Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění
|

Zvýšení úrokových sazeb při nulové inflaci je velké umění

Investoři ve Spojených státech i Spojeném království se připravují na první zvyšování úrokových sazeb po téměř deseti letech a jsou trochu zmatení. Proč mají úroky růst, když je inflace na nule? A co si o tom myslí analytici?

Americká ekonomika Úrokové sazby Inflace Fed Centrální banky Bank of England Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA) Spojené království Evropská ekonomika

Americký Fed i britská Bank of England si stojí za tím, že první zvyšování úrokových sazeb za téměř deset let je v plánu. Pokud se podíváme na ekonomický vývoj, rozhodnutí o normalizaci sazeb je pochopitelné. Obě ekonomiky po odeznění finanční krize rostou solidním 2–3% meziročním tempem a míra nezaměstnanosti je na minimech kolem 5,5 %. Také ceny nemovitostí a finančních aktiv za poslední roky nezanedbatelně vzrostly.

Problém je ale v tom, že inflace v USA se pohybuje kolem 0,1 %, a v Británii je dokonce na nule. To je hluboko pod cílovým 2% růstem spotřebitelských cen, který mají obě centrální banky nastaveny jako rozhodující hranici.

Inflace se nedostavila

Politickou mantrou letošního roku byl pokles tempa inflace způsobený kolapsem na trhu s energiemi a komoditami koncem roku 2014. Po předpokládaném uklidnění na trzích měly tyto efekty z indexu spotřebitelských cen vymizet a ke slovu se měly dostat jádrové složky ovlivňované domácí spotřebou. Ty měly přiblížit inflaci blíže k cílovým úrovním. Centrální banky tak počítaly s tím, že pokles inflace bude pouze dočasný a ke zvyšování sazeb dojde tak jako tak.

Ano, došlo k tomu, že tempo růstu Fedem oblíbených jádrových výdajů na osobní spotřebu stouplo na 1,3 %, ale i to je od 2% cíle stále hodně daleko. Jádrová inflace v Británii je stále pod 1 %. Další komplikací je nedávný krach na šanghajské burze.

Výsledkem je další propad na trhu s komoditami. Ropa ztratila od začátku července dalších 25 % a komoditní index CRB klesl na 12leté minimum. Celková inflace tedy pravděpodobně zůstane daleko pod cílovými hodnotami.

I když to není vysloveně katastrofa, ekonomika flirtuje s deflací, kterou budou podporovat oddalování spotřeby, pokles nominálních mezd a komplikace se splácením dlouhodobých dluhů.

Tahání investorů za nos

Pokud americký Fed a britská Bank of England skutečně přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb, budou muset vysvětlit, proč tak spěchají a k čemu vlastně mají 2% inflační cíl.

"Od roku 2009 je Fed příliš optimistický v předpovědích ekonomického růstu a má přetrvávající tendenci předpovídat rychlejší růst úrokových sazeb, než je reálné," říká Sushil Wadhwani, portfoliomanažer, který v minulosti působil v Bank of England. "Je možné, že se ekonomika chová odlišně, než ji vnímá Fed, a to je právě to, co centrální banka přehlíží. Nejsem si navíc úplně jistý, že by se Fed dostatečně poučil z minulosti," doplnil Wadhwani. Velkou roli v rozhodování podle něj může sehrát také Čína.

V každém případě by teď obě centrální banky měly držet nervy na uzdě a jasně dát najevo své zaměření na střednědobé cíle a inflaci.

V případ BoE je rozhodování ovlivněno skutečností, že inflace byla v letech 2012 a 2013 trvale nad inflačním cílem, pak však nabrala klesající trend. Průměrné hodnoty však mohou vypadat poměrně stabilně. Bývalý člen bankovní rady BoE Charles Goodhart to shrnuje jasně: "Banka bude tyto výkyvy brát v úvahu, úrokové sazby brzy zvýší a podle mě udělá dobře."

Jak to vidí analytici

Na otázky ohledně vlivu inflace na rozhodování centrálních bank, respektive hlavní argumenty pro a proti zvyšování sazeb, jsme se zeptali také dvou českých analytiků. "Inflace určitě bude rozhodování centrálních bank ovlivňovat zásadním způsobem. U Fedu a BoE ale půjde spíše o to, že budou sazby růst jen velice pomalu a opatrně, než že by je banky nezvýšily vůbec. Centrální banky primárně nereagují na aktuální, ale očekávanou inflaci, a to především očekávanou v takzvaném horizontu nejúčinnější měnové transmise (kdy se úpravy sazeb nejvíce projeví v ekonomice), což jsou v USA zhruba dva roky. Zejména pro Fed je důležitý také vývoj na trhu práce a tady už banka v podstatě dosáhla svého cíle a hodně se přiblížila k úrovni míry nezaměstnanosti, která by měla generovat mzdovou inflaci," míní Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, vidí argumenty pro i proti růstu sazeb v USA. "Proti zvyšování hovoří tři argumenty. Růst nominálních mezd zůstává velmi utlumen, kvůli čemuž jsou inflační tlaky ze strany trhu práce slabé, zároveň to naznačuje nevyužité kapacity v ekonomice. Zadruhé, celková i jádrová inflace jsou velmi nízké a vývoj cen komodit naznačuje, že v nejbližší době také zůstanou. A zatřetí, globální ekonomika hlavně kvůli Číně výrazně zvolňuje své tempo růstu a světová ekonomická aktivita je zřejmě nejslabší od přelomu let 2008 a 2009. Zpomalení globální ekonomiky zhoršuje silný dolar, přesněji jeho prudké posílení za posledních 12 až 15 měsíců. Argumentem pro zvyšování sazeb je asi jen tvorba pracovních míst v USA (mimo zemědělství za měsíc opakovaně přes 200 tisíc) spolu s poklesem míry nezaměstnanosti na 5,3 % a fakt, že sazby jsou na technické nule v USA již sedm let. Ale ostatní data z ekonomiky tak optimistická nejsou - vývoj maloobchodních tržeb letos nenaplňuje očekávání (neprojevují se úspory z levné ropy ani pokles nezaměstnanosti), data z průmyslu jsou kvůli propadu cen ropy smíšená a zlepšení na realitním trhu se zpomalilo."

Svoji roli podle obou analytiků sehrává také zpomalení v Číně a změna v její měnové politice. Podle Ľuboše Mokráše "je to druhá největší ekonomika a centrální banky ji ve svých úvahách musejí brát v potaz, avšak změna kurzového režimu sama o sobě je téměř jistě nedostatečná na to, aby bezprostředně ovlivnila rozhodování Fedu nebo BoE".

I Petr Sklenář si myslí, že Čína hraje roli. "Naznačuje to, že ekonomické problémy v Číně mohou být hlubší, než se očekávalo. Slabý čínský jüan znamená silnější dolar, a tím pádem utaženější měnové podmínky v USA, což zmenšuje důvod zvedat úrokové sazby. Pokud by se devalvace jüanu opakovaly i v budoucnu, vedlo by to k tomu, že by Čína chtěla vyvézt své problémy (deflační tlaky) přes slabší kurz a zvyšováním sazeb a posilováním dolaru by Fed tyto tendence jen umocňoval."

Otázkou zůstává, která centrální banka bude mít více odvahy k tomu, aby šla proti očekávání trhu, respektive dala v sázku své renomé, a nezvýšila sazby. Ľuboš Mokráš vidí větší šanci na ponechání sazeb beze změny u BoE, protože Británie je dost těsně vázaná na eurozónu a v ní je zřejmě větší riziko horší než očekávané výkonnosti. "V Británii navíc klesá tempo jádrové inflace, což mimo jiné znamená, že je tamní ekonomika více vystavena hrozbám plynoucím z případného posilování libry v důsledku zvyšování sazeb," doplňuje analytik.

Petr Sklenář na to jde jinak. "Fed ani Bank of England nechtějí riskovat renomé, že sazby zvednou předčasně a zadusí oživení. Obě centrální banky vždy říkaly, že kvůli této obavě přistoupí k utahování měnové politiky, až budou patrné náznaky přehřívání ekonomiky. Ty ale vidět nejsou, alespoň měřeno inflací. Takže si stále myslím, že letos se sazby v USA ani v Británii příliš zvedat nebudou, maximálně až na úplném konci roku."

Zdroj: Reuters, Česká spořitelna, J&T Banka

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus