Máte potíže s financováním studia nebo čehokoli jiného? Vítejte ve světě prostituce light
|

Máte potíže s financováním studia nebo čehokoli jiného? Vítejte ve světě prostituce light

Studia nejsou zadarmo. Průměrný americký univerzitní student dluží jen na školném 35 000 dolarů, ještě než trefí do posluchárny. Naštěstí existuje systém, který vás z finančních trablů dostane rychle a snadno. Pokud ovšem jste alespoň trochu pohledné děvče s dobrým dekoltem a ještě lepším žaludkem.

Sex a sexuální průmysl Finanční gramotnost Vzdělání Sexuální průmysl

Takřka nenalíčená drobná blondýnka v nenápadném hnědém sáčku se představila jako Nikola. Je z jižních Čech a v Praze studuje fyzioterapii. V inzerátu na sociální síti Lidé.cz uvádí sama sebe v kategorii "hledám flirt" a jako motto má stručné oznámení, že se ráda nechá rozmazlovat. "Rozmazlovat" je klíčové slovo - dámy jím označují ochotu k dohodě, podle níž jsou za odměnu k dispozici movitému muži, obvykle za měsíční paušál. Podle sebevědomí dotyčné dámy a detailů jednotlivých dohod obnáší takový paušál obvykle mezi deseti až třiceti tisíci korun měsíčně ze strany jedné a několik diskrétních schůzek (další oblíbený termín v příslušném žargonu) ze strany druhé.

Lepší než manželství

"Jsem náročná. A co má být?!" říká Nikola. "Prostě potřebuji svetřík od Filipiho, nové boty a tak - a to je všechno hrozně drahé. Přece nebudu pracovat rukama," krčí rameny jedenadvacetiletá dívka, která vizuálně i vystupováním působí jako pravý opak běžného stereotypu prostitutky. A také se za ni nepovažuje. "Rozmazlovat se nechá kdekdo. Kdybys to bral takhle, byla by kurev plná škola," směje se.

Nech se rozmazlovat. Jaká je tvoje cena?

Model interakce (jak jinak to říci) na základě rozmazlování, jehož aktérům anglosaský svět přiřkl označení sugar daddy a sugar babe, vyplňuje na tomto specifickém trhu šedou zónu mezi deklarovaně plnohodnotným vztahem a prostitucí. Poskytuje oběma partnerům kýžené materiální a biologické výhody, aniž by se kterýkoli z partnerů musel vázat. Zároveň nenese stigma spojené s prostitucí.

"Je to lepší než manželství. Tam musíš tomu jednomu zpocenému chlápkovi podržet kdykoli, a co z toho máš?" dokládá anonymní citát (z internetové diskuze na severu nornik.net, který se takovými věcmi zabývá) smysl pro realitu a obchodní zdatnost moderní emancipované ženy.

Revoluce on-line

Že peníze mohou muži koupit dámskou pozornost, není nic nového. Nová je organizace trhu s touto pozorností. Jako v leckteré jiné branži, i zde přináší svého druhu revoluci internet.

Jen v českém prostředí v posledních letech vyrostlo několik nových serverů, jež mají deklarovanou ambici obsadit prostor mezi tradiční seznamkou a prostou inzercí erotických služeb (namátkou hledamsponzora.cz). Jejich výhodou by měla být větší transparentnost transakce - když padesátiletá stopadesátikilová dáma vystupuje pod inzerátem s fotografiemi Naomi Campbellové, její podvod kazí byznys ostatním. Existuje proto předpoklad, jakkoli ze strany Investičního webu prakticky neověřený, že firma, jež server provozuje, takový inzerát po stížnosti sama stáhne. Její příjmy totiž plynou, jak jinak, především z kapes potenciálních sponzorů, u nichž je login podmíněn členstvím a členství platbou.

Ze strany poskytovatelek, oněch sugar babes, je zase výhodou - kromě již zmíněné větší úctyhodnosti - předpoklad vyššího stupně bezpečnosti než při kontaktu probíhajícím zcela off-line. Riziko, že vás partner namísto platby namaže na zeď, by mělo klesat ve chvíli, kdy znáte jeho totožnost a číslo kreditky.

To neznamená, že je taková transakce vlastně bez rizika. Relativně bezúhonný, a tudíž vyhledávaný status chudé studentky, která by vážně chtěla být jako lilie, ale prostě to nejde, láká i dámy, které k němu fakticky mají daleko. Autor těchto řádků se při soukromé rešerši doslechl od dámy v branži působící již drahně let, že "dneska jsme všechny studentky a všechny hledáme jenom jednoho, to je jasný". Nikdo neříkal, že svět bude jednoduchý.

Z téhož důvodu se tento nový byznys špatně kvantifikuje. Čísla o tržbách si firmy drží pod pokličkou a z toho, co je k vidění na webech, nelze poznat, kolik profilů dam hledajících sponzora je skutečných, a jaké je mezi nimi procento vábniček, které lákají potenciální sugar daddies na profily smyšlené za pomoci fotografií modelek.

Šikovná Candice

Tak či onak prominence alternativních vztahů tohoto typu stoupá, o čemž svědčí i fakt, že se jim nedávno věnoval i populární americký blog Zero Hedge, jinak známý svou skepsí vůči - inu, vůči všemu. Zmínil, že ujednání typu sugar daddy-sugar babe nabírá na obrátkách i ve Spojených státech. Nazývá tento jev "modern hooker economy", tedy zhruba "moderní kurvonomikou".

Zero Hedge uvádí příklad Candice Kashaniové, jež nedávno dokončila studium práv na Villanova University. Její náklady na studium a živobytí i přes stipendium dosáhly celkem 50 000 dolarů (průměrně americký student končí s pětatřicetitisícovou sekerou). Šikovná Candice však studium ukončila bez dluhů, o což se postaraly souběžně vedené "arrangementy" s několika cukrotatíky.

I Candice odmítá nazývat tento způsob obživy "prostitucí light", což je termín, jejž podle Zero Hedge stanovil Ron Weitzer, kriminolog a profesor sociologie na George Washington University. Podle Candice to je "skvělý zdroj příjmů", nikoli prostituce - jako kdyby oba termíny byly vzájemně exkluzivní. Ona i její kolegyně z branže, jak je cituje Zero Hedge, takto našly způsob, jak "vydělat co nejvíce peněz za co nejmenšího vynaložení energie".

Na druhou stranu je na příkladu Candice Kashaniové vidět, jak americká ekonomika dobře pomáhá připravit studenty na život a práci. Chcete-li se pustit třeba do advokacie, je vám kariéra v prostitution light jistě stejně užitečnou průpravou jako povinná doba praxe koncipientské. Na mysl se dere, co řekl Richard Gere Julii Robertsové ve filmu Pretty Woman: "My dva jsme si tak podobní. Oba ojebáváme lidi za prachy.

Strašidlo sexismu

To neznamená, že by tyto "arragements" na pomezí koníčka a profese měly být ušetřeny problémů, které sužují obory jiné. Status quo dává kupříkladu jasnou - a podstatnou - studijní výhodu dívkám, alespoň pokud vyloženě nespadají do kategorie "vražda". Je otázka, zda takové uspořádání věcí nemá sexistický charakter; nebo, lépe řečeno, je otázka, jak by jej mohlo nemít.

Správci vysokoškolských kampusů v USA velmi dbají na to, aby se u nich nedělo nic, co by podezření ze sexismu mohlo byť jen vzdáleně vyvolat. Bude proto na nich, aby situaci napravili vhodně zvolenou intervencí. Jejím účelem bude umožnit i studujícím mladým mužům, aby si na studium vydělali stejným způsobem. A na to se všichni těšíme. I když nemějme iluze, ono jistě něco podobného v jiných sexuálních obsazeních probíhá, a nejen pod zástěrkou hrazení studia.

Zdroj: Zero Hedge
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně,…
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly, obchodovalo se v Číně, Japonsku nebo Koreji

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Velká část burz ale na Velký pátek zůstala...
Asijské akcie Světové akcie Japonské akcie
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR