Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2015)

Zasedání ECB, ostrý start výsledkové sezóny v USA, setkání G20, MMF a Světové banky v pátek a v sobotu a makrodata v čele s inflací v USA, eurozóně, Německu a Británii, maloobchodními tržbami v Americe a průmyslovou výrobou v eurozóně. K tomu pokračující řecká sága, volatilní ceny ropy a pro investory na BCPP kompletní výsledková zpráva pojišťovny VIG. Polovina dubna na trzích nabízí spoustu zajímavého.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou úspěšný týden, a to navzdory očekávanému pondělnímu slabšímu zahájení pod dojmem slabých březnových dat z amerického trhu práce. Akcie v západní Evropě přidaly okolo 3 %, když německý index DAX opět vystoupal nad 12 000 bodů a uzavřel týden na historickém maximu, stejně jako londýnský FTSE 100. Nad psychologicky zajímavé hodnoty se vrátily také americké indexy S&P 500 (2 100 bodů) a Dow (18 000), když investory v pátek zaujaly plány změn ve firmě General Electric v hodnotě desítek miliard dolarů. Silná rally pokračuje na trzích v Číně (Hongkongská burza se dere na třetí místo na světě) a Japonsku (Nikkei 225 poprvé od roku 2000 otestoval hladinu 20 000 bodů). Dařilo se celkově i akciím v Praze, kde jedinou podstatnou firemní zprávou bylo oznámení o nevyplacení dividendy z loňského zisku ze strany Fortuny.

Zápis z březnového zasedání FOMC nic nového o vývoji měnové politiky v USA nenaznačil. Ve vedení Fedu panuje názorový rozkol, zda sazby zvýšit již v červnu, nebo později na konci letošního roku, druhá skupina má ovšem většinu, takže brzké zvyšování sazeb zřejmě není na pořadu dne. V Evropě lehké napětí panovalo opět kolem Řecka, to ale ve čtvrtek poslalo splátku půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Trhy jako kdyby na Řecko přestávaly reagovat, příští týdny a měsíce ale nabídnou nepochybně další díly zatím nekončícího příběhu řeckého dluhu.

Výhled

Určující pro vývoj cen akcií a kurzů hlavních měn jsou nadále centrální banky. Ta americká váhá ohledně termínu prvního zvýšení sazeb, ECB naopak zaplavuje trhy likviditou, skupuje dluhopisy a drží sazby na minimu. To tlačí níže euro v páru s dolarem, a pokud nebudou data z americké ekonomiky vyloženě slabá, analytici takřka jednotně hovoří o paritě EUR/USD ještě v tomto roce.

ECB ve středu vedle rozhodování o měnové politice bude hodnotit dosavadní průběh programu odkupu dluhopisů. Trh bude zajímat, zda je nabídka cenných papírů dostatečná, program je totiž naplánován minimálně do září 2016.

V USA se naplno rozjíždí výsledková sezóna. Svá kvartální čísla nabídnou firmy jako Intel, JPMorgan, Johnson & Johnson, Bank of America, Netflix, Citigroup nebo General Electric, kondici firem z ropného sektoru naznačí výsledky dodavatele zařízení Schlumberger. Z pohledu českých titulů bude zajímavý čtvrtek, kdy reportuje kvartální čísla Philip Morris International. Může zaznít něco k vývoji českého trhu.

"V týdnu jsme se dočkali několika celkem příznivých zpráv z oblasti fúzí a akvizic, především o zájmu Shellu o BG Group (69 miliard USD)," uvedl Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank. "Vyšlo také několik solidních makrodat, která svědčí o oživení globální ekonomiky. Navíc od Fedu stále více analytiků očekává spíše symbolické zvýšení sazeb v letošním roce, ne nějakou sérii zvýšení."

Výsledková sezóna v týdnu začala smíšeným reportem společnosti Alcoa, v rámci Dow jako první oznamují příští úterý společnosti JPMorgan a Intel. "Podle mě výsledky firem ještě mohou trh nepříjemně překvapit," varoval investory pro CNBC Adrian Day z Adrian Day Asset Management.

Protivítr pro akcie: Zisky amerických firem letos po šesti letech klesnou, varuje stratég
Zisky firem zahrnutých v indexu S&P 500 mají letos nakročeno k meziročnímu poklesu. Nižší roční zisk je někdy označován "zisková recese". Stratég Dan Suzuki snížil výhled zisku na akcii v rámci S&P 500 na 117,5 USD z dřívějších 119,5 USD. Podle něj tak zisky v rámci hlavního amerického indexu klesnou poprvé od roku 2009.
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna
Které americké firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Index S&P 500 se obchoduje nad 50denním klouzavým průměrem a v pátek se posunul nad psychologicky zajímavou hladinu 2 100. Bezprostředně následuje rezistence na historických maximech v rozmezí 2 110 až 2 120. Index volatility VIX je na letošních minimech. S&P 500 zůstává již déle než měsíc v rozpětí 2 040 až 2 120. Až další katalyzátor určí vývoj ve střednědobém horizontu. Negativním signálem je velice nízký objem obchodů, při pátečním růstu S&P 500 o 0,52 % se zobchodovalo jen asi 60 % letošního průměrného objemu," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Alcoa tradičně zahájila sezónu vyhlašování hospodářských výsledků za první čtvrtletí. V dalším týdnu již částečně vyjde najevo, zda jsou očekávání trhu správně nízká. To by mohl být impulz pro vytvoření nových historických maxim. V opačném případě by zřejmě přišel návrat ke spodní linii obchodního pásma, tedy k 2 040, případně 2 000."

V týdnu by Řecko mělo předložit k posouzení přepracovaný plán reforem, díky kterým by mělo získat přístup ke zbývajícím 7,2 miliardy EUR ze záchranného programu.

Makrodat sice v týdnu nevychází mnoho, ale o to důležitější mohou být. V USA budou zveřejněny například maloobchodní tržby za březen, průmyslová aktivita v oblasti New Yorku, průmyslová výroba, zahájená výstavba, inflace a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Ve středu (dva týdny před zasedáním FOMC) navíc vychází takzvaná Béžová kniha, tedy hodnocení stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech připadajících jednotlivým pobočkám Fedu.

Čína oznámí v pondělí data o zahraničním obchodu, v týdnu pak také údaje z průmyslu a maloobchodu a vývoj HDP v prvním kvartálu. Eurozóna během příštích pěti dnů přidá data z průmyslu, inflaci (ta vychází zvlášť také v Británii, Španělsku, Itálii, Francii nebo Německu). Sledovaná bude také nezaměstnanost ve Spojeném království. V pátek a v sobotu se scházejí G20, MMF a Světová banka.

Na pražské burze je v týdnu očekávána pouze jedna významná událost. V úterý reportuje kompletní hospodářská čísla za rok 2014 pojišťovna VIG. "Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 399 milionů EUR. Hrubé předepsané pojistné by mělo meziročně zůstat téměř beze změny (odhad: -0,2 % na 9 203 milionů EUR). Tento vývoj zhruba odpovídá nekonsolidovanému pojistnému, které společnost reportovala již v lednu. Kromě čísel budou investoři sledovat především návrh dividendy, který by měl být v souladu s trendem posledních 5 let. To znamená růst dividendy o 10 centů na 1,4 EUR na akcii (3,3 % hrubý dividendový výnos). Podle našeho názoru je v rámci zveřejnění výsledků nějaké překvapení (negativní či pozitivní) s výraznějším dopadem na akcie nepravděpodobné," napsal v týdenním výhledu analytik z J&T Banky Milan Lávička.

O výhled na celý obchodní týden jsme požádali analytika Ľuboše Mokráše z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Evropskou událostí týdne bude zasedání bankovní rady ECB. Ke změně měnové politiky prakticky jistě nedojde, trh však bude zajímat cokoli, co by mohlo být řečeno k dosavadnímu a budoucímu průběhu kvantitativního uvolňování, a také hodnocení stavu a perspektivy ekonomiky. Dopad na trhy může být citelný. V Evropě bude vedle toho nadále pozorně sledován vývoj kolem Řecka, především to, zda budou Řekové schopni plnit podmínky pro poskytování finanční pomoci od EU.

V USA se naplno rozběhne firemní výsledková sezóna, což bude patrně největší zdroj impulzů pro trh. Důležitá budou i data, inflace může ovlivnit očekávání ohledně postupu Fedu. Především nižší inflace by dále podpořila skepticismus ohledně brzkého zvyšování sazeb. Maloobchodní tržby (čeká se podstatný růst) a průmyslová produkce napoví, v jaké kondici je ekonomika. Překvapivá slabost by opět oddálila tržní očekávání růstu sazeb. Béžová kniha ukáže, jak vnímá Fed stav ekonomiky v jednotlivých oblastech, což opět může naznačit, jak by se mohla vyvíjet měnová politika. Promluví také řada představitelů Fedu, od kterých mohou přijít impulzy pro trh.

Dolar k euru se v uplynulém týdnu vrátil k posilování, nemusí však jít o definitivní obnovení trendu. Cokoli zpochybňující růst sazeb v USA nebo ukazující na lepší kondici ekonomiky v eurozóně může kurz vrátit do korekce.

Na trhu s dluhopisy se toho moc neděje. U německého desetiletého benchmarku stále vidíme spíš tendenci k (nepatrnému) poklesu výnosů, zatímco v USA desetiletý výnos opět jen velmi mírně rostl. V Evropě stále čekáme střednědobě stabilitu s malým rizikem růstu, v USA poměrně silný růst.

Záznam jednání FOMC, který ukázal, že stále může dojít k růstu sazeb v červnu, přiměl cenu zlata k poklesu. Vzhledem k trvající nejistotě ohledně časování změny sazeb Fedu nemusí být obrat k poklesu definitivní, v horizontu měsíců však s nižší cenou počítáme. Cena ropy kolísá v konsolidačním pásmu a zdá se, že již skutečně tvoří dno, ze kterého by se časem měla začít postupně zvedat.

Z hlediska regionálních makrodat bude týden s výjimkou Polska patřit spíše mezi ty chudší. V České republice bude zveřejněn pouze únorový běžný účet platební bilance a březnový index průmyslových výrobců, který stejně jako v předchozích měsících zůstane výrazněji v záporu, především s ohledem na pokračující výrazný pokles cen průmyslových komodit. V Polsku zasedá tento týden centrální banka, ta však již avizovala, že úrokové sazby v dohledné době snižovat nehodlá. Nic na tom s největší pravděpodobností nezmění ani pokračující posilování polského zlotého, který se v současné době vůči euru nachází na úrovni 3,5letého maxima.

Koruna vůči euru minulý týden mírně posílila z 27,50 na úroveň o desetník nižší. Po zveřejnění čtvrteční březnové inflace (růst na 0,2 % z únorových 0,1 %) sice došlo k jejímu posílení na úroveň 27,33 EUR/USD, v krátké době však došlo k návratu k 27,40. Do nejbližšího zasedání ČNB, které se koná počátkem května, nepočítáme s ohledem na předpokládanou převahu holubičích komentářů ze strany ČNB s posílením kurzu koruny výrazněji blíže k hranici 27 korun za euro.

Ekonomický kalendář (13.-19. dubna 2015) Ekonomický kalendář (13.-19. dubna 2015)
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika