Akcie: Dočkáme se Santa Clause?
|

Akcie: Dočkáme se Santa Clause?

Říjen byl pro akciové trhy nejhorším měsícem za poslední roky. Ani v listopadu to zatím není žádná sláva. Přestože na trhu místy propuká panika, ekonomika může být pro akcie do konce roku podpůrným faktorem. Přijde tedy v dalších týdnech burzovním almanachem vychvalovaná Santa Claus rally?

Sezónnost trhů Ekonomické a tržní indikátory Americké akcie Donald Trump Zpětné odkupy akcií Ocenění Technická analýza

Podívejme se na pět důvodů, proč by se investoři měli po prudké korekci připravit na růst cen akcií do konce roku, byť volatilita by měla zůstat zvýšená. Minimálně pro krátkodobé obchodníky může jít o zajímavou inspiraci.

1. Většina ekonomických dat zůstává příznivá

Většina ekonomických údajů týkajících se zaměstnanosti, výroby, inflace, nálady spotřebitelů a dalších klíčových oblastí ekonomiky je v USA nadále v rámci očekávání, nebo dokonce lepší. I přes propady na akciovém trhu je na tom ekonomika jako celek celkem dobře. Pokud Donald Trump nebude tlačit na pilu a nebude se za každou cenu snažit přetahovat s Čínou a ostatními, mohou se akcie opřít o ekonomické fundamenty.

2. Je po volbách

Velkým zdrojem obav byly v uplynulých týdnech americké volby. Investoři se obávali, že by demokraté mohli získat většinu v obou komorách Kongresu. Dobrou zprávou pro trhy je, že republikáni mají většinu v Senátu, většina demokratů ve Sněmovně reprezentantů může působit na trh oběma směry.

Díky nerozhodnému stavu v Kongresu bude mít Donald Trump ztíženou pozici při prosazování své agendy, což může zpomalovat růst. Důležitým faktorem je ale to, že volby skončily víceméně podle očekávání a žádná strana nemá většinu. Podle většiny střízlivě uvažujících lidí je nejlepší zprávou to, že demokraté budou mít větší možnost alespoň trochu brzdit neřízenou střelu v Bílém domě.

3. Zpětné odkupy akcií budou pokračovat

Během výsledkové sezóny si firmy daly trochu pauzu ve zpětných odkupech svých cenných papírů. Obnovená aktivita společností by ale mohla akciový trh podpořit, podle Goldman Sachs by letos celkově odkupy v rámci indexu S&P 500 měly meziročně vzrůst o 44 %.

Jde o dvojsečný argument. Když akcie posilují "jen" díky zpětným odkupům, trh nelze označit za zdravý (o to spíše, když odkupy probíhají poblíž historických cenových maxim). A vzhledem k tomu, že odkupy v prvním pololetí lámaly rekordy, je "stížnost" na jejich omezení během podzimu trochu úsměvná.

4. Ocenění je atraktivnější

V průběhu podzimní korekce oslabilo mnoho titulů o desítky procent, a to včetně akcií z populární skupiny FAANG. Výsledkem je, že P/E u řady titulů výrazně kleslo, díky čemuž se na trhu objevily zajímavé příležitosti. To by mělo podpořit růst poptávky po akciích. Pro hodnotové investory je ale většina titulů stále drahá, k nákupům by je přiměla asi ještě výraznější sleva.

5. Technický pohled

Po korekci o 11,5 % se technický obrázek indexu S&P 500 zlepšuje, možná se vytvoří formace obrácené hlavy a ramen. Vzhledem k tomu, že index je pod 50denním klouzavým průměrem a spadl i pod 200denní, jde o velice optimistické tvrzení. Formace hlavy a ramen se ještě nezformovala, spíše to nyní vypadá na formaci 1-2-3, případně na nižší vrchol (lower high) a střednědobý odraz od 200denního průměru níže. To by hovořilo spíše pro další pokles. Situace se ale může změnit každým dalším obchodním dnem.

Podobné je to u indexu Nasdaq 100, který navíc zaznamenal ještě hlubší pokles než S&P 500.

U indexu Russell 2000 se cena propadla pod 50denní klouzavý průměr, přičemž se kromě nižšího vrcholu objevil také kříž smrti (50denní průměr se dostal pod 200denní), což je silný medvědí signál.

Možná nejlépe je na tom index Dow, který by při odrazu od 50denního průměru mohl skutečně vytvořit formaci obrácené hlavy a ramen. Tento index také zaznamenal dosud nejmenší propad.

Z dlouhodobějšího hlediska je ovšem stále na trhu cítit rizika poměrně vysokého ocenění a zpomalujícího růstu zisků firem. Další neklid na trzích a případný ekonomický pokles by výrazně lépe než celý trh zvládaly hodnotové tituly okořeněné dividendami. Na prahu roku 2019 i proto bude namístě omezovat expozici vůči akciovému trhu.

Zdroj: Albright Investment Group