Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2015)
|

Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2015)

První týden po řeckém referendu nabídne vedle dalších jednání o řeckých dluzích a záchranných penězích také řadu důležitých makrodat. Po prodlouženém víkendu se začne obchodovat v USA, pražská burza zůstane naopak v pondělí zavřená.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Přelom června a července byl hlavně o Řecku. To jako první vyspělá země nesplatilo v termínu peníze Mezinárodnímu měnovému fondu a de facto opět zbankrotovalo. Tahanice a vlna nových informací a spekulací každý den celkově srazila níže ceny akcií a v druhé polovině týdne i výnosy bezpečných dluhopisů Německa a USA. Řecké "ne" návrhům věřitelů podle ministra financí Janise Varufakise má znamenat velice rychlou dohodu na dalších opatřeních a dodávce eur do řecké státní pokladny. Připomínáme, že referendum bylo o návrzích, které se týkaly již skončeného záchranného programu.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.
Americké akcie zakončily ztrátový obchodní týden lehkým čtvrtečním poklesem, do záporu je poslala data z trhu práce
Americké akcie na konci obchodního týdne odevzdaly počáteční zisky a mírně ztratily. Vliv měla zejména zpráva Mezinárodního měnového fondu o tom, že Řecko může potřebovat další peníze. Investoři reagovali rovněž na horší údaje z trhu práce v USA.
Evropské akcie v pátek zlevnily, trhy čekají na výsledek řeckého referenda. Také celý týden byl pro Evropu ztrátový
Evropské akcie v pátek ztrácely druhý den v řadě. Investoři vyčkávají před nedělním referendem v Řecku o návrzích mezinárodních věřitelů. Poslední průzkumy naznačují, že by většina Řeků měla hlasovat pro dohodu s MMF, Evropskou komisí a ECB.
Pražská burza před prodlouženým víkendem odepsala přes půl procenta, za týden přišla o více než procento
Index PX v pátek klesl o 0,63 % na 982,14 bodu a za celý týden odepsal 1,3 %. V pondělí zůstane pražská burza kvůli státnímu svátku zavřená, a znovu se tak s českými akciemi začne obchodovat až v úterý.

Výhled

Týden bude opět o Řecku. "Očekáváme, že ani řecké NE by nemělo vést ke Grexitu. Současně očekáváme, že by věřitelé měli zastat velmi striktní pozici a tlačit na ECB, aby nezvětšovala záchrannou linku ELA pro řecké banky. Předpokládáme negativní reakci trhů v úvodu týdne," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Řekové v nedělním referendu poměrem 61,3 % ku 38,7 % odmítli návrhy věřitelů. Řecký premiér Tsipras je pochválil za "odvážnou volbu" a prohlásil, že řecká demokracie dokázala, že se nenechá vydírat. Nečekaně také oznámil svou rezignaci ministr financí Varufakis, který uvedl, že budou díky jeho odchodu snad pokračující jednání jednodušší.

Evropští lídři už tolik nadšení z výsledku referenda nebyli. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel médiím sdělil, že "je obtížné si představit" znovuobnovení jednání s Řeckem a že premiér Tsipras "spálil mosty" mezi Řeckem a Evropou. Ministři financí Itálie a Belgie nebyli až tak nesmlouvaví. Belgický ministr prohlásil, že dveře jsou stále otevřené a jednání by mohla znovu začít "doslova během pár hodin".

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem naopak řekl, že referendum bylo pro řeckou budoucnost "velmi politováníhodné", a prezident Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že Evropu čekají "těžké a dramatické časy", pokud řecká vláda během pár hodin nepřijde se "smysluplným" návrhem.

"Řekové v referendu jasně odmítli návrhy věřitelů a podpořili svoji vládu. Podstatně tím zúžili prostor pro scénáře dalšího vývoje. Především je jasné, že ve funkci zůstane avanturistická vláda vedená nevypočitatelným premiérem Tsiprasem a že Řekové nejen nezmírní, ale spíše přitvrdí své postoje. Otázkou je reakce zbytku eurozóny. První ohlasy jejích činitelů jsou rozporuplné a nejasné, na jednoznačnější a závaznější stanovisko si patrně budeme muset počkat do úterního zasedání evropských ministrů financí. Tam by se také mohlo vyjasnit, jaký oficiální postoj zaujímá řecká vláda po referendu," okomentoval výsledek referenda Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

"Už v pondělí učiní klíčové rozhodnutí bankovní rada ECB. Půjde o to, zda a v jakém objemu bude nadále poskytovat řeckým bankám nouzovou likviditu. Na jejím rozhodnutí bude záležet to, zda otevřou řecké banky, případně zda Řecko v blízké budoucnosti de facto vypadne z eurozóny," poukázal Mokráš.

"Tržní reakce byla zatím relativně mírná. Nejvíce se týká rizikových aktiv, především akcií. Asijské trhy klesaly a futures ukazovaly na poměrně silný pokles v Evropě. Euro se relativně drží, jeho oslabení je zatím jen mírné, silná reakce není vidět ani u dluhopisů. Není ale všem dnům konec - plánované rozhovory německé kancléřky Merkelové s francouzským prezidentem Hollandem, ECB a úterní zasedání ministrů financí mohou reakci trhů rychle zesílit," dodává Mokráš.

"Index S&P 500 odepsal za týden 1,2 %. V pondělí prolomil spodní linii několik měsíců platného rozpětí 2 070, ale ve středu se do něj vrátil. I na americkém trhu vývoj krátkodobě ovlivňuje dění kolem Řecka, po víkendovém referendu lze čekat další silnou reakci. Nejbližší support je na 2 070, další v pásmu 2 050 až 2 040. Z února ještě zbývá uzavřít cenový odskok na 2 025. Že by přicházel jeho čas?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

"V úterý skončilo první pololetí 2015. Index S&P 500 ve druhém čtvrtletí odepsal 0,28 %, za celý půlrok přidal 0,2 % (1 % včetně dividend). Celých 6 měsíců se držel v úzkém rozpětí, kdy mezi maximem a minimem bylo 7,7 procentního bodu. Užší rozpětí bylo v historii zatím jen dvakrát. Ani výkonnost ostatních amerických indexů nebyla zářivá. Prognózy pro letošní rok byly většinou okolo 5-7 % do plusu. Dopadne tedy druhé pololetí lépe?" pokračuje Košťál. "Režim vyčkávání trvá. Je otázka, zda řecké referendum přiblíží řešení řecké krize. Pondělní reakce by mohla být silná, ale pravděpodobně bude krátkodobá. Investoři si na humbuk kolem Řecka zvykli a oba výsledky nakonec nějak akceptují. Brzy se objeví něco jiného, o čem se bude psát."

Tím něčím by mohla být začínající výsledková sezóna v USA za druhý kvartál 2015. Výrobce hliníku Alcoa zveřejní výsledky ve středu. V týdnu reportuje data z posunuté fiskální čtvrtletí také společnost PepsiCo. Celkově analytici očekávají v rámci indexu S&P 500 pokles zisku na akcii o zhruba 3 %.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. července (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z makroekonomických dat budou sledované například index ISM v sektoru služeb v USA, podnikové objednávky a průmyslová výroba v Německu, v USA dále zápis z červnového zasedání FOMC. V Číně vyjdou data o inflaci.

O výhled na nový obchodní týden jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Začátek týdne bude plně ve znamení Řecka a výsledků referenda. Dopady této události by měly doznívat v průběhu celého týdne. Jinak by se toho příliš dít nemělo, dat bude poměrně málo. Asi nejzajímavější budou německé tovární zakázky a průmyslová produkce. Ukáže se, zda bude i v datech z reálné ekonomiky vidět mírné zhoršení konjunkturálních indikátorů (indexy Ifo a ZEW).

V USA bude zveřejněn index ISM nevýrobní, který by měl potvrdit lepší výkonnost ekonomiky. Trh bude sledovat také záznam z jednání FOMC kvůli upřesnění pravděpodobnosti zvýšení sazeb ještě letos. Data z poslední doby tuto možnost podporují.

Přes komplikovanou situaci kolem Řecka jsou trhy relativně klidné. Po reakci na oznámení referenda v Řecku se trhy celkem rychle uklidnily a podle všeho vyčkávají na další vývoj situace. Investoři působí optimistickým dojmem, evidentně nevěří, že by mohlo Řecko způsobit nějaké vážné problémy. Dolar se drží poblíž 1,1 EUR/USD, výnosy německých dluhopisů jsou stále relativně nízko. Trh však může být z klidu kdykoli vyveden, takže podstatnější pohyby ani zdaleka nejsou vyloučeny. Podle našeho názoru je pravděpodobnější posílení dolaru než eura.

Ropa oslabila a mohla by v tom pokračovat. Převažují známky jejího dostatku a nadbytku na trhu a stále se nezdá, že by nižší ceny nějak omezovaly produkci. Zlato se drží spíše níže, což může být pokládáno za další důkaz toho, že trh si z Řecka příliš těžkou hlavu nedělá.

Vyjdou data o tržbách českých maloobchodníků a o průmyslové produkci, a především pak informace o inflaci. V případě maloobchodu a průmyslu očekáváme pokračovaní dosavadního vývoje, kdy průmysl je jedním z důvodů silného růstu české ekonomiky a v maloobchodních tržbách se projevuje silná spotřeba domácností. U inflace čekáme její mírné zvýšení s tím, jak se do cenového růstu postupně promítají poptávkové tlaky. V regionu dále zasedá polská centrální banka a její maďarská kolegyně vydá zápis ze svého zatím posledního jednání.

Kurz koruny se tento týden bude pohybovat jen mírně nad hranicí 27 EUR/CZK a nelze vyloučit testování hranice, kterou střeží ČNB. Pokud by k tomu došlo, je ČNB dle nás připravena zasáhnout a kurz oslabit pomocí intervencí na devizovém trhu. Na kurz může mít vliv také zvýšená nejistota ohledně řecké krize, ačkoli výraznější dopady spíše neočekáváme.

U českých dluhopisových výnosů lze očekávat volatilitu podle toho, jak budou probíhat vyjednávání mezi Řeckem a věřiteli. Pokud by došlo k dohodě, české výnosy by se měly zvyšovat. V opačném případě dojde ke stagnaci českých výnosů a poklesu těch německých (růst spreadů).

Ekonomický kalendář (6.-10. července 2015) Ekonomický kalendář (6.-10. července 2015) Ekonomický kalendář (6.-10. července 2015)
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus