Volatilita a investování: 10 zásadních pouček pro zachování chladné hlavy
|

Volatilita a investování: 10 zásadních pouček pro zachování chladné hlavy

Na akciových trzích čas od času nevyhnutelně nastávají období zvýšené kolísavosti. Poklesy cen spojené se ztrátou důvěry mohou mít původ v ekonomické nejistotě, změnách měnové nebo fiskální politiky, finanční nákaze nebo geopolitickém napětí. Dlouhodobí investoři by ale takové časy měli v podstatě ignorovat.

Ponaučení pro investory Volatilita Pravidla a doporučení pro investování Investiční horizont

1. Volatilita je běžnou součástí dlouhodobého vývoje

Čas od času nastává na akciových trzích nevyhnutelně období volatility, kdy investoři nervózně reagují na změny ekonomického, politického a korporátního prostředí. Právě postoj investora je rozhodující. Pokud jste připraveni na epizody volatility, méně vás překvapí, když nastanou, a s daleko větší pravděpodobností na ně budete reagovat racionálně. Když budou mít investoři správný postoj a akceptují fakt, že volatilita je nedílnou součástí investování, dokáží zůstat nad věcí a soustředit se na dlouhodobé investiční cíle.

2. Dlouhodobě se riziko spojené s akciemi vyplácí

Investoři do akcií jsou odměněni za větší riziko, kterému čelí (například ve srovnání s investory do vládních dluhopisů), dlouhodobě vyšším průměrným výnosem. Je rovněž důležité si zapamatovat, že riziko není totéž co volatilita. Ceny aktiv kolísají více než jejich skutečná hodnota, protože trhy mohou reagovat přehnaně nebo nedostatečně, takže investoři mohou předpokládat, že volatilita cen podpoří příležitosti. Z dlouhodobého hlediska jsou ceny akcií ovlivňovány zisky společností a obecně přinášejí lepší výsledky než jiné druhy investic, co se týče reálné hodnoty, tedy po započítání inflace.

3. Korekce mohou být příležitostí

Korekce jsou běžnou součástí býčích trhů. Je běžné zažít více než jednu během konkrétního býčího trendu. Korekce akciového trhu může být často vhodnou dobou k investování do cenných papírů, protože dochází k atraktivnějšímu zhodnocení a ve hře jsou nadprůměrné výnosy, když se trh opět vzpamatuje. Po několika nejhorších historických krátkodobých ztrátách na akciových trzích následovalo zotavení a růst na nové rekordní úrovně.

4. Vyhněte se otevírání a zavírání pozic

Investoři, kteří si své investice ponechají, těží z dlouhodobého rostoucího trendu trhů. Když se investoři pokoušejí přizpůsobovat se trhu a ukončují a opět zahajují své investice, riskují, že jejich budoucí výnosy budou poškozeny tím, že minou nejlepší dny zotavování trhu a nejlepší příležitosti k nakupování, které zpravidla nastávají během období volatility. Zmeškání nejlepších dnů přitom výrazně ovlivňuje celkové výnosy.

5. Projeví se výhody pravidelného investování

Bez ohledu na časový horizont investora je rozumné pravidelně investovat určitou částku, například každý měsíc nebo čtvrtletí. Tato strategie je známá jako průměrování nákladů (cost averaging). Tato strategie sice nenabízí zisk ani ochranu proti poklesu trhu, ale pomáhá investorům vyhnout se investování v jeden konkrétní okamžik, čímž snižuje průměrné náklady na nákupy. I když se pravidelné spoření během doby, kdy trh padá, může zdát investorům, kteří se snaží omezit ztráty, nerozumné, právě v této době lze učinit ty nejlepší investice, protože ceny aktiv jsou nižší a budou těžit z jakéhokoli zotavení trhu.

6. Diverzifikace pomáhá vyrovnávat výnosy

Provedení alokace aktiv může být obtížené, protože tržní cykly mohou být krátké a spojené s velkou kolísavostí. Během období volatility se mohou ve vedení rychle střídat různé sektory či trhy. Investoři mohou rozložit riziko spojené s konkrétními trhy nebo sektory tím, že investují do různých investičních košů, aby snížili pravděpodobnost koncentrovaných ztrát. Například vlastnictví mixu "rizikových" aktiv (akcie, nemovitosti a dluhopisy) a defenzivních aktiv (vládní dluhopisy, dluhopisy investičního stupně a hotovost) v portfoliu může pomoci vyrovnat výnosy v čase.

Vhodnou alternativou pro některé investory může být investování do aktivně spravovaných fondů s více aktivy, protože tyto fondy zajišťují předem připravenou míru aktiv a geografickou diverzifikaci portfolia. Tyto fondy jsou zpravidla vytvořeny na základě výnosů ze strategických dlouhodobých aktiv, kdy je váha investic takticky řízena podle očekávaných podmínek. Také rozložení investic do různých zemí může pomoci snížit korelace v rámci portfolia a snížit dopad rizik specifických pro jeden konkrétní trh.

7. Investujte do kvalitních a vydělávajících firem, je to cesta k pravidelným příjmům

Udržitelné dividendy vyplácené kvalitními vydělávajícími společnostmi mohou být zvláště atraktivní, protože tento příjmový prvek bývá stabilní i v době kolísání trhů. Vysoce kvalitní vydělávající firmy bývají přední globální značky, které mohou dosahovat výborných výsledků během všech obchodních cyklů díky etablovanému tržnímu podílu, velké cenové síle a spolehlivým tržbám. Tyto společnosti zpravidla působí ve více regionech, čímž vyrovnávají účinky nerovnoměrných regionálních výsledků. Díky schopnosti nabízet atraktivní celkové výnosy během všech cyklů jsou užitečnou součástí portfolia.

8. Investujte, co vyděláte. Zvýšíte celkový výnos

Reinvestování dividend může být značná posila pro celkové výnosy, a to díky síle složeného úročení. Aby investoři dosáhli atraktivních celkových výnosů, musejí být disciplinovaní a trpěliví. Doba na trhu je možná nejdůležitější, i když stále nedoceněnou ingrediencí strategie zajišťující úspěch. Pravidelné výplaty dividend rovněž podporují stabilitu cen akcií a akcie, ze kterých jsou vypláceny dividendy, mohou vykompenzovat erozivní účinek inflace.

9. Nenechte se strhnout všeobecnou náladou

Popularita investičních témat střídavě roste a klesá. Například obor technologií absolvoval celý tento cyklus po prudkém nárůstu na konci 90. let a propadu v prvním desetiletí 21. století. Celková nálada ohledně rozvíjejících se trhů zpravidla stoupá a klesá s komoditním cyklem a s tím, jak zpomaluje ekonomický růst v klíčových ekonomikách, jako je například Čína. S tím, jak se prohlubují rizika specifická pro konkrétní zemi či sektor ekonomiky, je nutné, aby si investoři začali vybírat, protože přístup k rozvíjejícím se trhům "shora dolů" již není vhodný. Stále však pro investory existují skvělé příležitosti na úrovni akcií, protože inovativní mladé firmy mohou využívat podpůrných dlouhodobých faktorů, jako jsou například růst populace a rostoucí poptávka střední vrstvy po zdravotní péči, technologii, spotřebním zboží a službách. Nejdůležitější je nedopustit, aby byl váš úsudek zatemněn euforií nebo zbytečným pesimismem na trhu.

10. Aktivní investování může být velice úspěšné

Když se volatilita zvýší, může být flexibilita aktivního investování zvláště lukrativní v porovnání s rigidními alokacemi pasivních investic. Kolísavost může zejména nabídnout příležitosti pro investory vybírající si akcie "zdola nahoru", zejména pak během zmatků na trzích. Nezapomínejte, že akcie, které nemáte v portfoliu, mohou být stejně důležité jako ty, které vlastníte. Na každém akciovém trhu se vyskytují společnosti, které jsou špatně řízeny nebo které mají špatné vyhlídky. Takovýmto akciím se při aktivní strategii lze zcela a s výhodou vyhnout. Navíc hodnota přidaná tím, že se vyhnete těm nejhorším akciím na trhu, během jednotlivých cyklů a během času narůstá, díky čemuž jsou aktivní investiční strategie (s odpovídající analýzou) zvláště lákavé pro dlouhodobé investory.

Zdroj: Fidelity International
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před 22 minutami

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před 36 minutami

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
před hodinou

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
před hodinou

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn