Burzovní kalendář (2. 5. - 6. 5. 2016)
|

Burzovní kalendář (2. 5. - 6. 5. 2016)

Data z amerického trhu práce, pokračování výsledkové sezóny včetně čtyř firem obchodovaných na pražské burze, zasedání ČNB a ceny ropy (nadále) pod drobnohledem investorů. Začíná květen a s ním historicky pro akcie méně příznivá polovina roku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Finanční trhy v uplynulém týdnu nekorelovaly tak, jako tomu bylo v předchozích měsících. Pokračoval růst cen ropy a zlata, zatímco akcie zamířily na jih. I tak ale uzavřely duben silnější oproti konci března.

Za růstem cen komodit nebyly ani tak fundamentální zprávy, jako za nimi stálo oslabování amerického dolaru. Ten vůči koši šesti hlavních měn klesl na nejnižší úroveň od začátku roku 2015. Fed na dubnovém zasedání nenaznačil nic nového - trh nadále čeká, že další zvýšení sazeb v brzké době nehrozí, a tak celková reakce trhů (akcie, dolar, dluhopisy) byla minimální.

Ceny akcií v týdnu nepodporovala výsledková sezóna. Samotná čísla sice překonávají očekávání, ovšem celkově zisky v USA i Evropě meziročně klesají. Investoři navíc reagují na mnohdy pesimistické výhledy samotných společností. Po oznámení výsledků zamířily níže například akcie Applu, dařilo se naopak Facebooku nebo Amazonu.

Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, duben byl ale pro indexy Dow a S&P 500 ziskový
Akcie ve Spojených státech v pátek druhý den za sebou oslabily. Mohly za to firemní výsledky a zpráva o osobních příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, která naznačila pokles tempa inflace. V červených číslech skončily všechny tři hlavní akciové benchmarky i za celý týden, duben však byl pro dva ze tří hlavních indexů ziskový.
Evropské akcie v pátek utrpěly pod tíhou smíšených výsledků firem a makroekonomických zpráv výrazné ztráty
Evropské akciové indexy neměly v pátek dobrý den a poslední dubnové obchodování zakončily hluboko v červených číslech.

Na pražské burze v týdnu O2 Czech Republic sice oznámila za první kvartál mírně nižší tržby, než se čekalo, ale provozní marže a čistý zisk byly naopak nad očekáváním. Společnost CME reportovala za první čtvrtletí tržby a provozní zisk ve shodě s odhady, investoři ale negativně reagovali na hlubší čistou ztrátu.

Vedení ČEZ navrhlo akcionářům ke schválení na valné hromadě (3. června 2016) dividendu 40 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos téměř 9 %).

Agentura Moody's srazila hodnocení NWR na stupeň C (nejnižší) a vidí vysokou pravděpodobnost, že společnost nebude schopna v nejbližší době plnit své závazky. Navíc podle generálního ředitele bude hotovost OKD stačit do poloviny května. Situace se rychle zhoršuje, což může vést k bankrotu.

Cenové rozpětí pro IPO (primární úpis akcií) na pražské burze společnosti GE Money Bank (na trh vstoupí jako MONETA Money Bank 6. května 2016, od 1. května jde o oficiální název banky) bylo stanoveno na 68-85 Kč. "To nám připadá jako atraktivní cena, která indikuje tržní kapitalizaci 34,7-43,4 milionu Kč," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Pavel Ryska z J&T Banky. Společnost EPH naproti tomu v týdnu zrušila připravovaný vstup své dceřiné společnosti EP Infrastructure na burzu.

Nejlepší výkon v týdnu zaznamenaly akcie ČEZ (+4,9 %) díky příznivému vývoji cen elektřiny a emisních povolenek, podporou byla i oznámená navrhovaná dividenda. Naopak téměř 5 % odepsaly akcie CME. Erste (-3,5 %) i Komerční banka (-1,1 %) oslabily, negativní výkon finančních institucí doplňovala pojišťovna VIG (-3,3 %). Na ceně 191 Kč se beze zpráv zastavila hodnota akcií Unipetrolu (+3,8 %), což znamená úroveň šestiletých maxim. Investoři pravděpodobně spekulují na výplatu vysoké dividendy, která by mohla být oznámena v následujících dnech.

Pražská burza si v pátek připsala necelé procento, za celý týden ale mírně klesla
Index pražské burzy PX během pátečního obchodování vystoupal o více než pět bodů a uzavřel na 916,04 bodu (+0,77 %). Vzestup vedly tituly ČEZ, Pegas Nonwovens, Unipetrol a Philip Morris ČR, nejvíce ztratily CME a Fortuna. Za celý týden index PX odepsal 0,28 %.

Výhled

Na začátku května nezasedají významné centrální banky (pro investory zainteresované v kurzu koruny je výjimkou setkání bankovní rady ČNB) a nečekají se ani jiné zásadní události. "Akciové trhy se podle nás budou vyvíjet v návaznosti na ceny ropy a pod dojmem zveřejňovaných hospodářských výsledků firem," napsal Ryska. "V pátek pak monitorům traderů budou dominovat data z amerického trhu práce."

V USA již své údaje za první kvartál odhalila většina velkých firem a data zatím překonávají velice opatrná očekávání. I to možná pomohlo americkým akciím v návratu do blízkosti historických maxim, celkově je ale cítit pesimismus firem ohledně dalších čtvrtletí. Podporou pro ceny akcií sice může být pokračující růst cen ropy (barel ropy Brent i WTI se v týdnu obchodoval "na dohled" hladině 50 USD), ale vysoká úroveň indexů a slabá výsledková sezóna vytvářejí spíše prostor pro korekci, kterou naznačilo obchodování ve čtvrtek a v pátek.

"Týdenní ztráta 1,26 % indexu S&P 500 nic nezměnila na tom, že duben skončil zelenou svíčkou. Čtvrtek a pátek ale ukázaly, že bezstarostné období končí a volatilita je zpět. Růst bez korekce od poloviny února se již několik týdnů vyznačuje nízkými objemy obchodů a vyprchávajícím entuziasmem. Vkrádá se otázka, zda se přirozená korekce změní v panický výprodej. Zvyšování úrokových sazeb v USA, problémy Číny, blížící se britské referendum o budoucnosti země v EU – to vše jsou faktory nabádající k opatrnosti. Index S&P 500 má za sebou další neúspěšný pokus o překonání hladiny 2 100. Na opačné straně je nejbližší silný support v pásmu 2 020 až 2 000. Nad ním je ještě jako taková zpomalovací síť série denních minim ze začátku dubna v pásmu okolo 2 040," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Trh vstupuje do období šesti měsíců, které jsou pro akcie historicky slabší. Období listopadu 2015 až dubna 2016 se přitom do historie nezapsalo zrovna zlatým písmem. Případný pokles pod 2 000 bodů indexu S&P 500, tedy pouhá 3 % pod současné úrovně, velice negativně ovlivní výhled na další období."

S&P 500 - technická analýza

Těžiště výsledkové sezóny se bude postupně přesouvat z USA do Evropy. Na začátku května se investoři dočkají hospodářských dat od firem jako Merck, Pfizer, AIG, HSBC, UBS, BNP Paribas, Société Générale, BMW nebo Deutsche Telekom.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V prvním květnovém týdnu oznámí své výsledky také čtyři firmy, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Od Kofoly se v pondělí čekají solidní čísla. "Ukazatele hospodaření Kofoly by vzhledem k akvizicím měly meziročně vzrůst. Čekáme 185 milionů Kč na úrovni zisku EBITDA," uvedl Pavel Ryska z J&T Banky.

Velkým dnem bude pro pražskou burz středa, protože své údaje o hospodaření v prvním kvartálu oznámí obě bankovní společnosti. Erste by měla potvrdit pozitivní trend z poslední doby a oznámit zlepšující se kvalitu úvěrů, stabilizaci marží a růst úvěrového portfolia. "Provozní zisk by měl ovšem i tak meziročně klesnout o 10 % na 665 milionů eur," odhaduje Ryska.

Stejně jako Erste by i Komerční banka měla oznámit meziroční pokles provozního zisku (J&T Banka čeká -15 % na 3,7 miliardy Kč). "Čistý zisk se propadne ještě více (-24 %) kvůli zaúčtování celoročních nákladů na fond pojištění vkladů a fond na záchranu bank. Jako riziko pro akcie KB v nejbližších dnech vnímáme probíhající IPO GE Money Bank (nově MONETA Money Bank), kdy si investoři mohou dělat v portfoliích prostor pro novou emisi," pokračuje analytik. Tento faktor se podle řady analytiků může v menší míře projevovat i u dalších titulů na BCPP, především těch, které jsou zařazeny i v mezinárodních indexech.

Od Fortuny lze očekávat pokračování trendů, které byly patrné v předchozích čtvrtletích, tedy rychlý růst objemu přijatých sázek, který je však spojený s poklesem marží a nárůstem provozních nákladů. Kromě samotných čísel budou investoři sledovat informace o případných akvizicích, zejména v Rumunsku.

Ve čtvrtek zasedá bankovní rada ČNB, změna politiky se ale nečeká. Banka potvrdí kurzový závazek na 27 EUR/CZK, který již v minulosti několikrát prodloužila.

Hra s kurzovým závazkem: ČNB na cestě do kopce, z kterého navíc fouká vítr
Politika České národní banky posledních pár let vykazuje smíšené výsledky. Měnově-politická inflace je navzdory částce více než 19 miliard eur, které ČNB za dva a půl roku v rámci intervencí nakoupila, přesně na úrovni října 2013, tedy před zahájením intervencí proti posilování koruny.

Květnový makroekonomický kalendář otevřou čínské indexy nákupních manažerů (již v neděli byl oznámen oficiální PMI v průmyslu 50,1 bodu, lehce pod odhady, stejně jako index za oblast služeb; podobný index konstruovaný Caixin vyjde v pondělí). V pondělí bude zveřejněn také průmyslový index ISM v USA (sektor služeb bude doplněn ve středu). V týdnu budou v USA také sledované průmyslové objednávky a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby. Pozornost bude ale nejvíce soustředěna - vedle pravidelných týdenních zpráv o zásobách ropy, počtech aktivních těžebních vrtů, počtech žádostí o podporu a dalších - na data z trhu práce. Předehrou bude středeční zpráva ADP o vývoji počtu pracovních míst v soukromé sféře, v pátek pak vyjde série vládních statistik o dubnovém vývoji na trhu práce (počty pracovnách míst, celková míra nezaměstnanosti, vývoj mezd a další).

V Evropě budou důležité například maloobchodní tržby za celou eurozónu a samozřejmě také finální indexy nákupních manažerů za duben. V Česku vyjdou data o průmyslu, dále maloobchodní tržby, devizové rezervy a také index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

"Z americké ekonomiky by v týdnu mohly přijít pozitivnější údaje, než tomu bylo minulý týden. Investoři i představitelé Fedu by tak mohli být ujištěni, že se Americe daří dobře. Americká ekonomika v nezemědělských sektorech mohla i v dubnu vytvořit více než 200 tisíc pracovních míst. Počet nových žadatelů o práci by se měl udržet kolem historických minim," napsala ve svém výhledu Komerční banka. "V Evropě na velmi dobré údaje o HDP z minulého čtvrtletí navážou solidní čísla o indikátorech důvěry včetně indexů PMI. Evropská komise vydá pololetní prognózu, která by měla potvrdit pokračování růstového tempa. Ve Španělsku pak po politickém patu, který nepomohl vyřešit ani král, bude v úterý rozpuštěn parlament a nové volby budou vyhlášeny na 26. června."

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytičku Danu Hájkovou z České spořitelny.

 

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna