BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?
|

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?

Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

Evropa Politika Evropská unie Spojené království Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Britští euroskeptici slaví. Spojené království řeklo EU "ne"
(AKTUALIZOVÁNO) Britové se v pátek probudili do historického dne. Pro odchod Spojeného království z Evropské unie se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 51,9 % voličů. Jak se na rozhodnutí Britů dívají světoví politici, ekonomové a investoři a jak na brexit reagují světové finanční trhy? Dění sledujeme na Investičním webu minutu po minutě.

Většina průzkumů veřejného mínění naznačovala, že vítězství jedné nebo druhé strany bude velmi těsné. Rozdíly v podílu zastánců a odpůrců setrvání ostrovního království v EU dosahovaly maximálně několika procentních bodů a pohybovaly se na úrovni statistické chyby.

Bezprostředně po konci čtvrtečního hlasování to ještě vypadalo na vítězství zastánců setrvání země v EU. Podle prvních povolebních exit polls pro setrvání v EU hlasovalo 52 % Britů. V průběhu noci se ale misky vah začaly převažovat a ráno již bylo jasno. Britové odejdou. Pro brexit se jich vyslovilo 51,9 %.

Výsledek britského referenda Výsledky referenda v zemích Spojeného království

Bez odezvy nezůstává rozhodnutí Britů na finančních trzích. Nervozita a nejistota obchodníků se projevuje v podobě vysoké volatility kurzu britské libry k ostatním světovým měnám. V pátek ráno libra spadla k americkému dolaru na více než 30leté minimum. Hluboko do červených čísel se propadly také asijské a evropské akcie.

Jaké jsou možné ekonomické dopady brexitu, jak bude odchod Spojeného království z Evropské unie vypadat a pocítí nějak britskou vzpouru i Češi? O tom hovořil šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný s analytikem Janem Jedličkou z EU Office České spořitelny.

VÝBĚR NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ČLÁNKŮ A ZPRÁV K BREXITU

Tomáš Prouza: Británie je rozdělená země, které se téměř nedá vládnout
Většina komentátorů si myslí, že britští politici vyslyší vůli lidu a zažádají o vystoupení země z Evropské unie. Britské referendum ale ukázalo, jak je ostrovní království vnitřně nejednotné. Krátce po plebiscitu jsme nejen o tom mluvili s Tomášem Prouzou, státním tajemníkem pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR.
Lesk a bída evropského rozvodu: Britské sbohem EU v expertních souvislostech
Britové se rozhodli dát Evropě vale, brexitem to ale zdaleka ne(s)končí. Rozklížená unie ani rozhádané Spojené království se totiž jako mávnutím kouzelného proutku nestmelí. Oba tábory – a s nimi celý svět – i proto čeká hodně nejistoty. Jako kdyby jí nebylo dost všude kolem. Doplácet na to bude v podstatě každý z nás. Nabízím zamyšlení nad příčinami a (možnými) důsledky tohoto stavu v podobě nejzajímavějších tezí z měsíc trvající diskuze v rámci projektu Alter Eko.
Británie bez Skotska? Vysoce nepravděpodobné, říká ústavní expert
Výsledky červnového britského referenda ukázaly, že je Spojené království rozdělenou zemí. Zatímco v Anglii se pro vystoupení Británie z Evropské unie vyslovilo 53,4 % lidí, ve Skotsku bylo 62 % lidí pro setrvání Británie v EU. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová po zveřejnění výsledků plebiscitu ihned prohlásila, že se otevírá cesta k vypsání druhého referenda o nezávislosti Skotska, ústavní expert z University of Westminister Peter Catterall ale říká, že to se skotským referendem tak žhavé nebude.
Akcie: Brexit nebude přát hrdinům
Podobné šoky, jakého jsme byli svědky minulý pátek po odhlasování brexitu, vedou na akciových trzích k volatilitě a propadům, jichž mohou využívat spekulanti k zajímavým nákupům. Bude podobným případem i britské referendum o vystoupení z EU?
Dopady brexitu na forex: Japonská centrální banka prohraje boj s trhem a Fed se v létě nehne z místa, míní expert
Volatilita vyvolaná rozhodnutím Britů odejít z EU vyvolala na trzích obrovskou poptávku po takzvaně bezpečných investicích. Vedle zlata šlo například o japonský jen, švýcarský frank, ale také americký dolar. Bude jejich posilování pokračovat? O tom v pořadu Investice ZET hovořili Roman Chlupatý a hlavní ekonom společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.
El-Erian: Brexit vytváří investiční příležitosti, je potřeba mít v ruce dostatek hotovosti
Akciové i měnové trhy jsou po britském referendu v jednom kole. Podle Mohameda El_Eriana, hlavního ekonoma Allianz, ale brexit vytváří dlouhodobé příležitosti.
Po brexitu nemá ČR důvod zrychlovat s eurem, míní Sobotka
Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unie. Novinářům to v úterý při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: EU jednala o Británii
V úterý se poprvé po konání britského referenda, ve kterém převážily hlasy odpůrců Evropské unie, sešla k jednání kompletní unijní osmadvacítka. Ve středu pak jednali vrcholní představitelé sedmadvaceti členských zemí unie, tedy bez Spojeného království. Jaký oficiální postoj k brexitu EU zaujme a jaké další závěry jednání evropských politických špiček přinese? Dění kolem summitu Evropské unie jsme na Investičním webu sledovali živě.
Může brexit vyvolat válku? Potenciální aktéři možná překvapí
Britské sbohem Evropě může (a dost možná bude) mít vbrzku za následek skotské, severoirské a gibraltarské sbohem Británii. A okolnosti rozpadu Spojeného království mohou být dramatické.
Tomáš Prouza: EU musí být rychlejší a efektivnější. Lidé nemají čas ani nervy na to, aby se krize táhly roky
Nadpoloviční většina Britů, kteří minulý týden v referendu o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii odevzdali svůj hlas, rozhodla, že se brexit do dvou let (teoreticky) stane skutečností. Co musí Evropská unie udělat pro to, aby se Británie nestala inspirací pro další země z evropského společenství a znovu si získala přízeň většiny Evropanů? To byla moje první otázka na Tomáše Prouzu, státního tajemníka pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, ještě před jeho odjezdem na setkání představitelů EU v týdnu po britském referendu.
Kvůli brexitu přišli investoři o rekordní dva biliony dolarů
Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů. To je nový rekord, ještě nikdy v minulosti nebyly ztráty za jediný den tak vysoké. Předchozí rekord je z období finanční krize v roce 2008 a činil 1,9 bilionu dolarů, řekl finanční televizi CNBC analytik S&P Howard Silverblatt.
Juncker prý chce brexit využít k rozšíření eurozóny
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce brexit využít k tomu, aby se rozšířila eurozóna a eurem se do budoucna platilo v celé Evropské unii. S odvoláním na zdroje z Junckerova okolí to v pondělí napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Komise podle něj chce nejen co nejrychleji začít jednat o vystoupení Británie z EU, ale také rychle postoupit v rozšíření a prohloubení měnové unie. Evropa mnoha měn by měla skončit.
EUR/USD, EUR/CZK a úrokové sazby: Jak jsou jednotlivé trhy citlivé na brexit?
Okamžitá reakce trhů na výsledek britského referenda byla opravdu silná, došlo totiž ke zvratu v očekáváních z předchozích dnů, kdy narůstalo přesvědčení, že se Britové rozhodnou pro setrvání v Evropské unii. Zatímco GBP/USD propadl až o 12 % a EUR/USD klesl až o 4 %, EUR/CZK narostl o méně než 0,5 % (úroveň 27,20 zůstala nedotčena). Eurové úrokové sazby se zavrtaly hlouběji pod nulu a o 5-10 bazických bodů klesly i sazby korunové.
KONTEXT: Spojené státy evropské jsou chiméra. Evropané si to snad (i) díky brexitu konečně uvědomí
Quo vadis, Evropo, ptají se špičky politiky a byznysu, podobně jako většina občanů, po rozhodnutí Britů dát Evropské unii vale. Část expertů i laiků v této souvislosti začala spekulovat o tom, že se nakonec brexit stane dlouho potřebným políčkem, který EU, respektive národní politiky, s jejichž (ne)akceschopností projekt společné Evropy stojí a padá, konečně probudí. O pohled na věc jsem požádal Erika Jonese, ředitele Institutu evropských a euroasijských studií na prestižní John Hopkins University.
Centrální banky G7 na trzích po brexitu zajišťují likviditu
Centrální banky skupiny největších světových ekonomik G7 zajišťují po britském rozhodnutí odejít z Evropské unie dostatečné množství peněz ke správnému fungování finančních trhů. Uvedl to v pátek britský ministr financí George Osborne. Nejvyšší finanční činitelé G7 v pátečním krátkém sdělení řekli, že pozorně monitorují situaci na trzích, a slíbili, že o ní budou vzájemně konzultovat a spolupracovat na případných opatřeních.
Vítejte na trhu spekulantů aneb Jak by (nejen) na brexitu vydělal André Kostolany
Když jsme na Investičním webu dopoledne psali o překvapivém výsledku britského referenda, vybavila se mi jedna z prvních knížek, které jsem si kdysi přečetl o investování – Kostolanyho burzovní seminář pro kapitálové investory a spekulanty.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kam míří Evropa a trhy po brexitu? Komentář Parase Ananda z Fidelity Worldwide Investment
Británie se rozhodla, že již dále nechce být součástí Evropské unie. Co brexit znamená pro Evropu a finanční trhy? Komentář Parase Ananda, vedoucího evropského akciového týmu Fidelity Worldwide Investment, jsme sledovali živě. Anand se mimo jiné zamýšlel nad tím, zda je odchod Spojeného království z EU pro investory rizikem, nebo příležitostí.
S&P signalizovala zhoršení úvěrového ratingu Británie
Předpokládaná politická, finanční a ekonomická rizika spojená s rozhodnutím britských voličů odejít z Evropské unie zřejmě v blízké budoucnosti povedou ke zhoršení úvěrového ratingu Británie z nynější nejvyšší možné úrovně AAA. V pátek to řekl zástupce mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's (S&P) Moritz Kraemer.
Brexit pohledem analytiků: Šokující výsledek, očekávaná reakce trhů
Výsledek čtvrtečního britského referenda analytici hodnotí jako obrovské překvapení. Reakce trhů na rozhodnutí Spojeného království odejít z EU podle nich naopak odpovídá tomu, co se pro scénář brexitu čekalo. Jak bude odchod Británie z EU dění na trzích ovlivňovat v příštích hodinách, dnech, měsících a letech?
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Britský premiér David Cameron rezignoval, nový premiér by měl nastoupit v říjnu
Britský premiér David Cameron ráno pronesl své stanovisko k výsledkům referenda. Prohlásil, že referendum bylo největší zkouškou demokracie a Británie by měla být hrdá na to, že se její občané do hlasování zapojili a rozhodli. Rozhodnutí britský občanů je podle něj třeba respektovat. Oznámil, že udělá, co bude v jeho silách, aby pomohl kormidlovat Británii složitými vodami odchodu z EU, nechce však být kapitánem této lodi. Rezignoval na svůj post s tím, že země nyní bude potřebovat nové a čerstvé vedení. V podělí by se podle něj měl sejít kabinet a začít jednat o všech aspektech odchodu.
Brexit jako realita a reakce trhu: Libra a akcie ve volném pádu, ČNB posune konec intervencí zhruba o rok, míní David Navrátil
Britové překvapili svět a vyslovili se pro vystoupení své země z Evropské unie. První reakce na trzích a výhled na další týdny a měsíce nabízí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Brexit: Začátek konce snu o společné Evropě, nebo kreativní destrukce v praxi?
Brexit, nebo bremain? Na kterou stranu se nakonec přikloní srdce č(i) mysl většiny dcer a synů Albionu, se dozvíme doslova za pár hodin, jedno je ale jisté už teď – rozdělenou Británii ani Evropskou unii verdikt britských voličů jako mávnutím kouzelného proutku nestmelí. Evropané, ať už se mezi ně budou Britové formálně počítat, nebo nebudou – se tak nadále budou muset prát s existenciální otázkou, jíž je britský plebiscit derivátem. Na tom se v rámci projektu Alter Eko shodla řada expertů. Někteří z nich ale připomněli, že se zatím žádný evropský oběd nejedl tak horký, jaký se uvařil.
Po jakých titulech sáhnout, jestliže se brexit stane realitou? Analytici doporučují luxusní zboží
Británie ve čtvrtek pořádá referendum o budoucnosti země v Evropské unii. Sázkaři i finanční analytici počítají s tím, že většina Britů se rozhodne v EU setrvat, ale pokud by přece jen nastal pesimistický scénář a Británie EU opustila, jaké akcie budou pro investory nejvýhodnější? Analytici tvrdí, že luxusní zboží. Ale jen dočasně.
Akcie, zlato, koruna: Jak s nimi (ne)zamává případný brexit?
Možný odchod Spojeného království z Evropské unie dominuje debatám o trzích, zdatně mu sekundují snad jen Fed nebo starosti o čínskou ekonomiku. Do konce britského referenda ještě pár hodin zbývá, takže se s analytiky z několika významných investičních společností stihneme podívat na některé očekávané dopady různých výsledků plebiscitu.
Brexit optikou kontrariána: Obavy z odchodu Británie z EU jsou přehnané
Většina ekonomů tvrdí, že odchod Spojeného království z Evropské unie by minimálně krátkodobě rozvrátil finanční trhy a poškodil evropské ekonomiky. Podle Juliana Jessopa, hlavního ekonoma společnosti Capital Economics, by ale brexit pro Evropu zvlášť velkým problémem nebyl.
Spojené království a EU: Velká bouře nepřijde, brexit by byl problém hlavně pro politiky
Na trhu s vládními dluhopisy je veselo. Minulý týden se poprvé v historii podíval pod výnosovou nulu jak německý desetiletý dluhopis, tak jeho dokonce třicetiletý švýcarský protějšek. Historické minimum stanovil i desetiletý japonský výnos (-0,2 %) a americká desetiletka se dostala pod 1,4 %, kde nebyla tři roky.
Česká spořitelna: Brexit by posunul konec intervencí ČNB do roku 2018
Případné vystoupení Británie z Evropské unie by podle analýzy České spořitelny posunulo opuštění režimu devizových intervencí ČNB zhruba o rok až do závěru roku 2018. Důvodem by byl tlak na nižší inflaci a snaha počkat na to, až se stabilizuje situace na trzích. Začátkem května bankovní rada ČNB konstatovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017.
Marc Faber: Odchod z EU by byl to nejlepší, co Británie v historii zažila. Které akcie pak kupovat?
Marc Faber opět dokazuje, že jít proti proudu je jeho životní krédo, zejména co se investic a ekonomiky týče. Nedávno v rozhovoru pro CNBC řekl, že brexit může být spásou pro globální ekonomiku a dobrým vzorem pro ostatní země EU.
Londýn vs. Brusel: Pro koho by brexit znamenal větší ztrátu?
Ve čtvrtek 23. června se Britové v referendu vyjádří k tomu, zda chtějí zůstat v EU, nebo z ní odejít. Poslední průzkumy ukazují, že tábory pro i proti jsou zhruba vyrovnané, v posledních týdnech ale získávají mírný náskok zastánci odchodu země z Evropské unie.
Deloitte: Brexit může Česko připravit až o 10 miliard ročně
Případné vystoupení Británie z EU by českou ekonomiku v dlouhodobém horizontu mohlo připravit o 3,7 až 10,4 miliardy korun ročně, tedy o 0,08 až 0,23 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Deloitte. V horizontu dvou let by pak byl dopad na Česko 0,09 až 0,15 procenta HDP.
4 varianty brexitu: Kam se Spojené království může zařadit na světových trzích?
V posledních dnech před referendem Ve Spojeném království o budoucnosti země v EU narůstá napětí nejen v samotné Británii. O rizicích spojených s odchodem země z Evropské unie stále častěji hovoří například zástupci Bank of England. Jaké by ostrovní království vůbec mělo možnosti, pokud by jeho občané řekli další účasti ve "společné Evropě" ne?
KONTEXT: Vícerychlostní Evropa aneb Rozevře britské referendum euronůžky, nebo je otupí?
Výsledek britského referenda bude nejspíše velice těsný. Nejistotu s tím spojenou mi na konci minulého týdne potvrdil i investiční guru Mark Mobius, podle kterého je situace příliš nečitelná na to, aby ji na trhu smysluplně hrál. Podobné je to s reakcí zbytku Evropské unie v případě útěku synů a dcer Albionu z ní. Začala by se společná Evropa nezadržitelně drolit? A co by to znamenalo pro Česko? Nad tím se zamýšlí hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko.
Brexit: Riziko v (ne)pravou chvíli a volatilní libra
Výsledek referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii předpovědět neumíme (pravděpodobnost takzvaného brexitu odhadujeme na 35 %), ale můžeme se pokusit nastínit možné dopady případného odchodu Británie z unie na finanční trhy, píše společnost NN Investment Partners ve svém měsíčníku. A připomíná, že racionálně není ohledně brexitu co řešit, ale politika a chování trhů jsou někdy hlavně o emocích.
Britský ministr financí Osborne čeká po odchodu z EU propad hospodářství
Vystoupení Británie z Evropské unie by poškodilo hospodářství Spojeného království zřejmě více, než udávají vládní odhady. V rozhovoru s televizí ITV to v neděli řekl britský ministr financí George Osborne. V Británii v neděli po třídenním přerušení pokračuje kampaň před referendem o budoucnosti Británie v EU, příznivci i odpůrci setrvání země v unii ji pozastavili po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové. Referendum se koná 23. června.
Centrální banky jsou v případě brexitu připraveny intervenovat
Světové centrální banky jsou připraveny intervenovat, pokud nadcházející referendum v Británii skončí vítězstvím stoupenců takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Prohlásil to člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ignazio Visco.
Mark Mobius: Na výsledek britského referenda bych nespekuloval. Akcie mají větší smysl než dluhopisy, třetinu peněz bych investoval do mladých trhů
Komu by, alespoň krátkodobě, mohl pomoci případný odchod Spojeného království z Evropské unie? Jak před britským referendem upravit pozice v portfoliu? A jak rozdělit své investice, abyste si užili relativně klidné léto? O tom jsem mluvil s žijící legendou investování a expertem na rozvíjející se trhy Markem Mobiem.
Britské referendum a ČR: Analýza ekonomických dopadů případného brexitu a paralela s rokem 1975
Ve čtvrtek 23. června se britští voliči vyjádří, zda většinově chtějí, či nechtějí setrvání své země v Evropské unii. Výsledek bude pravděpodobně těsný a v každém případě zanechá britskou společnost rozdělenou. Analýzu situace připravil Petr Slabý z EU Office České spořitelny. Mimo jiné si všiml nápadné podobnosti současného dění v Británii s rokem 1975.
Brexit, grexit, exit(us): Evropská unie nenudí. A hned tak nezačne
Ochrana lobbistických skupin, ať jde o členské státy unie, ale i celá ekonomická odvětví, se EU těžce nevyplácí. Svědčí o tom i pokračující snaha o stabilizaci eurozóny, které by bez lajdáctví při betonování jejích základů (již) nebylo potřeba, shodují se analytik z PPF banky Ľuboš Mokráš a hlavní ekonom Monety Money Bank Petr Gapko. Vzhledem k pokračujícímu pnutí mezi ideálem (a přínosem) společného hospodářského prostoru a emocemi opředeným a politickou silou zaštítěným národn(ostn)ím státem nicméně nákladné chybování může pokračovat, dodávají oba.
Brexit by podle ekonomů mohl snížit německé HDP o tři procenta
Odchod Británie z Evropské unie by dlouhodobě mohl způsobit pokles německého HDP až o tři procenta. V deníku Rheinische Post před tím v pondělí varoval šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Podle něj také v případě brexitu hrozí oslabení společné evropské měny vůči dolaru a propad akcií.
OECD: Odchod Británie by snížil ekonomický výkon EU o jedno procento
Odchod Británie z Evropské unie by snížil hospodářský výkon celého bloku v roce 2018 o jedno procento a EU by tuto ztrátu cítila ještě pět dalších let. Uvedla to v pátečním regionálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Takhle vypadá kontrarián: Marc Faber tvrdí, že brexit bude pro světovou ekonomiku přínosem
Pokud se Spojené království za dva týdny rozhodne vystoupit z Evropské unie, bude to pro světovou ekonomiku příznivá zpráva. Tvrdí to Marc Faber, který se proslavil svým pravidelným The Gloom, Boom & Doom Reportem. Faber tak zastává přesně opačný názor než většina analytiků a investorů. Tvrdí, že případný brexit dá odvahu dalším zemím, jež jsou nespokojené s organizací evropského společenství a jimž by se mimo EU vedlo lépe.
Brexit by nejvíce bolel za kanálem, mohl by ale inspirovat
V sobotu 23. června britští voliči rozhodnou o setrvání či vystoupení země z Evropské unie. Průzkumy oběma možnostem přisuzují podobné šance. Zastánci odchodu z EU argumentují vysokou úrovní regulace, a to především finančního sektoru, který je páteří hospodářství Spojeného království.
G7 považuje odchod Británie z EU za riziko pro globální růst
Odchod Británie z Evropské unie by mohl představovat "nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky". Upozorňuje na to závěrečné prohlášení z dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G7, který v pátek končí v japonské Ise-Šimě. Referendum o EU se v Británii bude konat 23. června.
Brexit není pouze o Británii. Které země se mohou "nakazit"?
Spojené království je druhou zemí, kde reálně hrozí odchod z Evropské Unie. Na rozdíl od Řecka však o jeho odchodu mohou rozhodovat samotní obyvatelé v referendu a důsledky takového jejich rozhodnutí mohou být výrazně vážnější. Řeč je i o "nákaze" do jiných zemí.
Ekonomika, euro, akcie, migrace: Evropa nemá důvod fandit Brexitu
Takzvaný Brexit, tedy odchod Spojeného království z Evropské unie, se s blížícím se datem referenda dostává do centra pozornosti nejen médií, ale také veřejnosti a finančních trhů. Morgan Stanley nabízí širší pohled na důsledky případného britského "ne EU" nejen pro ostrovní království samotné, ale i pro zbytek Evropy.
BREXIT: Odchod ostrovního království z EU by jeho ekonomiku srazil na kolena. O to silnější by ale poté Británie mohla být
Referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii se blíží. Britský premiér David Cameron ho vyhlásil na 23. června. Co by vystoupení ostrovního království z jednotného evropského společenství znamenalo pro hrdý národ za doverskými útesy?

Další články a zprávy o brexitu najdete pod tagem Spojené království.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
před 13 minutami

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou, dopoledne ale zisky odevzdaly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
před 24 minutami

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 40 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry