % po 16% růstu v roce 2013.

S&P Supercomposite Multi-Utilities Index - vítězové a poražení (YTD)

9. MDU Resources Group

MDU Resources Group - profil

Zajímavou sázkou na tento subsektor je například MDU Resources, která má za sebou letos již 10% růst. Zanedbatelný není ani její dividendový výnos.

MDU distribuuje zemní plyn v několika amerických státech. V Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wyomingu navíc dodává i elektřinu. V březnu provedla akvizici aktiv ve Wyomingu a očekává se, že investice na akvizici a rozvoj aktivit v této oblasti dosáhne celkem 270 milionů USD.

MDU Resources - očekávané a reportované roční výsledky

Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí o 12 % na 1,043 miliardy USD, a očištěný zisk z 60,1 milionu USD na 60,8 milionu USD (na akcii 32 centů).

MDU Resources Group - přehled investičních doporučení

Šest ze čtrnácti analytiků hodnotí akcie doporučením "koupit", sedm z nich je doporučuje držet a jeden prodat. Konsenzuální cílová cena 35,43 USD představuje mírný růstový potenciál. Akcie se obchodují zhruba na 19násobku očekávaného zisku v roce 2015.

10. NorthWestern Energy

NorthWestern - profil

V posledních pěti letech se silnými zisky a výnosy může pochlubit například NorthWestern Energy. Letošní rok si zatím připisuje zhruba 7 % a dlouhodobě nabízí slušné dividendy.

NorthWestern - očekávané a reportované roční výsledky

V prvním čtvrtletí zaznamenala 18% nárůst výnosů na 370 milionů USD. Čistý zisk vzrostl na 45,6 milionu USD (1,17 USD na akcii) z 37,9 milionu USD (1,01 USD na akcii). Šéf společnosti Bob Rowe zlepšení připisuje dlouhodobě chladnému počasí. Kromě toho se firmě díky akvizici výrobních aktiv zvedly marže.

NorthWestern - přehled investičních doporučení

Žádný z analytiků pokrývajících tento titul nemá akcie takzvaně "na sell". Čtyři z nich je hodnotí stupněm "koupit" nebo "nadvážit", tři je doporučují držet. Konsenzuální cílová cena 53,67 USD představuje slušný růstový potenciál. Akcie se obchoduje kolem 14,5násobku očekávaných zisků v roce 2015.

Zdroj: MarketWatch
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh