Co všechno mohou trhům a ekonomice způsobit sankce uvalené na Rusko? Investoři se jim smějí
|

Co všechno mohou trhům a ekonomice způsobit sankce uvalené na Rusko? Investoři se jim smějí

Nové sankce, které EU uvalila na Rusko, jdou za hranice toho, na co jsme byli v minulosti zvyklí. Nepostihují jednotlivce, ale celé sektory ekonomiky. Namířeny jsou proti bankám, zbrojnímu a energetickému sektoru. Rusko s odpovědí jistě nebude dlouho čekat. Na co se připravit?

Rusko Geopolitická rizika Světová ekonomika Ukrajina

Třetí fáze evropských sankcí zahrnuje embargo na prodej zbraní a vojenské techniky do Ruska, vývoz vybavení, které má kromě civilního i vojenské využití, jako jsou počítače, a odstřihuje ruské banky od evropského kapitálu. K tomu se přidaly Spojené státy, které uvalily sankce na ruské finanční ústavy VTB Bank, Bank of Moscow, Russian Agriculture Bank a další podniky.

Tyto kroky zvyšují riziko, že Rusko odpoví utažením energetických kohoutků a dalšími kroky, což bude mít dopad jak na evropskou, tak na ruskou ekonomiku. Ruský diplomat Leonid Mojsev americké televizi CNBC potvrdil, že Rusko připravuje odvetné sankce, které mají být hotovy do dvou dnů. Podle něj půjde o ekonomické sankce ve spojení se zákazem cestovat do Ruska pro konkrétní osoby. Již minulý týden vyhrožovalo Rusko zabavením majetku ropným společnostem Shell a BP, které mají v Rusku důležitá partnerství.

Nové evropské a americké sankce budou mít tvrdý dopad na ruskou ekonomiku, která je velikostí podobná té italské. I Evropa, která se potýká s pomalým růstem, však bude mít potíže. Na druhou stranu, největší evropský exportér - Německo - vyváží do Ruska jen 3,2 % svého zboží a služeb.

Finanční sektor

Největší efekt bude mít zřejmě odstřihnutí ruských bank od zahraničního kapitálu. Ruská centrální banka minulý týden zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 8 %, aby zastavila odliv kapitálu ze země. Banky tak teď budou ještě více zasaženy, což Rusko s největší pravděpodobností donutí podpořit je půjčkami.

Naopak ztráta peněz z Ruska by mohla ohrozit evropské banky, především ty britské. Rostou také obavy, že země přestane splácet dluhy. Jay Bryson z Wells Fargo však odhaduje, že riziko pro západní banky je poměrně nízké.

Rusko dluží evropským a americkým bankám přibližně 200 miliard USD. Největší expozici má Francie (47 miliard USD, což je 23 %). Na druhém místě jsou americké banky, které drží 27 miliard ruského dluhu. Následují Itálie, Japonsko, Německo, Nizozemsko a Velká Británie. Těchto 7 zemí drží 80 % zahraničního dluhu ruských bank.

Energetika

Velkým rizikem je závislost Evropy na ruských energiích. Jenže utažení kohoutků by se nemuselo Rusku vyplatit.

Německo například z Ruska dováží 40 % zemního plynu, plyn však tvoří jen 20 % německé energetické spotřeby a dodávky by mohly být nahrazeny z Norska. Země jako Itálie nebo Turecko mohou zase získat více energie z Blízkého východu a Afriky.

Rusko by navíc zastavením dodávek do Evropy přišlo o tržby z prodeje energií, které zajišťují dvě třetiny jeho exportu a 20 % HDP. "Energetické embargo by Rusko poslalo do hluboké recese," říká Bryson.

Podle analytiků Morgan Stanley je však pravděpodobné, že Rusko vypne Evropě plyn proudící přes Ukrajinu. Vladimir Putin se totiž může stát ještě agresivnějším.

"Myslíme si, že Putin teď stojí před rozhodnutím. Může zareagovat pragmaticky, podpořit deeskalaci na východní Ukrajině a vrátit se k neutralitě, což přispěje ke zrušení sankcí. Nebo půjde o patriotickou odpověď na situaci, což vyvolá prohloubení konfliktu na Ukrajině a rozšíření propasti mezi Ruskem a Západem. Teoreticky by sankce měly rozzlobit podnikatele a spotřebitele, v praxi však sankce vyvolávají nacionalismus a hněv se obrátí proti původcům sankcí," píší analytici Morgan Stanley.

Podle nich je však nepravděpodobné, že by sankce byly reciproční. Rusko zřejmě bude v případě pravděpodobnějšího druhého scénáře tlačit na Evropu přes energetiku. Tím se však samo střelí do vlastní nohy a tak analytici Morgan Stanley považují za nejpravděpodobnější, že Rusové nevypnou všechny kohoutky, ale zastaví plyn, který proudí přes Ukrajinu. "Rusové nepřestanou vyvážet ropu, to neudělali ani v 80. Letech, kdy vrcholila Studená válka," píší. Mohou však vývoz ropy omezit a vyhnat vzhůru její cenu.

Zbrojní průmysl

Dopad embarga na prodej zbraní je nejtěžší odhadnout. Nejvíce na něm bude tratit Francie, která dodává Rusku dvě válečné lodě za 1,2 miliardy USD. Jenže sankce se zřejmě budou vztahovat až na nové kontrakty.

Výraznější dopad na export může mít zákaz vývozu zboží, které lze využít kromě civilních i pro vojenské účely. Sankce nicméně nechávají na samotných prodejcích, aby určili, zda zboží skončí u ruské armády.

Kapitálové trhy

Ruské akcie reagovaly na sankce nezvykle růstem, rubl posílil. Trh totiž opatření považuje za příliš měkká. "Panuje názor, že Západ nechce Rusko skutečně zranit. Má sice nástroje, jak ruskou ekonomiku zasáhnout, ale stále převažují obchodní zájmy. To investoři oceňují," říká Tim Ash ze Standard Bank. Podle Jima Reida z Deutsche Bank si trh oddechl, že tvrdší sankce, které by měly skutečný dopad, jsou teď mimo hru.

Česká republika

Na českou ekonomiku by sankce podle expertů oslovených agenturou ČTK výraznější vliv mít neměly. Obory, kterých se sankce týkají, totiž podle nich nejsou pro vývoj tuzemské ekonomiky klíčové. "Sektory, které jsou embargem ohroženy, tedy například letectví, nejsou tahounem tuzemské ekonomiky. Pokud se bude dobře vyvíjet výroba aut, česká ekonomika sankce proti Rusku tolik nepozná," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka zatím vláda nemá odhady, jaký konkrétní dopad budou nové sankce na české firmy mít. Bude podle něj velmi záležet na odpovědi, kterou na přijatá opatření zvolí Rusko. "Protože tu nikdo nezná, není možné kalkulovat důsledky," řekl ČTK.

Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek míní, že to, co oznámil americký prezident, se tuzemských firem nedotkne. Vliv však podle něj na některé české podniky budou mít sankce EU. Navíc se podle něj dá očekávat do budoucna tlak americké administrativy na EU, aby sankce zpřísnila.

Zdroj: ČTK, CNBC
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)