Burzovní kalendář (2. 11. - 6. 11. 2015)
|

Burzovní kalendář (2. 11. - 6. 11. 2015)

První listopadový týden nabídne další porci výsledkových zpráv světových společností, na pražské burze se ke globálnímu menu připojí Komerční banka, Fortuna a Erste Group Bank. Za pozornost bude stát i řada makrodat v čele s indexy nákupních manažerů, průmyslovou výrobou v Německu a daty z amerického trhu práce za říjen. Po silném měsíci očekávají analytici převážně zpomalení akciové rally, případně mírný pokles cen.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou opatrnější týden, ale skvělý měsíc. V říjnu americké akciové indexy narostly o více než 8 %, v Evropě například DAX přidal dokonce 12 %.

Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, ale závěrečný výprodej je poslal do ztráty. Za celý týden ale uhájily mírný zisk a mají za sebou nejlepší měsíc za poslední čtyři roky
Akcie ve Spojených státech v pátek ztratily okolo půl procenta, uhájily ale mírný týdenní zisk. Trh v závěru týdne reagoval především na slabší údaje o růstu spotřebitelských výdajů. Celý říjen však byl pro akciové trhy nejlepším měsícem od října 2011.
Evropské akcie v pátek mírně klesly a odkrojily část zisku z nejlepšího měsíce od roku 2009
Evropské akcie v pátek oslabily, a přišly tak o část měsíčního zisku. Také za celý týden indexy uzavřely převážně v mínusu. Říjen pro ně ale i tak byl nejúspěšnějším měsícem od roku 2009.
Asijské akcie zakončily týden smíšeně, Japonsko se vyšplhalo na dvouměsíční maximum
Asijské akcie zakončily týden smíšeně. Japonsko posílilo, zatímco zbytek burz zamířil do červených čísel.

Fundamentálně se toho mnoho nemění - vyspělé ekonomiky rostou nevýrazně, čínské zpomalení pokračuje, komodity včetně ropy jsou stále levné (byť ropa za uplynulý týden mírně zdražila) -, podporu trhu ale nadále poskytují centrální banky. ECB evidentně uvažuje o rozšíření podpory ekonomiky eurozóny, čínská centrální banka uvolňuje měnové podmínky a snižuje povinné rezervy komerčních bank a Fed ponechal sazby na minimu i v říjnu.

Guvernéři FOMC ale důrazně připomněli, že zvýšení sazeb v USA může v případě vhodných ekonomických podmínek přijít ještě letos. Fed byl tedy pro trh překvapivě "jestřábí". Zároveň ze zápisu ze zasedání FOMC vypadl text o negativním vlivu globálního ekonomického zpomalení na hospodářství USA.

Výsledková sezóna vyznívá zatím smíšeně. V USA firmy ve více než 70 % případů překonávají odhady na úrovni zisku, tržbami ale příjemně překvapuje ani ne polovina společností. Investory potěšil Apple, naopak (opět) zklamal například Twitter. V Evropě jsou čísla od firem rovněž smíšená.

Apple: Bláznivá čísla o firmě, která změnila svět
Hospodářské výsledky Applu za fiskální rok 2014 byly výborné, data za poslední kvartál zrovna tak. Trh s tablety už možná nikdo nevzkřísí, dokud ale bude iPhone takovým kultem jako dosud, nakousnuté jablko neshnije. Pár čísel nabízíme spíše jako víkendové pobavení.

Výsledková sezóna pokračovala i na pražské burze. V úterý reportovala svá čísla za 3Q2015 společnost CME. Ta vykázala horší provozní zisk, než se čekalo, a to kvůli vyšším nákladům. Výhled na celý rok byl ale potvrzen s tím, že by výsledky měly být u horní hranice očekávaného rozpětí.

O2 Czech Republic svolala na 8. prosince valnou hromadu, na které se bude mimo jiné schvalovat zpětný odkup akcií a převod části podniku v rámci divize IT a ICT služeb. Odkup by měl být zahájen v lednu 2016 za maximální cenu 297 Kč za kus. "Očekáváme schválení odkupu za navržených podmínek," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Společnosti ČEZ bude vrácena část darovací daně z emisních povolenek z let 2011 a 2012, rozhodlo Odvolací finanční ředitelství. Celkem by se mělo jednat o 3,8 miliardy Kč, tedy asi 7,1 Kč na akcii. Tato položka vylepší letošní hospodaření a kompenzuje neplánované odstávky jaderných bloků. ČEZ přitom v týdnu oznámil další měsíční prodloužení odstávky některých bloků v jaderné elektrárně Dukovany.

Nejvíce ztrácející akcií uplynulého zkráceného týdne na pražské burze byla Komerční banka (-1,7 %). "Je patrný prodejní tlak ze strany silného zahraničního prodejce, nicméně úrovně pod hladinou 5 100 Kč se prozatím zdají být rezistentní. Není zřejmé, zda se jedná o spekulaci před oznámením výsledků 5. listopadu, nebo o realizaci zisků," uvedl Vaníček. Nejsilnější byly akcie Philip Morris ČR (+2,8 %).

Pražská burza v pátek mírně posílila, podržely ji bankovní tituly. Za celý zkrácený týden ale naopak mírně klesla
Index PX v pátek připsal 0,37 % na 983,14 bodu. Za celý říjen je burza více než procento v plusu, přestože celý uplynulý týden pro ni byl mírně ztrátový.

Výhled

V prvním listopadovém týdnu se investoři zaměří opět na výsledkovou sezónu a data z ekonomiky. Údaje z USA, ale také z Evropy a Číny, budou pod ještě větším drobnohledem trhu už proto, že Fed v říjnu opět naznačil, že by se sazby v Americe mohly zvyšovat ještě letos. Víkendová vládní data z Číny o náladě mezi nákupními manažery v Číně byla zklamáním.

V pondělí budou investory nejvíce zajímat finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v řadě zemí v Asii, v Evropě i v USA. V úterý budou zřejmě nejsledovanější podnikové objednávky v USA a také tamní statistiky prodejů automobilů. Ve středu si opět vezmou slovo průzkumy mezi nákupními manažery, tentokráte za oblast služeb. Předkrm pátečních údajů z trhu práce v USA obstará zpráva agentury ADP o pracovních místech ve firemní sféře, pro trh s ropou důležité budou statistiky o zásobách ropy v Americe. Ve čtvrtek bude pozornost soustředěna na průmyslové objednávky v Německu, maloobchodní tržby v eurozóně a zasedání Bank of England, od které se ale změna politiky zatím nečeká, stejně jako od ČNB. Ta ale představí aktuální ekonomickou prognózu. Zajímavá budou také další dílčí data z amerického trhu práce, mimo jiné počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek vyjdou říjnové údaje o zaměstnanosti v USA, u nichž trh předpokládá zlepšení na úrovni počtu vytvořených pracovních pozic na zhruba 180 tisíc. Méně pozornosti v závěru týdne zaujmou francouzská obchodní bilance a průmyslová výroba ve Spojeném království.

"Akcie mají za sebou další růstový týden, i když tentokrát index S&P 500 posílil jen o 0,2 %. Ačkoli je graf indexu v jasně býčím nastavení, další růst cen bude zřejmě limitovaný. Atakování maxim bych ještě nějakou dobu neočekával. Index by mohl nejprve uzavřít cenový odskok na úrovni 2 050 a otestovat hladinu 2 030, na níž je 20denní klouzavý průměr. Pokud se podíváme na týdenní graf, poslední svíčka signalizuje zpomalení, odpočinek a zamyšlení se nad dalším vývojem. O uzavření odskoku na úrovni 1 950 jsem dříve napsal, že se na jeho vyplnění lze pravděpodobně těšit až příští rok. Nejbližší hladina podpory je v širším pásmu 2 020 až 2 050. Na opačné straně je nejbližší rezistence v pásmu 2 100 až 2 120," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf indexu S&P 500 je v pozitivním nastavení, ovšem lze očekávat alespoň dočasné zpomalení, mírný pokles a přípravu na atakování historických maxim."

Pokračující výsledková sezóna nabídne reporty firem jako Visa, Mosaic, Tesla Motors, Time Warner, QUALCOMM, Facebook, Walt Disney, Kraft Heinz, News Corp, HSBC, Commerzbank, UBS, BMW, ING, Beiersdorf, Adidas, Deutsche Telekom, Société Générale, Telefónica, Allianz, Erste Group Bank nebo Toyota Motor. Vývoj trhu by čísla od firem mohla ovlivnit především v USA.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Na pražské burze se k výsledkové sezóně připojí Fortuna, Komerční banka a Erste Group Bank. "U Fortuny očekáváme relativně solidní čísla. Za 3Q2015 odhadujeme provozní zisk EBITDA 7,3 milionu EUR (-5 % meziročně), což by měl být výrazně lepší výsledek, než Fortuna tento rok dosud vykazovala. Pokud se naše projekce potvrdí, očekávali bychom mírně pozitivní reakci trhu," uvedl Vaníček.

Komerční banka podle něj zveřejní čistý zisk 3,2 miliardy Kč (-2 % meziročně) a bude nadále pokračovat v solidním sledu čísel, na což je trh zvyklý. Banka by měla potvrdit výhled na rok 2015, který zahrnuje podobný čistý zisk jako o rok dříve. "Překvapením by pro nás byla jakákoli nová informace o dividendě za rok 2015," doplnil analytik. U Erste Group Bank předpokládá zprávu o relativně silném třetím kvartálu s čistým ziskem nad 200 milionů EUR.

Čtvrteční zasedání ČNB by nemělo přinést žádnou změnu měnové politiky. Ačkoli se řada členů bankovní rady v posledních týdnech vyjadřovala ve smyslu možného prodloužení kurzového závazku ke konci roku 2016, ČNB může s tímto rozhodnutím podle analytiků ještě počkat. "ČNB bude projednávat takzvanou velkou situační zprávu, která zahrnuje také novou ekonomickou prognózu. Ta by ve srovnání s tou srpnovou měla reflektovat silnější růst české ekonomiky ve druhém a třetím čtvrtletí, výhled růstu HDP v letošním roce proto bude zvýšen ze současných 3,8 %. Inflační výhled bude naopak kvůli nižším cenám ropy snížen, a to jak pro letošní, tak pro příští rok (aktuálně 0,6 %, respektive 1,7 %)," míní Jakub Seidler, hlavní ekonom ING.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytičku Danu Hájkovou z České spořitelny.

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před 34 minutami

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před hodinou

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn