Kam s penězi? Experti mají jasno, jak investovat 10 tisíc dolarů
|

Kam s penězi? Experti mají jasno, jak investovat 10 tisíc dolarů

Investování je individuální sport, při němž by měl každý dobře vědět, co mu nejvíce vyhovuje a jaké investiční nástroje jsou pro něj vhodné. Menší inspirace ale nezaškodí, a proto nabízíme pohled pěti investičních odborníků na to, jak investují oni, respektive na to, jak by investovali 10 000 dolarů. Nejde o investiční doporučení, ale o zajímavý pohled na to, jak současné trhy vnímají profesionálové.

Emerging Markets Investiční guru Mark Mobius Investiční strategie Investiční tipy

Redaktoři z Bloombergu se ptali pěti investorů a správců aktiv na jejich investiční myšlenky v červnu a pak opět po třech měsících. Čtenáři si tak mohou udělat obrázek o tom, jak se za tři měsíce změnil pohled tržních elit. I když investiční horizont o délce tří měsíců není vhodný na nějakou hlubší analýzu úspěchu nebo neúspěchu, je dobré se podívat také na to, jak se odborníkům za sledované čtvrtletí dařilo.

Barry Ritholtz (Ritholtz Wealth Management)

Na konci června Rotholtz nejprve ujasnil, že investoři by měli uvažovat dlouhodobě a investovat do nástrojů, které v posledních letech vynášely podprůměrné výnosy. Zároveň uvedl, že index S&P 500 za posledních 5 let posílil o 77 %, přičemž index mladých trhů sledující akcie 850 společností klesl za tu dobu o 21,8 %. Tento rozdíl ve výkonnosti je ale pouze jednou částí skládačky. Pokud se podíváme na CAPE (cyklicky očištěné P/E) obou trhů, i zde je poměrně zásadní rozdíl ve prospěch rozvíjejících se trhů (13,7) oproti USA (24,6). Základem je vybírat levné investiční nástroje, a proto Ritholtz uvádí dva zajímavé ETF - DFA Emerging Markets Core Equity a Vanguard Emerging Markets Stock Index Fund Admiral Shares. Ritholtz tuto investici nazval "ošklivým káčátkem", které možná bude potřebovat roky, než se vyvine v krásnou labuť.

Na konci třetího čtvrtletí se Ritholtzovo doporučení prakticky nezměnilo. Levné nástroje umožňující expozici na rozvíjející se trhy (EM), které "byly zralé k navrácení se na své průměrné výnosy" (i když za tři měsíce posílily o 12 %), doporučuje držet nadále, a to po velice dlouhou dobu.

Hlavním důvodem je podle něj to, že jsou EM stále podhodnocené. Akcie v USA jsou stejně jako ve zbytku vyspělého světa drahé. Ani Evropa, i přes přetrvávající problémy, podle Ritholtze není levná. EM jsou zkrátka dobrým nástrojem diverzifikace k USA a ostatním rozvinutým trhům. Dalším důvodem pro investici na mladých trzích je skutečnost, že je USA překonávají již sedm let, přičemž podobné cykly outperformance USA trvají historicky od pěti do deseti let.

Třetím důvodem je skutečnost, že EM jsou hodně závislé na komoditách, a tedy i na hodnotě amerického dolaru. Americká měna je nyní silná a komodity jsou nejlevnější za posledních několik let. Není jasné, kdy dojde k obratu, ale nakonec se dočkáme toho, že komodity posílí a dolar oslabí, což EM nakopne.

Sarah Kettererová (Causeway Capital Management)

V létě Kettererová doporučovala podívat se do Japonska. Japonské akcie kvůli neschopnosti vlády a centrální banky nastartovat ekonomiku oslabily, ale firmy mají stále dostatek peněz na vyplácení dividend, které navíc mohou růst. Pokud to dopadne jako v USA, kde se investoři mohli po dividendových akciích v období nízkých sazeb utlouct, tak mají japonské akcie zajímavý potenciál. Kettererová zmiňuje konkrétně Sumitomo Mitsui Financial Group, Japan Airlines, Komatsu, KDDI nebo Hitachi.

O tři měsíce později nikdo neví, dokdy budou centrální banky zalévat trhy penězi, respektive jak dlouho toho ještě budou schopné. Je proto dobré se podívat na společnosti, které se o sebe dokáží postarat v jakémkoli prostředí. Jde o firmy, které mají silné rozvahy, nízké zadlužení a schopný management a snaží se o udržitelný růst pomocí snižování nákladů a růstu efektivity.

Zejména v Číně, Koreji nebo Japonsku jsou velké mobilní společnosti schopné dosahovat nadprůměrných výnosů i na zastaralém telekomunikačním trhu. Tyto společnosti jsou schopné zavádět nové technologie, a přestože je někteří analytici považují za dinosaury odvětví, jsou schopné dosahovat růstu. Kettererová však připomíná, že analytici většinou uvažují krátkodobě, a pesimismus na trhu tak umožňuje investorům nakoupit dobré firmy, které se dokáží přizpůsobit změnám na trhu, za dobré ceny, které slibují nadprůměrné výnosy.

Mark Mobius (Templeton Emerging Markets Group)

Mobius v červnu navigoval investice do diverzifikovaného portfolia na mladých trzích. Rozvíjející se ekonomiky podle něj mají dvojnásobný potenciál růstu (předpověď kolem 4,1 %) než USA a rozvinuté země (kolem 2 %). Objem devizových rezerv a celkově nižší úroveň zadlužení hrají také ve prospěch EM. Přehlížení mladých trhů ze strany investorů je v dlouhém horizontu ku prospěchu a vytváří lepší růstové příležitosti. V Číně jsou stále zajímavé firmy v sektoru infrastruktury, kde má země nadále co dohánět. Pokud se podaří vyřešit problémy s korupcí, může být hodně zajímavá také Brazílie.

Pro závěr roku a další období se Mobiovy názory nemění, přičemž opět zmiňuje Čínu, kterou doporučoval před třemi měsíci i dnes. Čínské akcie mají letos za sebou volatilní období kvůli změnám ve vládní politice a díky nárůstu objemu spekulativních obchodů. I přes ekonomické zpomalení však jde stále o jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik. Mobius nevidí problém ve zpomalování růstu, ale spíše dlouhodobou šanci v transformaci hospodářství z výrobního a exportního na ekonomiku zaměřenou na služby.

Mobius vnímá EM i samotnou Čínu jako přeprodané trhy, ale svůj zájem by spíše soustředil na jednotlivé firmy nebo obory, ne na celé země. Šanci vidí v odvětví spotřebního zboží a technologií, konkrétně čínské internetové firmy podle něj vykazují zdravý růst a dobré marže. Zajímavý potenciál tuší také v ropě, především pak u společností zabývajícími se rafinací a přímým prodejem ropných produktů zákazníkům.

Rob Arnott (Research Affiliates)

"Mnoho investorů dává přednost pohodlí a hledá to, co je populární a oblíbené, namísto toho, aby se zabývali tím, co je nechtěné. Trhy neodměňují komfort," tvrdí Arnott. Nakupovat hodnotové akcie, když se jim všichni vyhýbají, zejména v rozvíjejících se zemích, je podle něj sice děsivé, ale nejlepší investiční příležitosti jsou často děsivé.

Arnott ještě připomíná, že bez diverzifikace to nejde, ale 10-20 % peněz by investoři měli vkládat do nenáviděných investičních nástrojů, jimiž jsou podle něj právě hodnotové tituly na rozvíjejících se trzích.

Na poslední čtvrtletí roku a další měsíce je jeho prognóza prakticky stejná jako v červnu – zaměřit se na hodnotové tituly, zejména na rozvíjejících se trzích. A i přes poměrně silný nárůst tohoto segmentu trhu (Fundamental Index na mladých posílil za tři měsíce o 17 %) jsou dlouhodobé vyhlídky stále dobré a v porovnání s americkými akciemi je stále velice levný (P/E 8,5 oproti S&P 500 na téměř 27). Arnott však zmínil také evropské akcie, které jsou momentálně rovněž málo oblíbené, což se odráží v jejich příznivém ohodnocení.

Co se týče ocenění, stejná pravidla podle něj platí i u jiných tříd aktiv, zejména u dluhopisů. Obligace rozvinutých zemí nabízejí nulové výnosy a není kam se posunout, ale na mladých trzích jsme v posledních třech letech byli svědky medvědího trhu, pokud jde o ceny. A je pravda, že když je něco na dně a dlouhodobě nenáviděné, začne to být zajímavé. Takže státní dluhopisy rozvíjejících se zemí v lokálních měnách mohou být kvůli cenám i slabým měnám dobou volbou.

Francis Kinniry (Vanguard Investment Strategy Group)

V případě investování na dlouhou dobu by Kinniry svých 10 000 dolarů umístil do takzvaných target-date fondů, které bychom mohli považovat za obdobu u nás známých fondů životního cyklu. Jejich výhodou je široká diverzifikace do různých tříd aktiv a poměrně nízké náklady. Tyto fondy se postarají o rebalancování a v době, kdy chce investor realizovat své výnosy, drží většinu prostředků v konzervativních nástrojích.

Po třech měsících by Kinniry peníze využil k rebalancování portfolia tak, aby opět mělo své původní složení. Jde o to, aby investor nemusel prodávat ziskové nástroje na úkor těch, jejichž výkonnost není tak dobrá, a kterých je proto v portfoliu méně. "Rebalancování portfolia je extrémně důležité, protože pomáhá udržovat kýženou alokaci aktiv. Investoři se tak mohou vyvarovat nahromadění prostředků na jednu stranu a snížit možnost vystavení se přílišnému riziku," říká Kinniry.

Je zřejmé, že profesionální investoři mají tendenci se řídit vlastním rozumem a nechtějí se podílet na nafukování bubliny na trzích, které mají nejlepší léta za sebou. Nebát se a zariskovat, respektive investovat do nástrojů, které většina ignoruje, je možná psychicky a časově náročnější, ale přináší to nadprůměrné výnosy i v delším horizontu.


Je zřejmé, že profesionální investoři mají tendenci se řídit vlastním rozumem a nechtějí se podílet na nafukování bubliny na trzích, které mají nejlepší léta za sebou. Nebát se a zariskovat, respektive investovat do nástrojů, které většina ignoruje, je možná psychicky a časově náročnější, ale přináší to nadprůměrné výnosy i v delším horizontu.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
před 18 minutami

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej…
včera v 21:50

Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších sedm dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení...
Sociální sítě Internet Čína
Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách…
včera v 21:17

Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů
včera v 21:09

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva...
Blízký a Střední východ Izrael
Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč
včera v 19:19

Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR nyní činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se...
Rozpočet Česká republika
Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži
včera v 18:37

Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před...
Evropa Průmysl
Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc
včera v 18:35

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 %...
Spojené království Koronavirus
NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média
včera v 18:29

NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině dezinformací povolil zásah...
Média Spojené státy americké (USA) Facebook
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
včera v 18:00

Evropské akcie skončily ve středu smíšeně

Akcie na západoevropských trzích ve středu po špatném začátku sice doháněly denní ztráty, nakonec ale s výjimkou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily
včera v 17:24

Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily

Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle...
Tesla Čína Auta
Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze…
Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze…
včera v 17:20

Pražská burza ve středu zpevnila, index PX se dostal na hodnotu ze začátku března

Index PX pražské burzy uzavřel středeční obchodování na hodnotě 966,76 bodu. Vyšší závěrečný kurz měl naposledy 5....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Německá mediální skupina Bertelsmann kupuje americké vydavatelství…
včera v 17:09

Německá mediální skupina Bertelsmann kupuje americké vydavatelství knih Simon & Schuster

Německá mediální skupina Bertelsmann zaplatí 2,175 miliardy dolarů za převzetí amerického vydavatelství Simon &...
Fúze a akvizice
Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o…
Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o…
včera v 17:03

Kofole ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk o 15 % na 313 milionů Kč

Společnosti Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících roku klesly tržby o 1,2 % na 4,83 miliardy Kč. Provozní...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR
ČR je mezi zeměmi, jež se vyrovnávají s koronavirem nejhůře
včera v 16:43

ČR je mezi zeměmi, jež se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience Ranking), který...
Světová ekonomika Česká ekonomika Koronavirus
Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
včera v 16:33

Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %

Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %. Negativní dopad pandemie covidu-19 je tak větší, než tomu bylo v případě...
Světová ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v říjnu meziročně vzrostly o 1…
včera v 16:10

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v říjnu meziročně vzrostly o 1,4 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v říjnu meziročně vzrostly o 1,4 % v souladu s očekáváním trhu, po zářijovém...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
USA: Prodeje nových domů v říjnu mírně klesly
včera v 16:00

USA: Prodeje nových domů v říjnu mírně klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně klesly o 0,3 % na celoročně přepočítané tempo 0,999...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti