Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let
|

Jak investovat tisícovku měsíčně dalších 15 let

Dlouhodobé spoření ve světě, v němž se nelze spoléhat na státní důchody, nabývá na důležitosti. S pravidelnými investicemi se dá začít i s několika stokorunami měsíčně. Kam na českém trhu zamířit, když se rozhodnete z každé výplaty dávat stranou 1 000 Kč?

Spoření Podílové fondy Anketa Investiční tipy

David Brančík (portfoliomanažer, Investiční společnost České spořitelny)

Při takto dlouhém období a pravidelném investování se investor může odvážit jít do trochu většího rizika. Z konvenčních investičních "zbraní" nelze než doporučit akcie. I kdybyste byli velkými smolaři a špatně načasovali začátek pravidelného investování (na nějakém významnějším akciovém vrcholu), pravděpodobnost, že na konci uvidíte hodnotu majetku menší, než kterou jste nominálně investovali, je velmi nízká.

Na 6-8letém časovém horizontu bych já sám investoval do nějakého širšího akciového indexu, například oblíbeného S&P 500. Třeba přes nějaký ETF, respektive indexový podílový fond. S 15letým horizontem bych se ale nebál jít ještě o krok dále a vrhnout se do nějakého koncentrovanějšího produktu. Mířím do vlastních řad a mluvím například o ISČS Top Stocks, jehož potenciál zhodnocení je ještě vyšší než u zmíněného indexu. Nebo třeba ESPA Stock Biotec, za ním vidím i silný fundamentální příběh rozvoje a potenciálu biotechnologického sektoru v blízké budoucnosti.

Michal Valentík (hlavní investiční stratég ČP INVEST)

Když se investor rozhodne pravidelně investovat na měsíční bázi, je irelevantní výše úložky. S ČP INVEST lze investovat od několika stovek korun až po desítky tisíc. Investiční horizont nad deset let implikuje možnost investovat i do rizikovějších aktiv, která ovšem v delším časovém období slibují vyšší výnos.

První produkt, který je vhodný pro pravidelné investice, je PARTNER Invest. Jedná se o produkt životního cyklu, kde si investor pouze nadefinuje počet let investování a výši měsíční investice. Celý produkt je tvořen pěti na sebe navazujícími fázemi. Složení jednotlivých fází se mění v závislosti na investičním horizontu. Investice jsou postupně automaticky přesouvány z akciových do konzervativnějších investičních strategií s tím, jak se blíží konec investičního horizontu. Produkt tedy obsahuje "investiční brzdu", která slouží v pozdějších fázích ke snížení rizikovosti celkové investice.

Další možností je například Dynamický balancovaný fond ČP INVEST, který spojuje to nejlepší z dvou hlavních vlajkových lodí ČP INVEST, a to Fondu globálních značek a Fondu korporátních dluhopisů. Portfolio fondu obsahuje dvě třetiny globálních akcií a jednu třetinu korporátních dluhopisů. Nejedná se o fond fondů, do majetku fondu vybíráme přímo kvalitní akcie a dluhopisy, takže můžeme provádět efektivní aktivní správu a doručit investorovi vyšší zhodnocení.

Jiří Paták (výkonný ředitel, Chytrý Honza)

Tisícikoruna je ideální pro pravidelné investování do fondů životního cyklu, v nichž může každý investovat vlastním tempem s ohledem na vlastní časový horizont. Nabídka na českém trhu je relativně široká a lze vsadit na již osvědčené programy renomovaných investičních skupin.

V poslední době mě zaujaly investiční plány BNP Paribas Plan Easy Future, které na rozdíl od konkurence nabízejí podle mého názoru atraktivnější zhodnocení a také určité prvky ochrany vloženého kapitálu.

Jakub Sýkora (výkonný ředitel, Cornhill Management)

V takto dlouhém období by se pravidelně investující klienti neměli bát zvolit velmi dynamickou strategii, s níž sice zažijí výkyvy výkonnosti, ale celkový zisk bude s velkou pravděpodobností větší než při konzervativnějších alternativách. Navíc při krátkodobých poklesech trhu pravidelní investoři profitují z nákupů za nižší ceny. V posledních 3-5 letech by se poté strategie měla posouvat směrem ke konzervativnějším nástrojům, aby v případě poklesu trhu v období plánovaného ukončení spoření nebyla investice vystavena zbytečnému riziku.

Konkrétními investičními nástroji mohou být fondy životního cyklu nebo produkty, které ve své strategii zohledňují plánovaný investiční horizont. Další možností může být dobře namixované portfolio (fond) globálních akcií, který lze v 3-5 letech do maturity nahradit balancovanou strategií (fondem) a následně konzervativním fondem.

Pavel Kohout (ekonom a ředitel pro strategii, Partners)

Pokud hovoříme o malé pravidelné částce a o časovém horizontu nad deset let, není jiná rozumná volba než akciový fond, případně ETF. Přimlouval bych se za fond akcií z vyspělých trhů, neboť rozvíjející se trhy jsou nevypočitatelné a ani na horizontu patnácti let nenabízejí žádnou jistotu.

Konkrétně bych vybral fond Partners Seven Stars, který je diverzifikovaný napříč vyspělými trhy všech seriózních kontinentů (USA, Kanada, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, Austrálie a Nový Zéland). Jako alternativu bych uvedl ETF na index S&P 500. Jiných možností není zapotřebí.

Richard Siuda (ředitel obchodu, Conseq)

Obecně pro dlouhodobé pravidelné investice doporučujeme programy životního cyklu. Ty automaticky investují především do akciové složky v počátečních fázích programu (kdy má klient dlouhý horizont, relativně málo investovaných prostředků, navíc výrazně průměruje náklady), zatímco v závěrečné fázi (kdy se investiční horizont zkracuje, narůstá podíl investovaných prostředků ve významnější část majetku a průměrování nákladů ztrácí efekt - malé pravidelné částky stojí proti vysoké hodnotě celkového portfolia) se postupně realokuje do konzervativní složky. Program si neklade za cíl "vychytávat" nejlepší moment pro přestup z akciové do konzervativní složky - což podle nás dost dobře ani není možné -, ale děje se tak postupně po malých krocích podle předem nastavených pravidel (přibližování se k cílovému datu). Proto je tento nástroj podle nás obecně vhodný pro dlouhodobé pravidelné investice.

Monika Veselá (PR manažerka, J&T Banka)

Co se týká výše úložky 1 000 Kč s horizontem na(d) 10 let, je potřeba se zamyslet nad cílem, protože vzhledem k inflaci se nejedná o velkou částku, která by nějak výrazně pokryla budoucí potřeby.

Ze svých produktů bychom doporučili podílové fondy LIFE, které mají dlouhodobý horizont a jsou například pojistkou pro penzi, nicméně doporučujeme do nich ukládat pravidelně alespoň 5 000 Kč, pokud se jedná o investora ve středním věku, který nechce pracovat do 70 let. Vhodné mohou být také fondy J&T Komoditní nebo J&T Opportunity.

Petr Šimčák (ředitel obchodu, Pioneer Investments ČR)

Chce-li investor v současném prostředí dosáhnout vyššího výnosu, nezbývá mu než hledat alternativy k tradičním zdrojům příjmů. Pro takto dlouhý investiční horizont bych se nebál rozhlédnout se po akciových trzích a sáhnout po dynamičtějším a rizikovějším aktivu. Případná volatilita trhu se pravidelným investováním v časovém úseku deseti a více let vyrovná a investor může dosáhnout zajímavých výnosů.

Vhodným řešením mohou být produkty životního cyklu. V našem portfoliu je to například RENTIER 3S s unikátní alokační brzdou, kdy klient může postupné "zkonzervativňování" svého portfolia kdykoli zastavit. V tomto případě drží delší dobu čistě akciové portfolio, které se začíná automaticky "zdefenzivňovat" až deset let před koncem investičního horizontu.

Další alternativou mohou být akciové fondy s pravidelnou výplatou dividend a měnově zajištěnou třídou do českých korun, o které byl v loňském roce mezi investory velký zájem. Příkladem je Pioneer Funds - European Equity Target Income.

Richard Stadler (analytik, ČSOB Asset Management)

Pokud bychom chtěli investovat s investičním horizontem 10-15 let, není 1 000 Kč měsíčně příliš velká částka (celková vložená investice 120–180 tisíc). Jelikož se jedná o částku rozloženou v dlouhém období, nejuniverzálnější strategií je pravidelně investovat do nějakého akciového fondu. Čím rizikovější (volatilnější) investice, tím je strategie pravidelného investování výhodnější.

Tipy pro tuto investici jsou:

  • Investovat do akciového fondu nebo alespoň smíšeného fondu, pokud jde o konzervativnější investory.
  • Fond by měl být dostatečně diverzifikovaný - jak geograficky, tak sektorově -, převažovat by měly rozvinuté trhy (USA, Evropa).
  • Fond by měl mít co nejnižší poplatky. V dlouhém horizontu tyto náklady "ukusují" velkou část výnosů. Hlavně poplatek za správu, který je placen pravidelně každý rok.
  • Pro korunového investora by měl být fond raději zajištěn proti měnovému riziku.

ČSOB Asset Management má v nabídce fond ČSOB akciový mix, který odpovídá těmto požadavkům. Fond investuje do akcií převážně z vyspělých zemí. Poplatek za obhospodařování je 2 % ročně, což je na akciový fond poměrně málo. Fond je také zajištěn proti měnovému riziku. Investiční horizont fondu je 7 a více let.

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
09:35

Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START přidaly téměř 18 % na 500 Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika