Lexikon geopolitických rozbušek – 2. díl: Kolaps Střední Asie může proti sobě postavit Rusko a Čínu, která by musela začít vystupovat jako mocnost. Třaskavý je nadále ale hlavně Střední východ
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 2. díl: Kolaps Střední Asie může proti sobě postavit Rusko a Čínu, která by musela začít vystupovat jako mocnost. Třaskavý je nadále ale hlavně Střední východ

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Asijská ekonomika Čína Rusko Geopolitická rizika Blízký a Střední východ Irák Sýrie Rozhovor

Střední Asie se ocitla v kleštích volatility. Na severu je Rusko, na východě rozpínající se Čína a na jihu Afghánistán, z něhož se loni stáhla část mezinárodních jednotek, načež Tálibán přispěchal s prohlášením, že v zemi zvítězil. Nejen proto vnímám tento region jako kandidáta na titul jednoho z nejtěkavějších míst světa.

Michael Romancov: Myslím si, a může to znít paradoxně, že je v tuto chvíli k nestabilitě nejvíce náchylná chudá část bývalé sovětské střední Asie. Tedy země, které jsou takřka absolutně závislé na ruském trhu. Ruská ekonomika padá do propasti, což v první řadě hodně tvrdě dopadne na země jako Kyrgyzstán nebo Tádžikistán. Případná socioekonomická nestabilita přitom může okamžitě vyvolat krizi politickou, a tím pádem se tyto země stanou nesmírně zajímavými pro ozbrojené skupiny, militanty, kteří nyní primárně působí na jih od nich.

Celý prostor by měla stabilizovat mezinárodní struktura s názvem Šanghajská organizace pro spolupráci. Rusko se tváří, že je v ní tím důležitým aktérem, zatímco Čína má být ten méně důležitý. Pokud se ale v některé ze středoasijských republik něco stane, Rusko to zřejmě nezvládne urovnat, takže na svém zadním dvorku bude muset začít zasahovat Čína. Připomeňme si, jak se Rusko a Čína stále tváří, že jsou velcí kamarádi; často se v poslední době objevují titulky hlásající do světa, že když bude Rusku nejhůře, Čína mu přijde ekonomicky na pomoc. Ve zmíněné oblasti se tak velice rychle lze dočkat toho, že Čína pomůže nejen ekonomicky, ale i vojensky. To by zásadně změnilo vztahy Moskvy a Pekingu. To, o čem se někdy mluví, tedy že ruský prezident Putin svým vládnutím udělá z Ruska čínskou provincii, by se najednou mohlo velmi rychle stát.

Narazil jsi na něco, čemu už se nějakou dobu experti na mezinárodní vztahy i ekonomiku věnují, a sice explicitní či implicitní expanze Číny do okolních zemí. Hodně se toho namluvilo o rozmíškách na moři s Japonskem, Vietnamem nebo Filipínami, ale Čína se v poslední době snaží posunout i své pevninské hranice, nebo je tak alespoň možné vnímat narůstající počet střetů mezi jejími a indickými pohraničníky v Himálaji. Ty k tomu nyní přidáváš potenciální mocenské soupeření s Ruskem. Hrozí, že by mezi těmito mocnostmi vypukl otevřený konflikt, nebo budou jen "řinčet zbraněmi"?

Michael Romancov: Podle mě nyní na čínsko-indické hranici nehrozí bezprostřední riziko, o tamních problémech se dlouhodobě ví. Obě země jsou vnitřně poměrně stabilní. Pokud jde o Rusko, tam se situace dramaticky mění, prezident Putin je pod tlakem (více ZDE), a já si tak umím představit tebou nastíněný scénář, tedy to, že nějaký konflikt vypukne. Nikoli přímo na ruském území, ale ve sféře, která je sice brána jako předmět společné zodpovědnosti, nicméně Rusko tam až doteď hrálo prim. Poměry ve Střední Asii se zkrátka mohou začít měnit.

V této souvislosti je dobré připomenout, že pro Čínu je tento prostor, to znamená Sin-ťiang, ekonomicky nesmírně důležitý. Přes tuto provincii totiž vedou produktovody a Čína potřebuje v této části svého území – a v jejím sousedství – klid. Ten tam Rusko ústy Vladimira Putina vnášelo. Současná krize ruské ekonomiky tento klid může ukončit a zůstává otázkou, jaké kapacity bude mít Čína na to, aby věci zvládla sama. Nemám přitom na mysli kapacity vojenské a ekonomické, ty pravděpodobně má, ale kapacity velmocenské. Může se totiž stát, že Čína nebude mít na vybranou a bude se muset poprvé chovat jako mocnost. Mimo jiné proto, že Spojené státy a NATO tento prostor opouštějí.

Na jednu stranu pochopitelně vnímám postupné stahování Američanů ze Střední Asie, které souvisí s odchodem z Afghánistánu. Navíc se prezident Barack Obama vrátil do Iráku, zapojil se do bojů proti Islámskému státu, čímž opět zvýšil počet míst, kde jsou Spojené státy aktivní, což má svůj přirozený limit, když ne jiný, tak ekonomický. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen o tom, že Střední Asie je natolik geostrategicky významné místo, že Američané nebudou chtít úplně opustit scénu. To samé platí o Evropanech, kterým se sice nedaří v této oblasti hrát významnou roli, ale mají tam přirozené zájmy, a navíc jsou často takzvanými -stány využíváni jako protiváha k vlivu, který tam historicky má Rusko a raketově získává Čína. I Evropa, ostatně podobně jako Írán a Turecko, tam tedy jistou roli hraje. Nečekám tedy, že by tento region skončil tak, že se o něj poperou Rusko a Čína.

Michael Romancov: Ponecháme-li Rusko a Čínu stranou, nejvýznamnějším hráčem v této oblasti byly Spojené státy. Ostatní mocnosti, které jsi zmínil, se s Ruskem a Čínou ve Střední Asii nemohou srovnávat. Jsem přesvědčen, že Obamova ani žádná jiná administrativa se nebude chtít angažovat hluboko ve vnitrozemí, kde nemohou operovat z moře. Tento prostor by tak mohl paradoxně pomoci Západu. Ten odejde, takže bude na Číně a Rusku, co s ním udělají. Rusové to podle mě nezvládnou a Číňané s tím nemají zkušenosti.

To je zajímavá myšlenka, která jen potvrzuje moji úvodní premisu – Střední Asie by letos mohla zahýbat diplomacií i trhy. Určitě ji proto řadím mezi pomyslnou trojici zemí či regionů, které má smysl v Asii sledovat, na tom se shodneme.

Michael Romancov: Já bych na první místo zařadil Sýrii a Irák, protože tam již konflikt zuří. Všichni o tom vědí, situace se tam zatím nezlepšuje a nevypadá to, že by se tam chystalo nějaké uklidnění. Na druhé místo bych zařadil citlivý region vymezený postsovětskou Střední Asií, tam jde zejména o ty malé a chudé, tedy Kyrgyzstán a Tádžikistán. A dále bych zmínil Afghánistán a v případě Číny provincii Sin-ťiang.

Já bych zmínil Čínu kvůli teritoriálním nárokům, které opakovaně znervózňují diplomaty i trhy. Sýrie a Irák, na tom se shodneme, to je stará známá. I proto bych možná namísto nich do své trojice zařadil Jemen. To je země, o níž se píše sporadicky, ale která je vzhledem ke své pozici nesmírně důležitá. Jemen a Somálsko totiž svírají vstup do Suezského průplavu, který patří mezi nejvýznamnější přepravní tepny na světě. Situace v Somálsku se sice zlepšuje, ale do stability má daleko, no a v Jemenu je to stále horší.

Michael Romancov: S tím musím souhlasit. Upřímně řečeno, tato oblast, jak jsi řekl, je dlouhodobě problematická. Uvidíme, zda se podaří Egypťanům realizovat záměr zdvojnásobit kapacitu Suezského průplavu, což by do prostoru přilákalo daleko více lodí, a tím pádem i zvětšilo návnadu pro piráty a další složky mezinárodního organizovaného zločinu, které Somálsko – a případně Jemen – mohou využívat jako základny.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst