Jan Vedral (Conseq): Z experimentů ECB mám obavy, v Americe bych sazby zvýšil co nejdříve. Akcie mají stále smysl
|

Jan Vedral (Conseq): Z experimentů ECB mám obavy, v Americe bych sazby zvýšil co nejdříve. Akcie mají stále smysl

Hlavní manažer investic ve společnosti Conseq a český investiční guru Jan Vedral nabídl exkluzivně Investičnímu webu své názory na současné tržní prostředí. Druhá část rozhovoru byla hlavně o centrálních bankách a akciích.

Investiční guru ČNB Úrokové sazby Alokace investic Světové akcie Centrální banky Evropské akcie Rozhovor

Jako jedinou alternativu k dluhopisům, které jsou už dnes hodně drahé, vnímá většina investorů akcie. Jak na ně nahlížíte? Nejsou už valuace na vyspělých trzích přemrštěné?

Jan Vedral

Akciové trhy nejsou oproti vlastní historii předražené. Drahé jsou dluhopisy, a to státní i firemní investičního stupně ve vyspělých zemích. V Evropě ještě prostor pro růst cen akcií vidíme, ocenění zde zatím není přehnané, je na dlouhodobém průměru či lehce pod ním. V Americe jsou valuace mírně nad dlouhodobým průměrem a v Japonsku, kde byly P/E poměry na nesmyslných hodnotách 30 až 40, jsou cen akcií zhruba na 20násobku zisků. Akcie na rozvíjejících se trzích nyní delší dobu výrazněji nezpevňují, zhruba dva roky, a proto zůstáváme ohledně akcií optimisty.

Favoritem je pro vás tedy Evropa?

Loni na podzim jsme přesunuli část portfolia z amerických do evropských akcií. Evropský trh sice výrazně předčil ten americký, ale stálo proti tomu zhodnocení dolaru. Ve finále tak byla výkonnost očištěná o pohyb měn v podstatě stejná. Vedle Evropy dlouhodobě preferujeme rozvíjející se trhy.

Sázíte v rámci nich na region střední a východní Evropy?

Ano, líbí se nám hlavně Polsko, Maďarsko a Balkán. Ekonomickou výkonnost očekáváme dobrou, problémem ale zůstává to, že na burzách v regionu nejsou ty správné akcie. Například v české ekonomice je nejvýrazněji zastoupen automobilový průmysl, ale na burze nenajdete z tohoto sektoru ani jeden titul. Z makroekonomického pohledu je region zajímavý, když však jdete po jednotlivých společnostech, lze jen stěží něco vybrat. Snad kromě Polska, tam je výběr bohatší.

Vystačíte si obecně v portfoliích s akciemi a dluhopisy?

Dlouho jsme si mysleli, že vystačíme, nyní ale začínáme řešit alternativní aktiva, především nemovitosti. V Česku se po pádu Lehman Brothers realitní trh propadl. Ve srovnání se zahraničím sice nebyl propad tak markantní, ale trh každopádně zamrzl, protože se přestalo obchodovat. Ti, co drželi, nebyli ochotni prodávat za nižší ceny, a investoři zase nebyli ochotni nakupovat za vyšší ceny. Trh klesal až do roku 2013, kdy na něm teprve začalo být patrné oživení. To podle nás zatím není u konce, a proto věříme nemovitostem, v Česku hlavně těm komerčním.

Ceny akcií těží z prostředí nízkých sazeb vytvořeného centrálními bankami, které mimo jiné dělá z dluhopisů relativně málo atraktivní zboží. Kdy se podle vás začnou zvedat úroky? Spekuluje se, že první bude Fed, a to již letos. Jaký je váš názor na další politiku americké centrální banky?

V souvislosti se zvyšováním sazeb Fedu se hodně mluvilo o červnu, odsouvá se ale zřejmě až na podzim. Po silném loňském čtvrtém kvartálu chodila z USA na začátku letošního roku slabší čísla o ekonomické aktivitě, což ospravedlnilo - ne pro mě, ale pro většinu trhu ano - otálení Fedu, který cyklus zvyšování sazeb stále oddaluje. Celý proces také zpomalil propad cen komodit. Inflace se ale začne vracet k cíli a Fed bude mít plné ruce práce ji na této úrovni udržet. Trh práce v USA vykazuje oživení a brzy začne docházet k růstu mezd a průsakům do inflace. Osobně bych hlasoval pro rychlejší zvyšování sazeb, tedy při nejbližší možné příležitosti, tedy již v červnu. Fed se ale bude rozhodovat podle dat, zejména podle několika důležitých ukazatelů, které mají vyjít v příštích dvou měsících.

S kvantitativním uvolňováním začala se zpožděním i ECB. Jak její snahy nastartovat ekonomiku hodnotíte?

Opravdu nevím, jak program zvládne, ale bojím se tohoto experimentu. Současná akce ECB už v podstatě ničemu nepomáhá, možná tak nějakému sentimentu. 10letý německý státní dluhopis vynáší 0,2 %, do splatnosti 6 let jsou úroky záporné. Co ještě chce ECB se sazbami provádět? Kdyby vzala adresy a každému poslala 100 eur, dosáhla by svého vytouženého cíle mnohem lépe. Záporné sazby způsobují do budoucna problém mnoha odvětvím, zejména finančnímu sektoru (penzijním společnostem, bankám a pojišťovnám). Nutit násilím investory přesouvat peníze do rizikových aktiv podle mě není rozumné.

Kdy se poprvé zvednou sazby u nás v Česku?

V ČR to podle mě bude dříve než v eurozóně. Podívejte se na pracovní trh - když si řeknete o vyšší plat, dostanete ho. U nás už začíná být shánění lidí problém, minimálně v Praze je cítit nedostatek. Lze proto očekávat, že se mzdové tlaky začnou projevovat. Po dlouhé době pozorujeme, jak se v Německu probouzejí spotřebitelé. Tento vývoj by mohl být přerušen leda něčím takovým, jako by byla válka s Ruskem nebo odchod Řecka od eura, ale ani takové faktory by pravděpodobně nezastavily oživení. Spíše se obávám toho, že inflace vzroste příliš a teprve se zpožděním se začnou projevovat negativní důsledky nekonvenčních měnových politik aplikovaných v uplynulých letech.

Jak hodnotíte intervence ČNB na trhu s českou korunou?

V současnosti je koruna značně podhodnocená. Exportu to asi pomáhá, ale nechápu, proč je nutné zemi, která má takový přebytek zahraničního obchodu, ještě v této oblasti dále stimulovat. V ČR jsme měli problém s nízkou poptávkou domácností a nízkými investicemi, takže intervence podle mě nebyly cíleny úplně dobře. Nemyslím si, že nějak výrazně pomohly. Rozhodující je ekonomický cyklus. Lidé neustále odkládali spotřebu, až nakonec ani nevěděli proč. Nyní konečně začali opět utrácet a roste zaměstnanost. Podle mě to není "nakopnutím" od ČNB, protože již v kvartálu, kdy byly intervence oznámeny, bylo zřejmé, že domácí poptávka ožívá.

Pomohly kroky centrální banky alespoň proti deflaci?

Nemyslím si, že by deflace dovezená (způsobená externími faktory) byla až tak škodlivá. V inflaci se intervence ČNB musely matematicky projevit - udrželo ji to kladnou -, ale podle mého názoru by se mnoho nezměnilo, ani kdybychom pár měsíců pozorovali inflaci zápornou.

Půjde ČNB v otázce upouštění od měnových intervencí švýcarskou cestou?

Doufám, že nedojde k nakumulování rezerv do takové míry, že by to začalo působit nějaké problémy. Intervence ČNB sice byly mohutné - zatímco USA v rámci kvantitativního uvolňování nakoupily dluhopisy v objemu zhruba 4 % HDP ročně, naše centrální banka pustila na trh 7 % HDP během 14 dnů -, ale i tak si myslím, že k ukončení intervencí bude docházet postupně. ČNB může intervenovat neomezeně dlouho a držet pozice proti bance může spekulanty vyjít draho. Čím více se bude blížit termín konce intervencí (na trhu převládnou podmínky, které centrální bance nebudou dávat makroekonomický důvod, proč by v intervencích měla pokračovat), exportéři se začnou zajišťovat a tlaky samozřejmě porostou, protože nikdo nebude vědět, jak dlouho ještě bude centrální banka na trhu s intervencemi přítomna.

Rozhovor jsme pořídili na neformálním setkání s týmem společnosti Conseq.

Conseq tým & IW tým

Foto zleva: Petr Novotný (šéfredaktor IW), Michaela Toperczerová (redaktorka IW), Jan Schiller a Martin Pavlík (portfoliomanažeři z Consequ), Barbora Opatová (manažerka podpory distribučních sítí, Conseq) a Jan Vedral (předseda představenstva a hlavní investiční manažer společnosti Conseq)

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus