Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus
|

Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

O amerických akciích píšeme horem dolem. Trh v USA je zkrátka největší a zajímavý i z mnoha dalších důvodů. Jedním z nich je jeho kmotra a podle někoho alma mater - Wall Street. Největší banky světa a zástupy investičních společností řeší, co se děje na trzích, a svými komentáři a analýzami umějí pořádně zahýbat s cenami. Ať už jejich příběhy takzvaně kupujeme, nebo nás nechávají chladnými, nemůžeme pominout dění z posledních týdnů. Akcie jsou totiž na rekordech, ačkoli se pro to stále hůře hledají věrohodná zdůvodnění. A Wall Street neopouští její pověstný optimismus.

Wall Street Americké akcie S&P 500

Pro někoho je Wall Street něco jako zločinecká organizace. Jako kdyby svými kroky jednotlivé banky a brokerské společnosti nesledovaly jiný cíl než obrat o peníze drobné investory. Doporučení nakupovat akcie, které jsou třeba i na několikaletých maximech, jsou běžná věc (jde o ocenění a výhled, trh přece často přehlíží podstatné faktory a "my vám je tady a teď exkluzivně prozrazujeme"). Jindy se objevují prodejní doporučení u aktiv, která vzápětí začnou zdražovat ("děkujeme, že jste prodali - shrábli jsme poplatky, a navíc - hádejte, kdo ta vámi prodávaná aktiva nakupoval").

Ne, nečekejte vláčení finančního sektoru bahnem. To je na jednu stranu příliš pohodlné a jednoduché, když si to tak nějak cucáte z prstu, a na druhou stranu příliš složité (ne-li nemožné), pokud chcete u konkrétního doporučení nebo výhledu prokázat špatný úmysl jeho autora. Znám pár analytiků u nás v Česku, kteří se naopak radují, když jejich doporučení vyjde, a makléřů, kteří jsou hrdí na to, kolik svým klientům dokázali vydělat (ano, i když z těch obchodů naprosto transparentně živí své firmy i rodiny).

Ten krátký úvod má ale posloužit k tomu, aby následující řádky byly brány spíše jako zajímavosti nebo tipy, ne jako doporučení nebo snad můj názor. Americké akcie jsou podle řady indikátorů nadprůměrně "drahé" a dost možná svým oceněním výrazně předběhly ekonomiku. Na druhou stranu, trh se nikdy nemýlí, jen občas nechá některé své účastníky vykoupat v pěně z popraskaných bublin. Čím že tedy aktuálně Wall Street "krmí" klienty a média?

Cíl pro S&P 500 pro konec roku 2015

Až na výjimky přisuzují tržní experti hlavnímu americkému indexu do konce roku potenciál růstu, v průměru zhruba o 5 %. To by znamenalo za rok historicky průměrné zhodnocení (rok 2014 S&P 500 zakončil na 2 058,90 bodu). Je ale potřeba připomenout, že akcie posilují již sedmým rokem a ode dna v březnu 2009 S&P 500 přidal 220 %.

Cílové ceny pro index S&P 500 (18. května 2015)

Morgan Stanley: Na vrchol býčího trendu si ještě počkáme

Stratég Adam Parker z Morgan Stanley si nemyslí, že akcie posílily příliš. "Je brzy na to, abychom hlásili vrchol býčího trhu," uvedl v pondělní zprávě pro klienty banky. "Hledat vrchol podle ekonomických dat, chování firem a kreditního cyklu je hodně složité."

Sleduje například spotřebitelské úvěry, míru nesplácení půjček a realitní trh. Tyto "indikátory" podle Parkera vykazují postupné zlepšování, kapitálové výdaje, najímání pracovníků, zásoby nebo aktivita na trhu fúzí a akvizic odpovídají spíše polovině růstového cyklu než jeho závěru. "Abychom očekávali alespoň 10% korekci, musely by se ekonomická data z USA, především ta spotřebitelská, výrazně zhoršit," míní Parker. "Věříme, že má stále smysl nakupovat americké akcie, a to ze tří důvodů - odhady zisků v rámci S&P 500 odvozené z odhadů pro jednotlivé společnosti jsou přehnaně konzervativní, americká ekonomika zrychlí svůj růst a na trhu nepanuje žádná výrazná euforie, která je typická pro závěrečné fáze býčího trendu."

BoAML: Cesta S&P 500 nad 2 400 bodů?

Vedle těch, kdo uznávají, že americké akcie posilují již velice dlouho, aniž by zaznamenaly výraznější korekci, jsou na trhu i stratégové, kteří naopak považují současný býčí trend teprve za začátek dlouhodobého, takzvaného sekulárního býčího trhu. Stephen Suttmeier z Bank of America Merrill Lynch se právě této myšlence "podíval na zoubek".

"Proražení S&P 500 směrem k sekulárnímu růstu, které lze datovat do dubna 2013, ukazuje na potenciál růstu někam k 2 330 až 2 425 bodům," tvrdí Suttmeier. "Znamenalo by to růst o 50-55 % z hodnot okolo 1 550 až 1 575. Předchozí dvě proražení z dlouhodobých obchodních pásem byla o 60 %, respektive 50 % (roky 1950 a 1980). Indexu S&P 500 v těchto obdobích trvala cesta na nový vrchol 46, respektive 55 měsíců. Kdyby se historie chtěla alespoň rámcově zopakovat, někdy mezi únorem a listopadem 2017 se můžeme dočkat hodnot okolo 2 400 bodů indexu S&P 500."

Zkušení investoři si historii za vzor berou jen neradi, ze současných hodnot je to ale k 2 425 bodům jen zhruba 14 %. Za zhruba dva roky to tedy není žádné výjimečné zhodnocení, což scénáři zdánlivě dodává na pravděpodobnosti. Pokud by se ale naplnily spíše optimistické vize růstu americké ekonomiky při zachování relativně uvolněné měnové politiky (a že Fed evidentně čeká na mimořádně pádné důkazy o síle hospodářství USA, a to je stále teprve před prvním, pravděpodobně jen kosmetickým zvýšením základní sazby), nemusí se na hladinu 2 400 bodů indexu S&P 500 čekat ani zmíněné dva roky.

Index S&P 500 a jeho možná cesta nad 2 400 bodů

Citigroup: Akciový býk bude nadále čerpat sílu z demografického vývoje

Silná generace baby boomers v USA stárne, což by mělo vést ke konzervativnějším alokacím investic velkého množství drobných investorů. Podle Tobiase Levkoviche ze Citigroup ale baby boomers měli více dětí, než bylo jich samotných, což má akcie dlouhodobě podporovat. Děti baby boomers dospívají do věku 35-39 let, kdy již mívají Američané zařízený první dům a zplozeny první děti. Čas začít spořit. A kde jinde, než investicemi do amerických akcií.

"Baby boomers živili akciovou rally v 80. a 90. letech," píše Levkovich. Nyní je podle něj řada na generaci jejich dětí. "Podle různých odhadů stárnoucí Američané převedou na své děti a vnuky do roku 2060 bohatství v hodnotě až 40 bilionů dolarů. Teto kapitál jim umožní dále pohánět americkou ekonomiku skrze silnou spotřebu. Akcie jsou i přes vysoké zhodnocení z posledních let stále atraktivnější než dluhopisy, a budou proto pro velkou část Američanů zajímavou dlouhodobou volbou."

Index S&P 500 a počet Američanů ve věku 35-39 let

Minulý pátek navíc Levkovich uspokojil ty, které zajímá krátkodobější výhled. Zaktualizoval 12měsíční cílovou cenu indexu S&P 500, a to na 2 300 bodů. "Akciím se bude v prvním pololetí 2016 stále dařit díky kombinaci faktorů, jako jsou stále příznivé kreditní podmínky, zlepšování situace na trhu práce, očekávaný vyšší růst mezd a nízké ceny ropy," poznamenal stratég. Doporučuje také nadále sledovat měnovou politiku.

A co tak často skloňované (zatím jen) mírně nadprůměrné ocenění amerických akcií? Podle Levkoviche nelze investovat na základě jednoho indikátoru nebo modelu. "Jeden indikátor může podpořit určitý názor, to ano, důkazem je ale až to, když na přehnanou hodnotu akcií ukazuje kombinace měřítek," upozornil dále v páteční zprávě oblíbený host finančních televizí. (K tomu jen malá poznámka: Uvědomujete si, kolik doporučení a tipů na nákup bývá zdůvodňováno právě pouze jedním indikátorem nebo ekonomickým faktorem, ať už kterýmkoli?)

Levkovich svůj býčí výhled opírá o deset indikátorů, mezi jinými spotřebitelskou důvěru, index volatility VIX, růst zisků firem i samotné ocenění na základě zisků na akcii (P/E). A investorům radí nebát se prvního zvýšení základního úroku Fedu. "Uplynulých 60 let ukazuje, že období po prvním zvýšení sazeb jsou pro akcie příznivá," uzavírá stratég ze Citigroup.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie…
před 27 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské i americké akcie odpoledne silně rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o…
před hodinou

Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější
16:25

Jamie Dimon očekává, že USA vyjdou z krize silnější

Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě...
Americké banky JPMorgan Koronavirus
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu
15:49

Britští řidiči vyhráli první kolo u soudu proti Volkswagenu

Desetitisíce britských řidičů vyhrály první kolo žaloby proti Volkswagenu v souvislosti s instalací zařízení na...
Evropské akcie Auta Volkswagen
ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK
15:13

ÚOHS: Státní podpora firem v krizi musí mít povolení od EK

Podpora, kterou stát v době pandemie koronaviru poskytne soukromým firmám, musí mít povolení od Evropské komise....
Evropská unie Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl…
15:06

MF letos čeká propad tuzemské ekonomiky o 5,6 %, příští rok by měl přijít růst

Ministerstvo financí očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 %. Příští rok by ale měla...
Česká ekonomika Hospodářský růst HDP
MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP
15:03

MF: Veřejné finance se letos propadnou do schodku 4,1 % HDP

Veřejné finance letos skončí ve schodku 4,1 % hrubého domácího produktu, odhaduje v nové makroekonomické prognóze...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů
14:51

Ekonomové ke covid-19: Vláda by měla více investovat do testů

Česká vláda by měla masivněji investovat do testů na zjištění onemocnění covid-19. Vynaložené peníze se jí vrátí ve...
Česká ekonomika Koronavirus
Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky
14:28

Maďarský premiér představil nová opatření na podporu ekonomiky

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondělí představil nová opatření na ochranu ekonomiky před dalšími dopady koronaviru....
Maďarsko Podpora ekonomiky Koronavirus
ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu
14:08

ČSÚ: Počet zahájených staveb bytů do března stoupl o pětinu

Stavební firmy v Česku zahájily do konce února stavbu 1 888 bytů v bytových domech, meziročně o 20,5 %a více. Nejvíce...
Stavebnictví Česká ekonomika
Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR
13:55

Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie...
Úvěry Pojištění Rating
Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru
13:16

Japonsko vyhlásí zřejmě již v úterý stav nouze kvůli viru

Japonská vláda vyhlásí zřejmě již v úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav....
Japonsko Koronavirus
Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu
12:43

Odbyt BMW v 1. čtvrtletí kvůli koronaviru klesl o více než pětinu

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně snížil o 20,6 % na...
Auta Evropské akcie BMW
Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945
12:36

Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr...
Francie Koronavirus Recese
Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad
12:18

Analytici: Průmysl nebyl v kondici už před pandemií, přijde propad

Situace v českém průmyslu nebyla podle únorových výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, dobrá už...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
12:12

Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit...
Afrika Koronavirus
Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům
11:58

Opozice společně prosazuje větší pomoc živnostníkům

Opoziční strany chtějí zvýšit podporu pro živnostníky o 5 000 korun proti vládnímu návrhu na 30 000 korun. Navrhují...
Česká ekonomika Koronavirus Byznys a podnikání
MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády
11:53

MPO navrhlo obnovit činnost Národní ekonomické rady vlády

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu....
Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně
11:45

Automobilka Kia Motors obnovila výrobu ve své slovenské továrně

Slovenská továrna jihokorejské automobilky Kia Motors v pondělí po dvou týdnech obnovila výrobu, kterou kvůli šíření...
Slovensko Auta Koronavirus
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber
11:39

EK schválila britskou státní pomoc firmám za 50 miliard liber

Evropská komise schválila rozsáhlý záchranný balík, kterým chce britská vláda podpořit firmy strádající kvůli...
Spojené království Evropská unie Koronavirus