Komerční banka doporučuje kupovat akcie operátora O2, nabízejí podle ní 13% růstový potenciál a nadprůměrně štědrou dividendu
|

Komerční banka doporučuje kupovat akcie operátora O2, nabízejí podle ní 13% růstový potenciál a nadprůměrně štědrou dividendu

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky zvýšil investiční doporučení na akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic z "držet" na "kupovat". Současně posunul výše cílovou cenu, a to z 260 na 267 korun. Pozitivně hodnotí rozhodnutí O2 postupně rozpouštět emisní ážio v souhrnné výši 36 korun na akcii, a udržovat tak stabilní dividendu.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Investiční doporučení Telekomunikace Cílové ceny Akcie ČR

"Po zveřejnění hospodářských čísel za třetí čtvrtletí a oznámení návrhu managementu společnosti postupně mezi akcionáře rozdělit emisní ážio jsme přistoupili k revizi odhadů hospodářských čísel i investičního doporučení. Hospodářské výsledky nás pozitivně překvapily a domníváme se, že i celoroční výsledky by mohly být mírně lepší než naše původní odhady. Vyšší marže jsme promítli i do budoucích let, což mělo za následek nepatrné zlepšení celkové očekávané výkonnosti O2," říká Frayer.

O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku stoupl zisk o téměř 8 % na čtyři miliardy korun, představenstvo hodlá nad rámec dividendy navrhnout výplatu 4 Kč na akcii z emisního ážia
Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za období od ledna do září provozní tržby 27,72 miliardy Kč. O rok dříve výsledek na rovině tržeb činil 27,71 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 7,7 % na 4,01 miliardy Kč. O2 současně potvrdila nastavení dividendové politiky a dodala, že nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo navrhnout rozdělení části emisního ážia ve výši 4 Kč na akcii. Hodnota celého emisního ážia je 36 Kč na akcii.

"Největším překvapením bylo rozhodnutí managementu O2 postupně rozpustit emisní ážio ve výši 36 korun na akcii. Ač se o tomto kroku spekulovalo, generální ředitel O2 Tomáš Budník na začátku letošního roku uvedl, že management firmy o takovém rozhodnutí nepřemýšlí. Vzhledem k těmto faktorům a silné tvorbě cash flow vnímáme akcie O2 C.R. jako atraktivní," dodal Frayer.

Zpětný odkup akcií bude příznivý pro dividendu i zisk na akcii

Komerční banka očekává, že díky programu zpětného odkupu akcií O2 poroste dividenda o něco rychleji než čistý zisk. Příští rok by podle Frayera měla společnost na jednu akcii vyplatit dividendu a část z emisního ážia v souhrnné výši 22 korun, což by znamenalo vyšší než 15% výnos. Z emisního ážia by měly být vyplaceny čtyři koruny na akcii, samotná dividenda by tak měla činit 18 korun na akcii. Zadlužení společnosti podle analytika v důsledku výplaty emisního ážia letos stoupne z 0,1násobku čistého dluhu k zisku EBITDA na 0,4násobek a do roku 2020 se zvýší na 1,1násobek. "To může být stále jen konzervativní odhad vzhledem k tomu, že O2 si svůj střednědobý cíl stanovila na 1,5násobek. Vezmeme-li v potaz dividendovou politiku a investiční aktivitu, zdá se nám být námi předpokládané zadlužení jako rozumné a dostačující, aby se firma nedostala do problémů s likviditou," míní Frayer.

O2 Czech Republic - odhady vývoje dividendy a zadlužení

"Dlouhodobě očekáváme, že profitabilita O2 na úrovni provozního zisku EBITDA i čistého zisku poroste. Růst nicméně bude výrazně pomalejší. Růst tržeb by měl mezi roky 2016 a 2020 činit ročně v průměru 0,4 %. Zisk EBITDA by měl zaznamenat průměrný nárůst o 1,8 % ročně, nicméně za samotný rok 2016 očekáváme růst o zhruba 4 %. Čistý zisk by se měl zvyšovat v průměru o 3,7 % ročně. Zisk na akcii by ale díky probíhajícímu zpětnému odkupu měl narůstat v průměru o 5,6 % ročně," vypočítává Frayer.

O2 Czech Republic - výhled provozních ukazatelů

Celkové provozní náklady O2 by podle Frayera mohly být v příštích letech víceméně stabilní. Růst nákladů na prodej způsobený vyšší aktivitou mobilních zákazníků podle něj bude kompenzován poklesem nákladů na externí služby. EBITDA marže se podle Frayera z 27,1 % za rok 2015 dostane do roku 2020 k úrovni 29 %. Čistý zisk by měl podle Frayera v uvažovaném 5letém horizontu vzrůst zhruba o jednu miliardu korun na 6,1 miliardy korun.

O2 Czech Republic - prognóza hospodaření

Komerční banka ve svých prognózách počítá s postupným zpětným odkupem 10 % akcií O2 C.R., což bude mít pozitivní vliv na růst zisku v přepočtu na jednu akcii. Zatímco celkový čistý zisk podle odhadů poroste o 3,7 % ročně, zisk na akcii díky snižování počtu akcií poroste ročně v průměru o 5,6 %.

Program zpětného odkupu O2 zahájila na konci ledna. Denně O2 na trhu nesmí koupit více než 130 745 akcií. Maximální nákupní cena byla stanovena na 297 Kč za kus. Během prvních dvou let smí O2 koupit nejvýše 4 % vlastních akcií, v pětiletém horizontu je v plánu odkup až do výše 8 miliard Kč nebo 10 % celkového objemu akcií. K 21. listopadu společnost držela procento svých akcií.

Mezi konkurencí se akcie O2 neztratí

Z hlediska ukazatele P/E podle Frayera akcie O2 C.R. nevybočují z průměru v sektoru, dividendový výnos O2 je ale nadprůměrný.

"Podle ukazatele EV/EBITDA by akcie O2 byly ve srovnání s trhem velmi nadhodnocené. Důvodem je ale fakt, že O2 již po vyčlenění veškeré infrastruktury do společnosti CETIN náklady spojené s provozem sítí neodepisuje, ale jsou účtovány formou provozních nákladů na základě fakturace s firmou CETIN. Proto je vhodnější srovnání na základě ukazatele EV/EBIT, z něhož vyplývá, že akcie O2 jsou mírně podhodnocené," vysvětluje analytik.

Srovnání O2 Czech Republic s konkurencí

Za největší rizika Frayer považuje tlak na ceny telekomunikačních služeb, vývoj ziskovosti firmy na Slovensku, razantnější posílení koruny vůči euru či možné vyřazení akcií O2 C.R. ze srovnávacích indexů MSCI.

"Cílovou cenu titulu jsme proti poslední analýze zvýšili o necelá tři procenta, a to hlavně díky mírně lepšímu výhledu ziskovosti, marže EBITDA a nižších kapitálových výdajů a změně kapitálové struktury ve prospěch vyššího zadlužení. Největší pozitivní změnou je však výše vyplácené dividendy. Na druhou stranu výraznějšímu zvýšení cílové ceny brání především vyšší bezrizikové úrokové míry," uzavírá Miroslav Frayer.

Zdroj: Komerční banka
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie se odpoledne obchodovaly smíšeně, americké indexy rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
před hodinou

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy