Burzovní kalendář (30. 3. - 3. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (30. 3. - 3. 4. 2015)

Obchodní týden na přelomu dubna a března je na řadě trhů zkrácený kvůli pátečnímu předvelikonočnímu volnu. V USA tak sice na konci týdne vyjdou data z trhu práce za březen, ale s akciemi se v Americe, na dalších trzích skupiny NYSE Euronext ani na pražské burze obchodovat nebude. Investory bude vedle řady dalších makrodat, například série indexů nákupních manažerů, nadále zaměstnávat Řecko a jeho snaha o získání peněz z mezinárodního záchranného programu. Na pražské burze oznámí výsledky tabáková společnost Philip Morris ČR.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové burzy včetně té pražské v uplynulém týdnu vrátily část předchozích zisků a odepsaly okolo 2 %. Data z reálné ekonomiky byla smíšená, prvotní euforii v Evropě, kterou vyvolalo zahájení kvantitativního uvolňování, vystřídal poněkud střízlivější pohled, podpořený navíc pokračujícím horečnatým vyjednáváním Řeků o dalším čerpání peněz ze záchranného programu. Ve Spojených státech pokračují spekulace o termínu prvního zvýšení základní sazby Fedu, kdy trh sice počítá spíše až s podzimním termínem, ale samotní guvernéři banky až na výjimky (a že je předsedkyně Yellenová důležitá výjimka) potvrzují, že by úroky měly růst relativně brzy, v každém případě letos.

Cena ropy v druhé polovině týdne divoce reagovala na zahájení vojenské ofenzivy na Arabském poloostrově, čtvrteční a páteční vývoj cen se vzájemně ale v podstatě vyvážily. Jednání o íránském jaderném programu pokračují, vyjednavači si jako nejzazší termín pro dohodu stanovili 31. březen (na implementaci pak má být čas do 30. června). Dohoda by nejspíše znamenala uvolnění sankcí na vývoz ropy z Íránu, což by vyvolalo další přetlak nabídky suroviny na trhu.

Hlavní měny jsou stále ve vleku politik centrálních bank, během týdne se dolar vůči euru ale nikam výrazně neposunul, k čemuž přispěla i některá horší než očekávaná data z USA, který brzdila tendenci americké měny posilovat.

Česká koruna vůči euru je stále v širším pásmu platném od jejího "výletu" nad 28 EUR/CZK, přetahovaná mezi prezidentem Zemanem a bankovní radou ČNB pokračuje, když česká centrální banka po svém zasedání připustila, že by mohla zvýšit hladinu kurzového závazku. "Na korunu slabší než 28 EUR/CZK zapomeňte," napsal Martin Lobotka z Consequ.

Americké akcie v pátek přerušily sérii poklesů a mírně posílily. Týdenní skóre ale bylo výrazně negativní
Investoři nechali americké akciové indexy napravit část ztrát z průběhu týdne. Ty i tak přesáhly dvě procenta. V pátek byla opět pod tlakem ropa, která zlevnila o 5 % a vrátila čtvrteční zisky.
Yellenová: Fed by letos mohl začít pomalu zvyšovat úrokové sazby
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová očekává, že Fed v průběhu tohoto roku poprvé po skoro deseti letech zvýší úrokové sazby. Jejich další zvyšování bude jen pozvolné, uvedla šéfka Fedu v projevu v San Francisku.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily v červených číslech
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Investoři před víkendem vyčkávali, jak se vyvine situace v Jemenu, kde ve čtvrtek Saúdská Arábie spolu se svými regionálními spojenci zahájila vojenskou akci proti šíitským povstalcům. Za pět obchodních dní hlavní burzy v Evropě klesly o jedno až dvě a půl procenta.
Goldman Sachs: Světové dluhopisy budou vynášet ještě méně, než jsme si mysleli
Americká investiční banka snížila výhled na konec letošního roku pro výnos 10letých vládních dluhopisů USA z 3 % na 2,5 %. Nižší úroky predikuje nově i na dalších trzích. Důvody jsou poptávka centrálních bank (ECB, Bank of Japan) nebo omezení některých fondů při obchodování s bondy (musejí je často držet do splatnosti, i když výnosy klesají, takže nabídka dluhopisů na trhu neroste tak rychle).
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, stejně jako za celý týden
Index PX v pátek oslabil o 0,80 % na 1 023,47 bodu. Za celý týden klesl o 2,1 %.
ČNB na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, za jistých okolností může posunout měnový závazek nad 27 EUR/CZK
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém březnovém zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Rozhodla také, že bude nadále používat devizový kurz jako nástroj uvolňování měnových podmínek, a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala českou měnu vůči euru nad 27 EUR/CZK. Guvernér ČNB Miroslav Singer na tiskové konferenci uvedl, že je banka za jistých okolností připravena posunout hladinu závazku nad 27 EUR/CZK.

Výhled

"Index S&P 500 bez zaváhání spadl pod support 2 090, kde byla loňská maxima. Tato hladina se změnila v nejbližší silnější rezistenci. Nad ní jsou jen historická maxima mezi 2 110 a 2 120. Nejbližší drobnou překážkou je 50denní klouzavý průměr těsně pod 2 070. Hladiny podpory jsou na spodním okraji březnového obchodního pásma okolo 2 040, na 200denním klouzavém průměru (2 010) a dále na letošních minimech okolo 1990, případně ještě prosincových 1 970. Aktuální úroveň indexu volatility VIX ale zatím nenaznačuje, že by se měla na trhu spustit nějaký výrazná prodejní jízda," napsali jsme v pravidelném technickém komentáři dění na americkém akciovém trhu. "Rally vyvolaná holubičími komentáři po březnovém zasedání FOMC je minulostí. Je dobré nezapomínat na to, že březnová data z trhu práce v USA jsou sice důležitá pro Fed (spíše než samotné počty pracovních míst banku zajímá vývoj mezd), ale ukazují jen to, co už bylo. Větší nervozitu mohou vyvolávat Řecko a slabé euro, dolar je totiž pak žádaným zbožím, což akcioví investoři a tradeři krátkodobě nemají zrovna v lásce."

Aktivita na trzích by před prodlouženým velikonočním víkendem mohla být tlumená, v úterý ale končí první kvartál, kdy tradičně řada investorů včetně fondů hýbe s portfolii, což krátkodobě zvyšuje volatilitu. Index S&P 500 je 0,1 % v plusu od začátku roku, případný pokles za pondělí a úterý by ho posunul do první kvartální ztráty po osmi ziskových čtvrtletích.

Na přelomu března a dubna budou investoři nadále sledovat dění okolo Řecka, konkrétně jeho snahu o dohodu ohledně vypořádání svých závazků. O víkendu jednaly v Bruselu týmy expertů. Analytici očekávají, že nakonec opět dojde k dohodě, protože Řekové navzdory výrokům svých vládních politiků nakonec ustoupí dost na to, aby to pro eurozónu a MMF bylo přijatelné. Před víkendem nebylo jasné, zda se ministři financí zemí eurozóny kvůli Řecku setkají ještě do Velikonoc.

Kromě toho se pozornost bude upínat k pátečním americkým datům z trhu práce. Solidní počet nových pracovních míst může potvrdit, že slabost americké ekonomiky zkraje roku byla opravdu z větší části způsobena studeným počasím a výpadky provozu v důležitých přístavech. Čeká se opět přes 200 tisíc nových pracovních míst, pro Fed a jeho měnovou politiku se jako stále důležitější faktor ukazuje vývoj mezd, dosud pro zvyšování spotřeby, a tedy zprostředkovaně inflace, příliš slabý. Negativní překvapení v datech z trhu práce by naopak bylo signálem, že hospodářství USA výrazně brzdí svůj růst, což by bylo v době silného dolaru další ranou pro očekávané hospodářské výsledky za první kvartál, které firmy začnou zveřejňovat v druhém dubnovém týdnu.

Načasování zvyšování sazeb Fedu je a zůstane jedním z dominantních témat pro světové trhy, alespoň do doby, než se nestane něco mnohem horšího (geopolitika, turbulence v eurozóně, významný posun na trhu s ropou, případná nečekaná událost). V týdnu i proto budou investoři dopřávat hodně pozornosti sérii veřejných vystoupení guvernérů Fedu (Fischer, Mesterová, Lacker, Williams, Lockhart, Yellenová, Brainardová, Kocherlakota, Bullard). Nic konkrétního se sice trh dozvědět nemůže, spekulantům ale mnohdy stačí číst mezi řádky. Dlouhodobě odhodlání Fedu zvýšit letos základní úrok nadále podporuje scénář dalšího posiloví amerického dolaru a růstu výnosů amerických vládních dluhopisů.

Ekonomická očekávání firemního sektoru v týdnu odhalí konečné výsledky průzkumů mezi nákupními manažery napříč světovými zeměmi. V Číně trh počítá s mírným poklesem aktivity v průmyslu, v USA by její růst podle indexu ISM měl zpomalit jen mírně. V Americe budou investoři sledovat také vývoj spotřebitelské důvěry, která v posledních měsících svou výší poněkud předbíhá reálnou spotřebu domácností.

Sledovaná bude také v pondělí předběžná německá inflace za březen, která by měla být po únorovém poklesu naopak mírně pozitivní. Sledovaná bude také míra nezaměstnanosti v Německu a v eurozóně, kde celkově sice může mírně klesnout, "pod pokličkou" ale vře výrazná divergence mezi silným Německem a slabými státy na periferii (včetně Francie). Před blížícími se volbami (7. května) budou v centru pozornosti také data z Británie včetně finální revize vývoje HDP.

Právě inflaci v Evropě doporučují v týdnu sledovat analytici z České spořitelny. "Ačkoli na posuzování dopadů kvantitativního uvolňování je brzy, dopady slabšího eura a zvýšené důvěry domácností se už mohou začít projevovat, když už deflace za únor byla nižší, než se očekávalo," napsali ve své týdenním výhledu. Z něj je i tabulka očekávaných událostí.

Ekonomický kalendář na týden od 30. března 2015

Údajů z ekonomiky bude ve zkráceném obchodním týdnu zveřejněno opravdu mnoho, k čemuž přispěje i Česká republika (HDP, maloobchodní tržby, zápis z jednání ČNB). Česká data budou zajímat především ty, pro které je důležitý kurz koruny.

Na české burzovní scéně budou investoři v týdnu mimo jiné sledovat případné novinky k chystanému prodeji slovenských aktivit společnosti Enel, o něž má zájem i ČEZ. Valná hromada O2 Czech Republic bude o navržené dividendě a rozdělení firmy hlasovat 28. dubna, do té doby lze tedy předpokládat relativní podporu ceny akcií právě díky dividendě.

V pondělí zveřejní své hospodářské výsledky za rok 2014 tabáková společnost Philip Morris ČR. "Očekáváme solidní set výsledků s čistým nekonsolidovaným ziskem na úrovni 941 Kč na akcii (+14,8 % meziročně). Za solidním růstem by měl stát zvýšený export na Slovensko a ostatních zemí v rámci EU spolu s předzásobením v ČR před faktickým zvýšením daní. Očekáváme, že firma vyplatí celý čistý zisk jako hrubou dividendu. Pokud se tato projekce naplní, přijde asi kladná reakce trhu, protože jsme ohledně dividendy mírně optimističtější než trh," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Philip Morris ČR by za druhé pololetí loňského roku měla vykázat meziroční nárůst tržeb o 8,7 % z 6,742 miliardy Kč na 7,326 miliardy Kč. Zisk EBITDA by se nicméně měl v 2H2014 snížit z 1,944 miliardy Kč na 1,773 miliardy Kč a čistý zisk by měl klesnout z 1,376 miliardy Kč na 1,243 miliardy Kč. Na poklesu zisku by se měl podepsat nepříznivý vývoj měnových kurzů a horší produktový mix. Zlepšit by se naopak měl export cigaret," uvedli ve svém výhledu na českou výsledkovou sezónu analytici z České spořitelny.

Výhled na nový obchodní týden v podání makléře z brokerjetu ČS Aleše Jandejska:

Ekonomický kalendář na týden od 30. března 2015 Ekonomický kalendář na týden od 30. března 2015
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus