Pětkrát o diverzifikaci: Poučení pro všechny dlouhodobé investory
|

Pětkrát o diverzifikaci: Poučení pro všechny dlouhodobé investory

Michael McClary, investiční ředitel společnosti Akron, vysvětluje, proč se vyplatí udržet disciplínu a ponechat si diverzifikované portfolio, i když můžete mít čas od času nutkání udělat opak a vsadit vše na jednu kartu.

Alokace investic Diverzifikace investic Ponaučení pro investory Chyby v investování

Mnoho drobných investorů v současnosti nedokáže pochopit, proč je poradci nenechali plně zainvestovat do produktu, který kopíruje index S&P 500. Vždyť americké akcie vykázaly tak skvělý výkon! Americká ekonomika navíc působí jako jedna z nejsilnějších, a když je náhodou na trzích zle, nemusí se investoři přece ničeho obávat, protože na scénu vstoupí Fed a situaci zachrání.

Proč dnes všichni chtějí americké akcie?

Tím nejsnadnějším nástrojem pro srovnání dvou investic je jejich výkonnost. A každý vidí, že za posledních pět let S&P 500 předstihl MSCI EAFE (Europe, Australasia and Far East) o téměř 9 procentních bodů anualizovaně. Nikdo se už ale nepodívá na to, že v roce 2007 a v roce 2009 mladé trhy předstihly S&P 500 o 34, respektive o 50 procentních bodů. Velmi snadno se také zapomene na období, kdy S&P 500 ztratil přes 50 % z maxima (během finanční krize), a na snížení úvěrového ratingu Spojeným státům v roce 2011.

Tendence rozhodovat se podle posledních událostí je lidské povaze vlastní (jde o tvorbu takzvaných adaptivních očekávání). Po obzvláště chladné zimě svět zaplaví řada studií zpochybňujících globální oteplování, když dojde k několikahodinovému výpadku elektřiny, začnou lidé poptávat generátory a podobně.

Stejné to je i s investováním. Poté, co americké akcie předvedly nadprůměrný výkon, se investoři začínají ptát, proč je vůbec nutné diverzifikovat. Jako kdyby přišli k doktorovi s cigaretou v ruce a divili se, jakými zdravotními riziky je straší - kouří přece již rok a cítí se skvěle. A ani soused, který kouří několik let, nemá žádné zdravotní problémy.

Finanční osvěta je navíc ještě méně rozvinutá než prevence rakoviny plic v souvislosti s kouřením. Jak by to asi vypadalo, kdyby tabákovým firmám prošla reklama hlásající, že je kouření prospěšné pro zdraví? Zní to absurdně, že? Ve finančním světě se přitom běžně setkáváme s upoutávkami na investiční strategie, které jsou pro portfolia investorů prokazatelně vysoce rizikové, ale investoři se jimi bez varování slepě řídí.

1. Balancované portfolio je jako vyvážená strava

To, co lidé dělají pro své tělo průběžně, se odráží na jejich dlouhodobém zdraví a kvalitě života. Když někdo jí celý život tučné jídlo, je to jako by ve finančním světě vůbec nespořil. Prodat ve strachu na tržním dně je zase jako polámat si tělo při seskoku s padákem.

Těžko se pak z vážných následků ještě někdy zotavíte. Tak jako lidé nedbají o své zdraví a nevydrží u vyvážené stravy, investoři se nedrží investičního plánu, opouštějí zdravé investiční strategie a přesedlávají na ty rizikové. Podlehnou pokušení s dezerty (spekulace), cukrovinkami (časování trhu) a jídlem z fast-foodů (vidina velkých rychlých zisků).

Vezměme si následující příklad:

Investor má na výběr investiční variantu A a B. Jakou si při znalosti následující historické výkonnosti vybere?

1. rok2. rok3. rok
A5 %5 %5 %
B8 %8 %8 %

Racionálně uvažující investor sáhne na základě dostupných informací po investici B.

Co když ale odkryjeme, jak se vyvíjela data v dalších letech pětiletého období:

1. rok2. rok3. rok4. rok5. rok
A5 %5 %5 %5 %5 %
B8 %8 %8 %-10 %8 %

Až čtvrtý a pátý rok poskytují úplnou informaci (tu má ale investor samozřejmě až ex post).

Rozeberme si nyní několik scénářů:

1. Pokud by investor zůstal zainvestovaný po celou dobu v jedné strategii, měl by v případě investice A 25 % a B 22 %.

2. Pokud by po třetím roce přesedlal na čtvrtý a pátý rok z A na B, skončil by celkově s 13 %.

3. Nejhůře by na tom byl investor začínající s A, který by se po neúspěšné změně ve čtvrtém roce na investiční strategii B vrátil k A. Ten by si přišel na pouhých 9 %.

Možná dnes investoři čelí podobnému rozhodnutí. Diverzifikovaná portfolia poslední roky značně zaostávala za indexem amerických akcií S&P 500. Změna strategie v tuto chvíli je ale příliš riziková a mohla by vést k třetímu, tedy nejhoršímu scénáři.

Rok zisků (nebo i pět let) může být smazán za několik neúspěšných obchodních dní. Investor, který opustí zdravou strategii, aby se mohl honit za minulými vítězi, může zaznamenat nenahraditelné ztráty.

Zodpovědní investoři investují disciplinovaně a portfolio globálně diverzifikují. Mají k tomu aktuálně i vhodné podmínky - mnoho trhů se v současnosti obchoduje při historicky atraktivních cenách.

2. Investování versus hazard

Investování není jen sázka na favority. S hazardem má vlastně společného jen pramálo. Akciový trh se podstatně odlišuje od kasina zejména tím, že je na něm pravděpodobnost nastavena v prospěch investora. Hazard je proti němu toxický koktejl namíchaný z mnoha her, u nichž je pravděpodobnost dána v neprospěch hráče a které dávají mnoho příležitostí pro osobní rozhodování.

Matematicky vzato hráči nejsou předurčeni k tomu, aby vyhrávali. Kasina také vědí, že lidé do hry s oblibou zasahují (místo toho, aby ji nechali plynout), čímž své šance na úspěch jen snižují. Provozovatelé hazardních her prakticky nic neriskují, v téměř všech případech dlouhodobě vyhrávají.

Kasinu stačí jen nepatrná výhoda v pravděpodobnosti a zisk má zaručený, vyhrává na objemu. Čím větší výhoda, tím kratší čas potřebný k dosažení zisku. Čím déle hráč u hry vydrží, tím blíže se výsledná pravděpodobnost dostane k té předem dané. Někteří hráči jsou krátkodobě schopni mírně překonat pravděpodobnost, musejí přitom ale hodně riskovat.

Podle studie JPMorgan jsou naproti tomu pravděpodobnosti investování nastaveny ve prospěch investora. Podíváte-li se na období mezi lety 1950 a 2014, nenajdete ani jedno pětileté, natož desetileté období, v němž by balancované portfolio vykázalo ztráty. Dává to smysl - světová ekonomika roste, což umožňuje vyplácet úroky a dividendy.

Analogicky platí výše uvedený princip jako u kasina - čím déle investor na trhu vydrží, tím více se výsledná pravděpodobnost přiblíží k pravděpodobnosti předem dané. Větší šance na výhru tedy zůstává na straně investora, pokud zůstane disciplinovaný a bude uvažovat v dlouhodobém horizontu. V praxi to znamená, že vydrží u kvalitní globální alokace a omezí zásahy do portfolia.

Všichni víme, že ani ty nejaktivněji řízené fondy nezvládají překonávat benchmarky. Také výkonnost těch nejúspěšnějších portfoliomanažerů konverguje k průměru. Vítězi jsou jedině ti, kteří řádně diverzifikují a jsou za to odměňováni dlouhodobými rizikově očištěnými výnosy.

3. Faktor měny

Profesionální investování vyžaduje schopnost pochopit fungování ekonomiky a finančních instrumentů a následně tyto znalosti řádně aplikovat. Laici se vystavují dodatečným rizikům, například při nepochopení vlivu kurzových rozdílů.

Při globální diverzifikaci je důležité zohlednit dopady měnových výkyvů na výkonnost jednotlivých aktiv. Americký dolar byl posledních několik měsíců silný, což dále přidávalo na výkonnosti amerických akcií. Je potřeba mít na paměti, že sázka na americké akcie se tímto může nechtěně stát spekulativní forexovou sázkou na dolar.

4. Vítězové a poražení

Investoři se často dívají na jednotlivé pozice v diverzifikovaných portfoliích a požadují prodej titulů, které jsou ve ztrátě. Nabývají dojmu, že bylo chybou alokovat i jen nepatrnou pozici do aktiva, které je dočasně mezi investory v nemilosti. Lékem na tento přirozený neduh je disciplinované rebalancování portfolia. Díky němu se bude dařit dělat přesně opak.

Tendence investorů prodávat poražené a nakupovat vítěze odporuje klíčovému principu diverzifikace. S diverzifikovaným portfoliem je běžné, že některé pozice vydělávají a jiné ztrácejí. Pokud by mezi výsledky nebyl rozptyl, bylo by to známkou toho, že se diverzifikace nepovedla. Historické zkušenosti naznačují, že se vždy najdou období, kdy S&P 500 zaostane za ostatními třídami aktiv a naopak.

5. Šestý smysl

Investování je jakékoli, jen ne intuitivní. Investoři mají tendenci obchodovat na trzích na základě principů, které si osvojili v jiných oblastech života. Aplikovat je na investování ale může být likvidační. Na trhu se nevyplácí dát na to, "co jste někde slyšeli", nebo na to, "že máte zrovna špatný pocit".

Povaha akciových trhů je kontraintuitivní. I když jsme zvyklí posuzovat výkonnost meziměsíčně nebo meziročně, ve skutečnosti se akciový trh neohlíží na kalendář. Bohatství lze nabýt, ale také o něj přijít kdykoli. Lednové výsledky vám neřeknou, kdo bude vítězem na konci prosince.

Zdroj: ETF.com
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
před hodinou

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
16:50

Pražská burza mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 procenta na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur …
10:03

Eurozóna: Běžný účet v srpnu skončil s přebytkem 21,8 miliardy eur (červenec: +25,8 miliardy eur)

Po očištění o sezónní vlivy dosáhl přebytek 19,94 miliardy eur (červenec: 16,95 miliardy eur).
Eurozóna Evropská ekonomika