Erste: Výhled pro americké a evropské akcie včetně jednotlivých sektorů
|

Erste: Výhled pro americké a evropské akcie včetně jednotlivých sektorů

Ve světle silných makrodat se rýsuje první zvýšení sazeb v USA na září. Středem zájmu trhů ve zbytku 3Q2015 bude i situace v Řecku, která ale spěje k dalšímu dočasnému řešení. Zlepšující se ekonomická data by určitě měla hrát důležitou roli a čeká se i mírné zvýšení výnosů dluhopisů. Investoři do firemních dluhopisů by měli zůstat opatrní ohledně rizikovějších kategorií bondů. U akciových trhů Erste očekává stagnaci až mírný růst.

Světové akcie Evropské akcie Americké akcie

Citujeme z reportu Erste:

Globální trhy

1. Růst firemních zisků pokračuje

V rámci indexu MSCI World se v letošním roce očekává nárůst firemních zisků o 3,1 % a v příštím roce o 12,1 %. To je důležitý faktor hovořící pro pokračování býčího trendu.

2. Ocenění akcií je jen mírně nad dlouhodobými průměry

Ukazatel forwardového P/E indexu MSCI World pro letošní rok dosahuje 17,4. To je mírně nad historickým průměrem 17. Očekávaný dividendový výnos je 2,4 % a 30letý průměr je 2,3 %. Z tohoto pohledu nejsou akcie předražené.

3. Technicky zůstávají akcie v rostoucím trendu, ale momentum zpomaluje

To se týká indexu S&P 500, který obvykle předbíhá ostatní indexy. Technická situace indexu zůstává středně pozitivní, ale zároveň se zvyšuje počet slabých sektorů. Proto lze očekávat zvýšenou volatilitu.

4. Rizikový faktor zvýšení úrokových sazeb v USA

Americký trh nebyl v uplynulém čtvrtletí negativně zasažen nárůstem výnosů a indexy v květnu dosáhly nových maxim. Na druhou stranu neočekáváme expanzi ocenění akciových indexů. Proto hlavním faktorem zůstává vývoj firemních zisků.

5. Firmy pokračují se silnými zpětnými odkupy akcií

To příznivě ovlivňuje očekávané tempo růstu firemních zisků.

U indexu MSCI World očekáváme zvýšenou volatilitu, řecká dluhová krize a zvyšování úrokových sazeb v USA mají potenciál zvýšit na trhu nejistotu. Později v průběhu čtvrtletí očekáváme mírný růst indexu v pásmu 0-5 %. Hlavními důvody k tomu by měly být rozumné ocenění a příznivý výhled růstu zisků.

Preferované sektory: zdravotnický, technologický a spotřebitelský.

Globální sektory

Cyklický spotřebitelský: Silný růst zisků v roce 2015; výhled pozitivní

V důsledku nízkých cen pohonných hmot a úrokových sazeb se prodeje aut v USA zvýšily na nejvyšší úroveň za několik let. Na druhou stranu čínský trh s auty zaznamenal výrazné zpomalení. Pro letošní rok očekávaný meziroční růst zisku v rámci sektoru o 15,7 % nám připadá vysoký. Odhady pro rok 2016 jsou také nadprůměrné (+14,7 %).

Cyklický defenzivní: Aktuálně pomalé ziskové momentum; výhled pozitivní

V USA se podle konsenzu pro letošek v rámci sektoru očekává nárůst zisků o 0,5 % a o 8,9 % příští rok. Situace v Evropě vypadá hůře (-3,3 % v 2015 a +9,1 % v 2016). Po období relativní slabosti očekáváme, že se trend v 3Q zlepší. Americké tituly by měly překonávat ty evropské díky lepším ziskovým vyhlídkám.

Zdravotnický: Firmy se stabilním růstem; výhled pozitivní

Sektor je charakteristický stabilním růstem zisků. Konsenzus pro letošní rok očekává růst zisku o 9,2 % a o 12,4 % příští rok. I v tomto sektoru je dynamika výsledků amerických firem větší ve srovnání s evropskými, kde se letos očekává růst jen o 4 %.

Průmyslový: Zisky pod tlakem; výhled neutrální

Pozitivním faktorem pro tento sektor je snížení vstupních nákladů díky poklesu cen komodit. Na druhou stranu mnoho energetických firem v důsledku nižších cen ropy snížilo své kapitálové výdaje. To se týká především firem kolem břidlicové ropy a plynu v USA. Proto se soustředíme především na firmy s malou poptávkou z tohoto odvětví. Podle indexů nákupních manažerů se vyhlídky v Evropě od začátku roku zlepšily. Pomáhá i slabší euro.

Technologický: Inovace a růst; výhled pozitivní

Podle konsenzuálních odhadů by se zisky sektoru letos měly zvýšit o 8,3 % a o 11,3 % v příštím roce. Očekávaná tempa růstu tak překonávají index MSCI World. Proto se očekává, že relativní síla sektoru IT v globálním měřítku pravděpodobně přetrvá. Prim nadále budou hrát technologické firmy z USA.

Energetický (ropa a plyn): Silný pokles zisků; výhled negativní

Situace energetických firem v následujícím roce bude pravděpodobně horší, než se nyní očekává. Očekávané tempo růstu zisků o 40 % je nerealisticky vysoké. Proto je prostor pro negativní překvapení velký. Proto by se investoři ve střednědobém horizontu měli akciím z tohoto sektoru vyhnout.

Základní materiály (těžaři surovin): Pokles zisků v roce 2015; výhled negativní

Kvůli pokračujícímu poklesu cen komodit zůstává sektor pod tlakem. Podle konsenzu by se zisky letos měly meziročně snížit o 5,8 %. Očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA a zpomalování ekonomického růstu v Číně představuje rizika pro akcie z tohoto odvětví. Kvůli slabosti vůči indexu MSCI World a slabému výhledu by se investoři měli akciím z tohoto odvětví vyhnout.

Finanční: Silný růst zisků v USA; výhled neutrální

Celosvětově je výkonnost tohoto sektoru nevyrovnaná. U amerických firem se letos podle konsenzu očekává meziroční zvýšení zisků o 15,8 % při ROE 8,3 %. V Evropě se očekává +16,5 % při ROE 6,6 %. Firmám zde pomáhá kvantitativní uvolňování a hospodářské oživení. Celkové je ROE sektoru je stále podprůměrná (8,8 % proti 11,8 % MSCI World).

Telekomunikace: Dlouhodobá slabost; výhled neutrální

Konsenzus pro letošek očekává zvýšení zisků o 6,7 % a o 8,7 % příští rok. Důležitým faktorem v tomto ohledu je zavádění sítí 4G, které zvyšuje průměrné útraty zákazníků za služby operátorů. Ocenění amerických firem je relativně nízké a již odráží očekávané zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu. I když vyhlídky pro růst v tomto sektoru jsou omezené, akcie telekomunikačních firem pravděpodobně ukáží relativní sílu v případě vyšší volatility na měnových trzích.

Síťová odvětví: Slabé vyhlídky; výhled negativní

Podle konsenzuálních odhadů by se zisky v rámci sektoru měly letos zvýšit o 6,7 %, ale zároveň se pro příští rok očekává jako u jediného sektoru pokles. Pravděpodobně mírně rostoucí výnosy dluhopisů by měly zatížit výsledky firem z tohoto sektoru, které jsou v souhrnu nadprůměrně zadlužené. V tomto odvětví nadále chybí vyhlídky pro růst.

Evropské trhy

Evropské akciové trhy po nárůstu v 1Q2015 mírně korigovaly, i tak ale od začátku roku posilují. Růst je rozprostřen napříč sektory a potvrzuje sílu oživení. Indexy nákupních manažerů v důležitých zemích eurozóny se pohybovaly v jasně příznivém pásmu. Zvláště německé průmyslové firmy v červnu navyšovaly výrobu.

Evropské akcie se aktuálně obchodují okolo 16,2násobku zisků, což je nad dlouhodobým průměrem 13,2. Celkově je konsenzus pro evropské akcie pozitivní, když se letos očekává zvýšení zisků o 2,4 %. K tomu příznivý trend již několik měsíců vykazují i revize zisků a tržeb firem zahrnutých v indexu MSCI Europe.

Evropské akciové trhy by ve 3Q2015 měly těžit z dodatečné likvidity, kterou zajišťuje program kvantitativního uvolňování od ECB. Přitom jsou výnosy státních a firemních dluhopisů navzdory zvýšení nadále na historicky velmi nízkých úrovních. Index MSCI Europe nabízí dividendový výnos 3,2 %. Pro 3. kvartál očekáváme při zvýšené volatilitě jen mírné zvýšení indexu MSCI Europe, na spodní hraně pásma 0-5 %.

Valuace a ziskovost evropských firem

Americké trhy

Druhý kvartál byl na amerických trzích smíšený. Nasdaq Composite vzrostl o 1,8 %, zatímco index S&P 500 klesl o 0,2 %. Nejlepší výkonnost zaznamenaly banky (+10 %), dodavatelé součástek pro automobily (+7 %), mediální společnosti (+6 %) a opět i zdravotnický sektor. Naopak se nedařilo realitním (-8 %) a dopravním společnostem (-7 %).

Oba indexy nákupních manažerů ISM zůstaly v pozitivním pásmu. Rozdíl mezi novými objednávkami a zásobami ve výrobním sektoru, který napovídá o budoucím vývoji, se dále zlepšil.

Konsenzuální odhady pro celkový růst zisků v rámci MSCI US v roce 2015 zůstávaly v posledních měsících na relativně nízké úrovni, okolo +1,1 % a v 2016 na +12,8 %. Aktuálně se odhad pro rok 2016 jeví jako příliš optimistický.

Forwardové P/E indexu MSCI US je pro rok 2015 okolo 18,4. To je mírně nad dlouhodobým průměrem 17. Dividendový výnos je s 2 % pod dlouhodobým průměrem, ale není tajemstvím, že dlouhodobě má klesající tendenci (a naopak rostoucí mají zpětné odkupy akcií). Aktuálně mírně nadprůměrné ocenění amerických akciových indexů je mimo jiné důsledkem velmi nízkých výnosů dluhopisů. Do konce roku čekáme jejich zvýšení.

Potenciál pro další zisky celého indexu jsou malé i kvůli pomalému růstu ziskovosti. Ukazatele naznačují, že ocenění celého trhu není příliš atraktivní. Naše hodnocení, tedy že zdravotnický, technologický a spotřebitelský sektor budou překonávat celkový trh, je podpořeno lepším výhledem zisků. Těžaři komodit, firmy ze síťových odvětví a energetické společnosti by na druhou stranu měly ve 3Q2015 zaostávat.

Očekáváme, že se index MSCI US bude v třetím kvartálu vyvíjet do strany jen s mírnými zisky (spodní konec pásma 0-5 %).

Zdroj: Erste Group Bank
Co musíte ráno vědět (27. října)
Co musíte ráno vědět (27. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, proč by Evropa neměla spoléhat na vítězství Joea Bidena v...
Musíte vědět
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
včera v 22:45

PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28. října 2020

Přehled opatření, která přijala vláda 26. října kvůli šíření nového typu koronaviru a těch nadále platných.
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
včera v 21:01

Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale...
Volby Spojené státy americké (USA) Evropa
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
včera v 21:00

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují nepříznivý vývoj epidemie a balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie na začátku týdne oslabily v obavách z prudkého nárůstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda
včera v 20:41

NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda

V rámci Národní ekonomické rady vlády panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
včera v 17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
včera v 16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
včera v 16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
včera v 15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
včera v 15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
včera v 15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
včera v 15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
včera v 14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
včera v 12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
včera v 12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna