Chytří lidé a pitomci jako Darwin proti Ježíšovi: Barevný střípek do debaty o pracovním trhu ve stínu automatizace
|

Chytří lidé a pitomci jako Darwin proti Ježíšovi: Barevný střípek do debaty o pracovním trhu ve stínu automatizace

Ačkoli to tak nevypadá, tuto otázku si nekladou pitomci, nýbrž lidé chytří, možná až příliš chytří. Odpověď na ni umí být ďábelsky složitá.

Pracovní pohovor Věda Zajímavost dne

Už základní premisa otázky z titulku - že totiž výše IQ nějak významně posouvá šance na úspěšnou kariéru, a tím usnadňuje i všechno ostatní - je tak trochu slovem do pranice. Byla by sporná i v Česku, kde může být taková Adriana Krnáčová primátorkou (jediného) milionového města a třeba sportovní komentátor Pavel Čapek je několikrát do týdne slyšet v televizi, aniž by někdo zavolal na Kavčí hory zásahovou jednotku. Neméně sporná je i ve Spojených státech, odkud také pochází (myšlenka, ne Čapek).

"Nejsem natolik chytrý, aby mi to bránilo být prezidentem Spojených států," pochvaloval si před sedmnácti lety George W. Bush, když směřoval ke zvolení do prvního období v řečené funkci. Mnoho lidí by s ním v tomto bodě vřele souhlasilo, nebýt skutečnosti, že je to argument vznesený jakoby v obráceném gardu. Překážkou v práci přece člověku nemá být příliš vysoké, nýbrž příliš nízké IQ. Nebo snad ne?

Jakou roli má hrát inteligence

Inu, nemá. Nebo alespoň ne do té míry, jak je to v dnešních Spojených státech zvykem, píše v provokativním článku na toto téma v měsíčníku The Atlantic David H. Freedman. Pozor, jakkoli to k té domněnce svádí, autor si textem nepřihrává nic do kapsy. Freedman rozhodně není pitomec; naopak, je autorem zábavných knih A Perfect Mess nebo Wrong: Why Experts Keep Failing Us—And How to Know When Not to Trust Them. Uznejte, že člověk se zdravou skepsí vůči expertům pitomec být nemůže.

Jeho argumenty však za pitomce kopou. Nebo, lépe řečeno, ne přímo za pitomce (však také "pitomec" není zrovna exaktní označení, ačkoli většina z nás ho občas pozná, když se s ním setká, a naopak je sama občas týmž shledána), nýbrž za lidi prostě (pod)průměrně chytré. "Musíme přestat inteligenci glorifikovat a nakládat se společností, jako kdyby to bylo hřiště pro chytrou menšinu," píše.

Kdokoli byl někdy na poště nebo sledoval televizi, ví, že s glorifikací inteligence to není tak horké. Přesto je jasné, kam Freedman míří. Zaměstnavatelé by měli přehodnotit svá kritéria přijímání zaměstnanců v tom smyslu, zda uchazeči skutečně potřebují vysokoškolský diplom a IQ 130 na mytí nádobí, píše zhruba ve zmíněném článku.

Diplom jako záruka všeho. Nebo ničeho?

Ouha. Vysokoškolský titul a inteligence - další toxická kombinace. Nikdo neumí přesně definovat vztah mezi jedním a druhým, ačkoli přirozený optimismus člověka žene k víře, že taková souvislost existuje. Je však pravděpodobné, že právě odtud Freedmanova esej pramení. Před zhruba měsícem vydala administrativa prezidenta Baracka Obamy zprávu, podle níž se na americkém pracovním trhu děje zajímavá věc. V roce 1964 bylo v kategorii 25-54 let s vysokoškolským vzděláním zaměstnáno 98 % mužů, zatímco bez diplomu jich mělo práci 97 %. V roce 2015 už to bylo jinak, práci mělo 94 % mužů s VŠ titulem, ale jen 83 % těch, kteří na něj nedosáhli.

Tuto statistiku lze číst různě. Zaprvé, podíl vysokoškolsky vzdělaných mužů bez práce se ztrojnásobil, což samo o sobě není povzbudivé. Zadruhé, podíl vysokoškolsky nevzdělaných mužů bez práce vzrostl více než čtyřikrát; to také není žádná sláva. Zatřetí, bez údajů o tom, jaké procento mužů se titulem mohlo chlubit tehdy a dnes, je každý další závěr bezcenný. Můžeme stejně dojít k myšlence o glorifikaci inteligence jako k představě, že vysokoškolský diplom se stává stále nutnější podmínkou zaměstnatelnosti, ovšem stále méně podmínkou postačující. Zda to znamená totéž, co tvrdí Freedman, je druhá věc (a to ani není řeč o typech práce, která je uchazečům vzdělaným i nevzdělaným k dispozici).

Autor si však je svou věcí jistý a argumentuje vtipně. Jak je možné, že lidé, kteří by si raději jazyk ukousli, než by připomínali Mexičanovi jeho původ, černochovi barvu kůže nebo snad ženě pohlaví, se úplně v klidu za denního světla vysmívají pitomcům? Freedman v té souvislosti zmiňuje Darwinovy ceny, jež už téměř 40 let uděluje americká molekulární bioložka Wendy Northcutt lidem, kteří "vylepší lidský genofond tím, že z něj sami sebe vyřadí", a to obvykle smrtí, která přichází jako důsledek obzvlášť pitomého rozhodnutí. Proč by, ptá se Freedman, si měl někdo beztrestně dělat legraci z vrozené hlouposti, když dotyčný za své nízké IQ nemůže o nic více než Mexičan, černoch a žena za svůj původ, barvu pleti a pohlaví?

To zní jako recept na neštěstí. Člověku se nechce ani pomyslet, jak by vypadal svět, v němž by přestal existovat společenský tlak odrazující lidi od hloupostí. Stačí si jen představit, že by se celá planeta chovala jako ostravská Stodolní ulice o půlnoci (nebo pražský magistrát kdykoli, když jsme u toho).

Většina jako zbraň (ne)schopných

Freedman však jde dále. "Musíme začít přetvářet ekonomiku, školy a kulturu s přihlédnutím ke schopnostem a potřebám většiny, abychom využili plného rozsahu lidské kapacity," říká.

To je mazaný argument. Slyšet by na něj mohli ekonomové, kteří se z definice věnují co nejlepšímu využívání dostupných zdrojů. Zároveň plně odpovídá křesťanskému étosu vyjádřenému principem monogamie, jenž tvrdí, že na každého se dostane, a koneckonců umožňuje tak samotnou existenci imperativu lásky k bližnímu. Jinými slovy, i pitomcovy geny mohou být užitečné.

Problém, jako u mnoha cenných myšlenek tohoto typu, je v mechanismu realizace. Podle Freedmana by vlády měly "poskytovat pobídky pro firmy, které kladou odpor automatizaci", čímž zachovávají pracovní místa i pro lidi, kteří nejsou majiteli prvotřídních mozků. Také by vlády měly odrazovat od "praktik z oboru HR, jimiž firmy arbitrárně a kontraproduktivně" takové lidi z pracovního procesu vyřazují. Jinými slovy, chce to méně pracovních nabídek od Googlu a Applu a více práce pro Českou poštu.

To zní jako argument již předem poražený. Pitomců bylo jistě vždy dost a dost, ale měl kvůli tomu takový Emil Jellinek pojmenovat po dceři Mercédès nový typ koňského kočáru spíše než automobil, technologický výstřelek, jenž nakonec sebral práci tolika podkoním? Vzorec Freedmanova argumentu zůstává zachovaný, ale jeho implikace jsou absurdní. V čem je tedy dnešní situace jiná? Dosáhla západní civilizace mezitím jakéhosi horizontu, zpoza kterého není návratu, což by ahistorický přístup při řešení dotyčného trablu mohlo ospravedlňovat? Možná, ale Freedman o něm nemluví.

Tento nedostatek však neznamená, že by jeho argument byl bezcenný. Naopak, vrhá alespoň záblesk světla na kontury sporu mezi přívrženci Darwinovými a Ježíšovými (vědomými, čili nic). Jakou rychlostí může pokračovat pokrok lidstva, kdo z něj již má být vyřazen, kdo ještě ne, jakou cenu jsme ochotni za to platit a proč, jakou roli v tom mají hrát státy, jakou korporace a jakou jednotlivci? To je jejich skutečný spor, nikoli hádky se všemi šesti kreacionisty na kansaských pláních. Jen doufejme, že na jeho řešení zbudou nějací chytří lidé.

Zdroj: The Atlantic
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně