BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?
|

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?

Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

Evropa Politika Evropská unie Spojené království Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Britští euroskeptici slaví. Spojené království řeklo EU "ne"
(AKTUALIZOVÁNO) Britové se v pátek probudili do historického dne. Pro odchod Spojeného království z Evropské unie se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 51,9 % voličů. Jak se na rozhodnutí Britů dívají světoví politici, ekonomové a investoři a jak na brexit reagují světové finanční trhy? Dění sledujeme na Investičním webu minutu po minutě.

Většina průzkumů veřejného mínění naznačovala, že vítězství jedné nebo druhé strany bude velmi těsné. Rozdíly v podílu zastánců a odpůrců setrvání ostrovního království v EU dosahovaly maximálně několika procentních bodů a pohybovaly se na úrovni statistické chyby.

Bezprostředně po konci čtvrtečního hlasování to ještě vypadalo na vítězství zastánců setrvání země v EU. Podle prvních povolebních exit polls pro setrvání v EU hlasovalo 52 % Britů. V průběhu noci se ale misky vah začaly převažovat a ráno již bylo jasno. Britové odejdou. Pro brexit se jich vyslovilo 51,9 %.

Výsledek britského referenda Výsledky referenda v zemích Spojeného království

Bez odezvy nezůstává rozhodnutí Britů na finančních trzích. Nervozita a nejistota obchodníků se projevuje v podobě vysoké volatility kurzu britské libry k ostatním světovým měnám. V pátek ráno libra spadla k americkému dolaru na více než 30leté minimum. Hluboko do červených čísel se propadly také asijské a evropské akcie.

Jaké jsou možné ekonomické dopady brexitu, jak bude odchod Spojeného království z Evropské unie vypadat a pocítí nějak britskou vzpouru i Češi? O tom hovořil šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný s analytikem Janem Jedličkou z EU Office České spořitelny.

VÝBĚR NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ČLÁNKŮ A ZPRÁV K BREXITU

Tomáš Prouza: Británie je rozdělená země, které se téměř nedá vládnout
Většina komentátorů si myslí, že britští politici vyslyší vůli lidu a zažádají o vystoupení země z Evropské unie. Britské referendum ale ukázalo, jak je ostrovní království vnitřně nejednotné. Krátce po plebiscitu jsme nejen o tom mluvili s Tomášem Prouzou, státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR.
Lesk a bída evropského rozvodu: Britské sbohem EU v expertních souvislostech
Britové se rozhodli dát Evropě vale, brexitem to ale zdaleka ne(s)končí. Rozklížená unie ani rozhádané Spojené království se totiž jako mávnutím kouzelného proutku nestmelí. Oba tábory – a s nimi celý svět – i proto čeká hodně nejistoty. Jako kdyby jí nebylo dost všude kolem. Doplácet na to bude v podstatě každý z nás. Nabízím zamyšlení nad příčinami a (možnými) důsledky tohoto stavu v podobě nejzajímavějších tezí z měsíc trvající diskuze v rámci projektu Alter Eko.
Británie bez Skotska? Vysoce nepravděpodobné, říká ústavní expert
Výsledky červnového britského referenda ukázaly, že je Spojené království rozdělenou zemí. Zatímco v Anglii se pro vystoupení Británie z Evropské unie vyslovilo 53,4 % lidí, ve Skotsku bylo 62 % lidí pro setrvání Británie v EU. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová po zveřejnění výsledků plebiscitu ihned prohlásila, že se otevírá cesta k vypsání druhého referenda o nezávislosti Skotska, ústavní expert z University of Westminister Peter Catterall ale říká, že to se skotským referendem tak žhavé nebude.
Akcie: Brexit nebude přát hrdinům
Podobné šoky, jakého jsme byli svědky minulý pátek po odhlasování brexitu, vedou na akciových trzích k volatilitě a propadům, jichž mohou využívat spekulanti k zajímavým nákupům. Bude podobným případem i britské referendum o vystoupení z EU?
Dopady brexitu na forex: Japonská centrální banka prohraje boj s trhem a Fed se v létě nehne z místa, míní expert
Volatilita vyvolaná rozhodnutím Britů odejít z EU vyvolala na trzích obrovskou poptávku po takzvaně bezpečných investicích. Vedle zlata šlo například o japonský jen, švýcarský frank, ale také americký dolar. Bude jejich posilování pokračovat? O tom v pořadu Investice ZET hovořili Roman Chlupatý a hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.
El-Erian: Brexit vytváří investiční příležitosti, je potřeba mít v ruce dostatek hotovosti
Akciové i měnové trhy jsou po britském referendu v jednom kole. Podle Mohameda El_Eriana, hlavního ekonoma Allianz, ale brexit vytváří dlouhodobé příležitosti.
Po brexitu nemá ČR důvod zrychlovat s eurem, míní Sobotka
Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unie. Novinářům to v úterý při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: EU jednala o Británii
V úterý se poprvé po konání britského referenda, ve kterém převážily hlasy odpůrců Evropské unie, sešla k jednání kompletní unijní osmadvacítka. Ve středu pak jednali vrcholní představitelé sedmadvaceti členských zemí unie, tedy bez Spojeného království. Jaký oficiální postoj k brexitu EU zaujme a jaké další závěry jednání evropských politických špiček přinese? Dění kolem summitu Evropské unie jsme na Investičním webu sledovali živě.
Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí
Britské sbohem Evropě může (a dost možná bude) mít vbrzku za následek skotské, severoirské a gibraltarské sbohem Británii. A okolnosti rozpadu Spojeného království mohou být dramatické.
Tomáš Prouza: EU musí být rychlejší a efektivnější. Lidé nemají čas ani nervy na to, aby se krize táhly roky
Nadpoloviční většina Britů, kteří minulý týden v referendu o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii odevzdali svůj hlas, rozhodla, že se brexit do dvou let (teoreticky) stane skutečností. Co musí Evropská unie udělat pro to, aby se Británie nestala inspirací pro další země z evropského společenství a znovu si získala přízeň většiny Evropanů? To byla moje první otázka na Tomáše Prouzu, státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, ještě před jeho odjezdem na setkání představitelů EU v týdnu po britském referendu.
Kvůli brexitu přišli investoři o rekordní dva biliony dolarů
Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů. To je nový rekord, ještě nikdy v minulosti nebyly ztráty za jediný den tak vysoké. Předchozí rekord je z období finanční krize v roce 2008 a činil 1,9 bilionu dolarů, řekl finanční televizi CNBC analytik S&P Howard Silverblatt.
Juncker prý chce brexit využít k rozšíření eurozóny
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce brexit využít k tomu, aby se rozšířila eurozóna a eurem se do budoucna platilo v celé Evropské unii. S odvoláním na zdroje z Junckerova okolí to v pondělí napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Komise podle něj chce nejen co nejrychleji začít jednat o vystoupení Británie z EU, ale také rychle postoupit v rozšíření a prohloubení měnové unie. Evropa mnoha měn by měla skončit.
EUR/USD, EUR/CZK a úrokové sazby: Jak jsou jednotlivé trhy citlivé na brexit?
Okamžitá reakce trhů na výsledek britského referenda byla opravdu silná, došlo totiž ke zvratu v očekáváních z předchozích dnů, kdy narůstalo přesvědčení, že se Britové rozhodnou pro setrvání v Evropské unii. Zatímco GBP/USD propadl až o 12 % a EUR/USD klesl až o 4 %, EUR/CZK narostl o méně než 0,5 % (úroveň 27,20 zůstala nedotčena). Eurové úrokové sazby se zavrtaly hlouběji pod nulu a o 5-10 bazických bodů klesly i sazby korunové.
KONTEXT: Spojené státy evropské jsou chiméra. Evropané si to snad (i) díky brexitu konečně uvědomí
Quo vadis, Evropo, ptají se špičky politiky a byznysu, podobně jako většina občanů, po rozhodnutí Britů dát Evropské unii vale. Část expertů i laiků v této souvislosti začala spekulovat o tom, že se nakonec brexit stane dlouho potřebným políčkem, který EU, respektive národní politiky, s jejichž (ne)akceschopností projekt společné Evropy stojí a padá, konečně probudí. O pohled na věc jsem požádal Erika Jonese, ředitele Institutu evropských a euroasijských studií na prestižní John Hopkins University.
Centrální banky G7 na trzích po brexitu zajišťují likviditu
Centrální banky skupiny největších světových ekonomik G7 zajišťují po britském rozhodnutí odejít z Evropské unie dostatečné množství peněz ke správnému fungování finančních trhů. Uvedl to v pátek britský ministr financí George Osborne. Nejvyšší finanční činitelé G7 v pátečním krátkém sdělení řekli, že pozorně monitorují situaci na trzích, a slíbili, že o ní budou vzájemně konzultovat a spolupracovat na případných opatřeních.
Vítejte na trhu spekulantů aneb Jak by (nejen) na brexitu vydělal André Kostolany
Když jsme na Investičním webu dopoledne psali o překvapivém výsledku britského referenda, vybavila se mi jedna z prvních knížek, které jsem si kdysi přečetl o investování – Kostolanyho burzovní seminář pro kapitálové investory a spekulanty.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kam míří Evropa a trhy po brexitu? Komentář Parase Ananda z Fidelity Worldwide Investment
Británie se rozhodla, že již dále nechce být součástí Evropské unie. Co brexit znamená pro Evropu a finanční trhy? Komentář Parase Ananda, vedoucího evropského akciového týmu Fidelity Worldwide Investment, jsme sledovali živě. Anand se mimo jiné zamýšlel nad tím, zda je odchod Spojeného království z EU pro investory rizikem, nebo příležitostí.
S&P signalizovala zhoršení úvěrového ratingu Británie
Předpokládaná politická, finanční a ekonomická rizika spojená s rozhodnutím britských voličů odejít z Evropské unie zřejmě v blízké budoucnosti povedou ke zhoršení úvěrového ratingu Británie z nynější nejvyšší možné úrovně AAA. V pátek to řekl zástupce mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's (S&P) Moritz Kraemer.
Brexit pohledem analytiků: Šokující výsledek, očekávaná reakce trhů
Výsledek čtvrtečního britského referenda analytici hodnotí jako obrovské překvapení. Reakce trhů na rozhodnutí Spojeného království odejít z EU podle nich naopak odpovídá tomu, co se pro scénář brexitu čekalo. Jak bude odchod Británie z EU dění na trzích ovlivňovat v příštích hodinách, dnech, měsících a letech?
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Britský premiér David Cameron rezignoval, nový premiér by měl nastoupit v říjnu
Britský premiér David Cameron ráno pronesl své stanovisko k výsledkům referenda. Prohlásil, že referendum bylo největší zkouškou demokracie a Británie by měla být hrdá na to, že se její občané do hlasování zapojili a rozhodli. Rozhodnutí britský občanů je podle něj třeba respektovat. Oznámil, že udělá, co bude v jeho silách, aby pomohl kormidlovat Británii složitými vodami odchodu z EU, nechce však být kapitánem této lodi. Rezignoval na svůj post s tím, že země nyní bude potřebovat nové a čerstvé vedení. V podělí by se podle něj měl sejít kabinet a začít jednat o všech aspektech odchodu.
Brexit jako realita a reakce trhu: Libra a akcie ve volném pádu, ČNB posune konec intervencí zhruba o rok, míní David Navrátil
Britové překvapili svět a vyslovili se pro vystoupení své země z Evropské unie. První reakce na trzích a výhled na další týdny a měsíce nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Brexit: Začátek konce snu o společné Evropě, nebo kreativní destrukce v praxi?
Brexit, nebo bremain? Na kterou stranu se nakonec přikloní srdce č(i) mysl většiny dcer a synů Albionu, se dozvíme doslova za pár hodin, jedno je ale jisté už teď – rozdělenou Británii ani Evropskou unii verdikt britských voličů jako mávnutím kouzelného proutku nestmelí. Evropané, ať už se mezi ně budou Britové formálně počítat, nebo nebudou – se tak nadále budou muset prát s existenciální otázkou, jíž je britský plebiscit derivátem. Na tom se v rámci projektu Alter Eko shodla řada expertů. Někteří z nich ale připomněli, že se zatím žádný evropský oběd nejedl tak horký, jaký se uvařil.
Po jakých titulech sáhnout, jestliže se brexit stane realitou? Analytici doporučují luxusní zboží
Británie ve čtvrtek pořádá referendum o budoucnosti země v Evropské unii. Sázkaři i finanční analytici počítají s tím, že většina Britů se rozhodne v EU setrvat, ale pokud by přece jen nastal pesimistický scénář a Británie EU opustila, jaké akcie budou pro investory nejvýhodnější? Analytici tvrdí, že luxusní zboží. Ale jen dočasně.
Akcie, zlato, koruna: Jak s nimi (ne)zamává případný brexit?
Možný odchod Spojeného království z Evropské unie dominuje debatám o trzích, zdatně mu sekundují snad jen Fed nebo starosti o čínskou ekonomiku. Do konce britského referenda ještě pár hodin zbývá, takže se s analytiky z několika významných investičních společností stihneme podívat na některé očekávané dopady různých výsledků plebiscitu.
Brexit optikou kontrariána: Obavy z odchodu Británie z EU jsou přehnané
Většina ekonomů tvrdí, že odchod Spojeného království z Evropské unie by minimálně krátkodobě rozvrátil finanční trhy a poškodil evropské ekonomiky. Podle Juliana Jessopa, hlavního ekonoma společnosti Capital Economics, by ale brexit pro Evropu zvlášť velkým problémem nebyl.
Spojené království a EU: Velká bouře nepřijde, brexit by byl problém hlavně pro politiky
Na trhu s vládními dluhopisy je veselo. Minulý týden se poprvé v historii podíval pod výnosovou nulu jak německý desetiletý dluhopis, tak jeho dokonce třicetiletý švýcarský protějšek. Historické minimum stanovil i desetiletý japonský výnos (-0,2 %) a americká desetiletka se dostala pod 1,4 %, kde nebyla tři roky.
Česká spořitelna: Brexit by posunul konec intervencí ČNB do roku 2018
Případné vystoupení Británie z Evropské unie by podle analýzy České spořitelny posunulo opuštění režimu devizových intervencí ČNB zhruba o rok až do závěru roku 2018. Důvodem by byl tlak na nižší inflaci a snaha počkat na to, až se stabilizuje situace na trzích. Začátkem května bankovní rada ČNB konstatovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017.
Marc Faber: Odchod z EU by byl to nejlepší, co Británie v historii zažila. Které akcie pak kupovat?
Marc Faber opět dokazuje, že jít proti proudu je jeho životní krédo, zejména co se investic a ekonomiky týče. Nedávno v rozhovoru pro CNBC řekl, že brexit může být spásou pro globální ekonomiku a dobrým vzorem pro ostatní země EU.
Londýn vs. Brusel: Pro koho by brexit znamenal větší ztrátu?
Ve čtvrtek 23. června se Britové v referendu vyjádří k tomu, zda chtějí zůstat v EU, nebo z ní odejít. Poslední průzkumy ukazují, že tábory pro i proti jsou zhruba vyrovnané, v posledních týdnech ale získávají mírný náskok zastánci odchodu země z Evropské unie.
Deloitte: Brexit může Česko připravit až o 10 miliard ročně
Případné vystoupení Británie z EU by českou ekonomiku v dlouhodobém horizontu mohlo připravit o 3,7 až 10,4 miliardy korun ročně, tedy o 0,08 až 0,23 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte. V horizontu dvou let by pak byl dopad na Česko 0,09 až 0,15 procenta HDP.
4 varianty brexitu: Kam se Spojené království může zařadit na světových trzích?
V posledních dnech před referendem Ve Spojeném království o budoucnosti země v EU narůstá napětí nejen v samotné Británii. O rizicích spojených s odchodem země z Evropské unie stále častěji hovoří například zástupci Bank of England. Jaké by ostrovní království vůbec mělo možnosti, pokud by jeho občané řekli další účasti ve "společné Evropě" ne?
KONTEXT: Vícerychlostní Evropa aneb Rozevře britské referendum euronůžky, nebo je otupí?
Výsledek britského referenda bude nejspíše velice těsný. Nejistotu s tím spojenou mi na konci minulého týdne potvrdil i investiční guru Mark Mobius, podle kterého je situace příliš nečitelná na to, aby ji na trhu smysluplně hrál. Podobné je to s reakcí zbytku Evropské unie v případě útěku synů a dcer Albionu z ní. Začala by se společná Evropa nezadržitelně drolit? A co by to znamenalo pro Česko? Nad tím se zamýšlí hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko.
Brexit: Riziko v (ne)pravou chvíli a volatilní libra
Výsledek referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii předpovědět neumíme (pravděpodobnost takzvaného brexitu odhadujeme na 35 %), ale můžeme se pokusit nastínit možné dopady případného odchodu Británie z unie na finanční trhy, píše společnost NN Investment Partners ve svém měsíčníku. A připomíná, že racionálně není ohledně brexitu co řešit, ale politika a chování trhů jsou někdy hlavně o emocích.
Britský ministr financí Osborne čeká po odchodu z EU propad hospodářství
Vystoupení Británie z Evropské unie by poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady. V rozhovoru s televizí ITV to v neděli řekl britský ministr financí George Osborne. V Británii v neděli po třídenním přerušení pokračuje kampaň před referendem o budoucnosti Británie v EU, příznivci i odpůrci setrvání země v unii ji pozastavili po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové. Referendum se koná 23. června.
Centrální banky jsou v případě brexitu připraveny intervenovat
Světové centrální banky jsou připraveny intervenovat, pokud nadcházející referendum v Británii skončí vítězstvím stoupenců takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Prohlásil to člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ignazio Visco.
Mark Mobius: Na výsledek britského referenda bych nespekuloval. Akcie mají větší smysl než dluhopisy, třetinu peněz bych investoval do mladých trhů
Komu by, alespoň krátkodobě, mohl pomoci případný odchod Spojeného království z Evropské unie? Jak před britským referendem upravit pozice v portfoliu? A jak rozdělit své investice, abyste si užili relativně klidné léto? O tom jsem mluvil s žijící legendou investování a expertem na rozvíjející se trhy Markem Mobiem.
Britské referendum a ČR: Analýza ekonomických dopadů případného brexitu a paralela s rokem 1975
Ve čtvrtek 23. června se britští voliči vyjádří, zda většinově chtějí, či nechtějí setrvání své země v Evropské unii. Výsledek bude pravděpodobně těsný a v každém případě zanechá britskou společnost rozdělenou. Analýzu situace připravil Petr Slabý z EU Office České spořitelny. Mimo jiné si všiml nápadné podobnosti současného dění v Británii s rokem 1975.
Brexit, grexit, exit(us): Evropská unie nenudí. A hned tak nezačne
Ochrana lobbistických skupin, ať jde o členské státy unie, ale i celá ekonomická odvětví, se EU těžce nevyplácí. Svědčí o tom i pokračující snaha o stabilizaci eurozóny, které by bez lajdáctví při betonování jejích základů (již) nebylo potřeba, shodují se analytik z PPF banky Ľuboš Mokráš a hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko. Vzhledem k pokračujícímu pnutí mezi ideálem (a přínosem) společného hospodářského prostoru a emocemi opředeným a politickou silou zaštítěným národn(ostn)ím státem nicméně nákladné chybování může pokračovat, dodávají oba.
Brexit by podle ekonomů mohl snížit německé HDP o tři procenta
Odchod Británie z Evropské unie by dlouhodobě mohl způsobit pokles německého HDP až o tři procenta. V deníku Rheinische Post před tím v pondělí varoval šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Podle něj také v případě brexitu hrozí oslabení společné evropské měny vůči dolaru a propad akcií.
OECD: Odchod Británie by snížil ekonomický výkon EU o jedno procento
Odchod Británie z Evropské unie by snížil hospodářský výkon celého bloku v roce 2018 o jedno procento a EU by tuto ztrátu cítila ještě pět dalších let. Uvedla to v pátečním regionálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Takhle vypadá kontrarián: Marc Faber tvrdí, že brexit bude pro světovou ekonomiku přínosem
Pokud se Spojené království za dva týdny rozhodne vystoupit z Evropské unie, bude to pro světovou ekonomiku příznivá zpráva. Tvrdí to Marc Faber, který se proslavil svým pravidelným The Gloom, Boom & Doom Reportem. Faber tak zastává přesně opačný názor než většina analytiků a investorů. Tvrdí, že případný brexit dá odvahu dalším zemím, jež jsou nespokojené s organizací evropského společenství a jimž by se mimo EU vedlo lépe.
Brexit by nejvíce bolel za kanálem, mohl by ale inspirovat
V sobotu 23. června britští voliči rozhodnou o setrvání či vystoupení země z Evropské unie. Průzkumy oběma možnostem přisuzují podobné šance. Zastánci odchodu z EU argumentují vysokou úrovní regulace, a to především finančního sektoru, který je páteří hospodářství Spojeného království.
G7 považuje odchod Británie z EU za riziko pro globální růst
Odchod Británie z Evropské unie by mohl představovat "nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky". Upozorňuje na to závěrečné prohlášení z dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G7, který v pátek končí v japonské Ise-Šimě. Referendum o EU se v Británii bude konat 23. června.
Brexit není pouze o Británii. Které země se mohou "nakazit"?
Spojené království je druhou zemí, kde reálně hrozí odchod z Evropské Unie. Na rozdíl od Řecka však o jeho odchodu mohou rozhodovat samotní obyvatelé v referendu a důsledky takového jejich rozhodnutí mohou být výrazně vážnější. Řeč je i o "nákaze" do jiných zemí.
Ekonomika, euro, akcie, migrace: Evropa nemá důvod fandit Brexitu
Takzvaný Brexit, tedy odchod Spojeného království z Evropské unie, se s blížícím se datem referenda dostává do centra pozornosti nejen médií, ale také veřejnosti a finančních trhů. Morgan Stanley nabízí širší pohled na důsledky případného britského "ne EU" nejen pro ostrovní království samotné, ale i pro zbytek Evropy.
BREXIT: Odchod ostrovního království z EU by jeho ekonomiku srazil na kolena. O to silnější by ale poté Británie mohla být
Referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii se blíží. Britský premiér David Cameron ho vyhlásil na 23. června. Co by vystoupení ostrovního království z jednotného evropského společenství znamenalo pro hrdý národ za doverskými útesy?

Další články a zprávy o brexitu najdete pod tagem Spojené království.

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus