Akcie farmaceutických firem zasáhla kvůli zpoždění vakcín korekce

Prodlení související s dodávkami a samotnou výrobou jednotlivých dávek vakcín na různé trhy světa mají negativní dopad na akcie příslušných farmaceutických firem. Po nadšení z počátku letošního roku, kdy se naplno rozjela logistika vakcín proti nemoci covid-19 a akcie světových farmaceutických firem rostly, v polovině ledna nastala mírná korekce cen. Negativní zpráva o prodlení v dodávce vakcíny od Pfizer a BioNTech poslala jejich akcie do červených čísel. Za poslední měsíc ceny akcií těchto společností klesly o 2,4 procenta, respektive o tři procenta, řekl v pátek Martin Krištoff z brokerské firmy CFD World.

Nejvíce za poslední měsíc podle něho ale ztratily akcie firmy Moderna, která stejně jako její konkurence před pár dny ohlásila dočasné omezení dodávky. Pokud se však podle něho nějaké společnosti podaří prokázat účinnost vakcíny a dodržet i dodávky na trh, akcie z toho profitují. Například akcie firmy AstraZeneca, která vyvinula vakcínu ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, za poslední měsíc vzrostly o 3,7 procenta. Rovněž akcie firmy Johnson & Johnson, která zveřejnila informace, že na očkování by měla stačit pouze jedna dávka její vakcíny, zatímco všechny ostatní se musí podávat ve dvou dávkách, si za 30 dní připsaly přes šest procent.

"Úvod roku 2021 je ve znamení očkovacího maratónu spojeného se snahou ochránit populaci a zabránit šíření onemocnění covid-19. Postupně se k první povolené vakcíně společnosti Pfizer a BioNTech přidávají další od Moderny a AstraZenecy. Problémy dodávek sice způsobily v posledních dnech korekci hodnoty některých farmaceutických firem, ale z dlouhodobého hlediska objemy objednávek nahrávají ve prospěch dalšího růstu těchto akcií, který jsme mohli sledovat i v průběhu minulého roku, kdy hodnota některých společností v tomto oboru rostla v řádu až několika stovek procent," uvedl Krištoff.

Zatímco v roce 2020 byl podle něho klíčovým hnacím motorem růstu akcií zejména pozitivní sentiment investorů v důsledku vývoje vakcín, s tím spojených pozitivních zpráv o významných pokrocích a vývoji finální účinné látky, v novém roce podle něj ženou akcie vzhůru zejména objednávky vakcín v jednotlivých zemích.

"Jednou z nepochybně dobrých zpráv je, že by podle nové studie měla vakcína od Pfizer a BioNTech zabírat i na britskou mutaci koronaviru. Naopak pro akcie společnosti je podle něj velmi negativní zprávou sdělení o prodlení dodávek objednaných vakcín do evropských států," řekl Krištoff.

Akcie společnosti AstraZeneca za poslední měsíc vzrostly o zmíněných 3,7 procenta a hodnota společnosti podle Krištoffa roste i s ohledem na to, že vědci pracují na úpravě jejího složení tak, aby byla účinná i proti novým mutacím koronaviru z Velké Británie, Jihoafrické republiky a Brazílie. Jak dlouho bude tento proces trvat, však zatím není známo, dodal.

Kartami na trhu podle něho ještě může zamíchat společnost Johnson & Johnson. Ta zveřejnila informace o tom, že na očkování by měla stačit pouze jedna dávka její vakcíny, zatímco všechny ostatní se musí podávat ve dvou dávkách. Akcie firmy si v důsledku pozitivních zpráv za posledních 30 dní připsaly na hodnotě přes šest procent. Pokud se společnosti podaří prokázat účinnost vakcíny a následně i dodávky na trh, můžou se akcie společnosti proti konkurenci potáhnout výrazně nahoru, dodal Krišttoff.

Naopak negativní vliv na akcie farmaceutických firem by mohla mít další prodlení související s dodávkami a samotnou výrobou jednotlivých dávek vakcín na různé trhy světa. "V případě, že se však dalším prodlevám dodávek podaří zabránit a firmy co nejdříve problémy s výrobou vyřeší, investoři by se mohli potenciálně těšit na další velmi zajímavé zisky," uzavřel Krištoff.

Zdroj:
ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Farmacie
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat