A co když akciový trh ještě dlouho nepadne?
|

A co když akciový trh ještě dlouho nepadne?

Dlouhá období růstu na akciových trzích mohou být zrádná. Investoři zhusta získají pocit, že jde o normál, a přestanou být ostražití. Může se jim to vymstít.

Americké akcie Býčí trh Medvědí trh Korekce na trzích Recese Ponaučení pro investory

V říjnu 1929 si investoři a ekonomové začali myslet, že akciové trhy nemohou padnout. Ekonom Irving Fisher v polovině října zahlásil, že "akcie dosáhly něčeho, co vypadá jako stabilně vysoká hladina" cen. Ve čtvrtek 24. října 1929 odstartoval jeden z nejhorších propadů v historii trhu i ekonomiky.

Do léta 1932 se trh smrskl o 85 %. Následujících pět let ale bylo opět velice pozitivních a do začátku roku 1937 akcie zpevnily o více než 400 %, tedy o více než 42 % ročně. Investoři i ekonomové si opět mysleli, že to nejhorší je minulost. Benjamin Roth ve své knize The Great Depression: A Diary, která vznikla na základě jeho deníků z té doby, napsal: "Zdá se, že nastal čas, kdy lze oficiálně oznámit, že deprese z roku 1929 skončila."

I on se bohužel mýlil, protože od února 1937 do dubna 1942 akciový trh opět klesl, tentokrát o více než 55 %, a ekonomika zažila více než 18% kontrakci. Z dnešního pohledu se nelze divit, že investoři na dlouhou dobu na trh zanevřeli.

Od konce 40. let se situace ale zklidnila. Během dalších dvaceti let se na americkém akciovém trhu jako celku vyskytly pouze tři medvědí trendy.

Průměrný propad v tomto období činil 19,9 % a trval 223 dnů, zatímco u medvědích trendů celkově platí, že akcie ztrácejí v průměru 27,2 % a poklesy trvají 274 dnů. Ačkoli to pro investory mohlo být nepříjemné, poklesy v poválečných dekádách ani zdaleka nebyly tak výrazné jako před válkou. 50. léta byla dokonce nejlepším obdobím pro americké akcie během 20. století, s ročním výnosem přes 19 % překonala i silná 80. a 90. léta (ročně +17 %, respektive +18 %).

V 70. letech období klidu vystřídal dlouhý a silný medvědí trend, kdy americké akcie opět ztratily polovinu hodnoty, k tomu se přidala silná inflace. Na začátku 80. let začalo další období relativního klidu a dobrých výnosů, kdy akciové trhy až do začátku roku 2000 poměrně silně rostly.

V novém tisíciletí jsme se dočkali dvou medvědích trendů, při nichž americké akcie ztratily kolem 50 %. Podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management zanechaly propady z 30. let i z první dekády nového tisíciletí na investorech podobně negativní stopy. Ale v obou případech pak trh dokázal růst bez výraznějších propadů poměrně dlouhou dobu.

"Mnoho investorů si asi myslí, že nejbližší propad bude hotová katastrofa. Je to samozřejmě možné. Ale pokud se budeme v odhadech inspirovat historií, je také možné, že růst bude ještě dlouho pokračovat. Ceny akcií určitě jednou padnou, protože to k dění na trhu jednoduše patří. Ale předpovědět, kdy k tomu dojde, na to tabulky nestačí," uzavírá Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense