Pětkrát o diverzifikaci: Poučení pro všechny dlouhodobé investory
|

Pětkrát o diverzifikaci: Poučení pro všechny dlouhodobé investory

Michael McClary, investiční ředitel společnosti Akron, vysvětluje, proč se vyplatí udržet disciplínu a ponechat si diverzifikované portfolio, i když můžete mít čas od času nutkání udělat opak a vsadit vše na jednu kartu.

Alokace investic Diverzifikace investic Ponaučení pro investory Chyby v investování

Mnoho drobných investorů v současnosti nedokáže pochopit, proč je poradci nenechali plně zainvestovat do produktu, který kopíruje index S&P 500. Vždyť americké akcie vykázaly tak skvělý výkon! Americká ekonomika navíc působí jako jedna z nejsilnějších, a když je náhodou na trzích zle, nemusí se investoři přece ničeho obávat, protože na scénu vstoupí Fed a situaci zachrání.

Proč dnes všichni chtějí americké akcie?

Tím nejsnadnějším nástrojem pro srovnání dvou investic je jejich výkonnost. A každý vidí, že za posledních pět let S&P 500 předstihl MSCI EAFE (Europe, Australasia and Far East) o téměř 9 procentních bodů anualizovaně. Nikdo se už ale nepodívá na to, že v roce 2007 a v roce 2009 mladé trhy předstihly S&P 500 o 34, respektive o 50 procentních bodů. Velmi snadno se také zapomene na období, kdy S&P 500 ztratil přes 50 % z maxima (během finanční krize), a na snížení úvěrového ratingu Spojeným státům v roce 2011.

Tendence rozhodovat se podle posledních událostí je lidské povaze vlastní (jde o tvorbu takzvaných adaptivních očekávání). Po obzvláště chladné zimě svět zaplaví řada studií zpochybňujících globální oteplování, když dojde k několikahodinovému výpadku elektřiny, začnou lidé poptávat generátory a podobně.

Stejné to je i s investováním. Poté, co americké akcie předvedly nadprůměrný výkon, se investoři začínají ptát, proč je vůbec nutné diverzifikovat. Jako kdyby přišli k doktorovi s cigaretou v ruce a divili se, jakými zdravotními riziky je straší - kouří přece již rok a cítí se skvěle. A ani soused, který kouří několik let, nemá žádné zdravotní problémy.

Finanční osvěta je navíc ještě méně rozvinutá než prevence rakoviny plic v souvislosti s kouřením. Jak by to asi vypadalo, kdyby tabákovým firmám prošla reklama hlásající, že je kouření prospěšné pro zdraví? Zní to absurdně, že? Ve finančním světě se přitom běžně setkáváme s upoutávkami na investiční strategie, které jsou pro portfolia investorů prokazatelně vysoce rizikové, ale investoři se jimi bez varování slepě řídí.

1. Balancované portfolio je jako vyvážená strava

To, co lidé dělají pro své tělo průběžně, se odráží na jejich dlouhodobém zdraví a kvalitě života. Když někdo jí celý život tučné jídlo, je to jako by ve finančním světě vůbec nespořil. Prodat ve strachu na tržním dně je zase jako polámat si tělo při seskoku s padákem.

Těžko se pak z vážných následků ještě někdy zotavíte. Tak jako lidé nedbají o své zdraví a nevydrží u vyvážené stravy, investoři se nedrží investičního plánu, opouštějí zdravé investiční strategie a přesedlávají na ty rizikové. Podlehnou pokušení s dezerty (spekulace), cukrovinkami (časování trhu) a jídlem z fast-foodů (vidina velkých rychlých zisků).

Vezměme si následující příklad:

Investor má na výběr investiční variantu A a B. Jakou si při znalosti následující historické výkonnosti vybere?

1. rok2. rok3. rok
A5 %5 %5 %
B8 %8 %8 %

Racionálně uvažující investor sáhne na základě dostupných informací po investici B.

Co když ale odkryjeme, jak se vyvíjela data v dalších letech pětiletého období:

1. rok2. rok3. rok4. rok5. rok
A5 %5 %5 %5 %5 %
B8 %8 %8 %-10 %8 %

Až čtvrtý a pátý rok poskytují úplnou informaci (tu má ale investor samozřejmě až ex post).

Rozeberme si nyní několik scénářů:

1. Pokud by investor zůstal zainvestovaný po celou dobu v jedné strategii, měl by v případě investice A 25 % a B 22 %.

2. Pokud by po třetím roce přesedlal na čtvrtý a pátý rok z A na B, skončil by celkově s 13 %.

3. Nejhůře by na tom byl investor začínající s A, který by se po neúspěšné změně ve čtvrtém roce na investiční strategii B vrátil k A. Ten by si přišel na pouhých 9 %.

Možná dnes investoři čelí podobnému rozhodnutí. Diverzifikovaná portfolia poslední roky značně zaostávala za indexem amerických akcií S&P 500. Změna strategie v tuto chvíli je ale příliš riziková a mohla by vést k třetímu, tedy nejhoršímu scénáři.

Rok zisků (nebo i pět let) může být smazán za několik neúspěšných obchodních dní. Investor, který opustí zdravou strategii, aby se mohl honit za minulými vítězi, může zaznamenat nenahraditelné ztráty.

Zodpovědní investoři investují disciplinovaně a portfolio globálně diverzifikují. Mají k tomu aktuálně i vhodné podmínky - mnoho trhů se v současnosti obchoduje při historicky atraktivních cenách.

2. Investování versus hazard

Investování není jen sázka na favority. S hazardem má vlastně společného jen pramálo. Akciový trh se podstatně odlišuje od kasina zejména tím, že je na něm pravděpodobnost nastavena v prospěch investora. Hazard je proti němu toxický koktejl namíchaný z mnoha her, u nichž je pravděpodobnost dána v neprospěch hráče a které dávají mnoho příležitostí pro osobní rozhodování.

Matematicky vzato hráči nejsou předurčeni k tomu, aby vyhrávali. Kasina také vědí, že lidé do hry s oblibou zasahují (místo toho, aby ji nechali plynout), čímž své šance na úspěch jen snižují. Provozovatelé hazardních her prakticky nic neriskují, v téměř všech případech dlouhodobě vyhrávají.

Kasinu stačí jen nepatrná výhoda v pravděpodobnosti a zisk má zaručený, vyhrává na objemu. Čím větší výhoda, tím kratší čas potřebný k dosažení zisku. Čím déle hráč u hry vydrží, tím blíže se výsledná pravděpodobnost dostane k té předem dané. Někteří hráči jsou krátkodobě schopni mírně překonat pravděpodobnost, musejí přitom ale hodně riskovat.

Podle studie JPMorgan jsou naproti tomu pravděpodobnosti investování nastaveny ve prospěch investora. Podíváte-li se na období mezi lety 1950 a 2014, nenajdete ani jedno pětileté, natož desetileté období, v němž by balancované portfolio vykázalo ztráty. Dává to smysl - světová ekonomika roste, což umožňuje vyplácet úroky a dividendy.

Analogicky platí výše uvedený princip jako u kasina - čím déle investor na trhu vydrží, tím více se výsledná pravděpodobnost přiblíží k pravděpodobnosti předem dané. Větší šance na výhru tedy zůstává na straně investora, pokud zůstane disciplinovaný a bude uvažovat v dlouhodobém horizontu. V praxi to znamená, že vydrží u kvalitní globální alokace a omezí zásahy do portfolia.

Všichni víme, že ani ty nejaktivněji řízené fondy nezvládají překonávat benchmarky. Také výkonnost těch nejúspěšnějších portfoliomanažerů konverguje k průměru. Vítězi jsou jedině ti, kteří řádně diverzifikují a jsou za to odměňováni dlouhodobými rizikově očištěnými výnosy.

3. Faktor měny

Profesionální investování vyžaduje schopnost pochopit fungování ekonomiky a finančních instrumentů a následně tyto znalosti řádně aplikovat. Laici se vystavují dodatečným rizikům, například při nepochopení vlivu kurzových rozdílů.

Při globální diverzifikaci je důležité zohlednit dopady měnových výkyvů na výkonnost jednotlivých aktiv. Americký dolar byl posledních několik měsíců silný, což dále přidávalo na výkonnosti amerických akcií. Je potřeba mít na paměti, že sázka na americké akcie se tímto může nechtěně stát spekulativní forexovou sázkou na dolar.

4. Vítězové a poražení

Investoři se často dívají na jednotlivé pozice v diverzifikovaných portfoliích a požadují prodej titulů, které jsou ve ztrátě. Nabývají dojmu, že bylo chybou alokovat i jen nepatrnou pozici do aktiva, které je dočasně mezi investory v nemilosti. Lékem na tento přirozený neduh je disciplinované rebalancování portfolia. Díky němu se bude dařit dělat přesně opak.

Tendence investorů prodávat poražené a nakupovat vítěze odporuje klíčovému principu diverzifikace. S diverzifikovaným portfoliem je běžné, že některé pozice vydělávají a jiné ztrácejí. Pokud by mezi výsledky nebyl rozptyl, bylo by to známkou toho, že se diverzifikace nepovedla. Historické zkušenosti naznačují, že se vždy najdou období, kdy S&P 500 zaostane za ostatními třídami aktiv a naopak.

5. Šestý smysl

Investování je jakékoli, jen ne intuitivní. Investoři mají tendenci obchodovat na trzích na základě principů, které si osvojili v jiných oblastech života. Aplikovat je na investování ale může být likvidační. Na trhu se nevyplácí dát na to, "co jste někde slyšeli", nebo na to, "že máte zrovna špatný pocit".

Povaha akciových trhů je kontraintuitivní. I když jsme zvyklí posuzovat výkonnost meziměsíčně nebo meziročně, ve skutečnosti se akciový trh neohlíží na kalendář. Bohatství lze nabýt, ale také o něj přijít kdykoli. Lednové výsledky vám neřeknou, kdo bude vítězem na konci prosince.

Zdroj: ETF.com
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus