Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom
|

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

Stále více firem z rozvíjejících se zemí sází na kvalitu a evropští výrobci na to musejí reagovat. Pokud se jim totiž nepovede zvýšit přidanou hodnotu, budou nahrazeni. Tak nemilosrdný je zákon globálních hodnotových řetězců, tedy skládaček firem, které se podílejí na vzniku produktu či služby. Řetězcům dlouho vládly firmy ze západu, což střední a východní Evropě poskytlo jisté závětří, přestává to však platit, říká spoluzakladatel akademické disciplíny zvané globální politická ekonomie Roger Tooze.

Čína Střední a východní Evropa Auta Geopolitická rizika Světová ekonomika Rozhovor Investiční tipy
Roger Tooze

Pro většinu lidí je Čína stále synonymem pro levné, nekvalitní věci, tedy ekvivalentem výroby na samém dně hodnotových řetězců. O řadě firem ze země draka to ale již neplatí, nabízejí kvalitu a konkurují americkým a evropským společnostem. Co všechno se tím mění?

Má to zásadní a dlouhotrvající dopady na to, odkud kam proudí věci v rámci globálního obchodu. Něco podobného je patrné vlastně od samého začátku otevírání se Číny světu. A ačkoli v zemi draka stále najdeme masovou výrobu nekvalitních věcí – na to vždy bude prostor –, firmy z některých klíčových sektorů čínské ekonomiky se posouvají v rámci stávajících hodnotových řetězců vzhůru, ba dokonce vytvářejí nové řetězce. Jde o vytváření nových odvětví a technologií, které pronikají daleko za hranice Číny a rámec čínských společností.

Co to znamená pro ekonomiky zemí střední a východní Evropy, které se opírají o firmy pohybující se ve spodních patrech hodnotových řetězců, respektive společnosti, které až na výjimky nejsou na vrcholech těchto skládaček? Je to hrozba, nebo spíše příležitost ve smyslu většího spektra možností?

Znamená to, že globální společnosti, které investují ve střední a východní Evropě, a to zejména kvůli relativně nízké ceně pracovní síly, která je přitom vzdělaná, možná přehodnotí své rozhodnutí, zda tu budou vyrábět nebo jinak podnikat. Najednou totiž existuje alternativa. Druhou stranou pomyslné mince je již naznačené pozitivum – mnohé čínské společnosti zvažují investice v zahraničí. Objem investic proudících z Číny byl přitom na přelomu roku vyšší než objem investic do země směřujících. Zmíněný kvalitativní posun čínských společností proto není špatnou zprávou, protože tyto firmy při své expanzi hledají místa se silnou tradicí průmyslové výroby, jako je právě Česká republika. Pomyslná hra, která se v této souvislosti rozehrála, je ale jiná, nová. A stejně tak jsou jiní a noví i ti, kdo rozhodují o tom, podle jakých pravidel se bude hrát.

I kvůli tomu, že se pravidla globálního hospodářsko-politického rámce mění, se místní firmy dostávají pod tlak. Nejlepší obranou je orientace na sofistikovanější produkt, tedy posun v rámci hodnotových řetězců, který zajistí stabilnější a udržitelnější pozici. Jak se něco podobného může ekonomice nebo firmě povést?

Posun v rámci hodnotových řetězců je sexy fráze, s níž je spojena řada doporučení. Jde o komplexní proces, který je podmíněn skutečným pochopením produktu nebo služby, které daná firma nebo ekonomika nabízí. Pod tlakem nyní nejsou jen české nebo středoevropské firmy; je to ironie, ale i někteří čínští producenti, kteří ekonomiku zpočátku táhli, zjišťují, že se musejí stěhovat do oblastí s nižší cenou pracovní síly. S tím, jak čínská ekonomika dospívá, totiž náklady na zdravotní pojištění, penze a tak dále významně narostly. Na to firmy často reagují outsourcingem nekvalifikované, levné práce mimo Čínu, čímž se snaží držet vlastní náklady na uzdě.

Je tedy potřeba si uvědomit, kde v rámci komplexní a komplikované globální ekonomiky daný subjekt je. Zaměřme se na pozici střední a východní Evropy, která je stále zejména evropskou manufakturou, a pokusme se načrtnout, jak z ní postoupit o poschodí výše.

V první řadě je potřeba, aby člověk chápal, kde se v rámci daného výrobního procesu nachází, a aby porozuměl tomu, jak je možné navýšit hodnotu. Země jako Česká republika, kde je cena výroby již vyšší a které se ve velkém specializují na výrobu třeba v automobilovém sektoru, bezpochyby pocítí tlak na to, aby se posunuly v rámci hodnotových řetězců. K tomu potřebují kvalitní vzdělání, kapitálové investice a flexibilitu ve vývoji a adaptaci nejnovějších technologií. Co se konkrétně firem týče, něco podobného vyžaduje nové investice a vybavení, změnu výrobních procesů, kvalitnější trénink zaměstnanců nebo třeba zapojení mezinárodních finančních institucí.

Řekněme, že země něco podobného nezvládne, respektive nezvládne včas. Že Česká republika nezvládne potřebné přeřazení ze stávajícího hospodářského modelu "montovna" na něco sofistikovanějšího, v rámci hodnotových řetězců vyššího. Co to bude znamenat?

V první řadě by se to projevilo v agregátních statistikách, například v míře zaměstnanosti. Pokud nadnárodní společnosti, které v zemi podnikají, zjistí, že tu výroba není tak efektivní, jak si zprvu myslely, odstěhují se. To se promítne do situace na trhu práce a ovlivní národní hospodářskou politiku, bilanci zahraničního obchodu a tak dále. V historii by nešlo o nic nového. Příjemné to není.

Evropa nyní obtížně hledá společnou řeč, a tedy i jednotnou hospodářskou politiku. Během krize se to ukázalo mnohokrát. Do jaké míry to zvyšuje riziko, že nejen Česká republika a obecně region střední a východní Evropy, ale i jižní křídlo EU potřebný posun k vyšší kvalitě nezvládnou?

Evropa se zasekla, alespoň mi to tak připadá. Musí vyřešit zděděné strukturální rozpory v rámci měnové unie, a to co možná nejdříve. Struktura a politika EU jsou totiž ve stále větší míře vnímány jako protekcionistické, a tedy nesprávné. Něco se tedy musí stát. V této souvislosti bych se soustředil na Německo. Díky své ekonomické síle doplněné o kuráž a odhodlání obnovují Němci své vůdcovství, po řadu let latentní. Obecně v Evropě musí dojít k restrukturalizaci, jinak BMW a další velké německé firmy začnou opouštět starý kontinent. Zatím ekonomika jde tím směrem.

Dotkli jsme se již několikrát k automobilovému průmyslu. O ten se opírá nemalá část střední a východní Evropy, ale do jisté míry i zmíněné Německo. I výroba aut, respektive tradiční model, jímž se tento průmysl řídil, se kvůli probíhající technologické revoluci může dostat pod tlak. Na co tedy nyní sázet, které sektory budou v kurzu?

K vítězům zítřka se podle mě zařadí technologie, ale také například zemědělství. Světová produkce jídla je ve stále větší míře industrializovaná, a proto bych se zaměřil na globální produkci a distribuci potravin. Trochu pesimističtější výhled pak pracuje s tezí rozpadu stávajícího globálního řádu. To z pohledu investorů znamená, že budou opět v módě třeba výrobci zbraní, a bohužel možná spíše dříve než později.

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly…
před 5 minutami

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly přestat se zpětnými odkupy akcií

Rakouská vláda představila legislativní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (do 10 zaměstnanců na plný...
Rakousko Evropské banky Úvěry
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 mld. Kč
před 7 minutami

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 mld. Kč

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní
před 13 minutami

S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) revidovala výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na...
Komerční banka Rating Evropské banky
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla
před 20 minutami

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za více než 45 let....
Spotřebitelská důvěra Spojené království Koronavirus
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před hodinou

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika