Burzovní kalendář (19. 1. - 23. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (19. 1. - 23. 1. 2015)

Trhy ovládne čekání na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, od které se čeká, že zahájí evropskou formu kvantitativního uvolňování. V USA pokračuje výsledková sezóna a na pražské burze zveřejní výsledky za poslední loňské čtvrtletí jako první Unipetrol.

Investiční a ekonomický výhled

USA

19/1 až 23/1 Výsledková sezóna (Morgan Stanley, IBM, American Express, Johnson & Johnson)

19/1 Martin Luther King's Day - trhy jsou zavřené

20/1 Index cen domů (odhad leden: 58 bodů, prosinec: 57 bodů)

20/1 Projev člena Fedu Jeromeho Powella

21/1 Započatá výstavba (odhad prosinec: 1,042 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 1,028 milionu jednotek anualizovaně)

22/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc nových, předchozí týden: 316 tisíc nových)

23/1 Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad leden: 54 bodů, prosinec: 53,9 bodu)

23/1 Prodeje existujících domů (odhad prosinec: 5,07 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 4,93 milionu jednotek anualizovaně)

Za uplynulý týden americké akcie oslabily. Dow odepsal 1,3 %, S&P 500 klesl o 1,26 % a Nasdaq ztratil 1,5 %. Přesto úplný závěr týdne přinesl jistou naději, když v pátek akcie prudce posílily díky růstu cen ropy.

Nový týden může ukázat, zda na trhy dorazila dlouho očekávaná korekce, nebo zda byly počáteční lednové propady jen drobnými škobrtnutími na cestě k dalšímu růstu. Od 29. prosince se index S&P 500 propadl téměř o 5 %. Na více než 10% propad se čeká už tři roky.

"Zdá se, že se medvědi pomalu probouzejí ze zimního spánku, derby s býky je ale zatím nerozhodné. Páteční návrat nad 2 000 bodů při nadprůměrném objemu obchodů je pozitivním signálem. Stále jsme ve třetím roce prezidentského funkčního období. Druhá polovina ledna bývá v těchto letech tradičně zisková, pokračování vývoje v pátečním duchu tedy podporuje sezónní vzorec. Varianta obchodování v rozpětí 2 000 až 2 100 bodů zůstává i proto pro nejbližší období nejpravděpodobnější," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Objevují se však i mnohem pesimističtější výhledy. Podle Raoula Pala z Global Macro Investor by mohly krušné časy na burze teprve začít. "Šance na dlouhou a prudkou korekci je vysoká. Na trh se vrátila volatilita a lidé musejí snižovat rizikové pozice. S&P 500 se pravděpodobně propadne až k 1 800 bodům," říká.

Američtí investoři jsou pod tlakem prudce klesajících cen ropy a vlastně nevědí, zda je zlevňování této suroviny příznivé, nebo nepříznivé. Pokles cen ropy o více než polovinu totiž sice zvyšuje kupní sílu amerických spotřebitelů, zároveň ale vyvolává obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. K tomu se přidal i propad cen mědi, která je považována za ukazatel světové aktivity, protože se používá ve stavebnictví a telekomunikacích. Jen za poslední týden měď zlevnila o 8 %.

K nejistotě na trzích přispělo i rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit minimální hladinu kurzu franku k euru, v důsledku čehož frank posílil z 1,2 EUR/CHF na 0,99 EUR/CHF.

Velkou důvěru nevzbuzují ani výsledky firem za 4Q2014. Ze 40 firem, které údaje zatím zveřejnily, sice 55 % překonalo odhady tržeb a 77,5 % odhady zisků, očekávání však byla v minulých týdnech posunuta výrazně níže.

Pokračující výsledková sezóna bude na americkém trhu v týdnu tím nejzajímavějším. Čísla o hospodaření zveřejní třeba Morgan Stanley, IBM, American Express či Johnson & Johnson. Wall Street očekává růst zisků o 3,5 %, ještě v říjnu se ale čekal 11% růst. Odhady hospodářských výsledků firem najdete ZDE.

Americkým akciím se nicméně nadále dostává podpory od významných finančníků a ekonomů z celého světa. Ti totiž americké akcie stále považují za největší investiční magnet. "Kyvadlo se zhouplo zpět, USA si získávají svou pozici ve světové ekonomice. Tady se oživení projeví nejsilněji," říká Jacob Frenkel, šéf mezinárodní divize JPMorgan Chase, který se již od poloviny 80. let účastní Světového ekonomického fóra, jež se letos bude konat od 21. do 24. ledna. Od účastníků letošního Světového ekonomického fóra v Davosu se obecně očekává upřednostňování Spojených států před rozvíjejícími se trhy, jakými jsou Rusko, Brazílie či Indie.

V pondělí zůstanou americké trhy kvůli státnímu svátku zavřené, a dostupné tak nebudou žádné nové ekonomické údaje. Na makrodata ale nebude příliš silný ani zbytek týdne. Zaujmou snad jen údaje z nemovitostního trhu.

Dokáží letos americké akcie to, co se jim ještě nepovedlo nikdy v historii?
Jeffreyho Gundlacha z DoubleLine Capital doporučujeme sledovat především těm, které zajímají státní dluhopisy. Ve své výroční prezentaci se ale věnoval hojně také akciím. Ty americké mají podle něj před sebou pro letošní rok jeden zajímavý milník.
Americké akcie v příštích 10 letech nepotopí ani armáda důchodců
Stárnutí generace baby boomers, lidí narozených v USA v období od druhé poloviny 40. do první poloviny 60. let minulého století, by se podle očekávání mělo negativně projevit i v cenách amerických akcií. Obecně totiž platí, že s rostoucím věkem investorů se snižuje podíl akcií v jejich investičních portfoliích. V dalších zemích ale vztah mezi stárnutím populace a cenami akcií příliš silný není, a tak to nakonec možná ani s americkými akciemi nebude až tak horké.
Investiční poznatky od legend, které experti neberou na lehkou váhu
Jaké časem prověřené investiční rady ohledně rizika od legendárních investorů využívají profíci na trhu?
Akcie: Zajímavosti ze současného vývoje, které by vám neměly uniknout
Americké akcie mají za sebou nevydařený začátek roku. Podle části komentářů je to dobré znamení, ostatní zdůrazňují významná rizika. Co zajímavého nabídly první obchodní seance s číslem 2015 v popisu?
10 věcí, které se stávají před finanční krizí a dějí se právě teď
Pokud nevěříte, že se blíží další finanční krize, měli byste si přečíst tento článek. Děje se totiž přesně to, co předcházelo krizi v roce 2008.

Evropa

19/1 až 23/1 Výsledková sezóna (Unilever, SAP)

20/1 Německo - index cen výrobců (odhad prosinec: -0,4 % meziměsíčně a -1,4 % meziročně, listopad: 0 % meziměsíčně a -0,9 % meziročně)

20/1 Německo - index ekonomické nálady ZEW (odhad leden: 40 bodů, prosinec: 34,9 bodu; hodnocení současné situace - odhad leden: 13 bodů, prosinec: 10 bodů)

21/1 Spojené království - změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad prosinec: -24 tisíc, listopad: -26,9 tisíc)

21/1 Spojené království - ILO tříměsíční míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 5,9 %, říjen: 6 %)

21/1 Spojené království - zveřejnění zápisu z jednání centrální banky

22/1 Itálie - maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,1 % meziměsíčně, říjen: 0 % meziměsíčně)

22/1 Zasedání ECB - banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, očekává se zavedení QE

22/1 Eurozóna - index spotřebitelské důvěry (odhad leden: -10,5 bodu, prosinec: -10,9 bodu)

23/1 Francie - index nákupních manažerů ve výrobě a službách (FLASH; odhad leden: výroba 48 bodů a služby 50,9 bodu, prosinec: výroba 47,5 bodu a služby 50,6 bodu)

23/1 Německo - index nákupních manažerů ve výrobě a službách (FLASH, odhad leden: výroba 51,7 bodu a služby 52,5 bodu, prosinec: výroba 51,2 bodu a služby 52,1 bodu)

23/1 Eurozóna - index nákupních manažerů ve výrobě a službách (FLASH, odhad leden: výroba 51 bodů a služby 52 bodů, prosinec: výroba 50,6 bodu a služby 51,6 bodu)

23/1 Spojené království - maloobchodní tržby bez automobilů (odhad prosinec: -0,7 % meziměsíčně a +3,3 % meziročně, listopad: +1,7 % meziměsíčně a +6,9 % meziročně)

Evropské akcie mají za sebou silný týden s růsty okolo 5 %, vše ale směřuje k rozhodujícím lednovým událostem nejen pro evropské trhy.

Týden bude nabitý významnými informacemi. Pozornost investorů se v první řadě zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, které by mohlo přinést očekávané evropské kvantitativní uvolňování. "Jeho absence by mohla trhy znervóznět a podpořit euro. I poslední kroky švýcarské centrální banky ale zvyšují pravděpodobnost, že k zahájení QE dojde," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Ostatně v očekávání QE se nesl už uplynulý týden, kdy evropské trhy rostly. Britský akciový index FTSE 100 přidal 0,78 % na 6 550,27 bodu, německý DAX vzrostl o 5,38 % na 10 167,77 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 4,88 % na 4 379,62 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 od pondělí do pátku přidal 5,24 % na 3 202,24 bodu.

"Jedinou věcí, která bude v týdnu rozhodovat, bude zasedání ECB," říká Mark Luschini z Janney Montgomery Scott. Trh přitom očekává velmi masivní QE ve stylu USA a Japonska. Pokud ho trhy dostanou, čeká se prudký růst. Pokud však bude QE v Evropě nedostatečné, nebo zatím nepřijde vůbec, bude to pro investory velké zklamání. Možnost, že bankéři počkají například na výsledky řeckých voleb, není nevýznamná.

"Je značně pravděpodobné, že ECB něco oznámí, vysoce nejistý je ovšem rozsah, časování a přesná struktura případné akce. Všechny tyto parametry mohou velmi výrazně ovlivnit reakci trhu. Podle našeho názoru se od ECB dá nejspíše očekávat, že jako obvykle zklame a nějaké peníze na trh sice dodá, ale bude to málo, pozdě a tentokrát ještě možná s nějakým nevhodným omezením," míní analytici z České spořitelny.

Druhou událostí klíčovou pro eurozónu pak budou právě nedělní volby v Řecku. Výhra levicové koalice SYRIZA by mohla způsobit tlak na euro, potažmo na všechna evropská aktiva. "V tomto případě jsme však spíše optimisty a očekáváme potvrzení současné koalice. Náš základní scénář je spuštění evropského QE či jeho oznámení společně s načasováním a výhra současné vládnoucí strany v řeckých volbách. Pokud se tento scénář naplní, jsme ohledně evropských akcií naladěni pozitivně," říká Vaníček.

Z makrodat zaujme v Německu index ZEW, kde se čeká zlepšení v obou kategoriích, a předběžné indexy nákupních manažerů ve významných evropských zemích.

Co čeká od nového týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Euro vůči dolaru v týdnu prudce oslabilo a krátce se dostalo až pod 1,15 EUR/USD. Poté sice došlo ke korekci nad tuto úroveň, ale i tak je posun stále výrazný. "Tento týden bude vše záležet na ECB, ale pro euro to stále nevypadá dobře. Německý desetiletý výnos stagnuje, protože už skutečně nemá příliš prostoru pro pokles, zato jeho americký kolega se dostal až k 1,8 %, tedy na úroveň, ze které začal růst poté, co Ben Bernanke oznámil plán konce kvantitativního uvolňování," píší analytici z České spořitelny v týdenním výhledu. "Vzhledem ke stavu americké ekonomiky jde o hlavolam na druhou."

A ještě k tomu, že německý 10letý vládní výnos už nemá kam klesat. Ten švýcarský je v mínusu, takže to nemusí být tak úplně pravda. Zlato se také chová, jako by se blížil konec světa, jeho cena tedy roste, přestože dolar posiluje (což je značně neobvyklé). Ropa se zatím stabilizovala lehce pod 50 USD za barel, což může naznačovat tvorbu cenového dna, ale nemusí.

Asie

20/1 Čína - HDP za 4Q2014 (odhad: +7,2 % meziročně a +1,7 % mezikvartálně, 3Q2014: +7,3 % meziročně a +1,9 % mezikvartálně)

20/1 Čína - průmyslová výroba (odhad prosinec: +7,4 % meziročně, listopad: +7,2 % meziročně)

20/1 Čína - maloobchodní tržby (odhad prosinec: +11,7 % meziročně, listopad: +11,7 % meziročně)

23/1 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec: 52 bodů)

23/1 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec: 49,6 bodu)

Proč Grexit není pro Řecko řešením
Džin byl opět vypuštěn z láhve. Evropa diskutuje o tom, že by Řecko mohlo opustit euro. A vede se samozřejmě debata o tom, zda to Řecku pomůže a zda se nákaza rozšíří i do dalších zemí.
Když šokujícím předpovědím na celý rok stačí dva týdny
Saxo Bank stejně jako každý rok i v závěru toho loňského vydala deset šokujících předpovědí na rok 2015. Některé z nich se ale již v půlce ledna začínají přibližovat realitě.
Řecko: Co by znamenalo vítězství levicové koalice SYRIZA pro euro?
Celá eurozóna napjatě očekává výsledky řeckých parlamentních voleb 25. ledna, které mohou být důležité pro další vývoj společné evropské měny. Jaký vliv na euro by měla vláda Koalice radikální levice a co by znamenala pro věřitele, kterým Řecko dluží 240 miliard eur? Otázky pro analytika z České spořitelny Ľuboše Mokráše.
Antonín Rusek (Susquehanna University): Evropa potřebuje kapitálovou unii, bez ní v inovacích USA dožene jen těžko
Americká ekonomika roste rychleji než ta v Evropě, a to zejména díky pružnějšímu trhu práce a schopnosti inovovat. O obojím se v Evropě dlouho a hlasitě mluví, zatím se ale v těchto oblastech nic převratného neděje. V případě inovací tak nadále chybí kapitál, který by nové a z definice riskantní myšlenky podpořil. V pořadu Alter Eko na Rádiu BBC právě o tom diskutovali ekonom z Mendelova evropského centra Lubor Lacina a profesor na Susquehanna University v Pensylvánii Antonín Rusek.

Česká republika

23/1 Unipetrol - hospodářské výsledky za 4Q2014

Domácí index PX zakončil uplynulý týden na 949,05 bodu, což znamenalo růst o 0,28 %.

Nejvíce se propadly akcie NWR, které oslabily o 8,3 % na 0,44 Kč. Uhelná skupina zveřejnila předběžné údaje o těžbě za 4Q2014. Celková těžba za minulý rok dosáhla 8,6 milionu tun a prodej 8,3 milionu tun, což je méně než snížený cíl 8,75 až 9 milionů tun. "Již objem těžby za prvních 9 měsíců roku naznačoval, že splnění celoročních cílů bude výzvou," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejvíce se naopak dařilo akciím Stock Spirits (+2,8 % na 85,35 Kč), které tak mírně korigují předchozí výrazný propad. Druhým vítězem uplynulého týdne byla Komerční banka (+0,5 % na 4 770 Kč), u které podle Vaníčka ke konci týdne po několika dnech skončil prodejní tlak ze strany většího zahraničního investora.

Na pražské burze začíná výsledková sezóna tradičně petrochemickou společností Unipetrol. "Dosavadní provozní údaje ukazují na solidní kvartál, který by se měl projevit v kladném zisku EBITDA kolem 2 miliard korun. Očekáváme, že pozitivní data by mohla být podporou pro obchodování," říká Vaníček.

Česká koruna vůči euru koncem týdne posílila ze svého téměř šestiletého minima (mírně pod 28,50 EUR/CZK) zpět pod 28. Jedním z hlavních důvodů byl komentář guvernéra ČNB Singera, podle kterého nebude ČNB reagovat na klesající ceny ropy a potravin (hlavní faktory probíhajícího dezinflačního vývoje v ČR) dalším uvolněním měnových podmínek, tedy posunutím současného kurzového závazku nad 27 EUR/CZK.

Na rozdíl od ostatních regionálních měn koruna nereagovala na překvapivé zrušení režimu devizových intervencí švýcarskou centrální bankou. Zlotý stejně jako maďarský forint v reakci na krok SNB vůči euru oslabily, forint dokonce spadl na historicky nejnižší hodnotu (rostoucí obavy, že by prudké posílení švýcarského franku mohlo mít s ohledem na nezanedbatelné množství půjček ve švýcarské měně - případ především polských hypoték - významnější negativní makroekonomické dopady).

"Výnosy 10letých českých vládních bondů zůstanou pod tlakem," míní Česká spořitelna. Z domácích faktorů je budou nadále tlačit níže především přetrvávající přebytek likvidity v českém bankovním sektoru, omezená emisní aktivita ministerstva financí a klesající inflace. Z těch zahraničních to bude rostoucí pravděpodobnost zahájení odkupů vládních bondů Evropskou centrální bankou.

Spoléháte s kurzem koruny na ČNB? Podívejte se na Švýcary!
ČNB říká, že se exportéři nemusejí zajišťovat. Kurz koruny jim přece hlídá právě národní banka, poslední dny navíc přinesly hodně úvah o nové intervenci. Jenže nic nemusí být jisté. To, co se stalo ve čtvrtek ve Švýcarsku, se může lehce přihodit i v ČR. Pak jdou všechny předpoklady do háje.
Pavel Kysilka (Česká spořitelna): Koruna bude dlouhodobě posilovat, můžeme si na to ale počkat klidně rok
Česká koruna překvapila v posledních dnech výrazným oslabením. Co si o kurzu české měny a chování ČNB myslí předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka?
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny
Česká koruna na začátku roku 2015 oslabila na mnohaletá minima vůči dolaru i euru. Dění kolem naší měny jsme sledovali živě.
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus