Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015
|

Na co nyní sázejí velcí hráči: Vítězné strategie na druhé pololetí 2015

Mnohé akciové indexy atakují historická maxima, investiční vykřičníky přitom přibývají. Ať jde o zpomalení Číny, Grexit, nebo zvýšení amerických úrokových sazeb, správně poskládané portfolio na druhé pololetí tuto nerovnováhu musí reflektovat. Investiční web se zeptal zástupců předních domácích i světových investičních společností, jak to všechno hodlají hrát.

Světové akcie Investiční strategie Anketa Investiční tipy Výhled na rok 2015 Dluhopisový trh

Petr Zajíc (portfoliomanažer, Pioneer Investments): KUPUJTE EVROPU

Dovedu si představit, že druhé pololetí bude mít dvě fáze. V té první bude pokračovat spíše současný opatrný trend, kdy není jasné, jak to dopadne s Řeckem, kdy a jak se budou zvyšovat sazby v USA a jak na tom budou ekonomicky Čína nebo Rusko. Přesto trhy od začátku roku dosáhly poměrně razantních zisků, zejména v Evropě, ale i v Asii či Rusku. V této první fázi možná řada investorů zvolí opatrnou strategii a zrealizuje část zisků. Akciové trhy by tak měly být bez zásadního trendu, případně by mohly mírně ztrácet.

Ve čtvrtém čtvrtletí bych na akciových trzích nevylučoval obnovení býčího trendu, pokud se potvrdí současná očekávání ohledně toho, že růst sazeb centrálních bank nebude prudký, Řecko nezbankrotuje a že se americké firmy budou schopné vypořádat se silným dolarem i vyššími úroky.

Ke každé ze zmíněných dvou fází přísluší jiná strategie. V prvním případě bych spíše doporučoval kvalitní tituly (firmy s nízkým zadlužením, silným cash flow a atraktivní dividendovou politikou), ve druhé fázi pak spíše růstové, cyklické tituly, které by měly těžit ze stabilizace ekonomického růstu. Celkově preferujeme spíše evropské firmy, které budou primárně čerpat sílu z evropského kvantitativního uvolňování.

Petr Cimala (ředitel, Charles Bridge Fund): DLOUHODOBĚ ŠPANĚLSKO A INDIE, SPEKULATIVNĚ RUSKO A ŘECKO, SHORT NA DLUHOPISY

Valuace v USA jsou tak vysoké, že investoři hledají štěstí v Evropě. Tady vnímáme jako velice atraktivní bankovní sektor a středně velké firmy (mid caps). V rámci bankovního sektoru by geograficky padl výběr na Španělsko. Dlouhodobě také věříme Indii, která může být zázrakem následujících desetiletí, pokud nepoleví ve strukturálních reformách. Dlouhodobý fundament je solidní také v americkém sektoru solární energetiky. Investoři naklonění spekulaci mohou využít atraktivních valuací řeckých nebo ruských akcií (mimo komoditní sektor).

Ropu s největší pravděpodobností čeká dlouhé období nízkých cen, zajímavé příležitosti pro sofistikovanější investory nabízejí vybrané LONG/SHORT pozice v pákových ropných ETF. Dluhopisy jsou po letech růstu a při současných nulových sazbách adepty na SHORT, například ty německé.

Vysoké valuace v USA a možnost růstu sazeb zvyšují pravděpodobnost korekce a větší volatility. Defenzivu do portfolia lze dodat například pomocí vybraných smart beta ETF, například PowerShares S&P 500 Downside Hedged ETF (PHDG). Ke všem příležitostem lze najít vhodné ETF či certifikáty, které mohou nabídnout větší ochranu, než jakou má investor investující přímo do podkladových aktiv.

Stephanie Sutton (investiční ředitelka, Fidelity Worldwide Investment): HLAVNĚ KLID

Stále se snažíme najít optimální poměr rizik a výnosů, což aktuálně znamená, že hledáme tituly, které nejsou nadhodnocené. Trh sice není výrazně nad fundamenty, ale určitě není ani levný. Když tedy zainvestujete do vysoko oceněné akcie a přijde nějaká nepříznivá zpráva, třeba nepřesvědčivé firemní výsledky v dalším čtvrtletí, hrozí, že přijdete o peníze. I proto bereme v potaz možnost poklesu trhu a ptáme se, co by něco takového v případě jednotlivých akcií znamenalo, a snažíme se proti takovému scénáři chránit.

Aktuálně bych zvlášť nepreferovala žádný sektor. Většina našich manažerů jde již zhruba rok touto cestou, neutrální na úrovni sektorů. Stejně tak se snažíme o rozumný mix společností různých velikostí, což zahrnuje i některé velké firmy. Některým se sice celkem dařilo, často se ale stále v porovnání s těmi menšími obchodují s jistou slevou. Vyhýbáme se naopak titulům ze sektorů, jako jsou biotechnologie, které jsou podle nás předražené. To ovšem neznamená, že bychom je nekupovali, kdyby jejich cena poklesla.

Není od věci se zaměřit také na dividendy. I když americký trh možná již tolik nenese, jsou na něm firmy, které slibují zajímavou dividendu. Příkladem takového titulu je Microsoft. Celkově bych ale radila vzhledem k situaci na trhu opatrnost.

Lukáš Vácha (obchodní ředitel, Conseq): AKCIE V EVROPĚ, DLUHOPISY NA OKRAJOVÝCH TRZÍCH

Akciové trhy považujeme celkově stále za atraktivně oceněné, v případě většiny dluhopisových je tomu naopak. U akcií dáváme přednost Evropě před Amerikou v důsledku probíhající monetární expanze v eurozóně, která sama o sobě může posunout akcie výše. Své vykoná i slabší euro, zejména díky tomu, že velká část evropských firem jsou exportéři. Líbí se nám i emerging markets, zejména region střední a východní Evropy. Stranou nenecháváme ani Čínu, kde se dělají kroky směrem k liberalizaci kapitálového trhu. Na úrovni jednotlivých titulů hodnotíme jako atraktivní zejména výnosy z dividend.

Na trzích s dluhopisy je situace složitější. Výnosy bondů takzvaně bezpečných zemí a většiny firemních obligací investičního stupně se pohybují na nesmyslně nízkých úrovních. I relativně malý růst úrokových sazeb, jehož jsme byli v posledních týdnech již ostatně svědky, v takové situaci vymaže zhodnocení na straně investora na několik let dopředu. Takové obligace tedy nemají pro většinu investorů smysl. Potenciál proto hledáme spíše na některých okrajových trzích, například v Srbsku. Výnosy se tam pohybují na v současnosti "astronomických" 8-11 % ročně. Věříme, že tamní autority myslí vážně strukturální reformy připravené ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem.

Stranou pozornosti investorů by neměly zůstat ani alternativní investice, které na ekonomické fundamenty reagují většinou se zpožděním. Optimističtí jsme v tomto kontextu zejména ohledně českého realitního trhu, kde výnosy v některých segmentech dosud úplně nereflektují velký pokles úrokových sazeb. Díky roztáčejícím se kolům reálné ekonomiky se nám líbí i private equity, tedy investice do firem, které nejsou obchodovány na regulovaných trzích.

Jakub Skryja (portfoliomanažer, Verdi Capital): PŘIDUŠENÉ EURO, AMERIČTÍ VÝROBCI ČIPŮ A RUSKÉ KOŘENÍ

Věříme, že i ve druhé polovině roku bude v Evropě hlavní roli hrát ECB a její kvantitativní uvolňování. Banka se snaží pomoci oživit ekonomickou aktivitu, a tak bude nadále zásobovat trh hotovostí. Ta se sice k samotným firmám dostává pomalu, ale významně zasahuje riziková aktiva, jako jsou akcie a dluhopisy. Očekáváme proto pokračování pozitivního trendu na evropských akciových trzích. Celý proces tlačí na euro, úspěch honu za paritou EUR/USD bude ale spíše záviset na tempu růstu americké ekonomiky a vůli tamní centrální banky začít zvyšovat základní sazbu. Spekulovat na dosažení parity považujeme za nebezpečné.

Na americký akciový trh máme vesměs neutrální výhled. Některé sektory vnímáme jako zbytečně drahé (farmaceutický průmysl, zdravotní péče, biotechnologie, sociální sítě), jiné považujeme za atraktivní (aerolinky, automobilky, výrobce čipů, ropu a plyn). Korekci v sektoru počítačových pamětí a čipů považujeme za výhodnou příležitost k nákupu. Toto odvětví je podle nás dlouhodobě perspektivní a pokles vyvolaný obavami z významného poklesu poptávky a marží je přehnaný. Za pozornost stojí vývoj cen akcií firem SanDisk, Micron Technology, Intel, Marvell Technology Group, Qualcomm, Western Digital nebo Seagate.

Pozornost si zaslouží i to, jak levná ropa tlumí investice ropných společností. Ty s obecně vyššími těžebními náklady se mohou dostat do problémů v případě, že cena barelu zůstane pod 60 USD déle než rok. Aktuálně analyzujeme akcie a dluhopisy vybraných firem, které jsou kvůli ceně ropy pod tlakem. Věříme, že trh ještě nedosedl na dno, druhá polovina roku tedy může v tomto sektoru nabídnout zajímavé příležitosti.

Na dluhopisovém trhu i ve druhém pololetí upřednostňujeme investice do krátkodobých firemních dluhopisů s vysokými výnosy, a to v Evropě a ve Spojených státech. Selektivně investujeme i do dluhopisů ruských firem se strategickým zájmem státu a do dluhopisů z některých dalších rozvíjejících se zemí, které stále nabízejí zajímavý relativní výnos (vše denominované v USD nebo v EUR). Vládním dluhopisům se vyhýbáme.

Jiří Vojkovský (ředitel, Richfox Capital): RUCE PRYČ OD DLUHOPISŮ

Klíčovými predikovatelnými eventualitami pro druhé pololetí 2015 jsou první zvýšení základní úrokové sazby v USA, rozklíčování situace v Řecku a stabilizace cen ropy. Vzhledem k poměrně vysokým valuacím nabádáme k opatrnosti a spíše oportunistickému přístupu ke konkrétním investičním příležitostem.

Pro samostatného pasivního investora navrhujeme následující alokaci: 30 % hotovost, 15 % dolarový index, 15 % ETF s dluhopisy z emerging markets denominovanými v USD a 40 % diverzifikované portfolio akciových indexů složené z ETF (jako zajímavé trhy se jeví Polsko, Itálie, Španělsko, Norsko, Velká Británie, Singapur či Jižní Korea). Za daných okolností není ostudou držet hotovost, každopádně radíme spíše svěřit své prostředky odborníkům schopným pružněji reagovat na změnu podmínek na trhu. Doporučujeme vyhledávat spíše aktivně spravované fondy s nízkou korelací s akciovými indexy. Rozhodně bychom se vyhnuli dluhopisovým fondům.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 41 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR