Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění
|

Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění

Investoři ve Spojených státech i Spojeném království se připravují na první zvyšování úrokových sazeb po téměř deseti letech a jsou trochu zmatení. Proč mají úroky růst, když je inflace na nule? A co si o tom myslí analytici?

Americká ekonomika Úrokové sazby Inflace Fed Centrální banky Bank of England Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA) Spojené království Evropská ekonomika

Americký Fed i britská Bank of England si stojí za tím, že první zvyšování úrokových sazeb za téměř deset let je v plánu. Pokud se podíváme na ekonomický vývoj, rozhodnutí o normalizaci sazeb je pochopitelné. Obě ekonomiky po odeznění finanční krize rostou solidním 2–3% meziročním tempem a míra nezaměstnanosti je na minimech kolem 5,5 %. Také ceny nemovitostí a finančních aktiv za poslední roky nezanedbatelně vzrostly.

Problém je ale v tom, že inflace v USA se pohybuje kolem 0,1 %, a v Británii je dokonce na nule. To je hluboko pod cílovým 2% růstem spotřebitelských cen, který mají obě centrální banky nastaveny jako rozhodující hranici.

Inflace se nedostavila

Politickou mantrou letošního roku byl pokles tempa inflace způsobený kolapsem na trhu s energiemi a komoditami koncem roku 2014. Po předpokládaném uklidnění na trzích měly tyto efekty z indexu spotřebitelských cen vymizet a ke slovu se měly dostat jádrové složky ovlivňované domácí spotřebou. Ty měly přiblížit inflaci blíže k cílovým úrovním. Centrální banky tak počítaly s tím, že pokles inflace bude pouze dočasný a ke zvyšování sazeb dojde tak jako tak.

Ano, došlo k tomu, že tempo růstu Fedem oblíbených jádrových výdajů na osobní spotřebu stouplo na 1,3 %, ale i to je od 2% cíle stále hodně daleko. Jádrová inflace v Británii je stále pod 1 %. Další komplikací je nedávný krach na šanghajské burze.

Výsledkem je další propad na trhu s komoditami. Ropa ztratila od začátku července dalších 25 % a komoditní index CRB klesl na 12leté minimum. Celková inflace tedy pravděpodobně zůstane daleko pod cílovými hodnotami.

I když to není vysloveně katastrofa, ekonomika flirtuje s deflací, kterou budou podporovat oddalování spotřeby, pokles nominálních mezd a komplikace se splácením dlouhodobých dluhů.

Tahání investorů za nos

Pokud americký Fed a britská Bank of England skutečně přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb, budou muset vysvětlit, proč tak spěchají a k čemu vlastně mají 2% inflační cíl.

"Od roku 2009 je Fed příliš optimistický v předpovědích ekonomického růstu a má přetrvávající tendenci předpovídat rychlejší růst úrokových sazeb, než je reálné," říká Sushil Wadhwani, portfoliomanažer, který v minulosti působil v Bank of England. "Je možné, že se ekonomika chová odlišně, než ji vnímá Fed, a to je právě to, co centrální banka přehlíží. Nejsem si navíc úplně jistý, že by se Fed dostatečně poučil z minulosti," doplnil Wadhwani. Velkou roli v rozhodování podle něj může sehrát také Čína.

V každém případě by teď obě centrální banky měly držet nervy na uzdě a jasně dát najevo své zaměření na střednědobé cíle a inflaci.

V případ BoE je rozhodování ovlivněno skutečností, že inflace byla v letech 2012 a 2013 trvale nad inflačním cílem, pak však nabrala klesající trend. Průměrné hodnoty však mohou vypadat poměrně stabilně. Bývalý člen bankovní rady BoE Charles Goodhart to shrnuje jasně: "Banka bude tyto výkyvy brát v úvahu, úrokové sazby brzy zvýší a podle mě udělá dobře."

Jak to vidí analytici

Na otázky ohledně vlivu inflace na rozhodování centrálních bank, respektive hlavní argumenty pro a proti zvyšování sazeb, jsme se zeptali také dvou českých analytiků. "Inflace určitě bude rozhodování centrálních bank ovlivňovat zásadním způsobem. U Fedu a BoE ale půjde spíše o to, že budou sazby růst jen velice pomalu a opatrně, než že by je banky nezvýšily vůbec. Centrální banky primárně nereagují na aktuální, ale očekávanou inflaci, a to především očekávanou v takzvaném horizontu nejúčinnější měnové transmise (kdy se úpravy sazeb nejvíce projeví v ekonomice), což jsou v USA zhruba dva roky. Zejména pro Fed je důležitý také vývoj na trhu práce a tady už banka v podstatě dosáhla svého cíle a hodně se přiblížila k úrovni míry nezaměstnanosti, která by měla generovat mzdovou inflaci," míní Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, vidí argumenty pro i proti růstu sazeb v USA. "Proti zvyšování hovoří tři argumenty. Růst nominálních mezd zůstává velmi utlumen, kvůli čemuž jsou inflační tlaky ze strany trhu práce slabé, zároveň to naznačuje nevyužité kapacity v ekonomice. Zadruhé, celková i jádrová inflace jsou velmi nízké a vývoj cen komodit naznačuje, že v nejbližší době také zůstanou. A zatřetí, globální ekonomika hlavně kvůli Číně výrazně zvolňuje své tempo růstu a světová ekonomická aktivita je zřejmě nejslabší od přelomu let 2008 a 2009. Zpomalení globální ekonomiky zhoršuje silný dolar, přesněji jeho prudké posílení za posledních 12 až 15 měsíců. Argumentem pro zvyšování sazeb je asi jen tvorba pracovních míst v USA (mimo zemědělství za měsíc opakovaně přes 200 tisíc) spolu s poklesem míry nezaměstnanosti na 5,3 % a fakt, že sazby jsou na technické nule v USA již sedm let. Ale ostatní data z ekonomiky tak optimistická nejsou - vývoj maloobchodních tržeb letos nenaplňuje očekávání (neprojevují se úspory z levné ropy ani pokles nezaměstnanosti), data z průmyslu jsou kvůli propadu cen ropy smíšená a zlepšení na realitním trhu se zpomalilo."

Svoji roli podle obou analytiků sehrává také zpomalení v Číně a změna v její měnové politice. Podle Ľuboše Mokráše "je to druhá největší ekonomika a centrální banky ji ve svých úvahách musejí brát v potaz, avšak změna kurzového režimu sama o sobě je téměř jistě nedostatečná na to, aby bezprostředně ovlivnila rozhodování Fedu nebo BoE".

I Petr Sklenář si myslí, že Čína hraje roli. "Naznačuje to, že ekonomické problémy v Číně mohou být hlubší, než se očekávalo. Slabý čínský jüan znamená silnější dolar, a tím pádem utaženější měnové podmínky v USA, což zmenšuje důvod zvedat úrokové sazby. Pokud by se devalvace jüanu opakovaly i v budoucnu, vedlo by to k tomu, že by Čína chtěla vyvézt své problémy (deflační tlaky) přes slabší kurz a zvyšováním sazeb a posilováním dolaru by Fed tyto tendence jen umocňoval."

Otázkou zůstává, která centrální banka bude mít více odvahy k tomu, aby šla proti očekávání trhu, respektive dala v sázku své renomé, a nezvýšila sazby. Ľuboš Mokráš vidí větší šanci na ponechání sazeb beze změny u BoE, protože Británie je dost těsně vázaná na eurozónu a v ní je zřejmě větší riziko horší než očekávané výkonnosti. "V Británii navíc klesá tempo jádrové inflace, což mimo jiné znamená, že je tamní ekonomika více vystavena hrozbám plynoucím z případného posilování libry v důsledku zvyšování sazeb," doplňuje analytik.

Petr Sklenář na to jde jinak. "Fed ani Bank of England nechtějí riskovat renomé, že sazby zvednou předčasně a zadusí oživení. Obě centrální banky vždy říkaly, že kvůli této obavě přistoupí k utahování měnové politiky, až budou patrné náznaky přehřívání ekonomiky. Ty ale vidět nejsou, alespoň měřeno inflací. Takže si stále myslím, že letos se sazby v USA ani v Británii příliš zvedat nebudou, maximálně až na úplném konci roku."

Zdroj: Reuters, Česká spořitelna, J&T Banka

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část…
18:00

Evropské akciové indexy v pondělí mohutně posilovaly a napravily část ztrát z minulého týdne

Evropské burzy v pondělí navázaly na páteční zlepšený sentiment na Wall Street a přidaly jako celek přes 2 %....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy
16:19

Volkswagen investuje do elektrifikace v Číně další miliardy

Německý automobilový koncern Volkswagen investuje do roku 2024 do elektrifikace v Číně spolu se svými čínskými...
Volkswagen Auta Čína
Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění…
14:19

Ministerstvo financí: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne

Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus