Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?
|

Politika a banky aneb Co všechno je shnilé v republice italské?

Itálie je hrozbou pro Evropu jak z ekonomického, tak z politického hlediska. Po odeznění šoku z výsledku britského referenda se vrátily do hledáčku světových trhů italské banky, jejichž přežití je v rukou premiéra Mattea Renziho. Ten ale zároveň bojuje o udržení své pozice.

Banky Eurozóna PIIGS Itálie Dluhová krize Evropské banky

Italské banky i premiér bojují na několika frontách. Země má obrovský dluh a banky zase velké množství nesplácených půjček (NPL). Premiér bojuje s Evropskou unií o nové podmínky záchranného plánu pro finanční sektor a s opozicí o přízeň občanů před říjnovým referendem. Dokud si budou investoři dělat starosti a vyjednávači se nedokáží shodnout na tom, jak ozdravit finanční sektor, budou podle Federica Wynneho a Andrey Ianneliho ze společnosti Fidelity italská aktiva nadále nestabilní.

Italské banky prakticky dodnes doplácejí na poslední finanční krizi. Objem NPL držených bankami vzrostl mezi lety 2010 a 2015 o 85 % na 360 miliard eur, což je zhruba 18 % celkového objemu poskytnutých úvěrů.

Nesplácené půjčky jako procento z celkového objemu půjček

Ne všechny banky jsou na tom stejně špatně. Nejhůře je na tom Monte dei Paschi di Siena, nejstarší banka na světě, v jejíž bilanci úvěrů zaujímají nesplácené dluhy zhruba třetinový podíl. Jak je patrné z grafu, některé větší banky jsou na tom relativně dobře, ale krize ovlivňuje celý bankovní sektor.

Nesplácené půjčky jako procento z celkového objemu půjček u jednotlivých bank

Co je zajímavé, a nemluví se o tom tak často, velký podíl na vzniku této nepříznivé situace mají stavebnictví a realitní sektor. Tato dvě odvětví stojí za většinou špatných dluhů v zemi a představují 40 % firemních NPL.

Špatné firemní dluhy v jednotlivých sektorech

Podle Alberta Galla, stratéga z Algebris Investments, hraje velkou roli poměrně dlouhý pokles na realitním trhu. Ten sice nebyl tak výrazný jako například ve Španělsku nebo v Irsku, ale trvá mnohem déle a vede k akumulaci špatných dluhů.

Vývoj cen nemovitostí od začátku krize

Dvě mouchy jednou ranou? Příliš jednoduché

Renzi může ze zdánlivě bezvýchodné situace vytěžit maximum a zabít dvě mouchy jednou ranou. "Vzhledem k systémovému riziku, které banky představují, má premiér Renzi lepší vyjednávací pozici při projednávání plánu na pomoc finančnímu sektoru s Evropskou unií. Kdyby se mu podařilo dosáhnout pozitivního výsledku a ozdravit banky, jejich akcie a dluhopisy, získal by plusové body u italské veřejnosti, což je pro něj vzhledem k celonárodnímu říjnovému referendu velice důležité," míní experti z Fidelity.

Na druhou stranu to ale není jednoduché, protože systémové řešení - a takové je nutné - znamená zahájení programu pomoci z EU a aukční systém v souladu s evropskou směrnicí o ozdravných postupech a řešení krize bank (BRRD). Cílem směrnice je zamezit tomu, aby nefunkční banky a firmy dostávaly pomoc z veřejných rozpočtů (takzvaný bail-out) a aby byla jejich záchrana financována převážně ze soukromých zdrojů. Stát se může na pomoci podílet jen tehdy, když drobní investoři přispějí na rekapitalizaci (bail-in) minimálně v objemu 8 % závazků dané instituce. Předpokládá se tedy, že tito investoři budou "sdílet finanční zátěž".

I zde ale existuje určité východisko, které nabízí článek 32 směrnice. Ten umožňuje státu poskytnout podporu formou preventivní rekapitalizace, když podle zátěžových testů existuje systémové riziko finanční nestability. Tato preventivní rekapitalizace se v minulosti týkala Řecka. V Itálii vlastní velkou část podřízených bankovních dluhů a kmenových akcií drobní investoři, pro něž by byl bail-in velice nepříjemný, a toto řešení by je tedy ochránilo od ztrát. Již v roce 2015 došlo k bail-inu v případě čtyř menších bank a investoři utrpěli velké ztráty. Následná kritika veřejnosti vedla k nutnosti odškodnění ze strany vlády. Italové si zkrátka doma umějí dupnout.

EU pomoc zamítla

Renzi se něčemu podobnému chce vyhnout a již požádal EU o částečné zrušení pravidel ohledně bail-inu, čímž by vláda mohla napumpovat do bankovního systému nový kapitál v objemu až 40 miliard eur. "Tuto částku lze srovnat s 85 miliardami eur čisté hodnoty nesplácených půjček v celém systému. Finanční injekce v této výši by odpovídala zhruba výši dodatečného kapitálu, který by banky potřebovaly, aby jejich kapitálový ukazatel Tier 1 dosáhl 12 %, a aby zároveň urychleně snížily množství nedobytných pohledávek. Klíčové je, že by banky poté měly dostatek kapitálu, aby mohly nadále poskytovat úvěrové a zprostředkovatelské služby a mohly se jednodušeji zbavit zděděných nesplácených půjček. EU však Renziho žádost okamžitě zamítla kvůli obavám z toho, že by jakékoli ústupky oslabily vymahatelnost směrnice BRRD i evropský projekt širší bankovní unie," píše Fidelity.

Jednou z možností je založení druhého fondu Atlante. Původní fond, který vznikl jako soukromá iniciativa s podporou státu na jaře letošního roku, měl za úkol pomáhat italským úvěrovým institucím s emisemi nových akcií a se zbavováním se nesplácených půjček. Nový fond by měl mít k dispozici 3 až 6 miliard eur a zaměřil by se výhradně na NPL. Dlouhé a náročné prověřování NPL však brzdí realizaci a ani první fond Atlante ještě nerealizoval ani jednu transakci.

I přes zamítnutí žádosti jednání Itálie a EU pokračují. Možným řešením je finanční restrukturalizace a stabilizace bankovního systému podobně, jako tomu bylo ve Španělsku v roce 2011. Ztráty pro soukromé i institucionální investory by však podle Fidelity i přes možné další odškodnění znamenaly poškození jména vládnoucí Demokratické strany, která již nyní v průzkumech začíná ztrácet na protestní Hnutí pěti hvězd.

Reformy mohou Renziho stát hlavu

Tato oslabená pozice komplikuje situaci předsedovi vlády, který spojil své setrvání v čele kabinetu s úspěchem dalekosáhlých politických reforem. **"Demokratická strana v čele s Renzim se usilovně snaží prosadit strukturální reformy, které by zefektivnily politický a hospodářský systém v Itálii. Nejvíce politického kapitálu vsadila vláda na reformu ústavy, pozorovateli nazvanou 'matka všech reforem', tedy příhodně vzhledem k tomu, jaký dopad by po případném schválení měla na italskou politiku," píší Wynne a Iannelli.

Lidé podle Renziho musejí schválit reformy přímo v referendu. Při neschválení reformy slíbil premiér svou rezignaci, přičemž jeho strana letos výrazně ztrácí popularitu na úkor pravicových a populistických stran. "Ty prezentují ústavní referendum jako faktické hlasování o vyslovení (ne)důvěry vládě," píše Fidelity.

Oslabená pozice Renziho pak může ohrozit reformní proces jako celek a uvrhnout Itálii do další politické krize. To by mohlo mít v následujících měsících dopad také na italské vládní dluhopisy, které si podle Fidelity povedou hůře než ty španělské, neboť politické prostředí ve Španělsku je navzdory dlouhodobé neschopnosti sestavit řádnou vládu stabilnější.

Dluhopisový trh aktuálně rizika v rámci obchodů s dlouhodobými italskými bondy přehlíží. Kvantitativní uvolňování v eurozóně na to má nepochybně velký vliv.

Restrukturalizace je vítaná

Federico Wynne a Andrea Iannelli by jako investoři celkovou restrukturalizaci italského bankovního systému uvítali. Říjnové referendum by mohlo přimět vládu k přijetí obtížných, ale velice potřebných rozhodnutí. Vezmeme-li za vzor Španělsko, mělo by efektivní řešení vést k širší konsolidaci italského finančního sektoru. Tento trend již byl nastolen, ale nyní je potřeba jej urychlit.

Vzhledem k omezením stanoveným směrnicí BRRD budou banky potřebovat čerstvý kmenový kapitál, aby vyrovnaly své bilance a nevyvolaly nutnost záchrany v podobě bail-in programu. Investory s novým kapitálem však lze přesvědčit, aby se zapojili, jen tehdy, pokud se podaří urychlit proces vymáhání nedobytných úvěrů i nad rámec, se kterým počítají současné reformy soudnictví. Silnějším hráčům by se mohlo podařit postupně snižovat objem zděděných NPL a minimalizovat jejich dopad na příjmy i kapitál. U menších subjektů se slabší kapitálovou pozicí však nejspíše dojde k jejich převzetí nebo rozpuštění.

Velké banky by se tak mohly dočkat většího podílu na trhu, lepší kapitálové pozice a zvýšených marží, emise nových akcií a injekce kapitálu by však měly negativní vliv na ceny akcií, protože by došlo k takzvanému ředění.

"Investoři do fondů s pevným výnosem, kteří spolupracují s velkými a stabilními subjekty, by z nastalé situace měli prospěch a mohli by si vylepšit vlastní bilance s tím, jak se banky budou postupně zbavovat NPL a zmírní se vnímání rizikovosti finančního sektoru i celé země," věří Fidelity.

Aby se však italská aktiva mohla odrazit ode dna, je nutné vnést do stále ještě nesmírně nestabilní a nejisté situace více světla a řádu. "Finanční nástroje s pevným výnosem, které nabízejí velké italské finanční instituce, ale nabízejí dostatečnou hodnotu i po hromadném odprodeji, neboť italská vláda má velký zájem na posílení finančního sektoru a snížení systémových rizik," uzavírají Wynne s Iannellim.

Zdroj: Fidelity International, Financial Times

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus