Burzovní kalendář (8. 8. - 12. 8. 2016)
|

Burzovní kalendář (8. 8. - 12. 8. 2016)

Pokračování výsledkové sezóny včetně údajů společnosti ČEZ na pražské burze, důležitá makrodata z Číny i dalších zemí a období zajímavých sezónních vlivů na akciové trhy. Druhý srpnový týden může připomínat klidné jezero, ale i pěkně divokou řeku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Kdo nezaujatě sleduje dění na finančních trzích, může mít pocit, že se vlastně nic moc neděje - akciové indexy v USA jsou na rekordech, vyspělá Evropa zatím klouže po letních vlnách také celkem úspěšně, ceny ropy sice kolísají, ale pod 40 USD za barel se jim vrátit nechce, eurodolar je relativně stabilní a záporné sazby a nízké výnosy dluhopisů už dávno nikoho nepřekvapují.

Mrtvo ale není v žádném případě. Zátěžové testy evropských bank dopadly tak nějak v souladu s odhady - regulátor nastavil podmínky, které drtivou většinu bankovních domů nechaly "v klidu". Výsledek testů sice vyvolal propady některých bankovních akcií (za týden UniCredit -10,9 %, Deutsche Bank -1,8 %), řada z nich ale dokázala počáteční propady ve zbytku týdne vymazat.

Evropské banky: Lžeme si do kapsy!
Které země jsou vystresované, poznáte podle předpokladů stresu. Stresové, nebo také zátěžové scénáře jsou od toho, aby testovaly odolnost bank v případě opravdové zátěže. O pravidelných testech evropských bank to ale vlastně tak docela neplatí.

Jednoznačně pozitivní informací pro akcie a pro americký dolar byly červencové údaje z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na 4,9 %, ale mzdy rostou nejrychleji od finanční krize a vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo.

Index PX především pod tíhou propadu ceny akcií Komerční banky zakončil týden slabší o 3,62 %. Komerční banka odepsala 10,8 %, když trh negativně reagoval na revizi dividendové politiky firmy kvůli regulatorním požadavkům ze strany ČNB. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+1,6 %).

Domácímu obchodování dominovaly zprávy o hospodaření firem. Kofola svými údaji zaostala za odhady a její akcie za týden odepsaly 2 %. Z výsledkového reportu Komerční banky vyčnívala především zmíněná změna dividendové politiky. Předběžné údaje od pojišťovny VIG rovněž vedly k výprodeji akcií firmy (-5,7 %), a to kvůli změně způsobu konsolidace a účtování podílů v devíti společnostech, jejím výsledkem je snížení zisku před zdaněním za loňský rok a výrazné snížení vlastního kapitálu. Erste Group Bank (za týden -0,9 %) svými čísly potvrdila předběžný výhled výrazného nárůstu ziskovosti.

České spořitelně stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk proti stejnému období v loňském roce o třetinu na 4,86 miliardy korun. Kladně se na tom podepsaly růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe. Za celé první pololetí vykázala Česká spořitelna nárůst čistého zisku o 12,5 % na 8,2 miliardy Kč. Pro Investiční web hospodářské výsledky okomentoval místopředseda představenstva a finanční ředitel České spořitelny Wolfgang Schopf.

Výhled

Novému týdnu budou dominovat výsledková sezóna a makroekonomická data. Celkovou náladu by mohla nadále ovlivňovat dobrá čísla z amerického trhu práce, jejich pozitivní dopady ale mohou být přehlušeny například údaji z Číny.

Z makroekonomického kalendáře vyčnívají obchodní bilance a průmyslová výroba v Číně, v USA budou důležité údaje o maloobchodních tržbách a spotřebitelské důvěře, v Německu vyjdou data z průmyslu a o HDP za druhý kvartál. Vývoj HDP bude oznámen také za celou eurozónu a Evropskou unii. V Česku bude sledovaná především inflace.

Výsledková sezóna v USA je v poslední třetině a v západní Evropě v druhé polovině. Investoři budou sledovat mimo jiné údaje firem jako Walt Disney, Tyson Foods, News Corp, Bridgestone, E.ON, RWE, Macy's, NVIDIA, KBC Groep, Henkel, J.C. Penney nebo A.P. Møller-Maersk.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výsledková sezóna zažije svůj vrchol i na burze v Praze. V úterý zveřejní hospodářská čísla za druhý kvartál společnost ČEZ. "Odhadujeme, že EBITDA dosáhne 14 miliard Kč (-15 % meziročně) kvůli pokračujícímu poklesu tržeb a mírně klesající marži. Management by měl potvrdit cíle na rok 2016. Trh bude sledovat jakýkoli komentář k problémům s neplánovanými odstávkami jaderných bloků," říká hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu zveřejní svá čísla likérka Stock Spirits. U ní bude důležité, zda se managementu daří navázat na solidní čísla z prvního kvartálu, která následovala po kritice předchozích praktik ve společnosti.

Ve čtvrtek zveřejní hospodářské údaje MONETA Money Bank. "Vzhledem k absenci historických dat je projekce poněkud ztížená. Investoři se zaměří především na trendy, tedy zda také u Monety bude cítit pozitivní vliv rostoucího trhu, jako tomu je u konkurenčních bank," doplňuje Vaníček.

Hlavní očekávané události nového týdne a podrobnější výhled výsledků hospodaření společnosti ČEZ:

"Za uplynulý týden index přidal 0,43 %. Jde o signál, že bude pokračovat růst cen akcií? Graf indexu je v býčím nastavení. Support okolo 2 150 v úterý a ve středu ustál intradenní poklesy. Postupně získává na významu. Další důležitá podpora je v zóně 2 120 až 2 100. Nepříjemné překvapení v podobě slabého růstu HDP je zapomenuto, přebily je další ukazatele a zprávy. Jako nejbližší rezistence se nabízí psychologická hladina 2 200, ke které indexu schází necelé procento," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Oproti minulému týdnu se toho mnoho nezměnilo, ačkoli jeho průběh naznačoval únavu rally z posledních týdnů. Indikátory i graf zůstaly v pozitivním nastavení. Krátkodobá, rychlá korekce může přijít v podstatě kdykoli, letní klid by ale ještě mohl vydržet. Uvidíme, jak se letos (ne)potvrdí sezónní pattern z období konání olympijských her, kdy je na akciových trzích zpravidla klid."

S&P 500 - technická analýza

V průběhu letních olympijských her od roku 1928 americký akciový index S&P 500 v průměru posílil o 1,75 %. "Medián byl ovšem pouze +0,30 % a akcie posílily pouze v 11 z 20 případů," upozorňují analytici z Bespoke Investment Group. "V letech 2000 a 2008 akcie ztrácely, šlo o období recesí, zatímco v letech 2004 a 2012 zpevnily."

Experti z Bespoke se podívali i na výnosy z akcií pořadatelských zemí. Ty na tom byly obecně léope než ty americké. "Od roku 1984 v průměru získaly 1,74 %, medián byl dokonce +2,32 %, a domácí trhy zpevnily v 6 z 8 případů" píše Bespoke. "Nejhůře dopadl čínský index v roce 2008 (-7,69 %), nejlépe S&P 500 v době her v Los Angeles v roce 1984 (+9,41 %). Odhadovat výkonnost brazilských akcií je ošidné - ekonomika je nadále v recesi, brazilské akcie ale od začátku roku posílily o třetinu."

Zároveň je potřeba připomenout, že srpen a září tvoří historicky nejvíce volatilní období roku, pokud jde o akciové trhy. A klid, který v současnosti panuje na trzích, patří do kategorie "centrální banky nám koupily čas, užívejme si to". Jednou ale párty skončit musí. Nemusí to být letos v létě, ale jednou k tomu dojde.

VIX - srpen a září jsou od roku 1990 nejvíce volatilním obdobím roku

 

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize