Burzovní kalendář (18. 8. - 22. 8. 2014)
|

Burzovní kalendář (18. 8. - 22. 8. 2014)

Pokračující boje na Ukrajině a další eskalace napětí mezi Ruskem a Západem budou v nadcházejícím týdnu hlavními hybateli dění na světových finančních trzích. Kromě toho se bude konat výroční symposium americké centrální banky v Jackson Hole, kam zavítá i šéf ECB Mario Draghi. V České republice zveřejňují výsledky tabákový podnik Philip Morris ČR a uhelná společnost NWR.

Investiční a ekonomický výhled

USA

18/8 až 22/8 výsledková sezóna (Home Depot, Hewlett-Packard)

18/8 Index cen domů NAHB (odhad srpen: 53 bodů, červenec: 53 bodů)

19/8 Index spotřebitelských cen (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +2 %, červen: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +2,1 %)

19/8 Započatá výstavba (odhad červenec: 970 tisíc, červen: 893 tisíc)

20/8 Zápis z jednání FOMC

21/8 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 16. srpna: 300 tisíc, předchozí týden: 311 tisíc)

21/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad srpen: 55,7 bodu, červenec: 55,8 bodu)

21/8 Index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červenec: 20 bodů, červen: 23,9 bodu)

21/8 Prodeje existujících domů (odhad červenec meziměsíčně: -0,3 %, červen: +2,6 %)

21/8 až 23/8 Konference centrálních bankéřů v Jackson Hole

V uplynulém obchodním týdnu se americkým akciím dařilo. Index Dow si polepšil o 0,66 % na 16 662,91 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,22 % na 1 955,06 bodu technologický Nasdaq zpevnil o 2,15 % na 4 464,93 bodu. To vše při nepříliš působivých makrodatech. Úspěšný vývoj narušil až pátek, kdy se objevila zpráva, že ukrajinská armáda na ukrajinském území zneškodnila ruskou kolonu složenou z obrněných vojenských vozů. Trh ale situaci ustál a indexy nakonec v pátek zakončily kolem nuly. Index S&P se drží nad 1 950 body.

"Index S&P 500 na konci července silně prolomil 50denní klouzavý průměr. Po odrazu od důležitého supportu je po jedenácti obchodních dnech zpět na tomto klouzavém průměru. Otázka zůstává stejná – otestuje nejdříve support 1 900 bodů, nebo historická maxima? Vývoj je momentálně nejvíce ovlivňován děním na Ukrajině," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nový týden se podle očekávání nadále ponese ve znamení geopolitiky a také zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Hlavním ohniskem zájmu bude dění na Ukrajině.

Setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole může přinést některé zajímavé komentáře o budoucnosti měnových politik v globálním měřítku. Pokud hovoříme o centrálních bankéřích, nesmíme opomenout zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, ve kterém se investoři zaměří na zmínku o inflaci. Právě komentář o růstu cen minule trhy mírně rozrušil. "Celkově se domníváme, že vyšší volatilita může přetrvat i příští týden," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Indexy se hýbou za velmi malých objemů. Investoři vyčkávají, co se bude na světové scéně dít. Volatilita tak může být poměrně vysoká.

Podle některých analytiků však právě americké akcie mohou z konfliktu na Ukrajině těžit. "Je potřeba si přiznat, že co se týče Ukrajiny, jsou teď americké akcie nejčistší košilí v šatníku," říká Art Hogan z Wunderlich Securities.

Pokud se nebude krize na Ukrajině významně vyhrocovat, mělo by se dále dařit zdravotnickému, technologickému a biotechnologickému sektoru. Tyto obory se znovu dostávají do popředí zájmu investorů. Biotechnologický subindex Nasdaqu posílil minulý týden o 4,6 %.

5 nejlepších zlatých akcií současnosti
Posledních několik let nebylo zrovna zlatým věkem pro akcie těžařů drahého kovu. Po velkém boomu během Velké recese a růstu ceny zlata k 2 000 USD za unci začala pro všechny příznivce investic do této komodity neslavná éra. Nízká inflace spolu se zlepšujícím se oživením světové ekonomiky odradily mnohé investory a spekulanty. Současný makroekonomický sentiment ale naznačuje, že by mělo dojít k obratu a růstu cen zlatých akcií.
Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii
Současný býčí trh (pokud nejste toho názoru, že již vládu nad americkými akciemi převzali medvědi a dalšího růstu se nedočkáme) trvá 283 týdnů, tedy asi 5 let a 5 měsíců. To je druhý nejdelší býčí trh v historii.
Muž, který očekával splasknutí nemovitostní bubliny v USA, přišel s další přelomovou předpovědí
V době, kdy všichni tvrdili, že ceny nemovitostí dále porostou, varoval Bill McBride, autor ekonomického blogu Calculated Risk, že přijde krach. Nebyl to jediný případ, kdy měl pravdu. Nyní přichází s další teorií, která by ale na trhy měla mít naopak pozitivní dopad.
Očekávejte celosvětovou finanční katastrofu
David Stockman, ředitel rozpočtového úřadu Bílého domu za prezidenta Reagana, očekává, že brzy přijde finanční katastrofa, s kterou jsme se ještě nesetkali. Mějte se na pozoru, tento muž nemluví do větru!

Evropa

18/8 až 22/8 výsledková sezóna (Carlsberg, Raiffeisen Bank International)

18/8 Eurozóna - obchodní bilance (květen: přebytek 15,3 miliardy eur)

19/8 Spojené království - index spotřebitelských cen (odhad červenec: meziměsíčně -0,2 % a meziročně +1,8 %, červen: meziměsíčně +0,2 % a meziročně +1,9 %)

19/8 Spojené království - index výrobních cen

20/8 Německo - index výrobních cen (odhad červenec: meziročně -0,7 %, červen: meziročně -0,7 %)

20/8 Spojené království - zápis z jednání centrální banky

21/8 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad červenec Německo služby: 55,7 bodu, průmysl: 51,7 bodu; Francie služby: 50 bodů, průmysl: 47,8 bodu; eurozóna služby: 53,5 bodu, průmysl: 51,5 bodu)

21/8 Spojené království - maloobchodní tržby (odhad červenec: meziměsíčně +0,4 % a meziročně +3 %, červen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +3,6 %)

21/8 Eurozóna - index spotřebitelské důvěry (FLASH; odhad srpen: -9 bodů, červenec: -8,4 bodu)

Závěr uplynulého týdne se na evropských akciových trzích nesl ve znamení klidu. Investoři navzdory blížícímu se víkendu nakupovali a hlavní akciové trhy solidně rostly. V samotném závěru obchodování se však objevily zprávy o útoku ukrajinské armády na ruský konvoj. To v investorech vyvolalo paniku a většina evropských akciových indexů se rychle propadla do červených čísel. Za celý týden přesto britský akciový index FTSE 100 posílil o 1,8 % na 6 689,08 bodu, německý DAX od pondělí do pátku přidal 0,92 % na 9 092,60 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,49 % na 4 174,36 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní posílil o 0,89 % na 3 033,52 bodu.

Geopolitická situace bude pro dění na evropských trhy s největší pravděpodobností i v nadcházejícím týdnu hybatelem číslo jedna. Evropské cenné papíry jsou navíc na vývoj dění na Ukrajině mnohem citlivější než akcie americké. Jakékoli další zhoršení situace by je tak mohlo dostat do kolen. Stranou by v případě pokračující eskalace napětí mezi Ruskem a Západem šla i všechna významná makrodata.

Přesto se z Evropy dozvíme leccos zajímavého. Na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole promluví nejen šéfka Fedu Janet Yellenová, ale i šéf ECB Mario Draghi.

"Pozornost investorů je zaměřena na Evropu. Nejde jen o Ukrajinu. Čeká se také, zda ECB začne ještě více uvolňovat svou měnovou politiku," říká Nick Raich ze společnosti The Earnings Scout. A Draghi by ve svém projevu v Jackson Hole mohl mnohé naznačit.

Kvůli Ukrajině se navíc výrazně zhoršují evropská ekonomická data. Investoři budou moci v týdnu sledovat vývoj evropské ekonomiky pomocí předběžných indexů nákupních manažerů a také předběžného srpnového indexu spotřebitelské důvěry.

Více o měnové politice se dozvíme i z Británie, kde bude zveřejněn zápis z jednání Bank of England. Spojené království na trhy pošle také čísla o vývoji inflace.

A co čeká od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek?

Asie

20/8 Japonsko - obchodní bilance

21/8 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

21/8 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

Goldman Sachs: Hladovíte po výnosech? Sáhněte po (některých) evropských akciích!
Pokud hledáte výnos, poohlédněte se po akciích v Evropě, kde mnoho firem dokáže investory lačnící po výnosech "nakrmit", radí Goldman Sachs.
Jak investovat v době velké geopolitické nestability?
Teroristický útok nebo válečný konflikt - to je jen malá část geopolitických rizik, která hýbají trhy. Jak má vypadat neprůstřelné portfolio a do čeho investovat v době geopolitické nestability? To byla první otázka moderátora Petra Novotného z Investičního webu v pořadu Investice ZET na Roberta Douchu, portfoliomanažera z Verdi Capital, a Víta Jedličku, analytika z firmy Colosseum.

Česká republika

18/8 Dovozní a vývozní ceny

18/8 Index výrobních cen

19/8 Philip Morris ČR - výsledky za 2Q2014

20/8 NWR - valná hromada

21/8 NWR - výsledky za 2Q2014

Domácí index PX zakončil uplynulý týden na 983,90 bodu, což znamenalo 3,5% mezitýdenní růst.

Nejvíce klesající akcií byla v týdnu NWR (-21,4 % na 3,5 Kč). "Důvodem pro pokles byly dle našeho názoru technické důvody při odevzdání více než 100% výnosu z minulého měsíce," říká Vaníček z J&T Banky. Firma rovněž ohlásila, že nevyplatí odložený kupón na nezajištěné dluhopisy, aby neohrozila probíhající restrukturalizaci. Tento krok může kvůli potenciálu spuštění insolvence vypadat poměrně riskantně, společnost ale věří, že má na straně věřitelů dostatek podporovatelů. Trh tento krok očekával.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie developera Orco (+8,8 % na 13 Kč). "Titul technicky koriguje předešlé silné propady. Na těchto korunových úrovních je vysoká volatilita běžná," říká Vaníček o akcii, která má již brzy být stažena z pražské burzy.

V úterý zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky energetická společnost ČEZ. Firma pozitivně překvapila na provozní úrovni, když zisk EBITDA dosáhl 18,7 miliardy Kč. Překvapením byly i lepší tržby, než trh předpokládal. Čísla ČEZ pro Investiční web okomentoval Petr Bártek z České spořitelny.

ČEZ vidí ceny elektřiny poblíž dna, o dividendovém výplatním poměru rozhodne koncem roku
Manažeři ČEZ prozradili na konferenčním hovoru po zveřejnění výsledků plány snižování nákladů i strategii pro výplatu dividendy. Podle analytika Petra Bártka z České spořitelny může být výplatní poměr 75 %.

Agentura S&P minulý týden snížila rating Erste Group Bank na stupeň A-. Důvodem jsou změny v rakouských zákonech, kvůli kterým je obtížně předvídatelné, zda a jakým způsobem by vláda v případě nouze pomáhala systematicky důležitým bankám.

V neposlední řadě trhy zaujala informace o snaze nového majoritního vlastníka telekomunikační společnosti O2 Czech Republic vyčlenit svou telekomunikační infrastrukturu do samostatné firmy. "Tímto krokem by se uvolnil regulatorní tlak na celou společnost. Z pohledu současných akcií je stále nejasné, jak by finální varianta vypadala a jaký by mohla mít dopad na faktické obchodování," říká Vaníček.

Příští týden zveřejňují výsledky dvě firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. V úterý představí výsledky svého hospodaření za druhé čtvrtletí tabákový podnik Philip Morris ČR. "Očekává se zlepšení marží, podle Philip Morris International tržní podíl v ČR vzrostl," říká o české tabákové firmě Václav Kmínek, analytik z České spořitelny. Kmínek očekává, že firma ve druhém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 364 milionů Kč proti 310 milionům ve stejném období loni.

Ve čtvrtek potom zveřejní výsledky svého hospodaření za letošní druhé čtvrtletí těžařská společnost NWR. Ta dle Petra Bártka sníží meziročně ztrátu z 315 na 35,2 milionu eur. Důležité však nebudou tolik samotné výsledky, ale spíše další informace o restrukturalizaci firmy. O té by měla více napovědět středeční mimořádná valná hromada, kde by měl být podle očekávání odsouhlasen plán restrukturalizace a navýšení kapitálu.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?
Tradičně až na konci července startuje výsledková sezóna firem obchodovaných na pražské burze. Co od nich čekají analytici z České spořitelny?
8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora
NWR patří mezi zklamání letošního roku, Facebook naopak příjemně překvapuje. To jsou dvě z osmi letošních investičních "nej", která Investičnímu webu vyjmenoval hlavní makléř brokerjetu České spořitelny Martin Urban. Při šesti z nich přitom hleděl do pomyslného zpětného zrcátka, dvě se týkají sázek na zbytek roku. Jeho žhavý akciový tip? Adidas.
Červenec v podílových fondech: Kdo by čekal výplach, mýlil by se
V červenci téměř dvě třetiny fondů, které působí na českém kapitálovém trhu, dosáhly kladné výkonnosti, a to navzdory proměnlivé náladě na akciových trzích. Výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR ovlivnily pohyby devizových kurzů – koruna vůči dolaru klesla o 2,5 % a vůči euru o 0,4 %.
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby