Máte potíže s financováním studia nebo čehokoli jiného? Vítejte ve světě prostituce light
|

Máte potíže s financováním studia nebo čehokoli jiného? Vítejte ve světě prostituce light

Studia nejsou zadarmo. Průměrný americký univerzitní student dluží jen na školném 35 000 dolarů, ještě než trefí do posluchárny. Naštěstí existuje systém, který vás z finančních trablů dostane rychle a snadno. Pokud ovšem jste alespoň trochu pohledné děvče s dobrým dekoltem a ještě lepším žaludkem.

Sex a sexuální průmysl Finanční gramotnost Vzdělání Sexuální průmysl

Takřka nenalíčená drobná blondýnka v nenápadném hnědém sáčku se představila jako Nikola. Je z jižních Čech a v Praze studuje fyzioterapii. V inzerátu na sociální síti Lidé.cz uvádí sama sebe v kategorii "hledám flirt" a jako motto má stručné oznámení, že se ráda nechá rozmazlovat. "Rozmazlovat" je klíčové slovo - dámy jím označují ochotu k dohodě, podle níž jsou za odměnu k dispozici movitému muži, obvykle za měsíční paušál. Podle sebevědomí dotyčné dámy a detailů jednotlivých dohod obnáší takový paušál obvykle mezi deseti až třiceti tisíci korun měsíčně ze strany jedné a několik diskrétních schůzek (další oblíbený termín v příslušném žargonu) ze strany druhé.

Lepší než manželství

"Jsem náročná. A co má být?!" říká Nikola. "Prostě potřebuji svetřík od Filipiho, nové boty a tak - a to je všechno hrozně drahé. Přece nebudu pracovat rukama," krčí rameny jedenadvacetiletá dívka, která vizuálně i vystupováním působí jako pravý opak běžného stereotypu prostitutky. A také se za ni nepovažuje. "Rozmazlovat se nechá kdekdo. Kdybys to bral takhle, byla by kurev plná škola," směje se.

Nech se rozmazlovat. Jaká je tvoje cena?

Model interakce (jak jinak to říci) na základě rozmazlování, jehož aktérům anglosaský svět přiřkl označení sugar daddy a sugar babe, vyplňuje na tomto specifickém trhu šedou zónu mezi deklarovaně plnohodnotným vztahem a prostitucí. Poskytuje oběma partnerům kýžené materiální a biologické výhody, aniž by se kterýkoli z partnerů musel vázat. Zároveň nenese stigma spojené s prostitucí.

"Je to lepší než manželství. Tam musíš tomu jednomu zpocenému chlápkovi podržet kdykoli, a co z toho máš?" dokládá anonymní citát (z internetové diskuze na severu nornik.net, který se takovými věcmi zabývá) smysl pro realitu a obchodní zdatnost moderní emancipované ženy.

Revoluce on-line

Že peníze mohou muži koupit dámskou pozornost, není nic nového. Nová je organizace trhu s touto pozorností. Jako v leckteré jiné branži, i zde přináší svého druhu revoluci internet.

Jen v českém prostředí v posledních letech vyrostlo několik nových serverů, jež mají deklarovanou ambici obsadit prostor mezi tradiční seznamkou a prostou inzercí erotických služeb (namátkou hledamsponzora.cz). Jejich výhodou by měla být větší transparentnost transakce - když padesátiletá stopadesátikilová dáma vystupuje pod inzerátem s fotografiemi Naomi Campbellové, její podvod kazí byznys ostatním. Existuje proto předpoklad, jakkoli ze strany Investičního webu prakticky neověřený, že firma, jež server provozuje, takový inzerát po stížnosti sama stáhne. Její příjmy totiž plynou, jak jinak, především z kapes potenciálních sponzorů, u nichž je login podmíněn členstvím a členství platbou.

Ze strany poskytovatelek, oněch sugar babes, je zase výhodou - kromě již zmíněné větší úctyhodnosti - předpoklad vyššího stupně bezpečnosti než při kontaktu probíhajícím zcela off-line. Riziko, že vás partner namísto platby namaže na zeď, by mělo klesat ve chvíli, kdy znáte jeho totožnost a číslo kreditky.

To neznamená, že je taková transakce vlastně bez rizika. Relativně bezúhonný, a tudíž vyhledávaný status chudé studentky, která by vážně chtěla být jako lilie, ale prostě to nejde, láká i dámy, které k němu fakticky mají daleko. Autor těchto řádků se při soukromé rešerši doslechl od dámy v branži působící již drahně let, že "dneska jsme všechny studentky a všechny hledáme jenom jednoho, to je jasný". Nikdo neříkal, že svět bude jednoduchý.

Z téhož důvodu se tento nový byznys špatně kvantifikuje. Čísla o tržbách si firmy drží pod pokličkou a z toho, co je k vidění na webech, nelze poznat, kolik profilů dam hledajících sponzora je skutečných, a jaké je mezi nimi procento vábniček, které lákají potenciální sugar daddies na profily smyšlené za pomoci fotografií modelek.

Šikovná Candice

Tak či onak prominence alternativních vztahů tohoto typu stoupá, o čemž svědčí i fakt, že se jim nedávno věnoval i populární americký blog Zero Hedge, jinak známý svou skepsí vůči - inu, vůči všemu. Zmínil, že ujednání typu sugar daddy-sugar babe nabírá na obrátkách i ve Spojených státech. Nazývá tento jev "modern hooker economy", tedy zhruba "moderní kurvonomikou".

Zero Hedge uvádí příklad Candice Kashaniové, jež nedávno dokončila studium práv na Villanova University. Její náklady na studium a živobytí i přes stipendium dosáhly celkem 50 000 dolarů (průměrně americký student končí s pětatřicetitisícovou sekerou). Šikovná Candice však studium ukončila bez dluhů, o což se postaraly souběžně vedené "arrangementy" s několika cukrotatíky.

I Candice odmítá nazývat tento způsob obživy "prostitucí light", což je termín, jejž podle Zero Hedge stanovil Ron Weitzer, kriminolog a profesor sociologie na George Washington University. Podle Candice to je "skvělý zdroj příjmů", nikoli prostituce - jako kdyby oba termíny byly vzájemně exkluzivní. Ona i její kolegyně z branže, jak je cituje Zero Hedge, takto našly způsob, jak "vydělat co nejvíce peněz za co nejmenšího vynaložení energie".

Na druhou stranu je na příkladu Candice Kashaniové vidět, jak americká ekonomika dobře pomáhá připravit studenty na život a práci. Chcete-li se pustit třeba do advokacie, je vám kariéra v prostitution light jistě stejně užitečnou průpravou jako povinná doba praxe koncipientské. Na mysl se dere, co řekl Richard Gere Julii Robertsové ve filmu Pretty Woman: "My dva jsme si tak podobní. Oba ojebáváme lidi za prachy.

Strašidlo sexismu

To neznamená, že by tyto "arragements" na pomezí koníčka a profese měly být ušetřeny problémů, které sužují obory jiné. Status quo dává kupříkladu jasnou - a podstatnou - studijní výhodu dívkám, alespoň pokud vyloženě nespadají do kategorie "vražda". Je otázka, zda takové uspořádání věcí nemá sexistický charakter; nebo, lépe řečeno, je otázka, jak by jej mohlo nemít.

Správci vysokoškolských kampusů v USA velmi dbají na to, aby se u nich nedělo nic, co by podezření ze sexismu mohlo byť jen vzdáleně vyvolat. Bude proto na nich, aby situaci napravili vhodně zvolenou intervencí. Jejím účelem bude umožnit i studujícím mladým mužům, aby si na studium vydělali stejným způsobem. A na to se všichni těšíme. I když nemějme iluze, ono jistě něco podobného v jiných sexuálních obsazeních probíhá, a nejen pod zástěrkou hrazení studia.

Zdroj: Zero Hedge
Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň
Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň
před 24 minutami

Italská vláda schválila tříprocentní digitální daň

Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne automaticky platit...
Itálie Daně
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. října stoupl o 0,5 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. října stoupl o 0,5 % (předchozí týden: +5,4 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. října po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Hypotéky Americký realitní trh Nemovitosti
EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody
EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody
12:28

EK nařídila Broadcomu pozastavit některé obchodní dohody

Evropská komise ve sředu nařídila americkému výrobci čipů Broadcom, aby přestal uplatňovat některá obchodní...
Americké akcie Technologie Evropská unie
Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu
12:04

Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu

DIgitální měny se ve středu pohybují v červených číslech. Bitcoin kolem 12.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Inflace v Itálii v září zpomalila na 0,3 %
11:40

Inflace v Itálii v září zpomalila na 0,3 %

Růst spotřebitelských cen v Itálii v září meziročně zpomalil na 0,3 % z 0,4 % v předchozím měsíci. Analytici...
Itálie Inflace
Huawei navzdory americkým sankcím výrazně zvýšil tržby
Huawei navzdory americkým sankcím výrazně zvýšil tržby
11:26

Huawei navzdory americkým sankcím výrazně zvýšil tržby

Čínská společnost Huawei Technologies od ledna do konce září zvýšila tržby meziročně o 24,4 procenta na 610,8...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Eurozóna: Přebytek obchodní bilance v srpnu klesl na 14,7 miliardy eur
11:10

Eurozóna: Přebytek obchodní bilance v srpnu klesl na 14,7 miliardy eur

Bilance zahraničního obchodu eurozóny vykázala za srpen přebytek 14,7 miliardy eur. Poté, co v červenci dosáhl...
Eurozóna Evropská ekonomika Mezinárodní obchod
Inflace v eurozóně v září podle finálních dat klesla na 0,8 %, v celé…
Inflace v eurozóně v září podle finálních dat klesla na 0,8 %, v celé…
11:02

Inflace v eurozóně v září podle finálních dat klesla na 0,8 %, v celé EU na 1,2 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v září kleslo na 0,8 % z 1 % v předchozím měsíci (odhad: 0,9 %). Meziroční...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Inflace ve Spojeném království v září stagnovala na 1,7 %
10:42

Inflace ve Spojeném království v září stagnovala na 1,7 %

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojeném království v září stagnoval na 1,7 %. Analytici očekávali růst cen o...
Spojené království Inflace
Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v plusu, proti…
Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v plusu, proti…
10:30

Asijské akcie v polovině týdne uzavřely převážně v plusu, proti trendu šly čínské akcie

Asijské akciové trhy ve středu převážně zpevnily, když optimismus investorů podpořily zprávy týkající se pokroku v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Rumunsko chce továrnu VW, kterou firma plánovala v Turecku
10:15

Rumunsko chce továrnu VW, kterou firma plánovala v Turecku

Rumunsko zahájilo nové rozhovory s automobilovým koncernem Volkswagen kvůli nové továrně, kterou firma chtěla původně...
Volkswagen Rumunsko
Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí o 2,7 procenta méně aut
Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí o 2,7 procenta méně aut
10:01

Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí o 2,7 procenta méně aut

Automobilka Škoda Auto dodala svým zákazníkům za první tři čtvrtletí letošního roku 913 700 vozů. Jde o meziroční...
Volkswagen Česká republika Auta
Růst cen průmyslových výrobců v Česku v září zpomalil na 1,9 %
09:40

Růst cen průmyslových výrobců v Česku v září zpomalil na 1,9 %

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v září zpomalil na 1,9 procenta ze srpnových 2,1 procenta. Šlo o...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Co musíte ráno vědět (16. října)
Co musíte ráno vědět (16. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem letos podle MMF poroste světová ekonomika a...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí…
Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí kvartál

Americké akcie uzavřely úterní obchodování se zisky, když je povzbudily výsledkové zprávy firem za třetí čtvrtletí. V...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA