Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku?
|

Postamerický svět, rok jedna: Zasedne EU k jednacímu stolu, nebo bude na jídelníčku?

Evropa by mohla skončit naservírovaná na talíři asijským zájmům. Do toho, jak si ji naporcují, pak nebude mít co mluvit, varuje jeden z nejznámějších českých ekonomů a zakladatel EU Office České spořitelny Petr Zahradník. Pokud k tomu dojde, Evropská unie se nejspíše rozpadne na několik menších bloků. Česko se v takovém případě jen stěží připojí k tomu nejprogresivnějšímu, říká Zahradník. I proto je podle něj v našem zájmu, aby Evropané co nejrychleji našli a začali hovořit společným hlasem.

Česká ekonomika Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Petr Zahradník Rozhovor Evropská ekonomika

Brexit a očekávaný americký izolacionalismus pod taktovkou Donalda Trumpa dovedl Evropu na křižovatku. "Buď ve světě zítřka budete za stolem, kde se dohadují pravidla, nebo na jídelním lístku," popsal mi nedávno stávající situaci Parag Khanna, jeden z nejuznávanějších globálních stratégů, který radil i Baracku Obamovi. Souhlasíte?

Evropa jako kontinent samozřejmě nezmizí, ale její privilegované, významné slovo coby instituce, která hájí zájmy této části světa, se může rozplynout. 19. století dominovala Evropa; 20. století, jakkoli rozbouřené a neklidné, bylo stoletím Spojených států; a 21. století se podle mě stává stoletím Asie. Je otázka, do jaké míry je tento trochu zjednodušený pohled projevem jakéhosi cyklického automatismu, respektive potvrzením přísloví, že žádný strom neroste do nebe, že vždy jeden z kontinentů musí udávat tempo.

Na globální scéně bezesporu dochází k rozpadu hospodářsko-politického rámce, který vznikl po druhé světové válce a jehož pravidly a zvyklostmi se nejprve západní hemisféra a od 90. let řídila většina světa. Vakuum, které po něm zůstává, vyplní nový řád sestavený mocnými zítřka. Jak pravděpodobné je, že tomu jako Evropané nebudeme přítomni, že pravidla kupříkladu obchodu, klíčové složky české ekonomiky, budou domluvena jen mezi USA a Čínou, tedy podle jejich pravidel a zájmů?

V kontextu této otázky si opravdu dokážu představit, že se staneme položkou na jídelním lístku, a to v důsledku neakceschopnosti a chybějící flexibility. Mám pocit, že je Evropa v podstatě jednou z několika nevěst, z nichž si Spojené státy mohou vybírat. A za předpokladu, že dají přednost nikoliv atlantickému, ale pacifickému modelu spolupráce, je možné, že se Evropa nakonec dostane na vedlejší kolej, že bude ve stínu asijsko-amerického pacifického modelu rozebrána, že se stane rukojmím tohoto modelu.

Abychom něčemu podobnému zabránili, bude v Evropě muset dojít k zásadním reformám. Budeme-li pokračovat v zajetých kolejích, staneme se mrtvým, pasivním skanzenem, který bude na talíři naservírován asijským zájmům, které si jej rozdělí podle svého gusta. A Evropa nebude mít vliv na to, jak s ní bude naloženo.

Zasaďme tento pesimistický scénář do českého kontextu. Řekněme, že se globální hospodářsko-politický rámec v důsledku Trumpova prezidentování rozpadne, respektive se bude rozpadat rychleji. Vznikne vakuum, ve kterém se noví a staronoví hráči budou snažit prosadit své zájmy. Evropa ovšem nebude mluvit jedním hlasem, nebude schopna hájit své priority. Co to bude znamenat pro českou ekonomiku a Česko jako takové?

Než se pokusím odpovědět na tuto mimořádně zajímavou otázku, zdůraznil bych, že to, o čem hovoříme, je neradostné. V Evropě to ale často vede k diskuzi, která je na obou stranách – vlastně na více než dvou, je jich více – obohacena racionálními argumenty. Český pohled na tyto události mi naopak připadá mimořádně plochý a paušální. Někdy je samozřejmě nezbytné binární rozhodování typu "toto je dobře, toto je špatně – život, nebo smrt" a podobně. Otázky spojené s Evropskou unií a její budoucností jsou ale natolik vrstevnatou záležitostí, že paušální odsuzování směrem z České republiky, bez toho, aniž by byl dotyčný přímo konfrontován s realitou, mně přijde zjednodušující a nakonec i nám škodící.

Kdyby totiž skutečně došlo k tomu, co jste v otázce naznačil, to znamená, že by v důsledku Trumpova vládnutí došlo v Evropě k posílení odstředivých tendencí, mohlo by se vyčlenit jádro západní Evropy, možná původních šest států plus několik málo dalších, dohromady do deseti zemí. Ty by to, čemu se v Evropě říká západ, stále nějakým způsobem dodržovaly, respektive naplňovaly. A možná by se přidalo i Švýcarsko, které sice stojí mimo, nicméně vazby mezi Švýcarskem, Rakouskem a Francií jsou někdy daleko intenzivnější než průměrné vazby uvnitř Evropské unie.

Jaké jsou šance, že by se k této esenci západu připojilo – či bylo připuštěno – i Česko?

Tím se dostáváme k zájmům České republiky. Optimálně by se stala součástí zmíněného soukolí, což je ale podle mě málo pravděpodobné. I po dvanácti letech členství v EU a po sedmadvaceti letech od listopadu 1989 jsme příkladem východního národa, byť nejzápadnějšího z východních. Nedělám si tedy iluze, že bychom my jediní byli součástí tohoto soukolí, ale byli bychom mu nejblíže.

Pokud by tedy příslušnost k západu nevyšla, nebylo by od věci pokusit se o renesanci středoevropské kooperace. Opět si nedělám iluze, že bychom tomuto uskupení dominovali, tuto úlohu by převzalo Polsko, nicméně Poláci mají k nám naštěstí daleko pozitivnější vztah než my k nim. Řekl bych, že nás obdivují daleko více než my je, což by nám mohlo pomoci dosáhnout v rámci této skupiny, která by nakonec čítala okolo 70 milionů obyvatel, respektovaného postavení. V rámci tohoto modelu by přitom mohlo fungovat i Slovinsko, které by zřejmě také bylo někde na scestí, pokud by onen v úvodu zmíněný katastrofický scénář nastal.

Stále však věřím, že pozměněná Evropa zůstane celistvá. Po brexitu ovšem již připouštím, že změna v počtu členů EU nemusí nutně být vždy kladná, Britové ukázali, že cesta může vést i opačným směrem. Dokonce si umím představit, že to může být pro obě dvě strany prospěšné. Nizozemsko v době, kdy začala zuřit krize, navrhovalo jakési přechodné pozastavení členství v EU, čemuž se někteří usmívali. Podle mě to nemusí být úplně špatné řešení za předpokladu, že by došlo k vylepšení organismu, který po přechodnou dobu EU opustí.

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
včera v 12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna