Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2015)

Zasedání ECB, ostrý start výsledkové sezóny v USA, setkání G20, MMF a Světové banky v pátek a v sobotu a makrodata v čele s inflací v USA, eurozóně, Německu a Británii, maloobchodními tržbami v Americe a průmyslovou výrobou v eurozóně. K tomu pokračující řecká sága, volatilní ceny ropy a pro investory na BCPP kompletní výsledková zpráva pojišťovny VIG. Polovina dubna na trzích nabízí spoustu zajímavého.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou úspěšný týden, a to navzdory očekávanému pondělnímu slabšímu zahájení pod dojmem slabých březnových dat z amerického trhu práce. Akcie v západní Evropě přidaly okolo 3 %, když německý index DAX opět vystoupal nad 12 000 bodů a uzavřel týden na historickém maximu, stejně jako londýnský FTSE 100. Nad psychologicky zajímavé hodnoty se vrátily také americké indexy S&P 500 (2 100 bodů) a Dow (18 000), když investory v pátek zaujaly plány změn ve firmě General Electric v hodnotě desítek miliard dolarů. Silná rally pokračuje na trzích v Číně (Hongkongská burza se dere na třetí místo na světě) a Japonsku (Nikkei 225 poprvé od roku 2000 otestoval hladinu 20 000 bodů). Dařilo se celkově i akciím v Praze, kde jedinou podstatnou firemní zprávou bylo oznámení o nevyplacení dividendy z loňského zisku ze strany Fortuny.

Zápis z březnového zasedání FOMC nic nového o vývoji měnové politiky v USA nenaznačil. Ve vedení Fedu panuje názorový rozkol, zda sazby zvýšit již v červnu, nebo později na konci letošního roku, druhá skupina má ovšem většinu, takže brzké zvyšování sazeb zřejmě není na pořadu dne. V Evropě lehké napětí panovalo opět kolem Řecka, to ale ve čtvrtek poslalo splátku půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Trhy jako kdyby na Řecko přestávaly reagovat, příští týdny a měsíce ale nabídnou nepochybně další díly zatím nekončícího příběhu řeckého dluhu.

Výhled

Určující pro vývoj cen akcií a kurzů hlavních měn jsou nadále centrální banky. Ta americká váhá ohledně termínu prvního zvýšení sazeb, ECB naopak zaplavuje trhy likviditou, skupuje dluhopisy a drží sazby na minimu. To tlačí níže euro v páru s dolarem, a pokud nebudou data z americké ekonomiky vyloženě slabá, analytici takřka jednotně hovoří o paritě EUR/USD ještě v tomto roce.

ECB ve středu vedle rozhodování o měnové politice bude hodnotit dosavadní průběh programu odkupu dluhopisů. Trh bude zajímat, zda je nabídka cenných papírů dostatečná, program je totiž naplánován minimálně do září 2016.

V USA se naplno rozjíždí výsledková sezóna. Svá kvartální čísla nabídnou firmy jako Intel, JPMorgan, Johnson & Johnson, Bank of America, Netflix, Citigroup nebo General Electric, kondici firem z ropného sektoru naznačí výsledky dodavatele zařízení Schlumberger. Z pohledu českých titulů bude zajímavý čtvrtek, kdy reportuje kvartální čísla Philip Morris International. Může zaznít něco k vývoji českého trhu.

"V týdnu jsme se dočkali několika celkem příznivých zpráv z oblasti fúzí a akvizic, především o zájmu Shellu o BG Group (69 miliard USD)," uvedl Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank. "Vyšlo také několik solidních makrodat, která svědčí o oživení globální ekonomiky. Navíc od Fedu stále více analytiků očekává spíše symbolické zvýšení sazeb v letošním roce, ne nějakou sérii zvýšení."

Výsledková sezóna v týdnu začala smíšeným reportem společnosti Alcoa, v rámci Dow jako první oznamují příští úterý společnosti JPMorgan a Intel. "Podle mě výsledky firem ještě mohou trh nepříjemně překvapit," varoval investory pro CNBC Adrian Day z Adrian Day Asset Management.

Protivítr pro akcie: Zisky amerických firem letos po šesti letech klesnou, varuje stratég
Zisky firem zahrnutých v indexu S&P 500 mají letos nakročeno k meziročnímu poklesu. Nižší roční zisk je někdy označován "zisková recese". Stratég Dan Suzuki snížil výhled zisku na akcii v rámci S&P 500 na 117,5 USD z dřívějších 119,5 USD. Podle něj tak zisky v rámci hlavního amerického indexu klesnou poprvé od roku 2009.
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna
Které americké firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Index S&P 500 se obchoduje nad 50denním klouzavým průměrem a v pátek se posunul nad psychologicky zajímavou hladinu 2 100. Bezprostředně následuje rezistence na historických maximech v rozmezí 2 110 až 2 120. Index volatility VIX je na letošních minimech. S&P 500 zůstává již déle než měsíc v rozpětí 2 040 až 2 120. Až další katalyzátor určí vývoj ve střednědobém horizontu. Negativním signálem je velice nízký objem obchodů, při pátečním růstu S&P 500 o 0,52 % se zobchodovalo jen asi 60 % letošního průměrného objemu," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Alcoa tradičně zahájila sezónu vyhlašování hospodářských výsledků za první čtvrtletí. V dalším týdnu již částečně vyjde najevo, zda jsou očekávání trhu správně nízká. To by mohl být impulz pro vytvoření nových historických maxim. V opačném případě by zřejmě přišel návrat ke spodní linii obchodního pásma, tedy k 2 040, případně 2 000."

V týdnu by Řecko mělo předložit k posouzení přepracovaný plán reforem, díky kterým by mělo získat přístup ke zbývajícím 7,2 miliardy EUR ze záchranného programu.

Makrodat sice v týdnu nevychází mnoho, ale o to důležitější mohou být. V USA budou zveřejněny například maloobchodní tržby za březen, průmyslová aktivita v oblasti New Yorku, průmyslová výroba, zahájená výstavba, inflace a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Ve středu (dva týdny před zasedáním FOMC) navíc vychází takzvaná Béžová kniha, tedy hodnocení stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech připadajících jednotlivým pobočkám Fedu.

Čína oznámí v pondělí data o zahraničním obchodu, v týdnu pak také údaje z průmyslu a maloobchodu a vývoj HDP v prvním kvartálu. Eurozóna během příštích pěti dnů přidá data z průmyslu, inflaci (ta vychází zvlášť také v Británii, Španělsku, Itálii, Francii nebo Německu). Sledovaná bude také nezaměstnanost ve Spojeném království. V pátek a v sobotu se scházejí G20, MMF a Světová banka.

Na pražské burze je v týdnu očekávána pouze jedna významná událost. V úterý reportuje kompletní hospodářská čísla za rok 2014 pojišťovna VIG. "Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 399 milionů EUR. Hrubé předepsané pojistné by mělo meziročně zůstat téměř beze změny (odhad: -0,2 % na 9 203 milionů EUR). Tento vývoj zhruba odpovídá nekonsolidovanému pojistnému, které společnost reportovala již v lednu. Kromě čísel budou investoři sledovat především návrh dividendy, který by měl být v souladu s trendem posledních 5 let. To znamená růst dividendy o 10 centů na 1,4 EUR na akcii (3,3 % hrubý dividendový výnos). Podle našeho názoru je v rámci zveřejnění výsledků nějaké překvapení (negativní či pozitivní) s výraznějším dopadem na akcie nepravděpodobné," napsal v týdenním výhledu analytik z J&T Banky Milan Lávička.

O výhled na celý obchodní týden jsme požádali analytika Ľuboše Mokráše z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Evropskou událostí týdne bude zasedání bankovní rady ECB. Ke změně měnové politiky prakticky jistě nedojde, trh však bude zajímat cokoli, co by mohlo být řečeno k dosavadnímu a budoucímu průběhu kvantitativního uvolňování, a také hodnocení stavu a perspektivy ekonomiky. Dopad na trhy může být citelný. V Evropě bude vedle toho nadále pozorně sledován vývoj kolem Řecka, především to, zda budou Řekové schopni plnit podmínky pro poskytování finanční pomoci od EU.

V USA se naplno rozběhne firemní výsledková sezóna, což bude patrně největší zdroj impulzů pro trh. Důležitá budou i data, inflace může ovlivnit očekávání ohledně postupu Fedu. Především nižší inflace by dále podpořila skepticismus ohledně brzkého zvyšování sazeb. Maloobchodní tržby (čeká se podstatný růst) a průmyslová produkce napoví, v jaké kondici je ekonomika. Překvapivá slabost by opět oddálila tržní očekávání růstu sazeb. Béžová kniha ukáže, jak vnímá Fed stav ekonomiky v jednotlivých oblastech, což opět může naznačit, jak by se mohla vyvíjet měnová politika. Promluví také řada představitelů Fedu, od kterých mohou přijít impulzy pro trh.

Dolar k euru se v uplynulém týdnu vrátil k posilování, nemusí však jít o definitivní obnovení trendu. Cokoli zpochybňující růst sazeb v USA nebo ukazující na lepší kondici ekonomiky v eurozóně může kurz vrátit do korekce.

Na trhu s dluhopisy se toho moc neděje. U německého desetiletého benchmarku stále vidíme spíš tendenci k (nepatrnému) poklesu výnosů, zatímco v USA desetiletý výnos opět jen velmi mírně rostl. V Evropě stále čekáme střednědobě stabilitu s malým rizikem růstu, v USA poměrně silný růst.

Záznam jednání FOMC, který ukázal, že stále může dojít k růstu sazeb v červnu, přiměl cenu zlata k poklesu. Vzhledem k trvající nejistotě ohledně časování změny sazeb Fedu nemusí být obrat k poklesu definitivní, v horizontu měsíců však s nižší cenou počítáme. Cena ropy kolísá v konsolidačním pásmu a zdá se, že již skutečně tvoří dno, ze kterého by se časem měla začít postupně zvedat.

Z hlediska regionálních makrodat bude týden s výjimkou Polska patřit spíše mezi ty chudší. V České republice bude zveřejněn pouze únorový běžný účet platební bilance a březnový index průmyslových výrobců, který stejně jako v předchozích měsících zůstane výrazněji v záporu, především s ohledem na pokračující výrazný pokles cen průmyslových komodit. V Polsku zasedá tento týden centrální banka, ta však již avizovala, že úrokové sazby v dohledné době snižovat nehodlá. Nic na tom s největší pravděpodobností nezmění ani pokračující posilování polského zlotého, který se v současné době vůči euru nachází na úrovni 3,5letého maxima.

Koruna vůči euru minulý týden mírně posílila z 27,50 na úroveň o desetník nižší. Po zveřejnění čtvrteční březnové inflace (růst na 0,2 % z únorových 0,1 %) sice došlo k jejímu posílení na úroveň 27,33 EUR/USD, v krátké době však došlo k návratu k 27,40. Do nejbližšího zasedání ČNB, které se koná počátkem května, nepočítáme s ohledem na předpokládanou převahu holubičích komentářů ze strany ČNB s posílením kurzu koruny výrazněji blíže k hranici 27 korun za euro.

Ekonomický kalendář (13.-19. dubna 2015) Ekonomický kalendář (13.-19. dubna 2015)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada