5 kroků, jak se stát profesionálním investičním poradcem

Obor investičního poradenství se v poslední době profesionalizoval a získává zpět svou prestiž. Jaké jsou požadavky pro práci investičního poradce? Kde získat a jak si udržet první klienty? Co budete řešit prvních pár letech? Na závěr vám prozradíme, kam nasměřovat první kroky pro úspěšný a rychlý start nové kariéry.

Finanční poradce, poradenství - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Zákonné požadavky

Ze všeho nejprve musí začínající investiční poradce složit certifikaci u akreditované osoby. Zkouška je písemná a skládá se před komisí. Úspěšnost se pohybuje okolo 60 %, takže není úplně jednoduchá. Ale zkouška nemá omezenou platnost a je na vaše jméno, takže vám zůstane, i když změníte práci.

Další podmínkou je mít ukončené alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou. Titul z vysoké školy nebo MBA nejsou potřeba.

Kde získat první zkušenosti

Mnoho začínajících poradců volí nejprve zavedené firmy, které mají nastavený adaptační proces pro nováčky. V průběhu prvních měsíců prochází různými školeními, která je připraví na první schůzky s klienty. Mají k sobě vždy zkušenějšího manažera, který jim předává know-how. Další možnost je kontaktovat zkušeného poradce, který je vám sympatický, a požádat ho o možnost stát se jeho pomocníkem.

První klienti

Začátky jsou vždy nejobtížnější. Nějakou dobu trvá, než seženete první klienty. V tom lepším případě vám centrála připravuje příležitosti, v menších firmách jste odkázáni sami na sebe a vlastní síť kontaktů. Když se vám však podaří udělat dobrý první dojem a odvést poctivou práci, po čase se vám začnou klienti ozývat sami na doporučení. Důležité je získat si u klientů důvěru a neztratit ji. Také je dobré neustále sledovat novinky a vzdělávat se, abyste nebyli za "neználka", ale působili před klienty seriózně a profesionálně.

U investic také nesmíme zapomenout na rizika. Může se stát, že trhy půjdou dolů. Na takovou situaci je potřeba připravit sebe i klienty. Vždy je důležité mít investiční cíl a zvolit strategii, která vede k jeho dosažení. Vždy, když pak budete na vážkách, můžete se ke strategii vrátit a nepodlehnout krátkodobým výkyvům.

Růst a rozvoj

Když už budete mít za sebou několik let, dostanete se do situace, že nebudete stíhat klienty obsluhovat. Dosavadní práce konečně přinese slíbené ovoce. A začnete přemýšlet, jakým směrem se dále vydat. Jako nejčastější scénář je osamostatnění se a založení vlastní značky. Najdete si k sobě pomocníky, kteří za vás budou vykonávat všechny méně důležité činnosti, a vám zůstane více času na to, co vás baví nejvíc.

Postupně získáte mnoho osobních zkušeností. Poučte se z nich a neustále se snažte zlepšovat. Začátky nebudou lehké, ale na konci si řeknete, že to za tu námahu stálo, a budete štědře odměněni. To je náš recept, jak se stát úspěšným investičním poradcem.

A co teď?

Taková práce vám může změnit život. Navštivte investiční akademii, kde vás během listopadu připravíme na zkoušku, seznámíme vás s principy a fungováním kapitálových trhů a kde získáte celostátně uznávaný certifikát s neomezenou platností. Po složení zkoušky můžete rovnou začít pracovat u obchodníka s cennými papíry, investičního zprostředkovatele nebo třeba v bance. Konkrétní firmu si můžete vybrat sami.

Použijte promo kód IW500 a získejte slevu 500 Kč. Více informací o akademii najdete ZDE.

Zdroj:
VECTOR Certifikace
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat