Burzovní kalendář (8. 8. - 12. 8. 2016)
|

Burzovní kalendář (8. 8. - 12. 8. 2016)

Pokračování výsledkové sezóny včetně údajů společnosti ČEZ na pražské burze, důležitá makrodata z Číny i dalších zemí a období zajímavých sezónních vlivů na akciové trhy. Druhý srpnový týden může připomínat klidné jezero, ale i pěkně divokou řeku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Kdo nezaujatě sleduje dění na finančních trzích, může mít pocit, že se vlastně nic moc neděje - akciové indexy v USA jsou na rekordech, vyspělá Evropa zatím klouže po letních vlnách také celkem úspěšně, ceny ropy sice kolísají, ale pod 40 USD za barel se jim vrátit nechce, eurodolar je relativně stabilní a záporné sazby a nízké výnosy dluhopisů už dávno nikoho nepřekvapují.

Mrtvo ale není v žádném případě. Zátěžové testy evropských bank dopadly tak nějak v souladu s odhady - regulátor nastavil podmínky, které drtivou většinu bankovních domů nechaly "v klidu". Výsledek testů sice vyvolal propady některých bankovních akcií (za týden UniCredit -10,9 %, Deutsche Bank -1,8 %), řada z nich ale dokázala počáteční propady ve zbytku týdne vymazat.

Evropské banky: Lžeme si do kapsy!
Které země jsou vystresované, poznáte podle předpokladů stresu. Stresové, nebo také zátěžové scénáře jsou od toho, aby testovaly odolnost bank v případě opravdové zátěže. O pravidelných testech evropských bank to ale vlastně tak docela neplatí.

Jednoznačně pozitivní informací pro akcie a pro americký dolar byly červencové údaje z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 4,9 %, ale mzdy rostou nejrychleji od finanční krize a vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo.

Index PX především pod tíhou propadu ceny akcií Komerční banky zakončil týden slabší o 3,62 %. Komerční banka odepsala 10,8 %, když trh negativně reagoval na revizi dividendové politiky firmy kvůli regulatorním požadavkům ze strany ČNB. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+1,6 %).

Domácímu obchodování dominovaly zprávy o hospodaření firem. Kofola svými údaji zaostala za odhady a její akcie za týden odepsaly 2 %. Z výsledkového reportu Komerční banky vyčnívala především zmíněná změna dividendové politiky. Předběžné údaje od pojišťovny VIG rovněž vedly k výprodeji akcií firmy (-5,7 %), a to kvůli změně způsobu konsolidace a účtování podílů v devíti společnostech, jejím výsledkem je snížení zisku před zdaněním za loňský rok a výrazné snížení vlastního kapitálu. Erste Group Bank (za týden -0,9 %) svými čísly potvrdila předběžný výhled výrazného nárůstu ziskovosti.

České spořitelně stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk proti stejnému období v loňském roce o třetinu na 4,86 miliardy korun. Kladně se na tom podepsaly růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe. Za celé první pololetí vykázala Česká spořitelna nárůst čistého zisku o 12,5 % na 8,2 miliardy Kč. Pro Investiční web hospodářské výsledky okomentoval místopředseda představenstva a finanční ředitel České spořitelny Wolfgang Schopf.

Výhled

Novému týdnu budou dominovat výsledková sezóna a makroekonomická data. Celkovou náladu by mohla nadále ovlivňovat dobrá čísla z amerického trhu práce, jejich pozitivní dopady ale mohou být přehlušeny například údaji z Číny.

Z makroekonomického kalendáře vyčnívají obchodní bilance a průmyslová výroba v Číně, v USA budou důležité údaje o maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře, v Německu vyjdou data z průmyslu a o HDP za druhý kvartál. Vývoj HDP bude oznámen také za celou eurozónu a Evropskou unii. V Česku bude sledovaná především inflace.

Výsledková sezóna v USA je v poslední třetině a v západní Evropě v druhé polovině. Investoři budou sledovat mimo jiné údaje firem jako Walt Disney, Tyson Foods, News Corp, Bridgestone, E.ON, RWE, Macy's, NVIDIA, KBC Groep, Henkel, J.C. Penney nebo A.P. Møller-Maersk.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výsledková sezóna zažije svůj vrchol i na burze v Praze. V úterý zveřejní hospodářská čísla za druhý kvartál společnost ČEZ. "Odhadujeme, že EBITDA dosáhne 14 miliard Kč (-15 % meziročně) kvůli pokračujícímu poklesu tržeb a mírně klesající marži. Management by měl potvrdit cíle na rok 2016. Trh bude sledovat jakýkoli komentář k problémům s neplánovanými odstávkami jaderných bloků," říká hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu zveřejní svá čísla likérka Stock Spirits. U ní bude důležité, zda se managementu daří navázat na solidní čísla z prvního kvartálu, která následovala po kritice předchozích praktik ve společnosti.

Ve čtvrtek zveřejní hospodářské údaje MONETA Money Bank. "Vzhledem k absenci historických dat je projekce poněkud ztížená. Investoři se zaměří především na trendy, tedy zda také u Monety bude cítit pozitivní vliv rostoucího trhu, jako tomu je u konkurenčních bank," doplňuje Vaníček.

Hlavní očekávané události nového týdne a podrobnější výhled výsledků hospodaření společnosti ČEZ:

"Za uplynulý týden index přidal 0,43 %. Jde o signál, že bude pokračovat růst cen akcií? Graf indexu je v býčím nastavení. Support okolo 2 150 v úterý a ve středu ustál intradenní poklesy. Postupně získává na významu. Další důležitá podpora je v zóně 2 120 až 2 100. Nepříjemné překvapení v podobě slabého růstu HDP je zapomenuto, přebily je další ukazatele a zprávy. Jako nejbližší rezistence se nabízí psychologická hladina 2 200, ke které indexu schází necelé procento," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Oproti minulému týdnu se toho mnoho nezměnilo, ačkoli jeho průběh naznačoval únavu rally z posledních týdnů. Indikátory i graf zůstaly v pozitivním nastavení. Krátkodobá, rychlá korekce může přijít v podstatě kdykoli, letní klid by ale ještě mohl vydržet. Uvidíme, jak se letos (ne)potvrdí sezónní pattern z období konání olympijských her, kdy je na akciových trzích zpravidla klid."

S&P 500 - technická analýza

V průběhu letních olympijských her od roku 1928 americký akciový index S&P 500 v průměru posílil o 1,75 %. "Medián byl ovšem pouze +0,30 % a akcie posílily pouze v 11 z 20 případů," upozorňují analytici z Bespoke Investment Group. "V letech 2000 a 2008 akcie ztrácely, šlo o období recesí, zatímco v letech 2004 a 2012 zpevnily."

Experti z Bespoke se podívali i na výnosy z akcií pořadatelských zemí. Ty na tom byly obecně léope než ty americké. "Od roku 1984 v průměru získaly 1,74 %, medián byl dokonce +2,32 %, a domácí trhy zpevnily v 6 z 8 případů" píše Bespoke. "Nejhůře dopadl čínský index v roce 2008 (-7,69 %), nejlépe S&P 500 v době her v Los Angeles v roce 1984 (+9,41 %). Odhadovat výkonnost brazilských akcií je ošidné - ekonomika je nadále v recesi, brazilské akcie ale od začátku roku posílily o třetinu."

Zároveň je potřeba připomenout, že srpen a září tvoří historicky nejvíce volatilní období roku, pokud jde o akciové trhy. A klid, který v současnosti panuje na trzích, patří do kategorie "centrální banky nám koupily čas, užívejme si to". Jednou ale párty skončit musí. Nemusí to být letos v létě, ale jednou k tomu dojde.

VIX - srpen a září jsou od roku 1990 nejvíce volatilním obdobím roku

 

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby