Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus
|

Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

O amerických akciích píšeme horem dolem. Trh v USA je zkrátka největší a zajímavý i z mnoha dalších důvodů. Jedním z nich je jeho kmotra a podle někoho alma mater - Wall Street. Největší banky světa a zástupy investičních společností řeší, co se děje na trzích, a svými komentáři a analýzami umějí pořádně zahýbat s cenami. Ať už jejich příběhy takzvaně kupujeme, nebo nás nechávají chladnými, nemůžeme pominout dění z posledních týdnů. Akcie jsou totiž na rekordech, ačkoli se pro to stále hůře hledají věrohodná zdůvodnění. A Wall Street neopouští její pověstný optimismus.

Wall Street Americké akcie S&P 500

Pro někoho je Wall Street něco jako zločinecká organizace. Jako kdyby svými kroky jednotlivé banky a brokerské společnosti nesledovaly jiný cíl než obrat o peníze drobné investory. Doporučení nakupovat akcie, které jsou třeba i na několikaletých maximech, jsou běžná věc (jde o ocenění a výhled, trh přece často přehlíží podstatné faktory a "my vám je tady a teď exkluzivně prozrazujeme"). Jindy se objevují prodejní doporučení u aktiv, která vzápětí začnou zdražovat ("děkujeme, že jste prodali - shrábli jsme poplatky, a navíc - hádejte, kdo ta vámi prodávaná aktiva nakupoval").

Ne, nečekejte vláčení finančního sektoru bahnem. To je na jednu stranu příliš pohodlné a jednoduché, když si to tak nějak cucáte z prstu, a na druhou stranu příliš složité (ne-li nemožné), pokud chcete u konkrétního doporučení nebo výhledu prokázat špatný úmysl jeho autora. Znám pár analytiků u nás v Česku, kteří se naopak radují, když jejich doporučení vyjde, a makléřů, kteří jsou hrdí na to, kolik svým klientům dokázali vydělat (ano, i když z těch obchodů naprosto transparentně živí své firmy i rodiny).

Ten krátký úvod má ale posloužit k tomu, aby následující řádky byly brány spíše jako zajímavosti nebo tipy, ne jako doporučení nebo snad můj názor. Americké akcie jsou podle řady indikátorů nadprůměrně "drahé" a dost možná svým oceněním výrazně předběhly ekonomiku. Na druhou stranu, trh se nikdy nemýlí, jen občas nechá některé své účastníky vykoupat v pěně z popraskaných bublin. Čím že tedy aktuálně Wall Street "krmí" klienty a média?

Cíl pro S&P 500 pro konec roku 2015

Až na výjimky přisuzují tržní experti hlavnímu americkému indexu do konce roku potenciál růstu, v průměru zhruba o 5 %. To by znamenalo za rok historicky průměrné zhodnocení (rok 2014 S&P 500 zakončil na 2 058,90 bodu). Je ale potřeba připomenout, že akcie posilují již sedmým rokem a ode dna v březnu 2009 S&P 500 přidal 220 %.

Cílové ceny pro index S&P 500 (18. května 2015)

Morgan Stanley: Na vrchol býčího trendu si ještě počkáme

Stratég Adam Parker z Morgan Stanley si nemyslí, že akcie posílily příliš. "Je brzy na to, abychom hlásili vrchol býčího trhu," uvedl v pondělní zprávě pro klienty banky. "Hledat vrchol podle ekonomických dat, chování firem a kreditního cyklu je hodně složité."

Sleduje například spotřebitelské úvěry, míru nesplácení půjček a realitní trh. Tyto "indikátory" podle Parkera vykazují postupné zlepšování, kapitálové výdaje, najímání pracovníků, zásoby nebo aktivita na trhu fúzí a akvizic odpovídají spíše polovině růstového cyklu než jeho závěru. "Abychom očekávali alespoň 10% korekci, musely by se ekonomická data z USA, především ta spotřebitelská, výrazně zhoršit," míní Parker. "Věříme, že má stále smysl nakupovat americké akcie, a to ze tří důvodů - odhady zisků v rámci S&P 500 odvozené z odhadů pro jednotlivé společnosti jsou přehnaně konzervativní, americká ekonomika zrychlí svůj růst a na trhu nepanuje žádná výrazná euforie, která je typická pro závěrečné fáze býčího trendu."

BoAML: Cesta S&P 500 nad 2 400 bodů?

Vedle těch, kdo uznávají, že americké akcie posilují již velice dlouho, aniž by zaznamenaly výraznější korekci, jsou na trhu i stratégové, kteří naopak považují současný býčí trend teprve za začátek dlouhodobého, takzvaného sekulárního býčího trhu. Stephen Suttmeier z Bank of America Merrill Lynch se právě této myšlence "podíval na zoubek".

"Proražení S&P 500 směrem k sekulárnímu růstu, které lze datovat do dubna 2013, ukazuje na potenciál růstu někam k 2 330 až 2 425 bodům," tvrdí Suttmeier. "Znamenalo by to růst o 50-55 % z hodnot okolo 1 550 až 1 575. Předchozí dvě proražení z dlouhodobých obchodních pásem byla o 60 %, respektive 50 % (roky 1950 a 1980). Indexu S&P 500 v těchto obdobích trvala cesta na nový vrchol 46, respektive 55 měsíců. Kdyby se historie chtěla alespoň rámcově zopakovat, někdy mezi únorem a listopadem 2017 se můžeme dočkat hodnot okolo 2 400 bodů indexu S&P 500."

Zkušení investoři si historii za vzor berou jen neradi, ze současných hodnot je to ale k 2 425 bodům jen zhruba 14 %. Za zhruba dva roky to tedy není žádné výjimečné zhodnocení, což scénáři zdánlivě dodává na pravděpodobnosti. Pokud by se ale naplnily spíše optimistické vize růstu americké ekonomiky při zachování relativně uvolněné měnové politiky (a že Fed evidentně čeká na mimořádně pádné důkazy o síle hospodářství USA, a to je stále teprve před prvním, pravděpodobně jen kosmetickým zvýšením základní sazby), nemusí se na hladinu 2 400 bodů indexu S&P 500 čekat ani zmíněné dva roky.

Index S&P 500 a jeho možná cesta nad 2 400 bodů

Citigroup: Akciový býk bude nadále čerpat sílu z demografického vývoje

Silná generace baby boomers v USA stárne, což by mělo vést ke konzervativnějším alokacím investic velkého množství drobných investorů. Podle Tobiase Levkoviche ze Citigroup ale baby boomers měli více dětí, než bylo jich samotných, což má akcie dlouhodobě podporovat. Děti baby boomers dospívají do věku 35-39 let, kdy již mívají Američané zařízený první dům a zplozeny první děti. Čas začít spořit. A kde jinde, než investicemi do amerických akcií.

"Baby boomers živili akciovou rally v 80. a 90. letech," píše Levkovich. Nyní je podle něj řada na generaci jejich dětí. "Podle různých odhadů stárnoucí Američané převedou na své děti a vnuky do roku 2060 bohatství v hodnotě až 40 bilionů dolarů. Teto kapitál jim umožní dále pohánět americkou ekonomiku skrze silnou spotřebu. Akcie jsou i přes vysoké zhodnocení z posledních let stále atraktivnější než dluhopisy, a budou proto pro velkou část Američanů zajímavou dlouhodobou volbou."

Index S&P 500 a počet Američanů ve věku 35-39 let

Minulý pátek navíc Levkovich uspokojil ty, které zajímá krátkodobější výhled. Zaktualizoval 12měsíční cílovou cenu indexu S&P 500, a to na 2 300 bodů. "Akciím se bude v prvním pololetí 2016 stále dařit díky kombinaci faktorů, jako jsou stále příznivé kreditní podmínky, zlepšování situace na trhu práce, očekávaný vyšší růst mezd a nízké ceny ropy," poznamenal stratég. Doporučuje také nadále sledovat měnovou politiku.

A co tak často skloňované (zatím jen) mírně nadprůměrné ocenění amerických akcií? Podle Levkoviche nelze investovat na základě jednoho indikátoru nebo modelu. "Jeden indikátor může podpořit určitý názor, to ano, důkazem je ale až to, když na přehnanou hodnotu akcií ukazuje kombinace měřítek," upozornil dále v páteční zprávě oblíbený host finančních televizí. (K tomu jen malá poznámka: Uvědomujete si, kolik doporučení a tipů na nákup bývá zdůvodňováno právě pouze jedním indikátorem nebo ekonomickým faktorem, ať už kterýmkoli?)

Levkovich svůj býčí výhled opírá o deset indikátorů, mezi jinými spotřebitelskou důvěru, index volatility VIX, růst zisků firem i samotné ocenění na základě zisků na akcii (P/E). A investorům radí nebát se prvního zvýšení základního úroku Fedu. "Uplynulých 60 let ukazuje, že období po prvním zvýšení sazeb jsou pro akcie příznivá," uzavírá stratég ze Citigroup.

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...