13 strašáků roku 2017 (9. díl): Mnoho povyku pro nic aneb (Ne)dokáže Trump, že to dokáže?
|

13 strašáků roku 2017 (9. díl): Mnoho povyku pro nic aneb (Ne)dokáže Trump, že to dokáže?

Rok 2016 byl bodem zlomu, zatímco rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak o ekonomice. Tam, tvrdí Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik vám nabízíme v prosincové sérii. Dnes se i v souvislosti s očekávaným (ne)potvrzením platnosti zvolení Donalda Trumpa prezidentem věnujeme příštímu obyvateli Bílého domu.

Donald Trump Ekonomické a politické hrozby Anketa Výhled na rok 2017

Stvrzení vůle amerického lidu takzvanou Electoral College bylo léta jen formalitou. Z tohoto pohledu je její pondělní schůzka, na níž má být Donald Trump stvrzen coby příští prezident nejmocnější země světa, výjimkou. Tuto na pohled kontroverzní myšlenku připouštějí i mnozí veskrze konzervativní zástupci středního proudu, mezi jinými například komentátor Financial Times Gideon Rachman. Důvod? V podstatě nezpochybnitelný zásah ruských hackerů do amerických voleb, který – kdo by to byl řekl – Donald Trump zpochybňuje. Právě to, nikoli konspirace, že Rusko rozhodlo o vítězi voleb v Americe, se zdá být problematické.

Trump i bez toho vyvolává silné emoce, což je u prezidenta, který slibuje zásadní změnu politického i hospodářského diskurzu, bezesporu problematické. Pokud navíc ještě před převzetím pomyslného žezla kope příkopy nejen ve společnosti, ale i mezi jednotlivými složkami americké administrativy a státního aparátu obecně – připomeňme jeho škádlení Fedu –, je to přinejmenším na pováženou. Zejména dosadíme-li do této nerovnice i to, že Trumpovy dosavadní nominace do příští vlády popírají jeho silácké řeči o vymetání establishmentu z washingtonských institucí.

Predikce vývoje americké ekonomiky za administrativy Donalda Trumpa

Někteří experti i s odkazem na odstředivé tendence v rámci zákonodárné a výkonné moci a s odkazem na složení týmu příštího amerického prezidenta tvrdí, že se nakonec ani kaše servírovaná Donaldem Trumpem nebude jíst tak horká, jak ji kontroverzní realitní magnát ukuchtil. Otázkou je, zda právě to není jedna z největších černých labutí či scénářů, které v souvislosti s jeho jízdou přicházejí v úvahu.

Podobně jako Obama zastává Trump mantru yes, we can, což výsadní postavení USA v oblasti globální politiky a ekonomiky nepochybně legitimizuje. Pokud ale zůstane jen u slibů – ať už kvůli neschopnosti prezidenta, či neakceschopnosti země paralyzované nicotnými spory –, bude na konci Trumpova volebního období Amerika (a západ jako takový) zase o něco slabší a zranitelnější. A to ve světě zítřka, který přední globální stratégové jako Parag Khanna přirovnávají ke středověku, období věčného pohybu, nejistoty a (ne vždy kreativní) destrukce, není příznivá vyhlídka.

Aleš Prandstetter (ČSOB)

Akce nového prezidenta Trumpa lze rozdělit na domácí a zahraniční. Jeho zahraniční politika může mít řadu dopadů – tendenci v jiných zemích (spojeneckých) navyšovat zbrojní rozpočty a obecně zvyšovat aktivitu. Vztah k Číně možná nebude tak dramatický, protože ta alespoň trochu sdílí americké priority (kupříkladu volný obchod), nicméně důležitá bude odpověď na otázku, co mohou soudruzi Trumpovi nabídnout výměnou za to, že již nebude jednat individuálně s Tchaj-wanem. Nabízí se třeba slib, že kurz USD/CNY nevzroste za rok o více než určité procento. U Ruska není jasné, co by Putin mohl Trumpovi nabídnout za zrušení sankcí takového, že by to Amerika nemohla dostat jinde a jinak. Přesto se možná něco najde a sankce budou postupem času zrušeny.

Z hlediska domácí politiky a ekonomiky půjde Trump cestou prorůstových opatření. Je ale otázka, kde na ně vezme peníze. Pokud nicméně jeho nápady nebudou extrémně megalomanské, nečekám z tohoto titulu žádné velké turbulence. Jména v jeho administrativě hovoří pro silnou orientaci na byznys (ve stylu "vše se dá nakonec stejně koupit").

Ať už nakonec Trump udělá takřka cokoli, bude to mít omezený dopad na trhy (jedno z největších překvapení letošního roku bylo zjištění, jak jsou burzy imunní vůči politickým průšvihům). Nicméně v roce 2017 se může objevit problém v souvislosti se snahami se Trumpa zbavit. V momentě, kdy naštve kritickou masu politiků ve Washingtonu D.C., bude čelit impeachmentu. A vlastně není stoprocentně jisté, že ho Electoral College potvrdí ve funkci (to by byla povedená černá labuť).

Luděk Pfeifer (M.C.TRITON)

V tuto chvíli je vzhledem k množství známých a neznámých velice těžké mluvit o tom, co od Donalda Trumpa čekat. Podobně je tomu v tolik diskutovaných případech možného vítězství nesystémových stran v Evropě. Zaměřil bych se proto v této souvislosti na celek, nikoli na detaily.

Obecně řečeno, vidím to jako příležitost, a to z jednoho prostého důvodu – znamená to šanci na změnu. Vše je lepší než konzervování stávajícího stavu, zejména v Evropě. Rozumím tomu, že jsou bohaté země setrvačnější, opatrnější. Těžko se jim vzdává klidu a blahobytu, na který byly zvyklé. Změna ale musí nastat. Čím dříve přijde, tím lépe, už proto, že čím dříve změna nastane, tím větší míru pozůstatků oné stability, klidu, blahobytu, ekonomických rezerv a dalších věcí, které bohatí měli a do jisté míry stále ještě mají, bude možné využít.

Četl jsem například v jednom komentáři, že Rakušané v osobě nového prezidenta Van der Bellena zvolili jízdu spacím vozem namísto pobytu v domě hrůzy. Podle mého je ale jízda spacím vozem jedna velká hrůza. Připomenu v této souvislosti slova Karla Schwarzenberga, podle kterého je lepší hrozný konec než hrůza bez konce. Proto ten tlak na obměnu a ve slabších ekonomikách Evropské unie příchylnost k někomu, kdo rozbíjí pořádky, které jsou vyčerpané a bez jiskry, byť je to riskantní a nepředvídatelné, vnímám spíše jako příležitost než hrozbu.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Jednou z hlavních charakteristik Donalda Trumpa jako politika je jeho nečitelnost. Ti, kdo míří do vysoké politiky z privátní sféry, si názory často tvoří za pochodu. Trump sice představil základní stavební kameny svého ekonomického programu, ale stále je obtížné predikovat, jak velkou část z něj se mu podaří během čtyřletého mandátu realizovat. Rok 2017 vnímám primárně jako rok příprav a vyjednávání, pomyslného sázení; sklizeň přijde až v letech 2018 a později.

Trump ve svém ekonomickém programu sází hodně na fiskální expanzi, a to jak na příjmové straně (snížení daní z příjmů fyzických osob a korporátních daní), tak na straně výdajové (investice do infrastruktury). V obou případech musí nejprve Trumpova administrativa předložit detailnější ekonomické plány. Ty následně budou muset projít legislativním procesem, což nemusí být jednoduché, ačkoli má republikánská strana pohodlnou většinu v Kongresu. Teprve pak nastane fáze realizace. A to se již bavíme nejdříve o druhé polovině roku 2017. Rychlejší a průchodnější budou návrhy týkající se daňových změn. Naopak návrhy, následná příprava a realizace infrastrukturních projektů zaberou delší čas a s nejistým výsledkem. V obou případech (daně i infrastruktura) lze od expanzivní fiskální politiky očekávat pozitivní příspěvek k růstu amerického HDP, ale až od roku 2018.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus