6 historických grafů, které byste měli vidět
|

6 historických grafů, které byste měli vidět

Mohou grafy pomoci při investičním rozhodování? Techničtí obchodníci řeknou, že ano, fundamentální investoři mají naopak jasno, že to nefunguje. Podívejme se na 6 grafů z minulosti, které by investorům mohly pomoci pochopit, co se na trzích děje.

Americké akcie Technická analýza S&P 500 Burzovní almanach

Nejprve se podíváme na tři období, kdy americké akcie dosáhly cenového vrcholu, ale po obratu trendu spadly přibližně o 50 %. Namísto cenového grafu ale použijeme 200denní klouzavý průměr indexu S&P 500. Kombinace fundamentálních faktorů (ocenění, sazeb, inflace, ekonomických problémů, geopolitických událostí) se v těchto třech případech výrazně liší, ponaučení ale nabízejí všechny.

Na prvním grafu je průběh medvědího trendu v letech 1973 a 1974, kdy akcie ztratily 48,2 %.

Na dalším grafu je znázorněn obrat trendu v roce 2000 a začátek medvědího trhu, který trval do roku 2003 a během nějž index S&P 500 ztratil zhruba 50 %.

Na levé straně grafu je většinový názor účastníků trhu ve všech časových rámcích prakticky býčí, na trzích i v ekonomice se očekával další růst. V počátečních fázích medvědího trendu začíná stále více investorů chápat, že se něco děje. Postupně dochází ke změně většinového názoru.

Žádná dvě období na trhu nejsou stejná, kombinace fundamentálních faktorů se různí. V 70. letech stálo za propady trhu ropné embargo, na začátku tisíciletí to byla technologická bublina a v roce 2007 finanční krize. Proces změny názorů účastníků trhu je ale podobný.

200denní klouzavý průměr je poměrně spolehlivým ukazatelem takové změny uvažování většiny trhu. V období cenových vrcholů se lidé chovají podobně, chamtivost a strach jsou konstanty.

Tentokrát je to jiné

Čtyři nejnebezpečnější slova na akciovém trhu, to ano. Nicméně v současnosti vidíme na grafu opravdu jiný tvar než v obdobích zmíněných tří cenových vrcholů. Vypadá to spíše na pokračování růstového trendu.

Na levé straně je opět patrná býčí nálada investorů, uprostřed konsolidace, která je po určité době nutná, ale přichází pokračování růstu. Je sice vidět určitou podobnost ve vzoru chování s předchozími třemi případy, což bylo způsobeno faktory, jako jsou obchodní válka, zvyšování sazeb a další, celková nálada investorů se ale opět překlopila do býčího teritoria. Podobný scénář nastal také v letech 1994 a 1995.

I v případě těchto optimistických etap platí, že se liší kombinace fundamentálních faktorů působících na trhy, výsledkem ale bylo pokračování růstového trendu. I v letech 2011 a 2012 nastal podobný vývoj, který nakonec vedl k pokračování býčího trendu a zisku téměř 40 % v následujících dvou letech.

Faktory, které by měly vést k podobnému vývoji v současnosti, jsou podpora expanze, odvrácení recese a víra ve fungující ekonomiku a trh. Pokud by to tak opravdu dopadlo, akcioví investoři v USA by se mohli dočkat zajímavých zisků.

A vyloučené to není, jakkoli krátkodobý vývoj nelze hodnotit na základě jakýchkoli historických podobností. Kurz index S&P 500 se nicméně drží nad 200denním klouzavým průměrem, což podporuje naději na býčí vývoj. Vzorek historických zkušeností je nicméně velice malý, a tedy statisticky nevýznamný. Investoři se tedy ani tentokrát nevyhnou "domácím úkolům" v rámci svého rozhodování.

Zdroj: ciovaccocapital.com